Author Topic: Koja frekfencija za video link?  (Read 19592 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #15 on: February 16, 2011, 01:28:22 AM »
Ja sam sa mojim 1.2G leteo do ~400m i uz povremene smetnje imao OK sliku (sa najgorom malom antenicom koja ide uz predajnik). Nisam primecivao nikakve probleme sa letom aviona.
Na trikopteru sam koristio to isto, ali naravno na mnogo manjim udaljenostima i isto nisam primetio nikakve probleme.
Ali...u jednom drugacijem slucaju jesam imao otkaz svih kontrola na avionu. Sta se desilo - za predajnik sam napravio novu "inverted vee" antenu i hteo da je isprobam. Zakacio sam je na krilo udaljeno nekih 30cm od 2.4 risivera.
Avion je normalno poleteo i napravio sam par krugova, ali u jednom momentu motor je odjednom stao i komande nisu reagovale, avion je poceo nekontrolisano da pada (bio nisko na mozda 20-ak metara) i tek pred sam pad prihvatio je moje ocajnicke pokusaje da mu dignem nos, da ne zabode bas direkt u zemlju. To se desilo na 13. maju i zavrsio je na sinama  :sljus Srecom nije bilo neke bitnije stete ni po avion ni po kameru (koju sam doduse jedna nasao u zbunju).
Pokusavao sam da odgonetnem zasto je doslo do tako naglog prekida i bas na tom mestu, kad sa tim avionom nisam nikada imao takvih problema (a ni kasnije). U tom trenutku avion se nalazio iza sina i pretpostavljam da je do prekida doslo jer su se u pravoj liniji izmedju stanice i 2.4 risivera nasli 1.2G vee antena i 10KV zice iznad sina.
Na trikopteru sam jednom slucajno primetio nesto zanimljivo sto sigurno ima veze sa 1.2-2.4G, ali nije bilo u toku leta.
Baterija na trikopteru je bila prikljucena, ali je gas bio na nuli i motori mirni. Ne secam se tacno iz kog razloga sam 1.2 predajnik priblizio skroz do 2.4 risivera i motori su podivljali!  (:sok:) Cim sam odaljio predajnik par cm motori su se smirili.
Mogu sutra to da snimim da vidite kako izgleda   mmmm

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #16 on: February 16, 2011, 09:33:19 AM »
Video na 1.2ghz nije los, ako nemas RC na 2.4ghz. U svakom slucaju je pozeljno koristiti neki low pass filter, jer ko zna na kojim frekvencijama koji predajnik dodatno emituje. Sto je visa frekvencija, teoretski je osetljivija na gubitak linije vidljivosti.

Na 400mw 1.2ghz sa adekvatnom antenom domet je sigurno veci od dometa 2.4ghz a i 35,40,72mhz RC-a.
Sa rubber duck omni antenom, onom obicnom koja dolazi uz prijemnik/predajnik sam leteo bez smetnji na 500m.
Video predajnik obavezno odmaknuti sto dalje od RC prijemnika i GPS-a, recimo na rep i koristiti upreden i/ili oklopljen kabal.
Koristiti upredene servo kablove a pozeljni su i feritni prstenovi.

@gizmo
jesi primetio razliku u dometu sa ibcrazy inverted vee?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #17 on: February 16, 2011, 12:03:44 PM »
@gizmo
jesi primetio razliku u dometu sa ibcrazy inverted vee?
Nazalost taj let je trebao da posluzi proveri dometa nove antene, ali se brzo zavrsio  (giveup)
Za to malo sto sam ga probao cini mi se da je bio jaci signal i cistija slika sa manje smetnji.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #18 on: February 16, 2011, 03:26:38 PM »
  Yu-men,ja koristim za sada ovu opremu http://www.r2hobbies.com/eng/proddetail.php?prod=rcsc00004_code ima 4 kanala .Do sada sam letio sa Graupner stanicom 40 MHz i normalno kao i saovom tako i sa bilo kojom drugom MHz frekfencijom nema problema ako se postavi 2.4GHz video predajnik.Problem je 2.4GHz RC tako da je akcenat na RC 2.4 GHz a s obzirom da je sve vise stanica na toj frekfenciji zbog toga i sva ova prica.Inace ova moja oprema daje dobar signal i za moje potrebe sasvim zadovoljavajuca.

