Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 139664 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #195 on: April 15, 2012, 04:42:04 PM »
Juče sam kompletno završio šmirglanje trupa. Utrošio sam za tu operaciju sigurno 6 - 7 sati efektivnog rada, ali rezultat je površina glatka kao staklo...



Trup sam potom prebacio u radionicu za nalepnice...









Sledeći korak je bio da u Corelu povećam sliku modela na veličinu trupa...



...i počeo sam sa lepljenjem panel linija.



Za neke linije sam morao da napravim šablone od papira...





Kad je gornja strana bila gotova, okrenuo sam trup i postavio krilo. Deo linija se nastavlja sa donjeg dela krila na trup, tako da se neke linije moraju lepiti u sklopu.













U utorak nosim model kod Goluba da "udari" finalni sloj špric gita. Time ću dobiti mnogo lepši nanos, nego da to radim sa sprejevima...
Potom skidam panel linije, maskiram još neke delove za špricgit i polako prelazim na nitne...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 15, 2012, 04:44:41 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #196 on: April 19, 2012, 11:30:15 PM »
Evo par slika iz "Gošine Radionice"...









Juče smo špricgitovali pola delova, a danas je posao priveden kraju.







Korišten je isti špric git kao i ranije...



...jedina razlika je što je nekada bio u spreju. Uz špric git mora da se kupi i učvršćivač, a meša se u odnosu 2:1
Površina je glatka, ali će se ipak na kraju morati blago prebrusiti finim brusnim papirom.
Inače, potrošen je set i po špricgita...
Nismo štedeli, jer se mora dobiti debeo sloj zbog panel linija i nitni. Dobar deo toga će se skinuti nakon nitni i finalnog šmirglanja. Nemojte zaboraviti, jedan deo nanete mase ispari, a dobar deo se i rasprši tokom nanosa. Mislim da se ceo model trenutno "ugojio" za oko 800-1000 gr. Najmanje 300 - 400 gr će se, do kraja, skinuti dole...   

Sve je radjeno pod "budnim okom" glavnog inženjera Modelarsko Kombinata, gosn. Papića...



Sutra model i delovi stižu nazad u pogone i počinje se sa nitnama...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: April 19, 2012, 11:37:38 PM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Meister Scale P 47
« Reply #197 on: April 20, 2012, 12:04:39 AM »
Svaka cast Golubu na strpljenju, a Drug Car valjda ima pametnija posla od nadgledanje farbanja.  :big smile

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #198 on: April 20, 2012, 12:37:58 AM »
He, he... Misliš Mišo, umesto što tu stoji, bolje da pali onog Zenoaha od 26 ccm namenjenog tvom novom modelu...
Radi on uveliko na tome. Već je namotirao polugu za gas i od nedelje koji mesec će ga sigurno "kresnuti"... :_D

Zaboravih da napišem, mnogo smo pisali pre par meseci o motoru za P 47. Sećate se na kraju je naručen ZDZ 90. No, do juče još nije stigao do Franka (možda i oni tamo imaju nekog Duleta da ga prvo proba  ;namig)...

Pošto se dan mog odlaska približava, primenili smo plan B... Kupljen je MVVS 80, isti kao što je montiran u prvom Hellcat-u...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #199 on: April 21, 2012, 03:22:46 PM »
Juče sam model vratio iz Gošine radionice nazad u "moje pogone". P 47 je toliko velik da sam morao da napravim dve ture kolima da bih sve doneo.

Kad sam sve poredjao, krenuo sam da skidam linije. Jako sam bio ljubopitljiv kako će sad sve izgledati i da li je naneti sloj špric gita dovoljno debeo.
E, pa odgovor je jeste... Trake sam lako vadio i linije, tj. kanali koji su se pojavljivali, bili su besprekorni...









Malo makro moda sa aparata. Ne zaboravite, linija je 1,2 mm široka...







Pošto je Golub "odvrnuo" diznu na pištolju za farbanje i pošto je špric git gust, površina trenutno jeste kao "pomorandžina kora", ali posle utiskivanja nitni, kad se sve prešmirgla, biće besprekorno ravna. Najvažnije trenutno je da je sloj više ngo dovoljno debeo da se to odradi.





Trenutno delovi izgledaju ovako...











Danas krećem u "akciju" postavljnja nitni. Pošto je Thunderbolt baš velik, računam na dobrih sedam dana rada...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Meister Scale P 47
« Reply #200 on: April 22, 2012, 01:50:21 AM »
Stavi ti njega u rucni prtljag pa u avionu na putu do Amerike polako bockaj nitne.
Brze ce proci vreme.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #201 on: April 23, 2012, 12:24:49 AM »
He, he...  Mišo, misliš u ručni prtljag...
Ako nešto zagusti mogu i da sednem na krilo, pa da se bezbedno spustim, kol'ko je...

Pre nitni napravio sam još par detalja na modelu...

