Author Topic: Problemi sa ESC-om  (Read 9429 times)

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Problemi sa ESC-om
« on: March 23, 2012, 10:08:24 PM »
Narode imam problem koji nemem pojma kako da resim. Naime, napravio sam camac na daljinsko upravljanje od sledecih komponenti:
-Upravljac FUTABA ATTACK sa 4 kanala
-prijemnik JETI REX 7
-motori GRAUPNER SPEED 600
-kontroleri CONRAD TOP-40C    Reverse/BEC
-servoi MODELCRAFT RS-2
-za napajanje sam uzeo baterije ULTRACELL 6v/4,5Ah

Sve sam to "lepo" povezao ali masina nece da radi, zapravo,nije da bas nece jer zamolio sam prijatelja jednog mog kolege da mi poveze elektroniku kako ne bih nesto zeznuo i sve je lepo funkcionisalo. Medjutim kad sam skinuo baterije zbog punjenja i vratio ih nazad- nista, ni da makne. Ukljucim jedan kontroler ne desava se nista, ali zato kada ukljucim drugi kontroler onaj prvi zapisti 3-4 sekunde i kada prestane da pisti pocne da blinka crvena dioda. Kada iskljucim drugi kontroler onaj prvi prestane da blinka. Isto se desava i kada ukjucim prvo drugi pa potom prvi kontroler (onaj drugi pocne da pisti a potom da blinka dioda). Kao da se ukljucuju unakrsno. Desava se i da motor pocne da radi par sekundi (4-5sek) ali bez ikakve kontrole, kada stane nema pokretanja. Sve se ovo desava bila ukljucena upravljacka stanica ili ne. Napon baterija na upravljacu je OK, napon baterija napajanja motora je isto dobar ali nece pa nece.Kada sam skidao baterije skinuo sam i kontakte sa prijemnika ali sam obelezio gde je koji stajao i isto tako kasnije vratio.
 Covek koji mi je to sve povezao prvi put vise nije u Srbiji pa nemam koga da pitam za pomoc. Ako ko zna kako da resim muku molim da mi pomogne jer ovako neko nece izdrzati jos dugo ili ja ili camac. Unapred HVALA!!!

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #1 on: March 24, 2012, 10:49:18 AM »
Nisi dobro povezao ESC-ove sa prijemnikom.
Malo je teže ovako objasniti problem, ali pokušaću, tj objasniću kako treba, a ti proveri da li je tako vezano.
Uputstvo se odnosi ISKLJUČIVO na slučaj samo sa jednom baterijom !
*-Pošto imaš dva ESC-a, moraš da imaš i adapter za vezu sa baterijom - V kabl.
*-Ako koristiš samo jedan kanal, onda takođe moraš da imaš V-kablić za vezu, a ako koristš dva kanala, onda svaki u svoj CH.
*-Ako prijemnik napajaš preko ESC-a (BEC), onda jedan kablić od jednog ESC-a ima samo dve žice spojene
(srednja je ili izvađena ili presečena - u glavnom je crvene boje)), a drugi je spojen sa sve tri žice !!!
***- Pre no što priključiš na bateriju, oba ESC-a moraju biti spojena na V-kablić baterije, i oba uključena u prijemnik i naravno, već uključen predajnik.

Nemam vremena da jurim podatke po netu za ESC , malo me buni ono reverse (kontroleri CONRAD TOP-40C    Reverse/BEC), jer nisam siguran na šta se odnosi. Pošalji link ka manual-u.

Ako se situacija ne slaže sa opisanom, napiši tačno kako je šta povezano, ili još bolje snimi i okači sliku !

Pozdrav
Miša

PS ili ti ono savremeno BTV, tek posle 21h sam ponovo na vezi.
#FFCC00

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #2 on: March 24, 2012, 07:30:35 PM »
Hvala za brz odgovor.

 Svaki ESC je povezan na sopstvenu bateriju s tim razlogom da ukoliko strada jedan ESC ili mu otkaze baterija onaj drugi moze da vrati camac na obalu. To je i razlog zasto sam se odlucio za taj tip camca (katamaran- sa dva trupa).

 Probao sam da spojim baterije paralelno(+ na + a - na -) kako bi oba ESC-a imala identican napon napajanja (tako sam prakticno dobio jednu bateriju 6V 9Ah (sto bi bio ekvivalent tom V prikljucku za baterije kako sam shvatio)), ali nista. Obe diode blinkaju a kada iskljucim neki od kontrolera na prekidac on i dalje nastavlja da blinka sve dok ne iskljucim i onaj drugi.
Potom sam sve iskljucio, rastavio pa ponovo sastavio, prvo SERVO-e, pa jedan ESC, pa drugi ESC (sa skinutom srednjom zicom(crvenom)),ukljucio stanicu, nakacio baterije i samo na jednom ESC-u je blinkala dioda (onom sa sve tri zice na prijemniku, dok onaj drugi nije davao nikakve znake) ali na komande ne reaguju u opste.

