Author Topic: Kokam, Xcell, Polyquest, A123  (Read 14018 times)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« on: March 20, 2008, 03:54:15 PM »
Vec neko vreme se spominju baterije A123 (novo cudo na tehniku).
Elem kad su se pojavile trebale su biti do "dzadza", kao jeste imaju manji napon (citaj kolicinu energije koju skladiste doduse nije strasno nekih 16%), ali zato izdrzavaju 1000 punjenja sa 4C uz praznjenje od 10C pri 100%DOD (pune se i prazne do kraja).
Unutrasnji otpor za celije 2.3Ah je oko 8 m ohms.

Elem gledam, pojavile se u Madjarskoj (RCPanda), relativno jeftine....., doduse treba i novi punjac za njih.....

Elem ohladio sam se kad sam naleteo na link:
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&u=http://www.elektromodellflug.de/&prev=/search%3Fq%3Dgerd%2Bgiese%26hl%3Den%26hs%3Doc9%26lr%3D%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-GB:official_s%26sa%3DG

(idite na database naslov na ovom linku)

Tamo su mucili baterije i dali rezultate, imate za sve gore navedene baterije.

Kokam H5 4000 mAh su "zakon u Los Angelosu" za sve ostale baterije, tako da necu da ih menjam dok su najbolje.

Pozdrav, Petar

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #1 on: April 05, 2008, 12:15:18 AM »
Ko o cemu baba o ustipcima....

Kad vec niko nece da napise komentar (izgleda da ova informacija koju sam dao ili nikog ne zanima ili je mnoge sramota da se jave jer nemaju pijima....).

Elem imam jos jedan link koji ce 100% biti od koristi, a jedini je koji sam uspeo da pronadjem (zbog sebe naravno, ne zbog ostalih clanova foruma, a kad sam ga vec nasao rado cu ga podeliti sa ostalima) da govori o starenju Lipo baterija i navodi konkretne cifre.

http://www.fastelectricsuk.co.uk/lipos.php

Pozdrav, Petar
« Last Edit: April 05, 2008, 12:26:00 AM by petar »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #2 on: April 05, 2008, 10:45:40 AM »
Super clanak! Ovo baca malo vise svetla na LiPo tehnologiju. No, ja sam i dalje pri stavu da se posle 2 godine one barem izjednacavaju sa nitro gorivom po trosku, sve preko toga je cist bonus, da ne pominjem mnoge druge prednosti!

Pozdrav
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #3 on: April 05, 2008, 08:03:32 PM »
Slazem se sa Magic_om, naravno kako velicina baterija raste ta pocetna cena (i jedina) je tolika da odvraca od baterija....

A sada evo jednog prakticnog iskustva sa dobrim baterijama - KOKAM H5.
Elem posto nisam bio informisan onako kako treba (zato sto proizvodjaci ne zele da nas obaveste pa onda neki amater napravi clanak kao onaj koji ste imali da vidite u mom proslom postu), drzao sam uvek 100% pune baterije H5 od 4000Ah. Kupio sam ih pre tacno 6 meseci, a pre par dana sam kupio jos dve takve. Elem merio sam ih (nove i stare) i stare su izgubile skoro 5% u odnosu na nove. Znaci nije strasno koliko je napisano u clanku (bar ne u slucaju H5 baterija od KOKAM_a) jer bi po clanku za 6 meseci na sobnoj temperaturi trebale izgubiti 10% (20% na 23 stepena celzijusa za godinu dana za prosecne lipo po clanku sa interneta).
Cak i u najgorem slucaju (a to je da su i u prodavnici stajale istih 6 meseci, inace duze nisu mogle jer je H5 novotarija) po clanku bi izgubile 4 puta manje od mojih (jer su ih cuvali na 50% napunjenosti, a ja na 100%) ispalo bi da su te nove izgubile nesto jace od 1%, a da su moje "stare" ukupno izgubile oko 6%.

Znaci treba posle letenja napuniti baterije na 50%, a recimo dan pre letenja ih dopuniti do 100% i time bi se produzio radni vek (sto se tice starenja baterija) za cetiri puta. Naravno ako bi neko koristio baterije uzastopno (odmah trosio i punio bez pauze, a ne kao ja koji letim samo vikendom) onda on prakticno nebi nista ustedeo jer bi mu baterije pre igubile kapacitet od broja ciklusa punjenja nego sto su ostarile (nebi stigle da ostare, a bile bi izrabljenje).

