Author Topic: Galeb G2  (Read 329890 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #450 on: July 26, 2013, 02:56:30 AM »
He, he, V 15 neće biti garant...
Zamislite svake godine po dve verzije, pa oterali bi me sa Foruma, to bi bilo kao "Dinastija" - u milion nastavaka...
Godina 2027: - I onda smo Martin i ja umesto rebara od 1,5 mm napravili nova od 1 mm, ali od avio špera...
Sada je sve još lakše, na trup ima 264 grama, ali onaj nemac, kako se ono zove, ah da, Alchajmer, mi je sakrio krilo, pa nikako da završim model...

Ne bojte se, to se neće desiti...


Da se vratimo u sadašnjost.
Morate da razumete jednu stvar, ovo je početo od praznog lista papira ili praznog monitora, kako god i prilično je kompleksna stvar, bez obzira kako to vama izgledalo.
Veliki rad mnogo ljudi, velika energija, mnogo vremena, mnogo para, mnogo dobre volje je utrošeno u sve ovo.
Sve ovo nema da se kupi na kvantašu ili u Merkuru... Potrebno je mnogo "gimnastike" samo da se sve nabavi...
Ima puno delova, ima puno sklopova, par sistema u modelu koji moraju perfektno da rade...
Konstrukcija mora biti dobra, mora da izdrži ono za šta je namenjena.

Ne zaboravite, Galeb nije pravljen za beton, nego za Čenej, 13 Maj i slične piste.
Zato se nije štedelo na materijalu tokom izrade ovog prvog modela.
Na kraju se pokazalo da je mnogo toga predimenzionirano. Kad ja to kažem, kojem kila dve baš nešto ne znače, onda mi verujte...
 
Baš zbog toga uopšte nisam razočaran, naprotiv, sa ovako robusnim delovima, koji su u mnogome veći, jači, teži, model je ispao 13 kila.
Potrebno je 500 grama olova da se dotera težište, alo, pa toliko olova imam u Pantheru, a on je 20 cm kraći od Galeba!!!

Slažem se ja sa vama da je izostala glavna stvar, prvi let, ali nemam namere da isprobavam nešto, kad znam da sa još malim dodatnim naporom mogu probati mnogo bolju i što je meni kudi kamo važnije, mnogo sigurniju varijantu.

Videli ste i vi, a nagledao sam se i ja, YouTube snimaka gde je posle pada jeta ostala samo crna fleka u travi... Sve je izgorelo i model i trapovi i turbina, sve...
Znate, nisam baš voljan da se kockam sa 5 - 6 soma evra...

Ovaj model bi garant leteo bolje od Panthera, ali sledeći će biti dve klase bolji... To vam obećavam...

Zato malo strpljenja, na novom G2 ispraviće se sve što se pokazalo da može bolje, pa ćemo dogodine da flajamo.
 
Da ovog slomim, oštetim, ne daj Bože spalim, šta sam onda uradio? Niti imam model za letenje, niti sam napravio marketing za kit, niti imam šta da prodam, niti mogu da radim dalje...

A što se tiče poletanja u špric gitu, to nije realno stanje. Model je lakši, sigurno će leteti bolje od gotovog ofarbanog.
Veliki je posao povezati sve, namestiti da radi, onda posle par letova sve to vadiš, pa opet ponovo nameštaš, kad mu Goša "udari glanc"...

Danas sam krenuo da vadim opremu iz Galeba. Trebalo mi je dva sata, da ga rastavim... Bez zezanja, dva sata...

Ono što sam video je da je izduvna cev totalno promenila boju u delu iza turbine. Posle prvih paljenja cev je bila kao nova.
Da li je topli start od drugog dana uticao na to, pravomda vam kažem ne znam, ali znam da ću napraviti probni sto i paliti motor na njemu, ne bi li proverio da li dužina creva za propan butan gas utiče na dobro paljenje.
Moje mišljenj je da je to razlog za vrući start, jer je to jedino što se menjalo u koncepciji sa Panthera na Galeba.
Sem toga, logično je, vrući start nastaje od gasa, ne od kerozina.
Zato, probni sto, par paljenja i onda i taj problem eliminišem na novom modelu...

