Author Topic: Phantom fly away  (Read 4057 times)

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Phantom fly away
« on: October 03, 2013, 09:28:00 PM »
Evo i meni se to desilo danas..Kao prvo mislio sam da nista nije ostalo od njega, jer je pao na magistralu ali su samo stradale graupner e prop elise a on prosao sa minimalnim ogrebotinama za ne poverovati. Prvi put mi se desilo da mi led indikator pokazuje upozorenje za kalibraciju, odradio sam je i pri samom poletanju primetio sam cudno da se ponasa u gps modu je vukao u stranu kada ukljucim atti sve ok. istrosio sam jednu bateriju sve je ok bilo, sa drugom sa resio da fantoma podignem na malo vecu visinu imao sam montiranu kameru. Probah gps radio ok, medjutim ipak sam vozio u atti modu sve ok, do jednog trenutka kada sma hteo da uradim prelet iznad mene, zapoceo sam prelet kada sam primetio da je sam od sebe poceo da dodaje gas, sto se kaze zalaufao se, u tom trenutku sam mu zadao kontru odradio je kontru ali je ostao u toj poziciji znaci kao u manuelnom modu nije ispravio u horizontalu i tako je odleteo, bez moguce ikakve kontrole......opet sreca u nesreci  :pop:

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Phantom fly away
« Reply #1 on: October 03, 2013, 09:57:55 PM »
huh  ") dobro je da si ga uopste nasao. Kad je poludeo koliko je jos leteo i koliko daleko je otisao?

Jesi probao da ugasis stanicu?

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Phantom fly away
« Reply #2 on: October 03, 2013, 11:15:05 PM »
Je l' postoji mogucnost gasenja GPS-a pri letu?

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Phantom fly away
« Reply #3 on: October 03, 2013, 11:55:08 PM »
nije daleko samo zato sto je bio pod uglom.Nisam to mi je najvise krivo sto nisam pokusao fail safe, a i nisam imao vremena jer se sve brzo odigralo.....juce je bila magnetna oluja bas velika, dok danas popodne je svega bilo 1Kp znaci bezbedno za let ali nesto je prouzrokovalo taj otkaz a jos vise mi nije jasno zasto je gopro prestao sa snimanjem u trenutku kada je fantom poceo da brljavi...  ")

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Phantom fly away
« Reply #4 on: October 04, 2013, 12:05:28 AM »
Interesovao sam se u zadnje vreme dosta o slicnim situacijama sa nazom i citao po forumima sta se desava.

Otprilike grubo uzroke "odletanja" mozemo svrstati u sledeće grupe:

1. Home pozicija nije dobro snimljena a doslo je do prekida RC linka
U ovom slucaju ako je failsafe konfigurisan tako da se aktivira "Go Home", letelica ce poceti da leti u pogresnom smeru prema pogresnoj home poziciji i najverovatnije leteti dok se baterija ne istrosi.

Home pozicija se snima automatski kada se startuju motori a da je prethodno pronadjeno 6 ili vise satelita.
Za ispravno odredjivanje home pozicije je potrebno min 30 sekundi nakon ukljucenja.

Varijanta ovog slucaja je kada je oblacno vreme i nakon prekida RC linka broj vidljivih satelita padne  tako da je GPS prijem los.


2. Upotreba prijemnika koji nema failsafe na sebi ili failsafe prijemnika nije uopste podesen

U slucaju prekida RC linka ako nema failsafe obicno prijemnik pamti poslednje stanje komandi koje daje na svom izlazu, tako da ako ste dali gas i isli u nekom smeru u tom smeru cete i nastaviti dok se baterija ne istrosi.

Konfigurisanje failsafe-a na prijemniku mora biti takvo da on daje vrednost na U kanalu koja prebacuje i NAZU u failsafe.

Ne treba mesati ta dva pojma, failsafe prijemnika i failsafe mod na NAZA kontroleru, ali treba voditi racuna da se oba ispravno konfigurisu.

3. Problemi sa kompasom
Video sam nekoliko slucajeva gde tvrde da je "cudno" ponasanje (koje lici na to koje si ti opisao) bilo uzrokovano problemom sa kalibracijom kompasa i da im se pre toga palilo obavestenje (naizmenicno crvena i zuta LED).