Probao sam i da svaki ESC bude na svojoj bateriji (bez mosta izmedju + i + i - i - na baterijama) ali je pistanjem i blinkanjem reagovao samo onaj ESC sa sve tri zice na prijemniku. Zamenim kanale ali isto, onaj sa dve zice ne reaguje

 Ono sto me izludjuje je to sto i kada prikljucim samo jedan ESC sa svojom baterijom ili sa obe baterije, ne reaguje. Isto sam probao i sa drugim ESC-om i desava se isto tj. nista. Jedino kada dobijam bilo kakvu reakciju je kada je svaki kontroler povezan sa svojo baterijomm nezavisno od drugog para- tada ukljucim ESC1 (nista),ukljucim ESC2 (cuje se pisak i dioda na ESC1 pocne da blinka),iskljucim ESC2 (dioda na ESC1 ne blinka) pa ga ponovo ukljucim (motor na koji je nakacen ESC1 zazuji (na oko pola gasa) i opet nista), sve se ovo desava i kada zamenim kanale ESC-ima na prijemniku (samo sa onim drugim kontrolerom).

Upravljacke komande funkcionisu, napon je dobar i na komandama i na napajanju camca. Probao sam i da pomeram komande dok ESC pisti ili motor zuji ali nema vajde. Mislim da V prikljucak tj. stavljanje oba kontrolera pod jedan kanal nije dobro jer onda gubim mogucnost upravljanja camcem (skrece se ubrzavanjem ili usporavanjem jednog od motora - kao na tenku).
Nikako mi nije jasno gde gresim jer apsolutno sam sve povezao isto kao sto je i bilo kada je camac funkcionisao ispravno- pravio sam beleske gde sta ide pre rastavljanja. A nemam vise ni ideja STA DA RADIM :'( (___)

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 244
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #3 on: March 24, 2012, 07:51:20 PM »
Poz, jesi li probao da bajdingujes prijemnik, mozda je se izgubio signal mmmm?

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #4 on: March 24, 2012, 09:02:39 PM »
Izvini ali nije mi bas najjasnije sta mi predlazes da uradim. Moze li malo pojasnjenje, sta je to i kako se radi?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #5 on: March 24, 2012, 09:08:07 PM »
Negde "debelo" grešiš u povezivanju, a da nisi ni primetio, a s obzirom da ti se javlja blinkanje, vrlo moguće da je vlada-r pogodio ?
DOBRO OBRATI PAŽNJU NA SLEDEĆE I URADI TAČNO KAKO TI KAŽEM:
UKLJUČI PREDAJNIK - STANICU
1-PriključI oba ESC-a na prijemnik (NIJE BITNO KOJI JE NA KOM MESTU TJ KANALU)
2-Priključi bateriju na ESC sa dve žice (ništa se neće desiti tj ništa ne svetli a ESC bi trebalo da nešto "otpeva" posle 3sec - to je alarm da nema prijemnog signala) Kod većine boljih je tako, no to i nije sad toliko bitno
3-Prikači bateriju na ESC sa tri žice (sad bi trebalo da blinka ili konstantno da svetli) i posle 3sec bi trebalo da se čuje ili inicijalizacija ili isti alarmni signal ko i kod prvog

***** Ako se desi kao što sam napisao ili ESC-ovi se ne jave uopšte, pod uslovom da nisi ništa sjbo uradi bindovanje PO PROTOKOLU ZA STANICU KOJU IMAŠ.
1-Bateriju skidaš prvo sa onog sa dve žice, pa sa tri.
2-Isključi i stanicu
3-postavi bind-kablić na prijemnik u priključak za bindovanje "BIND"
4-Prikači bateriju samo na ESC sa tri žice
5-Sad uključi stanicu za bindovanje
6-Blinkanje bi trebalo da prestane, što znači da su se usaglasili
7-Isključi bateriju sa ESC-a i skini bind-kablić
8-Isključi i stanicu

SAD URADI KAO U PRVOM DELU, TAČNO PO ONOM REDOSLEDU KOJI SAM NAVEO!

Javi šta si uradio tj šta se dešava.

Pozdrav
Miša
« Last Edit: March 24, 2012, 09:11:45 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #6 on: March 24, 2012, 10:41:50 PM »
Hvala Miso! Samo mi reci sta je to bind kablic? Je li to onaj kablic iz sredine (crveni) Koji sam skinuo sa jednog od ESC-a? Kod mene su na prijemniku kanali obelezeni brojevima 1,2,3,4,5,6,7/B. Pretpostavljam da je ovaj poslednji namenjen za bindovanje. Izvini ako sam gnjavator ali stvarno ne bih nesto da sprzim.

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 244
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #7 on: March 24, 2012, 10:59:10 PM »
Pogledaj ovaj video i videces sta je prvo uzeo i stavio u prijemnik, e to ti je bind cable.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #8 on: March 25, 2012, 06:33:26 AM »
 :jaki: Ja se "ubi" pišući "uputstvo za upotrebu", a ti samo:
Hvala Miso! Samo mi reci sta je to bind kablic? Je li to onaj kablic iz sredine (crveni) Koji sam skinuo sa jednog od ESC-a? Kod mene su na prijemniku kanali obelezeni brojevima 1,2,3,4,5,6,7/B. Pretpostavljam da je ovaj poslednji namenjen za bindovanje. Izvini ako sam gnjavator ali stvarno ne bih nesto da sprzim.
No, šta da se radi  !?
*-Bind kablić je desetak santimetara žice, spojeno između prve i treće nožice konektora (kao onaj sa dve žice, kratko-spojene !) - Pogledaj video-klip iz prethodnog posta.
 :)aplauz 7/B je kanal za bindovanje  :sljus
S njim ne možeš ništa da sjbš, ovaj da spržiš, samo neće da se trajno ubinduju !..
PRVO I OSNOVNO JE DA SVA SPAJANJA RADIŠ BEZ PRIKLJUČENE BATERIJE !!!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #9 on: March 25, 2012, 09:40:28 PM »
Izvini Miso ako mislis da sam nezahvalan, ali budi siguran da gresis. Ako mogu nekako da se iskupim za ukazanu pomoc- RECI.

Uradio sam kako si mi rekao i evo sta se desava:
-ukljucim predajnik, nakacim ESC1 (sa 3 zice) i ESC2 (sa 2 zice) na prijemnik, kada nakacim ESC2 na bateriju ne desava se nista (nema blinkanja niti bilo kakvog zvuka), kada potom nakacim bateriju na ESC1 on (ESC1) kratko zapisti i pocne da blinka dioda (to je sve).

Kada nastavim po uputstvu kako si mi napisao, stignem do 5. tacke i kada ukljucim predajnik dioda na ESC-u i dalje blinka.
Za razliku od momka sa snimka ja na predajniku nemam nikakvo dugme na kome stoji BIND ili bilo sta tome slicno .
Sta dalje (a da nema veze sa kanapom i krivom vrbom)?

Nemojet da se ljutite ti Vlada sto mozda postavim neko idiotsko pitanje jer vi ste mnogo duze od mene u celoj prici oko modelarstva. Svi (valjda) znamo sta su sinonimi a bind-kablic je novi za mene te zato i pitam svasta.

Hvala jos jednom obojici za pomoc koju mi pruzate!

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 244
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #10 on: March 25, 2012, 10:04:11 PM »
Koliko ti stanica podrzava kanala? Pokusaj da oba ESC-a spojis sa Y kablom na jedan kanal mmmm. Pogledaj ovo.


Offline mile

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #11 on: March 25, 2012, 10:31:34 PM »
@Miša2002 i vlada-r

Možda je meni nešto promaklo u prethodnom pisanju,ali kako ste došli do zaključka da je stanica na 2.4Ghz?
Da li servoi uopšte rade?

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 244
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #12 on: March 25, 2012, 10:47:49 PM »
Ne mozes da koristis vise kanala nego sto stanica podrzava, tek sad sam detaljnije procitao za stanicu i prijemnik. Stanica ti podrzava samo 4 kanala, a prijemnik 7 tako da ti 5.,6. i 7. kanal nista ne znace. Spoj oba ESC-a na isti kanal sa Y kablom i radice.

Offline perakoyot

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #13 on: March 25, 2012, 10:56:14 PM »
Zdravo Vlado. Predajnik ima 4 kanala a prijemnik 7 (imas sve detalje komponenti u prvom postu). Prilikom povezivanja nisam ni pokusavao da koristim kanale 5,6 i 7 posto predajnik ima samo 4 kanala. Stanica je na 35.020MHz. Razmisljao sam o tome da spojim signalne kablove kao sto je uradio ovaj lik na snimku u jedan kanal a da dogradim jos jedan servo za kormilo jer nekako moram da upravljam camcem, mada mi to sada u velikoj meri kvari konstrukciju i osnovnu zamisao celog camca.

Ali mi nikako nije jasno sta je ovaj lik sto mi je prvi put povezao elektroniku uradio i da je sve sljakalo bas onako kako sam hteo a sada nema sanse iako sam apsolutno sve nakacio onako kako je i bilo. Ne znam da li sam bas redosled svog povezivanja ispostovao ali sam poslednje izvrsio ukljucenje predajnika, pa prikljucak ESC-a na baterije i ukljucio ih (posto imaju sopstvene prekidace).

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problemi sa ESC-om
« Reply #14 on: March 25, 2012, 10:59:55 PM »
Mislim da je ipak najbolje da se ponovo obratis "liku" kod koga je sve radilo.

poz
Veljko