I na kraju, kao što vidite, ne mrzi me da pišem o svemu i o dobrom i o problemima i o idejam i kad valja i kad ne valja...
Kod nas ima još ovakvih modela, ima mnogo atraktivnih akrobatskih aviona, ima svega, jedino niko ništa ne piše.

Sva ova iskustva ja "debelo" plaćam, na razno razne načine i nesebično ih delim sa svima.
Samo danas sam "opleo" preko 20 minuta medjunarodnih impulsa, što sa jet Cat-om, što sa Alijem, ne bi li se konsultovao i saznao stavri koje me zanimaju.
Juče sam "bacio" dve hiljadarke na alu foliju i onaj izolacioni materijal... Ja probo, video da ne valja, napisao, pa sad vi kad vam bude trebalo znate šta vam je činiti...
Te dve hiljade, pa to je kao kad pljunem u Dunav, ne vidi se u količini love koja je potrošena na ovaj projekat... 
A gde je rad, gde su delovi, gde je svo ovo vreme i energija utrošena na kuckanje, obradu slika i sve ostalo...
Tako da nemojte da budete nezadovoljni, tužni, razočarani i sve ostalo.
Najlakše je "prutom po tudjem dupetu", što bi rekao naš narod...

Priča se nastavlja, idemo dalje, mi ovde u Kombinatu smo još više "napaljeni" u želji da napravimo što bolji jet model.
Nemojte nas podjebavati, nemojte biti cinični, niko vas ne tera da čitate ovo... A, ako to već radite, bar budite fini i poštujte malo trud svih nas koji učestvujemo u ovome...

Ne zamerite, zna to tako da me "ufati" u pet do tri ujutro... Zato odoh ja na spavanje...

Laku noć...




 

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Galeb G2
« Reply #451 on: July 26, 2013, 04:04:46 PM »
Mirče,

naravno da razumem(o)... Samo napred.

Iz mog malog istraživanja džet motora, normalno je da izduv promeni boju. Bitno je da ta promena bude jednaka po obimu cevi. Znači, loše je ako je recimo jedna polovina promenila boju (bliže donjem delu aviona recimo) a gornja ne. To znači da izduv nije dobar... Ako pogledaš konus na izduvu tvoje turbine i on je drugačiji nego nov kad je bio. Samo je važno da je sve jednako "opaljeno".

E sad, nemam džet motor, i ne pitaj odakle ovo znam, ali ... biće pisanija. :)

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Galeb G2
« Reply #452 on: July 26, 2013, 04:45:17 PM »
Kad smo već kod boje izduva, evo jedne fine tablice promene boje kod prohorma u zavisnosti od temperature, mada ako se ne varam mirčetov izduv na g2 je od titanijuma!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #453 on: July 27, 2013, 10:05:57 AM »
sve sam pomno pratio od samog pocetka i radovao se svakom nastavku ovog projekta prvo sto je jedini ovakav u majci Srbiji a drugo mogu reci jako veliki projekat i ulozeno je svega mnogo,mnogo da ne nabrajam!
imam dva pitanja za mirceta?

1. jel veci posao izvrsiti samo modifikaciju na postojecem modelu tipa ono rastaviti ga izmenuti par stavri i ponovo sastaviti ili raditi novu komplet konstrukciju?? zar ne moze ta boca sa plinom da se izbaci iz modela da se startuje iz "ruke" ???jer nakon starta ona ti vise ni ne treba a ako se ugasi u letu turbina je toliko vruca da moze ponovo startovati na kerozin bez plina!!

2. posto je izduvna cev promenula boju kakvo je stanje sa zadnjim stepenom lopatica na motoru???? na pravim djet motorima nakon dva vruca stara se vrsi endoskopski pregled motora da se proveri dal  je sve ok???od komore sagorevanja do zadnjeg venca lopatica,jer se i zove vruci start jer nije normalna (povecana)  temperatura pri startovanju!
ex pseudonijum: sova

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #454 on: July 27, 2013, 12:47:50 PM »
Po meni lakše je napraviti novi model iz prostog razloga što se na starom ne mogu kvalitetno napraviti sve izmene.