Pozdrav, Petar

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #4 on: April 05, 2008, 09:34:20 PM »
E vidis Petre i ja sam razmisljao sta sa baterijama kada se vratim sa letenja  ???. Dok sam koristio NiMh odmah uvece bi ih malo dopunio jer NiMh gube oko 10% nedeljno, da ne bi usao u kriticnu zonu od 0.9V po celiji, i onda ih maltene neposredno pre upotrebe punio do kraja.

Sa LiPo, sam mislio da je aposlutno dovoljno da ih uvece napunim kada dodjem sa letenja i tako drzim do sledece upotrebe. Medjutim, ova stvar sa starenjem malo menja situaciju. Pored toga jos sam primetio da iako po Kokamu baterija se isprazni samo 5% za 6 meseci, baterije koje sam napunio 2 nedelje ranije ne deluju sveze kao one koje su napunjene prethodno vece. Narocito kada se da pun gas (vece opterecenje) ne reaguju isto.

Kako sam podesio regler dosta visoko tj. na 3,2V po celiji da vec iskljucuje to u praksi znaci da celije uvece kada ih proverim imaju po 3,5V neopterecene. Kako je krticna voltaza tek 2,7V mislim da cak i posle mesec dana ne koriscenja ne bi stigle na tu voltazu. Stoga sam odlucio da baterije ne punim po povratku vec tek vece pre upotrebe! Mislim da cu ovako imati sigurno svezije baterije! Sto se tice starenja mislim  ??? da se tu nista ne menja jer u onom clanku pise da baterije stare prakticno od trenutka od kojeg su napravljene bez obzira na napunjenot  :(. Koliko je to sada tacno saznacemo za par godina. Ili ako nekoga bas ne mrzi neka jednu bateriju stalno drzi punu pa proverava a drugu prakticno samo malo punu pa da se posle 6 meseci npr. proveri!

No kako god, dan kada sam se oslobodio NiMh sam zabelezio crvenim slovom u kalendaru  :D.

Pozdrav
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #5 on: April 05, 2008, 10:21:20 PM »
Slazem se da su za sada KOKAM H5 zakon za sve ostale baterije (posto znam koje koristis).

Pogledaj bolje onaj clanak, jeste starenjem gube od kad su napravljenje pa na dalje, ali to gubljenje je 4 puta manje ako su napunjene sa 50% nego u odnosu na napunjenost od 100%.

Ne znam, a ne isplati mi se da proveravam, da li na napunjenosti od recimo 10% jos manje stare..... pretpostavljam da da.

Ali kad vidim da su ove moje od starenja izgubile recimo (u najgorem scenariju) oko 6%, a ja ih drzao uvek 100% napunjene, znaci da sam ih drzao uvek na 50% napunjenosti izgubile bi 1.5% za ovih pola godine.

Naravno od sada pa ubuduce cu ih posle letenja puniti na 50%, a vece pred letenje na 100% i u tom rezimu ce izgubiti oko 3% (sto se tice starenja) godisnje, sto mi je sasvim prihvatljivo. (Doduse imam samo dve kokamice stare 6 meseci, ostale su mladje)

Elem, kako mi je uopste palo na pamet da trazim podatke o starenju lipo baterija (a na prvom mestu KOKAM H5 kje imam).

Pa tako sto sam razmisljao u jednoj bateriji LiFePo (znate one 123systems) od jedno 2 kg (za jedan "omanji" model) i gledao podatke (sto sam to radio necu o tome u ovoj diskusiji).

Gledajuci kako se hvale naleteo sam na podatak da im je pri 100% napunjenosti starenje takvo da izgube 20% kapaciteta za 15 godina i kazu kako je to mnogo bolje od .....

Onda sam se zapitao koliko je to "samo" toliko i toliko za baterije koje posedujem i naleteo na dokument koji sam okacio.

Da ima na ovom svetu i malo pravde (a nema i u to sam se uverio bezbroj puta - postoji samo brutalna sila u 99.99% slucajeva) onda bi na KOKAM_ovom sajtu nasao te podatke (a ne sam da unistavam baterije i merim do besvesti da bih do toga dosao), ali na njivohom sajtu cete naci "ovo" o svemu sto je vazno.