Na eleron sam postavio mali trimer...







... odradio sam i 3D panele na pokretnim repnim površinama. Meister prodaje nalepnice za to, ali nisam hteo da to pravim od materijala, jer potoji realna mogućnost da se na prgibima napadnih ivica odlepe. Zato sam odradio šablone i panele napravio sve od špric gita...







Površine sam prvo malo ošmirglao...



...pa sam zalepio šablone...





Ista procedura i sa druge strane i na drugom elevatoru. Na praju je sve bilo "zamaskirano" sa novinama...



Isto i na pokretnom delu vertikalca...





Posle 5-6 slojeva špric gita iz spreja i cele noći sušenja...










Sve je bilo spremno za postavljanje nitni...









...a onda promena plana u zadnjoj sekundi...

Pošto hoću da napravim i ponudim jedan set sa samolepljivim detaljima za finiširanje modela (linijice za panel linije, kružići za nitne, šrafići u raznim veličinama, potom mi je u planu i da pravim tipske finiš setove, recimo za 100" P 47 sa svim dodatnim detaljima za ovaj model) rešio sam da bi Meisterov P 47 bio idealna prilika za mene da sve te detalje napravim na ovom modelu i da modelari širom sveta vide kako se sve radi i kako će sve da izgleda na kraju kad se ofarba i vederinguje.

Na Hellcat-u to izgleda ovako...





Zato sam "batalio" lemilicu i juče ceo dan doterivao krila i komandne površine.  Da sam postavljao nitne sa lemilicom, ovo bi se radilo nakon toga, ovako, pošto idu nitne od malih kružića, prvo moram da sve prešmirglam. Morao sam samo da pazim da ne stanjim ivice oko panel linija...













Ruke su mi "otpale" od šmirglanja, ali na kraju dana površina je bila glatka, kao ni na jednom modelu koji sam do sada pravio...







Još jedan mali glanc sa 800 šmirglom i nitne...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: April 23, 2012, 12:29:27 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #202 on: April 24, 2012, 02:24:05 AM »
Kao što rekoh, "udaren" je glanc sa vodenom šmirglom gradacije 800...









Potom sam pripremio "nitne". Kružići su prečnika 2mm!!!





Površina na koju se postavljaju nitne je prvo obrisama sa alkoholom...



... a potom su nakon merenja rastojanja, nacrtane linije na koje će se lepiti nitne...







Za lepljenje nitni koristi se transfer folija...









Postavljanje nitni na ovaj način traži mnogo rada i pogotovo strpljenja. Za razliku od "nitovanja" sa lemilicom, u ovom slučaju nema nikakve opasnosti da se nešto može "zeznuti", jer se svaka greška da ispraviti. Kod utiskivanja nitni lemilicom svaka se greška vidi i skoro je nepopravljiva...

Prvi rezultati izgledaju ovako...











Pozdrav 

Mirče
« Last Edit: April 24, 2012, 02:26:07 AM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #203 on: April 29, 2012, 02:53:13 AM »
U zadnjih par dana radio sam na par "frontova"...

Pripremao sam "Mirčetov Finish Set", - komplete sa svim neophodnim detaljima za finiširanje modela.

Komplet sadrži:

- 100 metara - 1,4 mm široke trake za panel linije
- 15000 kružiča, prečnika 2 mm - nitne
- 3 x 250 šrafića različitih prečnika
- dva metra prenosne folije sa kojom se sve lepi...

Naravno, sve je napravljeno od samolepjive srebrne folije.

Žurio sam da završim ovo, kako bih par setova poneo sa sobom na Top Gun, da vidim kako će modelari da reaguju na ovu ponudu.
Frank mi je rekao da ću moći da ih prodajem na njegovom štandu...












Radio sam i na krilu i završena je polovina gornje strane... I ovo mi je bilo bitno, da bi se videlo kako nitne i ostali delovi Finish set-a izgledaju kad se zalepe.

















A sad, evo i malo krupnog plana... Ne zaboravite, sva tačkica je prečnika 2 mm!!!











Žao mi je što ovo nije odradjeno pre jedno mesec dana, pa da imam već ofarban model. Tako bi se mogao videti kompletan proces. No sad, šta je tu je, biće i to ubrzo...

Pozdrav

Mirče
 
« Last Edit: April 29, 2012, 02:58:09 AM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Meister Scale P 47
« Reply #204 on: April 29, 2012, 07:36:41 AM »
Bilo bi super da si mogao ofarbati i uraditi weathering na jednom eleronu , a drugio poneo samo tako sa nalepljenim nitnama, bio bi super reklamni uzorak. Pakovanje ti je bruka, izgleda kao milion dolara.  Puno srece i lijep provod na Top Gun-u!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #205 on: April 29, 2012, 10:12:54 AM »
Hvaka Saša...