Glavna stvar je smanjenje težine. Kako to izvesti, napisano je već u par navrata...

Dupla izduvna cev dobija zid sa spoljne strane. Trup na ovom modelu, tj. zadnja dva rebra na ovom trupu su prečnika suviše malog da bi se u njega postavila dupla cev...
Novi G2 će imati prepravljen - širi trup u zadnjem delu...

Sad filozofije tipa da se napravi cev unutar ove itd, takve sugestije sam već dobijao, ja ne bih probavao. Možda to i može, ali...
Jet Cat ima tačno predvidjene prečnike za svaku turbinu i ne bi napravili ovoliku cev da može i treba manja.

Na samom modelu ima još drugih prerada, tipa da se skida kabina, a ne prednji deo trupa, da se totalno odvoji deo trupa sa tankovima od turbinskog dela, da se preprave otvori na rebrima trupa kako bi više vazduha dolazilo u zadnji deo trupa...

Sve ovo doprinosi kvalitetnijem sledećem modelu.

Na kraju, ja volim da pravim modele i nije mi neka frka da napravim novog Galeba...

Pozdrav

Mirče

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #455 on: July 28, 2013, 12:17:05 AM »
Bez obzira na tip izduvne cevi treba videti sledeće.
Iznad izduvne cevi nema dobrog strujanja vazduha u uskom trupu, čak ni u letu. Vidi se na slici da to sprečavaju rebra koja su blizu izduvne cevi. To je važno, jer sva toplota koja se stvara od motora i izduvne cevi, ide prema gore i može da zapali balzu, ako nema vetrenja u tom delu, pogotovo ako duže stoji model. Veliki levak izduvne cevi isto sprečava intenzivnije strujanje u gornjem delu. Možda ni završeci usisnih kanala nisu na najboljem mestu (nemam tu sliku gotovog dela).



Za poboljšanje strujanja hladnog vazduha, treba da se postavi spoljnja cev oko glavne od recimo ofset alum. lima u prečniku izduvne +20mm koju bi držale rebra sa svojim unutrašnjim kružnim rebrastim otvorom. Unutrašnju originalnu cev postaviti tako da bude podjednako udaljeno od spoljnje cevi sa 10mm udaljenosti.  Obe cevi da se mogu postaviti od pozadi, pa ako treba da se malo proširi za toliko otvori prema repu. Unutrašnja može da se osloni na veću uz pomoć valovitog lima od trake lima širine 10mm na više mesta. (Skica dole.) Znači treba da se omogući ravnomerno strujanje bez turbulencije, odnosno prepreka, oko unutrašnje cevi, koja je u direktnom dodiru sa vrelim gasovima iz motora.  Tako je obezbeđena dupla cev bez kupovine.



Dobro je to da se na kraju cevi na repu stvara potpritisak u letu, koji izvači vazduh koji je u cevima.

Za veštačko strujanje se mogu  postaviti spolja neki mini EDF ventilatori na usisne kanale da se obezbedi hlađenje motora i cevi od početka paljenja do početka rulanja. (Skica po potrebi.) Na taj način je omogućeno i to da se pri bogatom paljenju motora nepoželjni plamen koji nastaje oko motora, odmah usmere prema izduvnoj cevi. Tako ne može da se zapali  unutrašnjost.  Ovakvo eksterno duvanje haldnog vazduha kroz led koriste mehaničari na F1 bolidima kada treba da stane na više minuta sa zagrejanim kočnicama i motorom. Negde sam video da to rade na RC džet modelu, ali ne mogu da nađam...

Dakle za efikasno hlađenje treba samo dobro strujanje hladnog vazduha a suvišna je termo izolacija.






