Author Topic: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN  (Read 23933 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #15 on: February 16, 2011, 09:52:25 PM »
Krila sam skoro zavrsio. Ostalo je jos da sredim komandne povrsine i da se presvuce folijom. Evo par slicica


By grebic at 2011-02-16


By grebic at 2011-02-16

a evo i kako cu da provucem kablove kroz krila


By grebic at 2011-02-16


By grebic at 2011-02-16

a i izmerio sam jedno krilo i evo rezultata merenja


By grebic at 2011-02-16

videcemo koliko ce teziti kada se presvuce. Uzeo sam transparentno plavu light foliju, ne bi trebalo da bude nekih neprijatnih iznenadjenja.
Nadam se da ce biti u okvirima ocekivane tezine od oko 1.1-1.2kg najvise. Pozdrav



Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #16 on: February 16, 2011, 10:21:03 PM »
Ocekivao sam da se Suboticani ukljuce ali oni cute ko zaliveni  mmmm.

Jako bitna informacija ti je da u flapsove ne stavljas HXT 900 ili bilo koje servoe sa plasticnim zubima, obavezno MG zato sto kada sleces sa izvucenim flapsovima (sto je uobicajeno jer inace model nece da sleti) jako cesto zakace nesto na zemlji i odose zubi na servou ali odma!

Ovde ti je svaki gram mnogo bitniji nego na tvom 3d modelu tako da ideja da letis sa 3s 2200 nije dobra. Jedna baterija ti je dovoljna da se umoris od letenja ako model dobro jedri, tako da neka 1250mAh bi ti bila vise nego dovoljna a sada su stvarno dzabe.

Isto tako tvoj kombo je krajnje diskutabilan. Nazalost nemam vise na racunaru motocalc (nece da radi na Win7 64) da bih mogao da proverim sta i kako tacno a scorpion calc nije toliko fleksibilan da bih tacno mogao da kazem. Meni pokazuje preko 25A za taj kombo sto je na granici za taj motor. Opet ces imati problema i sa osovinama i pregrevanjem narociti leti.

Pretpostavljam da si procitao pravila za takmicarsku klasu jedrilica outrunner. Tamo su tacno propisani motori mogu da idu i samo 2S baterije i 12x6 elisa. Meni je Adam doneo jedno motorce pa mozda nije losa ideja da odmah ugradis tako nesto jer draz jedrilicarstva se dize na 10. stepen u takmicenju. Tek kada probas mozes da vidis koliko je to zaista dobro!

poz
Veljko

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #17 on: February 16, 2011, 11:12:31 PM »
Eh...koliko sam samo kombinacija pravio ne bi mi verovao...
Cak sam i oglas za trup drzao otvoren vise od mesec dana i niko se nije javio sem Adama. A zasto pominjem trup... da bi samo trup, bez krila i horizontalca bio u tezistu napred mi treba bat od 2200mah i motorce sa elisom. Zbog toga sam se odlucio na ovu vecu bateriju i ovakav setup. Motorce ne bi trebalo da vuce toliko. Na Drive Calculatoru sa aero cam 42mm 14x8 ispada da vuce 25A. Znam da taj calc nije nesto preterano pouzdan ali... Probao sam da ga drzim na punom gasu neko vreme i nisam primetio neko znacajno zagrevanje. Opet...vrucine leti...videcemo. Najmanji problem je zameniti motor. Jedrilicu nisam ni pravio za takmicenja. Ideja mi je bila da imam sta da letim po vetru i nista vise. Verujem da je takmicenje nesto posebno, ali ne znam... Meni je ovo zabava i zelim to da ostane. Dosta mi je nadmetanja i cimanja u svakodnevnom zivotu. Motorcic je 28mm precnika i mislim da rekoste da je dozvoljena 3s bat za onu *nacionalnu klasu*. Tu bih se mozda i pojavio cisto radi druzenja, jer ovde bas i nemam neku ekipu za letenje. Samo Aco i ja.
Sto se tice servoa...imam ih lom. Ne znam sta cu sa njima pa mi bilo glupo da kupujem druge. Pokusacu da izlijem kapice koje ce stititi servo arm od udara koliko toliko pa cemo videti kako ce se pokazati. Malo cu da eksperimentisem pa sta bude. Ako se ne pokaze ok, menjacu.
 Mene najvise brine teziste. Gledam i da servoe izmestim ispred tezista u krilima. Jos nisam smislio kako, ali se nadam da cu naci neko resenje. Kada sam izmerio krila, prosto mi bilo zao da dodam toliko tereta samo zbog tezista. Milsim da ce biti sve sa servoima ispod 400g. Dosta sam citao po netu i video da je vecina jedrilica ovog tipa tu negde oko 1200g na poletanju, tako da se nadam da ce i moja lepo leteti. Hvala, poz
« Last Edit: February 17, 2011, 01:05:11 AM by grebic »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #18 on: February 16, 2011, 11:15:59 PM »
Nije problem da ti udari polugica od servoa u nesto vec sam flaps, jer kada ih oboris oni su prakticno do zemlje tako da (na zalost) nema pomoci.

poz
Veljko

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #19 on: February 16, 2011, 11:46:39 PM »
Ovaj servo ti je HXT900 sa metalnim zupcima.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9392
Cak i zupci odgovaraju kao zamena na HXT900.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #20 on: February 17, 2011, 12:34:15 PM »
evo i videa



koliko je moguce porediti ovu sa ovom koju ja radim...pitanje je...

