Author Topic: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????  (Read 12957 times)

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« on: October 05, 2011, 08:47:56 PM »
imam problem sa servoima. e ovako pravio sam  brodic za  hranjenje  ribe  i imam 4ch komandu . imam tri servoa  unutar camca, jedan za  levo desno. jedan za kipovanje  hrane, jedan sluzi da  pali prekidac koji pokrece motor. e sad  sta je  problem servoi rade super dok se  motor ne  upali cim se  motor upali oni polude sva tri komada  samo igraju levo desno... ako neko zna  sta je  u pitanju bio bih mu zahvalan unapred  hvala !!!!!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #1 on: October 05, 2011, 10:55:52 PM »
Meni to lici na dve stvari, da ti je mozda reciver pokvaren ili da ti je taj servo za gas pokvaren. Ali vise mislim da ti taj servo za gas pokvaren, pokusaj da njega zamenis sa nekim drugim i da vidis sta ce da se desi. Uzmmi recimo taj sto ti otvara kiper za hranu i stavi ga na mesto tog za motor pa vidi sta se desava. pozzz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #2 on: October 05, 2011, 11:03:05 PM »
Nije sigurno da je problem u servoima. Ako imaš kolektorske pogonske motore brushed, one proizvode veliki radio šum pri radu i na to reaguje prijemnik, pa ne daje čist signal servoima. Antenu prijemnika odstrani što dalje od motora i probaj tako.  mmmm
Ako je to, onda na motore se mogu staviti kondenzatori koji mogu da filtriraju ove šumove.
Ali može da bude i nešto drugo, zato slikaj brodić i stavi ovde, da se vide delovi. Može da bude i neki nepravilni kontakt napajanja ili slično...

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #3 on: October 07, 2011, 05:13:05 PM »
probacu to sa  antenom ali koliko mora da  bude  udaljena antena  od  motora?jer nemam  bas  puno mesta?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #4 on: October 07, 2011, 08:28:04 PM »
Nije toliko bitna razdaljina od motora koliko blizina sa predajničmom antenom. Antene približi na 50cm i vidi da li servoi rade stabilnije ili.. ?
Da li imaš stanicu sa dugačnom antenom MHz-nom ili kratkom Ghz-nom ?
Napiši kakav motor i ostale delove imaš u čamcu. Ako ne poznaješ tipove delova, naslikaj unutrašnjicu, da se vide svi delovi. Onda se može na oko dati bolja dijagnoza od onoga što si pre napisao.  mmmm

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #5 on: October 08, 2011, 08:45:15 AM »
slikacu sutra unutrasnjost camca  jer danas  imam neke  obaveze. ja kad iskljucim napajanje motora koji ima  svoju bateriju meni servoji miruju i sve radi besprekorno cim se  motor starkuje onda  servoji pocnu da se  sva tri komada  mrdaju levo desno. i jos nesto ja sam onu zicu iz prijemnika (antenu) povezao na  jednu gumenu antenu od  kola.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #6 on: October 08, 2011, 10:37:29 AM »
Quote
jos nesto ja sam onu zicu iz prijemnika (antenu) povezao na  jednu gumenu antenu od  kola.
Onda si sa promenom antene verovatno promenio i njegove karakteristike pa ne prima signale kako treba. Antena mora da ostane originalna ili da se menja samo sa odgovarajućim za tu frekvenciju. Koju stanicu koristiš? Šta piše na njoj?  Nisi odgovorio na moje pitanje od pre. ...jako kratku 10cm antenu ima ili jako dugačku oko 1m ?  mmmm Ako želiš pomoć, moraš dati informacije...

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #7 on: October 10, 2011, 09:08:53 PM »
stanica je CARSON 4ch. 35 MHz a  prijemnik TENSKO i na  njemu se  nalazi kristal pise 35.200 MHz.