« Last Edit: July 28, 2013, 02:45:11 AM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #456 on: July 28, 2013, 01:09:38 PM »
Da, mnogo toga je tačno što je napisao TE.
Najveći problem je oblik G2 koji je mnogo uzan i nema puno prostora, ni oko turbine, ni oko izduvne cevi.
Mogu se i biće napravljene modifikacije, najviše baš oko dovodjenja "friškog" vazduha u deo iza turbine oko izduvne cevi.
Ni dva zida neće pomoći ako nema vazduha koji ga hladi.

Kod Panthera je bila duga situacija, prostor oko turbine i oko početka izduvne cevi je bio mnogo veći, tako da je velika količina vazduha mogla da prodje i hladi turbinu i izduvnu cev.
Interesantno je napomenuti da je spoljni zid izduvne cevi bio naslonjen na zadnje rebro F9F-a, i trup se nije nikada ni blizu grejao kao na G2.

Ako je bar malo za utehu, vrući start, preko 30 stepeni, cev sa jednim zidim i model koji je stajao u mestu, bez protoka vazduha, su u mnogome doprineli grejanju.
I čovek iz Jet Cat-a je rekao da dupli zid, ako nema, protoka vazduha, neće mnogo pomoći.

Sve u svemu dovodjenje vazduha na spoljni deo izduvne cevi je deo prepravke kojem se mora posvetiti pažnja.
Ona će se iznutra hladiti vazduhom koji obstrujava turbinu i ulazi na onaj veliki usisnik, ali mora se dovesti i vazduh koji ide oko spoljne strane izduvne cevi i samim tim i kroz dupli zid.
Problem je u tome što sa donje strane trupa dodje krilo i kompletno zatvara taj deo trupa.
Od gore je trup već prilično uzan, i "zvono" (aluminijumski početak izduvne cevi) dodje skoro do vrha trupa.



Sem toga taj deo ulazi u rebro koje nosi gredice sa maticama za fiksiranje krila. To rebro se ne može mnogo modifikovati, jer će se u tom slučaju oslabiti.



Znači, jedino rešenje je da se vazduh usmeri kroz bočne usisnike, sa leve i desne strane turbine prema zadnjem delu trupa i izduvne cevi. Tu će sigurno biti modifikacije u smislu smanjenja zidova rebara izmedju planka i otvora. Rebra će sama po sebi biti veća jer je zadnji kraj trupa pretrpeo izmene - povećan je prečnik zadnjeg, pa su i sva rebra do sredine trupa takodje većeg prečnika.









Možda se mogu postaviti i neki usmerivači za vazduh koji idu ispod karmana...

Mislim da ćemo naći zadovoljavajuće rešenje, jer sad sem crteža ipak imamo i gotov model.

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: July 28, 2013, 01:54:09 PM by mirce »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #457 on: July 28, 2013, 06:27:42 PM »
Mirče odlične su slike.  (thumb) Pa bi će teško izboriti se sa toliko puno rebara. Iz ovog aspekta fiberglas trup ima prednost jer ima mnogo manje.
Na rebra možete da napravite kvadratne otvore sa truoglastim kombinacijama. U ovom stilu. Sa time ćete znatno povećati strujanje i ujedno olakšati. Naime sile naprezanja su i onako na spoljnim površinama, a međuštapovi su veznici. Bolje je da se više išpara a da ostanete na debljini od 4mm.   Zadnjih 5-6 rebara ne morate da komplikujete sa otovorima i slobodno prepolovite njihovu visinu, odnosno da imaju što veći otvor i da su puni. Oni nose veoma malo opterećenje i kružnog su oblika što je veoma jako. Negde su rebra veoma lepo oblikovana, a neka se mogu još olakšati. Na primer.



Ugradio sam mikro ventilatore i vidi se da ničemu ne smetaju. Najefikasniji bi bio unaj koji može da stane iznad motora i gurao bi topao vazduh baš iznad motora pravo u izduvnu cev.  Stvarčica je mizerno mala i laka ali sa veoma velikim efektom. Treba samo da se pazi da ga toplota od motora ne otopi, pa ga treba nekako staviti što više ispred motora.



