Author Topic: Lemljenje konektora  (Read 7101 times)

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Lemljenje konektora
« on: October 20, 2011, 11:16:57 AM »
Stigli su mi novi konektori, pa bi ih zalemio na bateriju, esc i punjac ... krenuo sam sa baterijom na kojoj je vec zalemljen neki zenski konektor slican ovom http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2087__Polymax_5_5mm_Gold_Connectors_10_pairs_20pc_.html
Nisam hteo da secem zicu pa sam sa obicnom lemilicom pokusao da je odlemim  ... znaci nema sanse, grejao sam 5 min i kalaj nece da popusti ... 
Sta predlazete, da presecem zicu ili postoji bolje resenje? Da nije moja lemilica slaba? , platio sam je celih 300 dinkica. Do sada me je dobro sluzila, doduse nisam se susretao sa konektorima od 5mm.

Ove konektore planiram za nakacim:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9194__EC5_5mm_Connector_Pair_.html

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Lemljenje konektora
« Reply #1 on: October 20, 2011, 11:34:47 AM »
Slaba ti je lemilica, bez 60 do 80W teško ćeš zalemiti debele žice i masivan konektor, a nesmeš dugo grejati.Za takva lemljenja koristim pištolj lemilicu od 100 W, ali stvarnih, a ne napisanih.Kao u svakom zanatu, tako i u lemljenju treba dobar alat i veština. Pijačarske lemilice ma koliko izgledale jednostavan alat, to nisu nikako. Prava lemilica može da traje dugo godina.Ja koristim marku Weler i zadovoljan sam. Naravno da se svako lemljenje nemože uraditi istom lemilicom. Ja se opet raspričao.
Pozdrav
ex pseudonijum: licider

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Lemljenje konektora
« Reply #2 on: October 20, 2011, 12:28:59 PM »
Pozdrav Jovanoviću,

Moguće da je problem sa odlemljivanjem i taj što je klema prije lemljenja žice zatučena kirnerom radi sigurnosti.
Nailazio sam na takve slučajeve da na taj način osiguravaju spoj ukoliko kalaj od pregrijavanja popusti.
Mislim da je to van pameti, jer ukoliko dođe do prekomjerne struje, kratkog spoja ili sl., bolje da popusti taj spoj nego da čitav model bude kremiran.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lemljenje konektora
« Reply #3 on: October 20, 2011, 03:10:17 PM »
Meni se to isto desavalo. Resenje je kalafon, on pomaze kalaju da se otopi.
Ako nemas kalafona dovoljno je da malo kalaja u zici (on ga sadrzi) istopis preko lema i sve to zajedno zagrejes.
Otpustice za cas.

Offline flugzeug

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 653
Re: Lemljenje konektora
« Reply #4 on: October 20, 2011, 03:30:53 PM »
Po mom ti je najbolja varijanta 100W "pistolj" lemilica za te stvari, moze da se nadje za male pare radnjama vijčane robe/elektro materijala etc...
 (pijemo)
S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila!

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Lemljenje konektora
« Reply #5 on: October 21, 2011, 04:45:56 PM »
Na kraju je najbolje resenje bilo da presecem zicu i zalemim novi konektor ... drugacije nisam uspeo a za novu lemilicu nisam hteo da se "ispruzim  :big smile
Hvala svima koji su se ukljucili  ()-()

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Lemljenje konektora
« Reply #6 on: February 08, 2012, 09:05:56 AM »
Vrlo bitna stvar kod lemljenja i razlemljavanja jeste da vrh lemilice bude čist radi što boljeg transfera toplote, džabe i 200w lemilica ako je vrh oksidirao...
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."