Author Topic: Novi pravilnik za dronove u Srbiji  (Read 196406 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #75 on: August 30, 2015, 04:41:46 PM »
... Gde smo mi od ostatka sveta....
Stalno nesto kukate...pa jel bi voleo da su kod nas tako rigorozni zakoni i kazne??

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #76 on: August 30, 2015, 04:45:21 PM »
Mozda kod nas bude i gore :big smile

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #77 on: August 30, 2015, 04:55:11 PM »
Da jako bih voleo.
Bar se ubice, mamini i tatini sinovi, voditeljke i ostali uticajni ne bi tako bahatili i igrali se ljudskim životima bez posledica, ne bi bilo makar huligana na stadionima, ne bi bilo LOPUŽANJA toliko u Državi.....Ne kažem da je tamo sve idealno ali brate Balkan je izmišljen za PREVARE, KRAĐE, LOPOVLUKE i to milionskih iznosa i sve legalno i niko da odgovara. Navedite mi i jedan primer presude za neki privredni i drugi kriminal koji je dobio epilog na sudu skoro a da izuzmemo onog silovatelja i pedofila i par Miloševićevih koji su odslužili svoje ali im imetak i dalje ostao!!!!!
Nemojte se praviti da ovde cveta cveće.
Ja samo želim da živim u zemlji u kojoj glavna vest nije POLITIKA, KURVETINE SA SPLAVOVA, AFERE, ŽUTA ŠTAMPA I HRONIKA!
A POŠTO JE MOJE VREME NA POLA SKORO PROŠLO MAKAR DA MI DECA NE GLEDAJU TAKVE STVARI!
The ground is the limit (or a water)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #78 on: August 30, 2015, 11:03:18 PM »
Elem, vezano za moj predhodni post, nije USA vec Novi Zeland.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #79 on: August 31, 2015, 01:33:28 AM »
Gde god da je i nama fali tako nešto pa će oni koji ne razmišljaju svojom glavom i da plate....
The ground is the limit (or a water)

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #80 on: September 02, 2015, 02:57:02 PM »
Lično mislim da se manje više može leteti kao i pre, ko je u osnovi normalan i odgovoran,a ukoliko je rešen da pravi sr.nja,normalno da će ga brže bolje neko prijaviti policiji i biće po nosu.. Nemam jasnu ideju kako će neko da zna da li sam podigao kvad na 100 ili 200 metara visine, kad budem snimao Dunav od zemunskog keja prema ratnom ostrvu, pa da me na osnovu toga sankcioniše? Po meni je suština - budi normalan, ponašaj se odgovorno i savesno i brige nema.

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #81 on: September 02, 2015, 03:27:21 PM »
 U tom konkretnom slučaju nije ni bitno da li si na 100 ili na 200m, letiš u zabranjenoj zoni bez dozvole... Ceo grad Beograd je zabranjena zona (ili ti po onom predlogu rejon IV) i može se leteti samo sa posebnoim dozvolama.

Član 2.
...
"7) рејон лета беспилотног ваздухоплова је део ваздушног простора у коме
беспилотни ваздухоплов лети, а који се налази изнад:
(1) неизграђеног и ненасељеног подручја у коме нема људи, осим лица које управља
беспилотним ваздухопловом (рејон I);
(2) изграђеног, али ненасељеног подручја у коме постоје грађевински објекти који
нису намењени за живот људи, у коме је могуће повремено краће задржавање људи (рејон
II);
(3) насељеног подручја, у коме постоје грађевински објекти намењени за стални
живот и боравак људи (рејон III);
(4) густо насељеног подручја, урбане или централне градске зоне, као и свих
подручја на којима се окупља велики број људи (рејон IV)"

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #82 on: September 02, 2015, 03:52:12 PM »
Nisam bas siguran da je ceo Beograd kao sto ti kazes rejon 4, ako covek ode recimo da leti na ratnom ostrvu, to uze podrucje spada u (2) изграђеног, али ненасељеног подручја у коме постоје грађевински објекти који нису намењени за живот људи, у коме је могуће повремено краће задржавање људи (рејон II);

Stvar je u tome kako definises to podrucje na kojem se leti, ako u gradu postoji neka zarasla poljana bez ljudi i objekata velicine npr 50 hektara a leti se samo na tom podrucju onda to moze biti samo rejon 1.

