Author Topic: Pitanje za poznavaoce elektromotora  (Read 3946 times)

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Pitanje za poznavaoce elektromotora
« on: May 28, 2013, 07:14:32 PM »
Pozdrav svima, trenutno se dvoumim izmedju dva elektro motora, ali me buni jedna cinjenica, pa bi hteo da mi neko razjasni u cemu je poenta?
Evo dva motora, istog promera namene i proizvodjaca, ali razlicitih tezina, kv im je pribliznih vrednosti a maximalni napon struje na koji rade je jako razlicit:

Na ovoj tabeli se vide njegovi parametri, to je predzadnji model sa 1300kv
http://www.leopardhobby.com/proviewen.asp?id=1091&sid=1&gid=68&pt=3


evo i drugi, i on je predzadnji u tabeli sa 1250 kv:
http://www.leopardhobby.com/proviewen.asp?id=1090&sid=1&gid=68&pt=3


Zbog cega tolika razlika u predvidjenom maximalnom naponu?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #1 on: May 28, 2013, 07:30:08 PM »
Pa odgovor ti je u tabeli :). Motor moze da apsorbuje odredjenu kolicinu snage, samim tim i toplote. Ako je maksimalna snaga za neki motor 3500 W onda je to to i ne moze vise. Pogledaj kako se menjaju maksimalni dozvoljeni naponi za svaki motor i da je to u direktnoj relaciji sa Amperima jer je snaga W = Volti x Amperi.

E sad cemu onda toliko razlicitih motora? Pa zato sto neki idu na 5S a neki 10S, sve zavisi sta ti treba.

poz
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #2 on: May 28, 2013, 07:40:06 PM »
Hvala na javljanju, ocekivao sam tvoje misljenje!
Sve je jasno oko w= a * v
Pojednostavicu pitanje, konkretno ovaj 4082 1250 kv max volt 40 je testiran sa jednim impelerom na 12s
Sad mene interesuje da li bih smeo spojiti ovaj drugi 4092 koji koji ima samo 50kv vise na taj isti impeler i istu voltazu? Zanemarimo ovih 50 kv vise, recimo da spojim na 11s bateriju?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #3 on: May 28, 2013, 08:07:09 PM »
Podatke koji daju proizvodjaci bi trebalo postovati. Jedno je samo kratak test a drugo dugotrajna upotreba.

To sto pitas ja ne bih radio jer je 4082 predvidjen da radi do 50.000 obrtaja a 4092 do 30.000 obrtaja. Kako to znam, pa tako sto pomnozim kV sa max. dozvoljenim V i pomnozim sa 0,9 jer je pretpostavljena efikasnost takvog motora oko 90%.

Znaci iako motori imaju slican kV i iako je 4092 "jaci" on ne moze na 11S jer nije predvidjen da radi preko 30.000 obrtaja a ti bi ga poterao na preko 50.000 o/min.

poz
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #4 on: May 28, 2013, 08:15:03 PM »
E upravo to me interesovalo, bilo je to negde u podsvesti, ali je uvek bolje konsultovati se...
Hvala jos jednom Magic (pijemo) (pijemo)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #5 on: May 28, 2013, 08:30:32 PM »
Impeleri su jako zahtevni i stvarno treba dobro sve izvagati. Za mene je polazni parametar max. dozvoljeni broj obrtaja impelera, onda snaga koja je potrebna za neki model jer iz toga onda imas potreban motor i baterije.

Nego, pre jedno 3 godine sam se ozbiljno bio zagrejao da krenem u te vode cak i bio kupio Multiplex Twistera kao uvod za nesto vece i jace npr. CARF Spark http://www.carf-models.com/public_carf/pages/shop/productModel.html?root=product&proId=939&linkId=@4@939&title=Spark i sve bi to imalo neku svoju pricu da u Austriji 2011 nisam video na delu i doticnog Sparka i neke druge prave jet modele. I sta reci, u poredjenju sa pravim jetom EDF je, bez uvrede, samo leteci fen za kosu, pa makr to bio i CARF Spark! Mislim ide to lepo ali zvuk ... A na stranu to sto je tada kvalitetan EDF setup kostao skoro kao prava turbina i sto "jede" baterije.

I tako ja odlucim da ako je jet onda mora da bude na kerozin i ...

poz
Veljko

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #6 on: May 28, 2013, 08:54:39 PM »
Ni ja ne volim zvuk ovih fenova, ali prosle godine sam imao Habu-a, i kad sam bio najsigurniji i sletao ga na 10ak metara od mene, ponovim ga novim trupom  jer je stari izgreban od sletanja na trup (a nisam ga ojacao) u nadi da cu novi cuvati bez ogrebotine i sletati na tockove. Medjutim nakon promene trupa koncetrisem se na podesavanje elevatora i rudera, s obzirom da si krila ostala ista samo sam usputno pogledao rade li eleroni nisam obracao paznju na smer, zalelatenje, odvajanje od zemlje i kraj se zna...
Sad sam Mirage-a nabavio cisto da se priviknem na vecu brzinu i jos malo "ispecem zanat" a negde u podsvesti stoji neki model poput PREDOBROG Sparka ali sa zvukom turbine koja se okrece 150 000/min

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pitanje za poznavaoce elektromotora
« Reply #7 on: May 28, 2013, 09:35:23 PM »
Necu ovde da sirimo temu jer bi to bio totalni offtopic. Kada ti budu pali pravi jetovi na pamet, otvoti temu pa cemo da pricamo. Ja sam se dosta potkovao u zadnje vreme po tom pitanju  ;).

poz
Veljko