    Gizmo ,odlicno sto si se i ti ukljucio u raspravu i naravno sto je najbitnije ne samo teoretski nego  prakticno tj.sto si iskusio  na svojoj kozi,sva sreca pa je tako proslo i bio je u pitanju modelcic a ne okto.Jos jedan bitan podatak o frekfenciji 1.2 GHz ,znaci nije bitno se udaljiti od brojke 2.4 mnogo toga utice na to pa i sine, dalekovod e hajde sada sklopimo mozaik  mmmm.Znam jedno sigurno ja Rexa ne saljem sa ovom opremom u visine  (nene)
Dule tj bimmeru  :)aplauz moram reci da si i ti zasluzan za pokretanje ove teme jer je ona trapijeva prica bila kap u prepunoj casi koja se odavno puni ovim sumnjama  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #19 on: February 16, 2011, 05:20:42 PM »
 ;namig

Ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim (bese davno), ali ako se dobro secam negde je pisalo da 2,4 video predajnik koji ima 8 kanala radi solidno sa 2,4 stanicom.
Navodno se manje srecu signali dok emituju na 8 kanala.

Ipak mislim da je najsigurnije koristiti 5,8 za video i 2,4 za Upravljanje modelom, manje boli glava.  :mhm

Sve ostalo je kockanje.


poz
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #20 on: February 16, 2011, 06:54:51 PM »
Za sada iz svega navedenog i ja tipujem na 5.8 GHz mada ima jos da se prikuplja informacija  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Goran Scekic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 254
  • gogalet
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #21 on: February 17, 2011, 11:23:52 PM »
Fenix bre.....
Ovoliko price, a nijednom ne pomenu moj karambol.
Pa bio si prisutan covjece... dao si mi tvoj tv displej  da gledam direct prenos...
Kad neces ti da ja objasnim.
Moja stanica Futaba7 ....2,4 mhz.........
video link 2,4......
Avion Zagi....
Uzlijetanje, jak vjetar... ne mogu dobro da pratim na displeju, avion se previse ljulja.... Dizem ga na stotinak metara visine, ima slike...
Pravim par krugova na toj visini... gledajuci avion naravno vise od displeja....
Odjednom avion ne slusa komande.... gledam avion koji nije bas nesto bio prejak i desava se raspad u 5 - 6 komada.
Vise ne stavljam 2,4 video sa 2,4 stanica...
P.S.
Juce mi je stigao video link na 900 mhz, 200 mw... cekam lijep dan... sa novim zagijem...
Danas sam imao sastanak sa covjekom koji radi u radio difuzni centar CG... napravice mi antenu za veci domet 2-3 km nece trebati pojacalo samo antena usmjerena...

Pozdrav iz PG
Pozdrav iz Podgorice.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #22 on: February 18, 2011, 09:34:35 AM »
Juce mi je stigao video link na 900 mhz, 200 mw... cekam lijep dan... sa novim zagijem...
Samo pazi da iskljucis mobilni kad letis ;)

@fenix & @Yu-men
Oprema na 5.8ghz je do skora bila malo skuplja.




« Last Edit: February 18, 2011, 09:46:13 AM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Goran Scekic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 254
  • gogalet
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #23 on: February 18, 2011, 09:44:07 AM »
Ja uvijek pricam na mobilni dok vozim....

