Author Topic: IMAX B6AC - punjenje NiMH baterija  (Read 3629 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
IMAX B6AC - punjenje NiMH baterija
« on: August 08, 2011, 03:19:46 PM »
Drage kolege, potrebna mi je mala pomoć.

Naime, kada pomenutim punjačem želim da punim NiMH paket (za stanicu), ne nudi mi opciju izbora voltaže, a u uputstvu mi je sve u vezi sa punjenjem NiMH baterija malo konfuzno?!
Da li to znači da on sam na osnovu očitavanja napona iz baterije (paketa) "šmekne" voltažu i na osnovu nje odredi broj ćelija ili puni maksimumom sa ograničavanjem struje?
Inače punjenje ide OK. Uštelujem malu struju punjenja, planirano vrijeme i to je to osim što ne znam štetim li bateriju.

Još jedno pitanje u vezi sa skladištenjem LiPo baterija.
Nakon punjenja "storage" režimom, da li je tako napunjene baterije potrebno stavljati u frižider (negdje sam čuo) ili je sobna T OK?
Možda je pitanje glupo, ali u cilju očuvanja baterija može biti korisno.

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: IMAX B6AC - punjenje NiMH baterija
« Reply #1 on: August 08, 2011, 03:32:09 PM »
za konkretni punjac ne znam tacno ali ja moje pakete NiMH baterija punim odabirom broja celija na punjacu, npr. paket od 5 baterija selektovanjem 5s i 6v struju odredjujem po potrebi a uglavnom ima na baterijama napisano preporuceno i maksimalno. Detalje oko prekida punjenja isto mozes podesavati ali ako tacno ne znas sta radis bolje ostavi na standardnom setovanju. Takodje pre punjenja NiMH preporuceno je isprazniti ih do kraja :)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: IMAX B6AC - punjenje NiMH baterija
« Reply #2 on: August 08, 2011, 04:33:02 PM »
NiXX punjaci rade po principu Delta Peak. NiXX tip celije kada se skroz napuni pocne da joj blago pada napon, punjac prati taj eventualni pad napona i kada on dostigne neku vrednost prekida punjenje. Zbog ovoga nije potrebno odredjivati broj celija za NIXX baterije kod punjenja. Ovaj nacin je apsolutno OK kada je jacina struje do 10% nazivnog kapaciteta odnosno 1/10C, znaci tipicnu bateriju u stanici od 1500mAh treba puniti sa 0,15A oko 12 sati. Moze se puniti i sa 1C ali tada se preporucuje upotreba temperaturnog senzora koji je podesen na maks 60C. Idealno bi bilo svaki put pre punjenja isprazniti ih do 0,9V po celiji, a obavezno jednom u 5 punjenja.

Ja LiPo drzim na sobnoj temperaturu i nemam problema. Na netu ima tekstova da duze traju ako se u duzim vremenskim periodima ne koriscenja (2-3 meseca) drze u frizideru, no to je vise na nivou teorije nego sto je realno. Ono sto je sigurno je da ih ne treba drzati na tavanu leti jer brze stare na vecim temperaturama. Ako se pravilno koriste trajace oko 3 godine.

poz
Veljko

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: IMAX B6AC - punjenje NiMH baterija
« Reply #3 on: August 09, 2011, 06:53:44 PM »
Hvala momci.

Magic, i ja sam tako nešto zaključio prškajući i ispitujući punjač.

Hvala još jednom.