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #8 on: October 10, 2011, 09:14:21 PM »
Da li imaš zalemljene kondezatore na motoru?
Treba da budu dva jedan sa jednog priključka motora prema kućištu, a drugi sa drugog kraja takođe prema kućištu motora.
Ako ih nema stavi male keramičke od 100nF.
To bi trebalo da reši problem.

Pozdrav
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #9 on: October 10, 2011, 09:25:16 PM »
postoji kondenzator mali jedan fabricki je  bio na  motoru plave  boje  povezuje plus i minus na motoru

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #10 on: October 10, 2011, 09:31:58 PM »
Ako je 35MHz, to znači da prijemnička antena treba da je oko 1050mm ili 525mm ako je umanjena verzija. Ona kratka auto antena sigurno ne valja, jer se zamena, odnosno skraćenje, na taj način treba izvesti stručno, odnosno samo sa odgovarajućom štap antenom za 35MHz a auto antena je za 88-108MHz, što znači da je kratka.  mmmm

Stanica ti verovatno nije full range, što znači da je slabije klase i ne odgovara za veće daljine od 100m ???. Ako ti proradi redovno sa radom motora, napravi test tako da se udaljavaš od čamca na više desetina metara i pratiš uz pomoć kolege kada počinju servoi da skaču ili da ne reaguju na pomeranje palica na stanici.
Sa ovom opremom možeš lako da izgubiš čamac i da moliš ribe da ti ga vrate  lol

 ;namig


« Last Edit: October 10, 2011, 09:33:34 PM by tibeteagle »

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #11 on: October 10, 2011, 09:35:53 PM »
poslao sam ti na mail kako izgleda  unutrasnjost brodica.

Offline dejanBGD

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #12 on: October 10, 2011, 09:40:12 PM »
sve ja shvatam ali nije mi jasna jedna stvar ja se  ne razumen u tu elektroniku . samo znam jedno da  dok se ne  upali pogonski motor  servoi rade  besprekorno sa  udaljenosti i do 200m sa  tom auto antenom a kad se  upali motor oni igraju sva tri komada. sad  kontam ako je do antene  kao rade sevoi dok je motor  ugasen?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #13 on: October 10, 2011, 10:09:35 PM »
Mogao si da staviš slike i ovde. Sa tvojim dopuštenjem je ću staviti jednu, da se vidi kontinuitet teme.

Strašan nered u čamcu iz aspekta modelarstva  oo))  Treba da staviš kondezator između kućišta i minus pola napajanja, kako je SDmodelar napisao. To treba da puno pomogne u filtriranju smetji od varničenja na četkicama. Ako je čamac star, onda je sigurno i motor star, pa su četkice istrošene i više varniče.  (--<<--) Vidim tamo i jedan ventilatorski motor, što isto može da bude izvor smetnji...

Radio elektronika je jako osetljiva stvar i samo jedan mali loš oksidisani kontakt na bateriajama predajnika i ode čamac... Mi razlikujemo stanice igračke i stanice za ozbiljnu upotrebu sa brendom i imaju najmanje 500m dometa u horizontu.
Pogledaj ko prodaje neku bolju stanicu od 6kanala u rubrici kupujem/prodajem/...
Nadam se da ćeš naći grešku. Potraži nekog elektroničara ili zamoli ovde nekoga (Magic, Gile) da ti to sve provere lično.

 ;namig
Poz.
« Last Edit: October 10, 2011, 10:11:34 PM by tibeteagle »

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: POMOC!!!!!problem sa servoima?????????
« Reply #14 on: October 11, 2011, 03:02:26 PM »
Ako nemas odvojeno napajanje za prijemnik i servoe onda stavi dve baterije jednu koja ce da napaja prijemnik i servoe, a drugu koja ce da napaja samo motor.

Pogledaj da ti mozda taj servo koji pali motor ne "zakucava" (htedoh reci ne dolazi do neceg tvrdog i stalno najvecim "naporom" pokusava da pritisne to cime ukljucujes motor) jer onda moze da ti padne napon i na servou i na prijemniku....

Ajd probaj te dve stvari pa reci utiske.

pozzzz