Ulazni kanal je na veoma dobrom mestu. I ovde ima dovoljno mesta da se stavi veltilator a da prirodno strujan u letu ne sprečava. I ova rebra iza se još mogu otvoriti za bolji protok vazduha. toliko da ne gube u funkciji i čvrstoći.



Plafon iznad motora isto izolujte sa alu folijom...
Za sve navedeno garantujem da će rešiti nedostatke skučenog trupa i eventualnih problema sa toplotom od motora.   ;namig
« Last Edit: July 28, 2013, 07:10:00 PM by tibeteagle »

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Galeb G2
« Reply #458 on: July 28, 2013, 11:48:46 PM »
iako nisam iz "modelarske price" nikada u zivotu nisam napravio avion .. ovu pricu sam pratio skoro od pocetka i nemogu da verujem da nece imati happy end... drzim ti fige da iznadjes neko resenje ...

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Galeb G2
« Reply #459 on: July 29, 2013, 12:00:07 AM »
I ja isto navijam svim srcem da od ovoga bude nesto... Laslo daje ultra-kvalitetne savete koji su ravni jednom dobrom eksperimentalnom fizicaru, a Mirce ima dovoljno mudrosti da usvoji/primeni samo ono sto je najbolje :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #460 on: July 29, 2013, 12:10:04 AM »
Biće happy end u to nema sumnje... 

Sutra dolazi Martin i počinjemo sa radovima oko prepravke. Kaže da je dosta toga uradio, a sada nam ostaje da sve još jednom zajedno pregledamo i "doteramo" ostatak.

Rad na novom G2 počinje veoma brzo...

Dragan laserdžija sutra montira novu lasersku cev (ne zbog G2 nego je stara "riknula"), tako da je sprava za sečenje delova od špera i balze spremna...
Vlada iz RC Srbije se vratio sa godišnjeg, ima balzu od 3 mm i voljan je da nam izabere najlakše plankove...
Martin je, kao što rekoh, na godišnjem, pa ima vremena da se pozabavi crtanjem...
A što se mene tiče, pa šta reći... Jedva čekam da počnem...

Ne brinite, za koji dan počinje novo poglavlje G2 priče...

Ovaj model će nositi ime našeg prijatelja Dragana Zlokasa...
Nadam se da nam neće trebati cela akro grupa da napravimo model koji će poleteti...  ;namig

Pozdrav


« Last Edit: July 29, 2013, 01:17:38 AM by mirce »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #461 on: July 29, 2013, 12:42:49 AM »
Mirče, vaša odluka da napravite bolje je za pohvalu. Treba nešto i za ukras na plafonu.  :big smile U svemu ima prototipa, pa je ovaj odlično poslužio da se isprobaju svi učesnici u projektu sa svim idejama i tehnološkim postupcima. I ovo je već ovako veoma lep uspeh i znamo da se radi samo o nijansama i da tehnika ne oprašta ni jednu grešku. Nadam(o) se da će pre novog cvetanja Aronije G2 V2 poleteti.  :big smile 
Samo napred.  ;namig

« Last Edit: July 29, 2013, 12:46:02 AM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #462 on: July 29, 2013, 01:13:22 AM »
To sa aronijom je tako dobro krenulo, da smo u Kombinatu napravili poseban pogon...









Modelarski Kombinat postaje Kombinat u pravom smislu te reči... Koji sam bio vizionar...  :big smile


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Galeb G2
« Reply #463 on: July 29, 2013, 10:41:39 AM »
Znaci ipak si mogao da iskoristis onaj salas da si usao u pricu :)
Kad pocnes da siris pogone van grada, vidi da ima mjesta i za neku pistu  (<--)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Galeb G2
« Reply #464 on: July 30, 2013, 11:51:17 AM »
Nisam siguran da će se pogoni našeg Kombinata širiti van grada, ali ako se to ipak desi, modelarske piste mora biti...

 ()-()