Pazi kazu oni (ali kao da smatraju da su svi njihovi kupci debili), da ako se baterija ne koristi treba je napuniti do 50% i staviti u frizider.
Ne kazu cak ni zasto se to tako radi ni zbog cega.

A bilo bi lepo da imaju grafikoni pa da ja sad recimo znam koliko ce baterija ostariti na recimo 10% napunjenosti pri sobnoj temperaturi za godinu dana, a ja to ne znam jer niko (bar ga ne moze naci google) to nije objavio.

A sto bi i objavili, pa to im ne ide u prilog, trebaju baterije da se kupuju, a ne da se ne kupuju, pa kad unistis jednu (jer nisi bio obavesten dovoljno) docices ti lepo po drugu.

A sad posto vec pocinjem o Crkvi i politici (da me ne bi opominjali sto mladji sto stariji od mene) da prestanem, ali to nam kroji kapu u svim oblastima zivota svaki sekund.

Pozdrav, Petar

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #6 on: April 06, 2008, 10:04:38 PM »
Ne znam da li bih se slozio da su Kokam baterije najbolje. Bile su najpopularnije unazad tri-cetiri godine i zbog dobre reklame smatrane su najbolje. Thunder Pewer su ih potisnule po popularnosti i kvalitetu ali polako gube prednost zbog visoke cene a na trzistu su se pojavile baterije malo losijek kvaliteta za mnogo manje pare. Ja sam posle prve dve pomenute vrste poceo da koristim "Common Sense" zatim "Tenegy" i nisam primetio veliku razliku u upotrebi izuzev u velikoj razlici u ceni. Sada su ovde najpopularnije baterije iz Kine "Loong Max" koje su jos jeftinije jedino ne znam koliko ce dugo da traju jer ih moji prijatelji koriste tek nekoliko meseci sa velikim uspehom i one ce biti moj sledeci izbor.

Sto se tice dijagrama, starenja i ostalog, odavno sam prestao da se brinem. Bez obzira na sve, ja cu ih sigurno koristiti i ne zelim da se opterecujem suvisnim podatcima jer ne mogu da nabavim pouzdane podatke da vidim koga proizvodjaca da izaberem a i to se menja iz dana u dan zahvaljujuci brzom razvoju tehnologije.

Pozdrav Zivko.  :)

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #7 on: April 06, 2008, 10:34:08 PM »
Imao sam dosad polyqvest baterije (i imah ih i sada) predposlednja generacija 20-30C, zatim neke madjarske (ne znam sta su spakovali) i Kokam H5 30-50C. Ove H5 su po meni za skoro red velicine bolje od madjarskih, a jedno duplo bolje od tih polyqvest.

Nije ni cudo da ne vidis razliku, ako su ti modeli toliko laki da mogu da lete akrobacije pola sata (pa ti onda trosis baterije sa samo 2C).....

Ja vidim razliku, a trosim sa 4C do 6C prosecno, znaci i do 15C u barstu, ali 4 do 6 usrednjeno.


Nego danas sam imao jedan incident sa polyqvest baterijom, napunjena je bila pre letenja i kad sam dao pun gas avion se vinuo ko strela pod jedno 45 stepeni na gore, ali posle jedno 20 metara visine samo je prekinuo motor da radi....., srecom sam bio u prilici da sletim (hvala Bogu da mi nije u tom trenutku trebao gas, recimo da je bila neka prepreka.... bilo bi svasta).

Elem, kasnije sam kuci otvorio bateriju i pregledao kablove i sve je bilo "ki upisano", onda sam malo ispomerao baterije (3S) i onda opet stavio u novi termo buzir, posle sam pustio bateriju da radi na modelu i radila je ko zmaj.

Ne znam zta joj je, kablovi nisu niti veze od kablova do baterije (folija koja izlazi iz baterije i lemi se na plocicu). Ne mogu da verujem da se nesto u bateriji prekida.....????