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #83 on: September 02, 2015, 06:09:10 PM »
Nije bukvalno ceo ali evo,  pogledaj koridor uslovno zabranjene zone letenja ili prikaz na mapi. Ovo je zona zabrane leta zbog bitnih državnih objekata, a sve van toga manje-više spada u rejon 4...
Nisam crtao i krug oko BEG i BJY - i oni zauzimaju lepu površinu livada...

Znači Veliko ratno ostrvo  i Zemunski kej - no fly zone... :(

Offline Asterix

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 98
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #84 on: September 02, 2015, 06:45:42 PM »
Pa lepo su to oni sve odredili, ali nista strasno opet ce imati gde da se leti.

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #85 on: September 02, 2015, 10:51:16 PM »
Drugari,naveo sam primer velikog ratnog ostrva,ali je suština da ako se normalno,odgovorno i racionalno koristi multikopter,bez privlačenja nepotrebne pažnje,nikakvih problema neće ni biti,jer problem može nastati,UVEREN SAM,samo ako se zadesi informisani policajac u blizini ili vas neko prijavi,a policija reši da reaguje u roku od odmah...svi znamo da se to ne dešava ni za mnogo ozbiljnije stvari nego što je letenje osrednjim multikopterom..

Offline Sale1977

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #86 on: September 04, 2015, 01:09:21 PM »
Možda mi je promaklo u nekom od postova ove teme,ali zna li neko da mi kaže da stupa na snagu taj famozni pravilnik?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #87 on: September 04, 2015, 07:27:45 PM »
Mislim da još nije ni donet ono gore je bio samo predlog.
The ground is the limit (or a water)

Offline jojkic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 154
    • RC Quadcopter - Blog, slike, video, uputstva
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #88 on: October 01, 2015, 10:15:45 AM »
Evo ja da podsetim , u onom predlogu zakona o kome se diskutuje, pisalo je predlog zakona i pisalo je ako se ja dobro sećam, pravilnikom se utvrđuje da stupa na snagu od 01.Oktobra ...
01. Oktobar je prošao, na sajtu Civilnog vazduhoplostva više ne stoji u delu predlog zakona
nikakve izmene predloga nisu bile (ja sam lično pisao par puta, predlažući da za osim privredne, da stoji i ne privredne delatnosti (hobi) ... Ali nešto slaba vajda, izgleda da je komercijalni lobi bio jak, a hobi lobi slab :P
Djordjevicaca , hvala za ovu mapu, uvek sam se pitao gde u stvari može a gde ne po Bg-u da se leti.

Zanimljivo da na Adi može po mapi, ali znam čoveka koga su dobro ulični policajci maltetirali jer je snimao Phantomom rekretavino na Adi Ciganliji, zato što je to zona avio letova. Znači gde može to je zona avio letova , pa ne može :D , a gde nema letova i gde mi opušteno moglo (Dunav, Kalemegdan, Veliko Ratno ostvrvo , Kej) ne može, jer nemože da se leti  pa ni Phantomom.... Oj, Srbijo .......... :D

« Last Edit: October 01, 2015, 10:17:25 AM by jojkic »
Blog o RC letilicama i snimanju:
http://snimanjeizvazduha.blogspot.com/

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Novi pravilnik za dronove u Srbiji
« Reply #89 on: October 01, 2015, 10:32:00 AM »
Poslednja informacija koju ja imam iz Direktorata je da je maltene sve bilo dovedeno do kraja kad se neko iz vojske setio da bi mogli i oni malo da zaprze corbu, pa su najavili da salju svoje zelje i cestitke na 30 strana  (:sok:)