Potrudio sam se da i pakovanje liči na nešto, jer je i marketing važan deo priče.
Napravio sam jednu malu tablu na kojoj je odradjena površina sa nitnama i detaljima, tako da ljudi mogu da vide i uživo kako to izgleda. Baš sam radoznao kakve će biti reakcije...

Hvala na željama za sretan put...

Pozdrav

Mirče

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1118
Re: Meister Scale P 47
« Reply #206 on: April 29, 2012, 10:55:21 AM »
Pakovanje ti je bruka, izgleda kao milion dolara.

Pakovanje je stvarno fantasticno!!!

Neka ti onda ono bar za pocetak donese tih milion dolara a za ostalo ces se snaci!!!

  (res) :)aplauz
\\\" Sve što leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #207 on: April 29, 2012, 11:35:37 AM »
Hvala, dolar po dolar - milion...

Pazi sada, mail od jutros:

Hello Mirce. I will be finishing a Meister P47 as well and would like to purchace one of your finish sets for it. I will be arriving Top Gun on wed. Is it possible to save one for me. I will be in the tent with Dean and Gary and Wayne. Thanks John


Šta reći, prvi $$$ od tog miliona...



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #208 on: May 08, 2012, 08:04:23 PM »
Nastavak zadnjeg maila...

Poneo sam 6 kompleta nalepnica na Top Gun i tri sam dao u "promotivne svrhe" a tri sam prodao.
Frank mi je odmah rekao da ako hocu to da prodajem tamo, moram da stojim pored tezge i da svima objasnjavam kako se radi se lepe nitne, panel linije... Mislio sam da preteruje, ali bio je u pravu, stvarno sam stajao tamo i objasnjavao. Modelari su ovde prilicno "komotni" i sve im moras servirati i objasniti. Posto ipak nisam dosao skroz ovamo da "tezgarim" ubrzo sam prodao moje "proizvode", a sa Dinom i Stivom sam se dogovorio da ono to prodaju u svojim radnjama i preko sajtova.

Sto se tice motora, u koferu je MVVS 80.
Pricao sam sa vlasnikom Troy Build Model-a i pitao ga "dje je zapelo" sa ZDZ 90. Covek mi rece da u ZDZ-u imaju problema sa fabrikom koja im pravi cilindre, da su promenili snabdevaca, tako da je ZDZ u velikom zakasnjenju sa isporukama.
 
Pozdrav

Mirce

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #209 on: May 15, 2012, 02:27:09 AM »
Nakon povratka, mnoge delegacije cu dolazile u Kombinat da čuju utiske, priče, pokupe delove koje sam im doneo.
Polako se sve vraća u normalu, a jedan od znakova je da se ponovo modelari. Završio sam lepljenje nitni na gornjoj površini krila. Desna strana je bila lakša za rad jer nisam morao toliko da razmeravam imao sam sve mere na levoj polovini krila....
Veoma sam zadovoljan kako krilo izgleda, gledajući dokumentaciju po kojoj sam radio, apsolutno sam ispoštovao oblik panela i broj redova sa nitnama. Čak je i broj šrafova na nekim panelima isti kao što je bio na pravom P 47!!!
Inače do sada sam zalepio blizu 20000 nitni,  ") da, da, ne preterujem jer sam potrošio četiri tabaka, a na svakom ima 5000 komada...

Krilo je toliko veliko da imam problem kako da ga slikam, kad se udaljim ne vide se detalji, a kad se približim ne mogu da uhvatim celo krilo.
No, evo par slika, pa sad kako god...







Moj mali pomagač je tu da pridrži krilo, čisto da vidite koliko je...





Stigao je i motor, MVVS 80...





...koji nam je poznat iz prvog Hellcat-a. Sad mogu da počnem radove i na "dummy engine"...



Smislio sam kako ću da namestim motor, a za slikanje pridržavao ga je Cvrle. Motor nije baš mali, ali je model još veći, pa se MVVS nekako "smanjio"...



Kod Stiva sam kupio dva propelera. Falcon je novi brend na tržištu, ali uporedjujući ga u radnji sa Xoar-om, dimenzije i oblik su apsolutno isti.
Kupio sam elise 26x10 i 27x10, a od Braneka sam dobio jednu 26x12, tako da imam raznih dimenzija za razradu i testiranje.







Inače Falkon pravi i trokrake, kao i karbonske propelere, a Stiv mi priča da se karbonski liju u aluminijumskim kalupima i da su vrhunskog kvaliteta.
Na top Gun-u je, radi štosa, postavio jedan karbonski propeler 24x10 na dve cigle i stao je na njega. Elisa se tek malo iskrivila, ali ko ne zna Stiv ima jedno 150 kila!!!
Ček da nadjem sliku... Evo... Stiv je ovaj što gura dvokrilca...



Pošto iz Amerike nisam mogao da postavljam slike, evo kako je izgledao štand sa "Srpskim brendom"...





Toliko za sada, radovi se nastavljaju...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 15, 2012, 02:39:46 AM by mirce »