Pozdrav, Petar

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #8 on: April 06, 2008, 10:52:59 PM »
Petre,

meni se cini da nije do baterije jer inace ne bi imao kontrolu nad modelom, odakle struja za servoe i prijemnik? To mi pre zvuci na regler da je usao u auto protect rezim  ???. Koliko ti je bese A regler?

Pozdrav
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #9 on: April 06, 2008, 11:55:18 PM »
50A opto, hiperion
Nije, bas je do baterije, kontroler je kao stena (a toliko je i kostao).

Znaci kad je motor potpuno stao, na jedno 20 metara visine, smanjio sam gas do minimalnog (pomislio sam da mozda nisam napunio bateriju i letim sa praznom), znaci nije otkazalo napajanje servoa, samo vise nisam mogao da dam gas (kao da je otpor baterije naglo porastao i cim bi malo gasa dao (ipak je malo vuklo) odmah bi kontroler odsekao motor.

E sad, posto me mrzelo da pisem roman, a sad cu morati....

Kad sam se vratio kuci prvo sam stavio tu bateriju na model i probao (prosto nisam bio nacisto jesam li je napunio ili ne, a mislio sam da jesam). Kad bi dao gas motor bi prestajao da radi posle par sekundi - znaci isto sto se desilo i na livadi.

Inace besprekidno sam leteo danas jedno 3 sata (i cepao po gasu ko blesav, cak sam u jednom letu pratio Saburov avion - isao iza njega jedno minut, a znas da mu model nije bas spor), nije kontroler....
 
Onda sam posumljao da nesto nisam dobro zalemio.....

Skinuo sam crveni buzir koji sam nabacio u petak....

I sve je bilo u redu nigde ni trunke sumnje o ozicenju.

Inace prethodni dan sam sa tom baterijom u punjenju imao cudnu stvar... , stavio sam je na model i cepao jedno par minuta, a onda sam je stavio na punjac i za jako kratko vreme se "napunila", bilo mi je cudno.... nije mi bilo jasno kako je tako malo bilo potroseno, pa se jako brzo napunila... , pregledao sam napone i bili su na kraju punjenja - pise na punjacu za svaku bateriju (moj drugi punjac...) 4.20V.

Nisam nista sumnjao..., a na terenu me izdala...., srecom ne u potpunosti.

Elem, kad sam ustanovi da radi isto sto i na terenu, onda sam skinuo sve i pregledao i kad sam ustanovio da je sve na mestu malo sam pomerao tri baterije (posto nisu slepljene jedna za drugu...) a spojene su za plocicu folijama koje izlaze iz baterija (neki dosta zilav metal koji moze da se lemi...) tako da te folije dozvoljavaju da se baterije pomeraju jedna u odnosu na drugu (naravno ne mogu da se pomeraju  kad se stavi termo buzir...).

Vratio sam ih opet na model i probao, opet se desila ista stvar, ali je malo vise vremena trebalo da se to desi (jedno 10 sekundi), onda sam smanjio gas do minimuma, pa dao umeren gas na kome sam ih drzao jedno minut (kontroler nije prekidao motor), posle toga sam dao pun gas i vise nije prekidao motor, a drzao sam ih nekoliko puta na punom gasu skoro po minut sa pauzama od pola minuta na umerenom gasu.

Kad sam baterije stavio da se pune opet su postigle pun napon (4.2V) za minut.???? Onda sam ih skinuo sa punjenja pa opet stavio, kad sam ih opet stavio punile su se normalno, napunio sam ih do 50% kako sam i pricao da cu odsad da punim baterije.

Interesantno je to sto su sve tri celije stalno imale "isti" napon....., znaci nije jedna celija popustila nego sve gube napon i sve ga dobijaju prerano....

Kao da im se menja unutrasnji otpor, ali ne mogu da shvatim kako bas sve tri da se zajebu identicno.....

A i to da kad ih krene trosenje ili punjenje onda sve ide ko da im nista ne fali....

U svakom slucaju videcemo iduci put, nadam se da me nece izdati....

Eto sad znate bas svaki detalj do u detalj, nadam se da se sad razumemo.

Pozdrav, Petar

« Last Edit: April 07, 2008, 12:01:07 AM by petar »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #10 on: April 07, 2008, 01:02:59 AM »
Petre nema sumnje da ti je crkla jedna celija na bateriji. Ona daje normalan napon a kada povuce struju njoj onda naglo  pada napon, jer joj se poveca otpor a regler normalno zbog pada napona  iskljucuje motor. Ovo se isto dogadje i kod NiMh baterija, ali tamo imas vise celija pa se to ne oseti toliko. Nezgodno je sto je to skriven kvar, ali verovatno ce se stanje ove celije stalno pogorsavati. Bilo bi dobro kada bi mogao da meris napon na svakoj celiji pod opterecenjem onda bi provalio koja ti je celija crkla.

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #11 on: April 07, 2008, 08:35:41 AM »
Mislim da je boca55 potpuno u pravu.
To je najverovatniji problem.
Pozz

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #12 on: April 07, 2008, 09:33:46 AM »
Boco, kako onda objasnjavas da kad se baterija puni (u par slucajeva) napon na svim celijama brzo raste (nenormalno brzo).

Znaci imam jedan punjac na kome vidim struju punjenja i napon svih celija zajedno i napon svake celije pojedinacno.

I meni je ista stvar pala na pamet, i... zato sam i rekao da ne mogu da verujem da su sve celije isto ostecenje i svima se desilo ostecenje u istom trenutku, jer kad se pune uvek im je napon isti....

Imam dovoljno instrumenata da izmerim napon celija pri opterecenju (45 A za razliku od punjenja pri kojem je 3A - punjac ne daje vise).

Ajde probacu da ih merim sve u istom trenutku na tih 45A, ali sve mi se cini da se tu desilo nesto sto dosad nikad nisam video, a najverovatnije ni iko na forumu, a to sa losom celijom jednom sam iskusio pre jedno 11 godina i to sa do tada najboljim baterijama nekim panasonik od 2000mAh NiCD, to su bile prve baterije koju su bile pristojne za letenje, davale su struju do 50_tak A i imale svega 3-4 mohm_a. Ali za razliku od sada baterija koja je popustila (imao sam 6 komada na red) je to ispoljavala stalno, znaci kad bi se punila ona bi brze dobijala napon od drugih (naravno zbog manjka kapaciteta), a pri praznjenju ona bi se vrlo brzo ispraznila i pocela da se puni ali u negativnu stranu (to ju je definitivno unistilo i izbacio sam je iz paka), kad sam uzeo novu onda sam imao problem sa balansiranjem jer je ta nova imala veci (sada samo malo veci) kapacitet za razliku od drugih 5 i onda sam morao da se zezam oko praznjenja (da samo novu ispraznim na isti nivo kao i ostale)......

U svakom slucaju hvala na podrsci i probacu baterije pri opterecenju.

Ako se to desilo imam srece sto imam jednu celiju (stoji mi na polici) viska (istu takvu kakva je u tom paku).

Pozdrav, Petar
« Last Edit: April 08, 2008, 02:36:07 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #13 on: April 07, 2008, 11:12:23 AM »
Baterija - celija, verovatno nije izgubila kapacitet, njoj je oslabio neki unutrasnji  spoj  i kroz taj spoj ne moze da prodje jaca struja. Cim prodje jaca struja spoj se greje, poveca se otpor tog spoja i dolazi do pada napona. Ta celija bi mozda normalno radila ako bi motor radio sa slabim gasom jer taj spoj izdrzava struju do recimo 10 ampera. Ali vremenom ce taj spoj pregoreti i ta celija ce uskoro biti neupotrebljiva. Sto se tice punjenja struja punjenja je recimo 2 ampera i nema problema da se ona dopuni. 

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #14 on: April 07, 2008, 12:00:13 PM »
To je sve potpuno logicno sto govoris.
Ali kako onda objasniti da je pri punjenju isto bilo problema, znaci kad sam ih prvi put spojio na punjac, punjenje je nenormalno kratko trajalo i sve tri celije su pokazivale 4.2V?

A onda sam ih skinuo sa punjaca i opet stavio i punile su se normalno.

Sve ovo bih mogao da shvatim da se deselo sa jednom celijom, ali ne mogu da prihvatim da su tri celije popustile na isti nacin u istom trenutku (to je skoro nemoguce).

Ne zaboravi da sam gledao napon (pise na punjacu) svih triju celija i svake celije pojedinacno.

Pozdrav, Petar