Author Topic: punjenje lipo baterije?  (Read 6512 times)

Offline vuk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
punjenje lipo baterije?
« on: August 09, 2010, 01:54:22 AM »
imam jedno pitanje...hteo bih za svoj auto da kupim lipo bateriju pa me zanima dali one imaju poseban punjac?koliko dugo traje punjenje?i kolika je cena punjaca otprilike?

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: punjenje lipo baterije?
« Reply #1 on: August 09, 2010, 02:34:26 AM »
Vuče,

LiPo baterije imaju posebni režim punjenja i zato zahtevaju posebne punjače. Pune se strujama do 1C (novije i više, 2C ili čak 8C). C je oznaka kapaciteta, i na primeru znači da se baterija od 3300 mAh puni otprilike 1h sa strujom od 3.3A ako je potuno prazna! Poželjno (neophodno za dugo trajanje baterije) je da se "balansiraju" tokom punjenja, tj. da punjač nadgleda napon svake ćelije pojedinačno i da ih sve napuni podjednako.

LiPo baterije su nazivnog napona 3.7 ili 3.8 volti po ćeliji, što će ti pomoći da odrediš koja ti baterija treba, tj. koliko ćelija treba da ima. Ne treba da dozvoliš da napon na bateriji padne niže od 3V/ćeliji, a ako padne ispod 2.7V/ćeliji baterija je najverovatnije neupotrebljiva više. Preporuka je da se prazne do otprilike 70% nazivnog kapaciteta.

Za cene pogledaj neke od prodavnica RC opreme. Kao primer, www.hobbyking.com

Za kraj, sve ovo što sam napisao ovde već ima na forumu. Koristi opciju pretrage, a onda dođi i pitaj neko konkretno pitanje i dobićeš vrlo brzo dosta odgovora.

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident