Author Topic: Spoj krila (od stirodura)?  (Read 4032 times)

Offline deuszex

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
Spoj krila (od stirodura)?
« on: April 29, 2012, 11:43:33 PM »
Uskoro planiram da krenem sa gradnjom modela od stirodura (avion- visokokrilac ili jedrilica, videcu), raspona krila 150- 160 cm. Posto zivim u stanu, a i zbog transporta, problem je prostor. Tako da planiram da pravim krilo iz dva dela, tacnije na rasklapanje,kroz krilo ce ici karbonska cev. Planiram da se krilo fiksira za trup pomocu gumica. Zanimaju me resenja spoja dva dela dela krila. Dobro bi dosla neka fotka, shema ili video.
Unapred hvala na pomoci!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spoj krila (od stirodura)?
« Reply #1 on: April 30, 2012, 01:20:52 AM »
Ne mogu sad da nadjem ali na nekom od stranih foruma ima dobar tutorijal o ovome.
U sustini:
-uzmes alu cev precnika kao remenjaca od karbona i na jednom kraju joj urezes zupce
-tada tom cevkom izdubis kanal za remenjacu
-na otprilike polovini krila napravis otvor u koji ubacis parce spera koje ce biti vodjica za remenjacu
-cevkom kojom si izdubio kanal, ili remenjacom jos bolje obelezis otvor na vodjici
izvadis vodjicu i izrezes rupu za remenjacu
-vodjicu ulijepis u krilo

Evo par crteza, katastrofa su, ali cisto da dobijes ideju.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Spoj krila (od stirodura)?
« Reply #2 on: May 04, 2012, 10:12:58 AM »
Upravo i ja razmisljam o ovoj stvari :)

Ono sto se meni cini kao glavni problem je kako da apsolutno ravno (po svakoj osi) izbusim rupu duz krila ?

Tj kako da rupa ne ode "u krivke" pa posle kad stavis krilo, ustanovis da moras novu rupu da pravis  (yay).
Ova nazubljena sipka je odlilcna ideja (za stirodur)  :)aplauz ali mislim da ona mora da se uglavi u busilicu, busilica da se pricvrsti za sto tako da sipka bude u vaservagi na tacnom odstojanju od stola, i onda krilo voditi po stolu duz nekih vodjica (pet priheftanih za sto) - jednostavno izimitirati strug.
Da li je to ovako komplikovano sto sam ja smislio ili ima neki jednostavniji nacin (a da se ne kupuje stona busilica ili nosi krilo na obradu strugom).

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spoj krila (od stirodura)?
« Reply #3 on: May 04, 2012, 08:19:46 PM »


Krilo je plankirani stiropor dužine 2x90cm. Al. cev zalazi 40cm. u svako krilo. Rađeno je tako da bi se krilo lakše transportovalo. Naravno sve je lako rastavljivo. Pre par godina je model pao sa sličnim krilom, savila se duralna cev, ali nije izbila stiropor.
Ona cevka manjeg prečnika je papirna cev kroz koju se provlači servo kabl. Zalazi u krilo 42cm. I naravno drveni klin koji centrira krilo.
Inače ovde se radi o krilu Piper Cub-a.
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spoj krila (od stirodura)?
« Reply #4 on: May 04, 2012, 10:36:29 PM »


Ono sto se meni cini kao glavni problem je kako da apsolutno ravno (po svakoj osi) izbusim rupu duz krila ?

Tj kako da rupa ne ode "u krivke" pa posle kad stavis krilo, ustanovis da moras novu rupu da pravis  (yay).
Ova nazubljena sipka je odlilcna ideja (za stirodur)  :)aplauz ali mislim da ona mora da se uglavi u busilicu, busilica da se pricvrsti za sto tako da sipka bude u vaservagi na tacnom odstojanju od stola, i onda krilo voditi po stolu duz nekih vodjica (pet priheftanih za sto) - jednostavno izimitirati strug.


Upravo zato da se ne desi da sipka ode ukrivo, postoje vodjice koje mozes da podesi prije nego sto ih ulijepis u krilo.
Rupa koja se busi sipkom, uopste ne mora da bude pravilna, jer kanal ne drzi sipku, vec rupe na prvom rebru i umetku.
Nazubljena sipka lagano rukom busi stiropor, tako da nema potrebe za busilicom, sve ide rucno.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Spoj krila (od stirodura)?
« Reply #5 on: May 04, 2012, 11:49:35 PM »
Ovo uglavnom rešavam tako da putanju vrele žice za CNC sekač crtam tako da se prilikom isecanja krila ujedno formira i kanal za bajonet. Ovo se radi u dva centroplana krila, levi i desni, dok uške ostaju pune. Ni jedan način kačenja bajoneta nije potreban, jer gumice na sredini drže toliko da se ne razdvoje. Dodatna sigurnost je da bajonet treba da uđe tesno i nema problema. Ovakve male lake jedrilice sigurno neće praviti brzi valjak, kada se javlja takva sila i samo tada, koja ih razdvaja. Tu ima još mnogo detalja koje su još važne da bi se krilo potpuno završilo...
« Last Edit: May 05, 2012, 12:00:33 AM by tibeteagle »