Sa ovim setup-om dobijeno je nekih 270w i nesto malo manje od 1 kg potiska. Meni stvarno ne treba da mi jedra leti ovako. Iz tog razloga sam i uzeo manji motorcic, a i hteo sam da bude precniika 28mm. Moja je zamisao da to bude krajnje opusteno letenje, bez nekog cimanja. Ponovo sam proverio i moje motorce sa Aero cam 13.5x7 vuce 20.7A, sa istom 14x7 22A, a sa 14x8 25A. (podaci dobijeni u Drive calculatoru). Moja elisa je 13.5x8, tako da ne bi trebalo da bude preko 25. Nemam sa cim da izmerim koliko vuce struje, ali sam isprobao, doduse na sobnoj temp od oko 25 stepeni, i na punom gasu posle par minuta motorcic je da kazem topao na dodir. Nista preterano

 Elem...znam da treba MG na flaps, i u manul-u za ovu sa linka pise da treba staviti Hi-tec 81mg. Imam slicne, nije problem da ih stavim. Medjutim, ja moje flapsove nisam predvideo za takva sletanja da trpe bilo kakve kontakte sa tlom, iz prostog razloga sto cu ostati bez njih. Morao sam da olaksam sve sto je iza tezista i na flapsovima i eleronima sam ustedeo nekih 70ak grama. Nista znacajno na konacnu tezinu, ali je i vise nego dovoljno da se smanji teg napred. Flapsovi ce sluziti da usporim model do neke minimalne visine i tu da ih iskljucim. Kako ce se ponasati u tom trenutku ostaje da probam na nekoj vecoj visini pa da ocenim da li je dovoljno bezbedno. Ako bude nekih naglih promena, iskljucivacu ih ranije i sletacu pod malo vecom brzinom. Zbog toga sam i pomenuo kapice a ne MG servoe. A i da nemam problem sa tezistem, opet bih uradio flapsove gde se vidi konstrukcija, nekako mi krilo izgleda mnogo lepse.Onako plankirani balzom, izgledaju kao da su nakalemljeni sa krila neke druge ptice. Ne uklapaju mi se nikako sa onakvom konstrukcijom krila.Ovo moje resenje jeste dosta slabije i nefunkcionalnije, ali i lepse. Jbga...lepota ima svoju cenu. Bice bas fensi sa izlaznom od karbona :big smile
« Last Edit: February 17, 2011, 12:41:51 PM by grebic »

Offline Jedrilicar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 125
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #21 on: March 09, 2011, 06:01:28 PM »
Pozdrav mladom konstruktoru!
Sramota me od mog nickname-a da baš ništa ne prozborim, ali me lepo obaveze udaviše.
Svaka ti čast za ovo delo. Oduševljen sam, više od ostalih.
Ova jedrilica "nema kud", morace da leti lepo.
Ako te bude nosio put ka TS ili KŠ javi, ponesi motor i bateriju i izmerićemo struju.
Moj savet u vezi sa onim što ste pominjali je da, ukoliko ti je smeštaj baterije ka samom vrhu nosa, težinu koja je potrebna za željeno težiste modela praviš upravo sa baterijom, tj. staviš veću bateriju, ionako će tebi da koristi. Ako to nije slučaj, tj. ako baterija mora da bude više ka težištu, uzmeš neku kao što ti je peporučio Magic (naravno vodi računa o broju C).
Podržavam tvoju ideju vezano za sletanje bez flapsova. Ja i kad ih imam, ne koristim ih. Ne smatram da su za sletanje neophodni, ali ne kažem da su nepotrebni. Ali ako planiraš da ih koristiš na način kako si opisao, obrati pažnju na ovu svoju rečenicu: "Flapsovi ce sluziti da usporim model do neke minimalne visine i tu da ih iskljucim.". Podseća na onu rečenicu kojom je brižna majka završavala svako pismo sinu pilotu u vojsci: "Sine, budi pažljiv, leti nisko i polako".  :)
Pretpostavljam da sad filozofiram o nečemu što već znaš, ali opreza nikad dovoljno. Ako model leti sa flapsovima, obično je to sa smanjenom brzinom, opstrujavanje na nosećim površinama je dovoljno da ga održi u vazduhu upravo sa takvom geometrijom krila kakvu ima sa flapsovima. Od trenutka uvlačenja flapsova, dobijamo geometriju krila koja zahteva veću brzinu da bi se krilo održalo u vazduhu, a model je nema...
Naravno, ovo na 20cm od zemlje nije ni malo opasno, ali na metar, dva, tri...Dalje je jasno šta treba činiti.
Model će biti prelep i isto tako će i da leti.
Javi da prisustvujemo toj svečanosti!