Za kalibraciju kompasa preporuka je:

* Da se vrsi dalje od velikih metalnih povrsina
* Da se vrsi van objekata od armiranog betona
* Da se kalibracija obavlja dalje od mobilnih telefona

A preporuka je da se ona obavezno uradi kada:
  • se promeni teren na kojem se leti
  • kada se promeni mehanicki setup:
        a) promeni se polozaj GPS/Compass modula
        b) ako se neki elektricni uredjaji dodaju,uklanjaju ili im se menja polozaj na letelici
        c) kada se mehanicka struktura multikoptera menja
  • ako letelica ne leti pravo vec joj se menja pravac
  • ako LED indikator pokazuje problem sa kompasom i kontroler zahteva njegovu kalibraciju, ovo ne bi smelo cesto da se desava.

4. Takodje u verziji firmwarea 4.0 i fligt limits opcija moze da bude zbunjujuca

Ova opcija radi tako sto po dostizanju barijere, nastopa blokada koje ostavlja aktivne samo throotle i Yaw, dok se ostale komande ignorisu. Nakon 30 sekundi letelica krece nazad i nakon sto udje u zonu koja nije van granica ponovo komande postaju aktivne.

5. Gubitak kontrole nakon dužeg hover-a
Na RcGroups sam video snimke gde ljudi tvrde da im letelica podivlja i krene u jednu stranu nakon sto duze vreme hoveruje u mestu.

Zavisno od slucaja koji nastane i ako je RC link jos uvek aktivan cesto kontrola moze da se povrati menjanjem moda iz GPS u ATTI ili MANUAL ili iz ATTI u MANUAL.

Bez obzira sto ima dosta vrsta slucajeva koji su dokumentovani najcesci su uzroci ljudski faktor a to su slucajevi 1 i 2 kao i 3 ukoliko kompas nije kalibrisan na odgovarajuci nacin.

Svi ostali su dosta redji i postoje razne teorije zasto se desavaju, od problema sa softverom do hardverskih problema.


Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Phantom fly away
« Reply #5 on: October 04, 2013, 12:27:50 AM »
Ima do svega ovoga sto ti kazes, ali naza generalno ima problem sa iznenadnim otkazivanjem. Evo ja sam danas odradio kalibraciju jer mi je izaslo upozorenje i vozio u atti modu i letelica mi je odletela  mmmm

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Phantom fly away
« Reply #6 on: October 04, 2013, 10:00:02 AM »

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Phantom fly away
« Reply #7 on: October 04, 2013, 10:58:19 AM »
ja sam vozio kada je bilo 1kp, video sam, imam instaliran widget na telefonu.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Phantom fly away
« Reply #8 on: October 15, 2013, 12:25:33 AM »
Da nastavimo ovaj topic
Ima do svega ovoga sto ti kazes, ali naza generalno ima problem sa iznenadnim otkazivanjem. Evo ja sam danas odradio kalibraciju jer mi je izaslo upozorenje i vozio u atti modu i letelica mi je odletela  mmmm

Srdjane iz tel, razgovora od pre desetak dana ja sumnjam u No Name gimbal koji si zakacio na Phantoma.
Pre tog gimbla nisi imao problema ali nakon njega Phantom je odleteo. Jes li ga skinuo i kakva je sada situacija?

Posalji koju sliku da vidim o kom gimblu je rec a isto tako i na kojim kanalima Naze si ga spojio.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Phantom fly away
« Reply #9 on: October 15, 2013, 11:25:27 AM »
Zamisli da letis iznad naseljenog mesta ili veceg skupa i ovako nesto se desi.
Ovakve stvari se evidentno desavaju i to ne retko.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Phantom fly away
« Reply #10 on: October 15, 2013, 08:27:48 PM »
Evo da priloz fotku misterioznog gimbala. Al da napomenem da je ovaj gimbal koji sma ja koristio na mom fantomu pre toga radio isto sa nazom V1 i nije nikada bilo problema. Sada leti ok, vratio sam na 3.16 verziju za svaki slucaj a mozda ipak i treba da predjem na 4.0V. GImbal je bio nakacen na nazi na pinove koji su u softweru bili namenjeni za to.