Author Topic: Ojačanje krila  (Read 4807 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Ojačanje krila
« on: January 04, 2013, 12:43:40 AM »
Molim za pomoć. Prilikom lepljenja polihedrala na krilima mog Guppy-a nisam sasvim siguran da sam napravio pravi ugao a samim tim sumnjam u kvalitetan spoj zakošenog dela krila.
Čime se može spoj ojačati I kako se zapunjavaju zazori?

Hvala unapred na odgovorima.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Ojačanje krila
« Reply #1 on: January 04, 2013, 08:54:41 AM »
Najjednostavnije je da pre lepljenja,uzmes jednu dugacku ravnu dasku,  postavis krila u pravi polozaj, odmeris visine na krajevima. Srednja rebra oba krila (ona koja ces lepiti ) , postavis jedno prema drugom da lepo nalegnu, sve lepo ucvrsti i onda ih zalepis svako za svoje krilo, pa tek posle toga kada se sve osusi, lepi krila  jedno za drugo. Obicno tu ima i neko ojacanje u vidu karbonske cevi ili avio spera koje dodatno ojacava spoj.  Kasnije mozes da plankujes srednji deo balzom odozgo i odozdo, i po potrebi da prevuces slojem epoxy smole i staklenim platnom. Imas na forumu kako se radi ili vidi kod Mirceta na njegovom sajtu. Ako spoj uradis kako treba neces morati da ga popunjavas nicim.
Pozdrav
« Last Edit: January 04, 2013, 09:11:16 AM by drjack »

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Ojačanje krila
« Reply #2 on: January 04, 2013, 08:00:49 PM »
Hvala DrJack,

ugao krila sam rešio I oba su ''u dlaku'' ista. Zazor se javio sa donje strane napadnog dela krila I između rebara - na oba krila. Znam da u svemu postoje majstorske ''cake'' (znam za neku mešavinu lepka I piljevine npr.) ...

Ja sam skakutajući po forumima pronašao da je dobro za Guppy (prvi model, bez elerona) ojačati ramene letvice - stavio sam lipove letvice. To oko avio špera sam ja dodao (na poslednje rebro nalepljeno je rebro od 3mm avio špera I takva dva čine spoj oba krila) takođe našavši da je to slaba tačka.

Sve je to lepo ali meni je Moment express nekako slabašan lepak za spojeve. Sve što sam napravio do sada, napravio sam u trpezariji mog stana. Ako ženi pokušam da unesem još I epoksi smolu I platno - baciće me sa terase!

Hvala na odgovoru.

p.s. molio bih za mirčetovu web-adresu
Da ja (umesto Guppy-a) ne bi izučavao letenje, ima li neki lepak ili premaz koji se može koristiti a da nije epoksi?


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1254
Re: Ojačanje krila
« Reply #3 on: January 05, 2013, 01:23:02 AM »
Pa ako smatras da je spoj dobar i da ti samo smeta taj zazor odozdo, mozes ga jednostavno napuniti balzom ili ubaciti uzduznu letvicu obradjenu na klin , obraditi i izgitovati recimo akrilnim gitom. Sto se lepka tice mozes lepiti Saratoginim belim 4 min. lepkom. Odlican je brzo hvata i ne smrdi. Ja sam Citabriju  lepio bas tim lepkom. To je ovaj:



Epoxy stvarno daje cvrstinu a nema neku tezinu ali ako je u pitanju letenje sa terase bez krila, onda zaobidji epoxy, dobro isplankiraj taj deo pa jos stavi  preko foliju i  imaces dovoljnu cvrstinu.

A evo ti Mircetov link za ojacavnje krila pa malo procesljaj.

http://www.nsmodelers.rs/jet/galeb-g2/galeb-g2---decembar-2012-ii-deo
« Last Edit: January 05, 2013, 01:33:09 AM by drjack »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ojačanje krila
« Reply #4 on: January 08, 2013, 10:51:04 PM »
Taj zazor koji si dobio moze da bude i problem ako prethodno nisi osmirglao jedan od elemenata pod odgovarajucim uglom.Mogao bi taj spoj da slikas pa da nam pokazes o cemu se radi kako bi ti mi pomogli.Ako zelis da ojacas taj spoj ( a mislim da to nije losa ideja ) onda odradi sa vlaknom kao sto sam ja radio na jenom od mojih modela evo slika.

http://i.imgur.com/xgRic.jpg

Supljinu koju imas trenutno mozes da odradis na sledeci nacin.U zavisnosti od velicine kanala koji si dobio ubaci parce balze celom duzinom a sve to zalepi da dvokomponentnim lepkom.To parce ces najverovarnije morati malo da osmirglas u obliku trougla kako bi to lepo leglo i ostvariko kvalitetan spoj.Visak naknadno mozes otsraniti i osmirglati tako da to vrsi posao.

Jos jedna stvar,taj terminizon ce trpeti velika opterecena tako da imas u vidu da sve to treba imati dobar spoj.

Pozzz i pisi kako napredujes...   

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline 021nl

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
    • www.airworx.rs
Re: Ojačanje krila
« Reply #5 on: March 09, 2013, 02:21:37 PM »
kako napreduje

Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Ojačanje krila
« Reply #6 on: March 09, 2013, 03:42:17 PM »
kako napreduje
Prijatelju mogu ti reci da ti odlicno napredujes kada si uspeo da za manje od 3 sata postavis 34 posta.
Svaka cast, ovo do sada nisam video. Postavio si novi rekord. (pijemo)
Blago meni, opet ja :)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Ojačanje krila
« Reply #7 on: March 09, 2013, 05:33:00 PM »
kako napreduje
Prijatelju mogu ti reci da ti odlicno napredujes kada si uspeo da za manje od 3 sata postavis 34 posta.
Svaka cast, ovo do sada nisam video. Postavio si novi rekord. (pijemo)

Konačno je nakupio 50 postova.