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #22 on: March 09, 2011, 06:55:55 PM »
ako planiraš da ih koristiš na način kako si opisao, obrati pažnju na ovu svoju rečenicu: "Flapsovi ce sluziti da usporim model do neke minimalne visine i tu da ih iskljucim.". Podseća na onu rečenicu kojom je brižna majka završavala svako pismo sinu pilotu u vojsci: "Sine, budi pažljiv, leti nisko i polako".  :)



napisao sam da cu isprobati


Kako ce se ponasati u tom trenutku ostaje da probam na nekoj vecoj visini pa da ocenim da li je dovoljno bezbedno. Ako bude nekih naglih promena, iskljucivacu ih ranije i sletacu pod malo vecom brzinom.

Nema nikakvog filozofiranja...naprotiv. Jako mi je drago sto se jos neko oglasio (pijemo)
Sto se tice motora o tome u opste ne brinem. Teziste jeste problem, koji izgleda necu moci da resim baterijom. Izgleda da i nemam bas toliko prostora napred kad sve ubacim. Tako da ce tegic biti neizbezan, samo je pitanje koje tezine.

Od poslednjeg kucanja do danas malo toga sam uspeo da odradim. Tacnije samo jedan eleron :sljus
Nikako da se nadje vreme. A za ovaj jedan eleroncic mi je trebalo dobra 2 dana i nekoliko kg-a zivaca. A zasto, napisao sam da cu slikati koliko je sve pipavo, pa ce biti jasnije sa slike


By grebic at 2011-03-09




Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #23 on: March 09, 2011, 07:11:37 PM »
a evo kako izgleda gotova uska



Uploaded with ImageShack.us

ovako i lici po malo na krilo neke ozbiljne 'tice :mhm
Videcemo na sta ce da lici kad se zavrsi lol

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #24 on: April 08, 2011, 02:51:28 PM »
Krila gotova... Ispade golema tica...



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

uzivo deluje brutalno....jos kada se presvuce....uh...

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #25 on: April 08, 2011, 03:19:33 PM »
Leeeepo bogami! Svaka čast! Još da "obučeš" gospđicu, ajd' na livadicu :)aplauz

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #26 on: April 08, 2011, 06:06:17 PM »
lepo, veoma pedantno odradeno cestitam!! , ali imam jedno pitanje koliko se krila savijaju oko svoje ose? to pitam iz razloga jer vidim da nemas d-box pa samim tim najverovatnije krila su dosta elasticna  a to moze biti problem i to ne mali!!!iz  izkustva ti govorim ja sam se vec opeko!!! na tom rasponu krila moraju biti kruta!!! pri malo vecoj brzini doce do savijanja krila i onda eto i flatter sto nazalost moze biti kobno!!

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #27 on: April 08, 2011, 09:46:02 PM »
Ne znam kako mislis elasticna?! Krila su jako kruta. Ne uvijaju se. Bas sam sada probao da ih upredem i ne bih rekao da je bas tako strasno... Mislim da ni D-box ne bi popravio stanje nesto preterano jer se krilo uvija u predelu iza karbonske cevke...Prednji deo krila je gotovo  nepomican....

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #28 on: April 08, 2011, 09:58:45 PM »
ako se ne uvijaju onda je dobro, kod mene je to bio problem da sam mogao po duzini krila ga uvijati po 5-6 cm , inace d box vredi jako puno!!vidim da si radio po istom principu kao avia samo u avi karbonska cev koja je ramenjaca je pravl;jena od karbonske carape gde niti su pod 45 stepeni sto znamo da da veoma veliku cvrstinu i ne dozvoljava savijanje po duzini
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=3082661

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: SEXY GOXY 2.5m glider home made by GN
« Reply #29 on: April 08, 2011, 10:08:21 PM »
Da. Bas sam pokusao da kopiram Aviu. Pazi, uvijanje postoji, ne bas 5-6cm ali postoji. Nadam se da nece praviti probleme...Mislim da ce se presvlacenjem i dodatno ukrutiti pa ce i uvijanje biti manje...Znam da dbox vredi mnogo, ali i ovako u prednjem delu krila nema uvijanja,ali ni najmanjeg...