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #24 on: February 18, 2011, 12:32:31 PM »
Fenix bre.....
Ovoliko price, a nijednom ne pomenu moj karambol.
Pa bio si prisutan covjece... dao si mi tvoj tv displej  da gledam direct prenos...
Kad neces ti da ja objasnim.
Moja stanica Futaba7 ....2,4 mhz.........
video link 2,4......
Avion Zagi....
Uzlijetanje, jak vjetar... ne mogu dobro da pratim na displeju, avion se previse ljulja.... Dizem ga na stotinak metara visine, ima slike...
Pravim par krugova na toj visini... gledajuci avion naravno vise od displeja....
Odjednom avion ne slusa komande.... gledam avion koji nije bas nesto bio prejak i desava se raspad u 5 - 6 komada.
Vise ne stavljam 2,4 video sa 2,4 stanica...
P.S.
Juce mi je stigao video link na 900 mhz, 200 mw... cekam lijep dan... sa novim zagijem...
Danas sam imao sastanak sa covjekom koji radi u radio difuzni centar CG... napravice mi antenu za veci domet 2-3 km nece trebati pojacalo samo antena usmjerena...

Pozdrav iz PG
Pozdrav iz Podgorice.

Pa gdje si Goran  :big smile naravno da znam za ovo sto se tebi desilo ali je red da svak postuje svoja iskustva naravno i ti si na forumu da nisi bilo bi prepricano.Eto jos jedno iskustvo koje je opet dobro proslo  (pijemo) vidimo se mi sa 900 MHz ali eto i ona ispade problematicna zbog mobilne telefonije koja je u Europi reserve za tu namjenu pa je saobracaj gust  a mi da li smo u Europi  mmmm ako je suditi po danasnjoj situaciji onda nece biti problema sa tom frekfencijom  :big smile
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #25 on: February 18, 2011, 12:42:26 PM »
Cini mi se da je zgrujic uspesno koristio tu frekvenciju za video. Tako da ne bi trebalo da bude problema. Naravno obavezan range check.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #26 on: February 18, 2011, 01:30:36 PM »
Evo kako radi Dragan-fly sistem. Na početku klipa se govori da je komandna veza na 2.4GHz, dok je video link na 5.8GHz. Veoma je praktično što je to sve stavio u predajni pult sa mini tač kolor displejom, a vidoje naočare priključuje od dole ( time  0:40 ). Ovako nešto sam zamišljao kao integrisani sistem, samo da to sve ide na jednoj frekvenciji. Verovatno da su korišćeni standardni moduli, pa je to ovako jednostavnije.
A da, još jedna sitnica. Video link ima dodatnu antenu na preklapanje, ako sam dobro razumeo (time 0:30).  mmmm








Offline Goran Scekic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 254
  • gogalet
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #27 on: February 18, 2011, 10:00:42 PM »
Danas smo ja, Sax i Darko Popovic isli da isporbamo FPV kupljen n UH za 45 dolara.
FPV je 900 mhz, snage 200 milivati.
Komplet je stavljen na avion Zagi, 1,5 m...
Za displej je posluzio lap top sa tv karticom...
Stanica Futaba 7,  2,4
Pokusao sam da vozim gledajuci samo u sisplej...
Naravno ovo ne bi smio da probam da nisam imao profesionalnog kontrolora leta, t.j. Saxa koji me je fantasticno navodio nekih dvadesetak minuta, a kasnije sam potpuno sam vozio.
FPV se pokazao iznenadjujuce jak i odlicnog dometa.
Evo mozete da vidite kako to izgleda.


Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #28 on: February 18, 2011, 11:22:59 PM »
E pa nek je sa srecom  (pijemo) mnogo dobro za ovaj link tek kad dodje riblja kost ima da se flaja  :mhm
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Koja frekfencija za video link?
« Reply #29 on: February 19, 2011, 12:33:19 AM »
Pozdrav braci Crnogorcima,imam one question

pozeleo sam da snimam i gledam dok letim  svidja mi se varijanta koju imate na 900mhz  i 200mw 
Sta je presudilo da uzmate bas taj sa 200mw, video sam da imaju na stanju i od 1500mw da li je to nepotrebno bacanje para.
i da li moze napraviti smetnje u kontroli modela na 72Mgz  ako imate takve testove.

Ili da pazarim sistem na 5.8 posto sam i ja delimicno na 2.4 za model

poz

« Last Edit: February 19, 2011, 12:38:36 AM by JRlotpi »