Author Topic: Red Bull Flugtag  (Read 18001 times)

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Red Bull Flugtag
« on: April 17, 2013, 03:32:05 PM »
Zamolio bih sve članove foruma da me podrže u takmičenju Red Bulla sa svojim jednim glasom. Svaki glas mi mnogo znači...

http://flugtagglasaj.redbull.com/vote-page.php

Na ovom linku možete da pronadjete listu od kojih letelica može da se bira. MOja letelica se zove gavran, i zamolio bih sve vas da glasate za njega.



Gore sam priložio i izgled aviona na koji treba da se glasa.

Hvala svima na saradnji.
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #1 on: April 18, 2013, 12:20:12 PM »
Ajmo ljudi jos malo. Glasajte fali mi jos koji glas...
Hvala.  (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #2 on: April 19, 2013, 02:03:51 PM »
Idemo, idemo. Jos dva dana do kraja glasacke sezone. Dotle lajkujte, i posle toga sledi detaljan opis radova. :)

 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #3 on: April 22, 2013, 06:24:47 PM »
Zahvaljujem se svim članovima Foruma koji su svojim glasom doprineli tome da moja letelica Gavran bude izabran za učešće u Red Bullovom flugtagu.
Danas su nam potvrdili da imamo pravo učešća na takmičenju i da ću sigurno leteti 22 Juna na Adu ciganliju.

Detalji izgradnje letelice uskoro sledi.
 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #4 on: May 24, 2013, 04:40:20 PM »
U toku prošle nedelje započeti su ragovi na gaVRAN-u!!!!!!!!
Avion će biti izgrađen od PVC cevi za vodovod koji će da služe kao ramenjače krila, rebra će biti isečeni od stirodura, a presvlaku krila obezbeđujemo samolepjivom folijom.


Na slikama se vidi 1/3 krila. Avion će imati raspon krila od 9 metara. Beli stiropor koji je postavljen ispod cevi služi samo da nam pridrzava cevi na mestu gde treba da budu. Raspored cevi koji je prikazan je stvaran i takav ćemo imati raspored u krilu.

Aeroprofil smo izabrali da nam bude NACA 6412.
I sad bi ima pitanje za vas. Šta mislite o ovakvom spajanju aeroprofila???


Ovaj spoj bi lepili Jednokomponentim nisko ekspandirajućim poliuretanskim lepkom (http://www.ceresit.co.rs/proizvodi-termo/ct84.html)

Aeroprofil će biti isečen oda Stirodura 5 cm i maće tetivu od 2 metara. A u našu zemlju se ne proizvodi stirodur te dužine i zbog toga smo primorani da sečemo aeroprofil na dva dela, i posle da ga lepimo.


Nastavak radova sledi.  :)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #5 on: May 24, 2013, 05:21:12 PM »
Quote
Aeroprofil smo izabrali da nam bude NACA 6412. I sad bi ima pitanje za vas. Šta mislite o ovakvom spajanju aeroprofila???
Slobodno možete izrezati profil i od više delova i zalepiti. Teoretski gledano, gustina lepila je svakako veće od stirodura i svako lepljenje bi tebalo da je jače od originalnog materijala pa i ako je to poliuretan pena.  mmmm
Da bi ste lakše lepili dodirne površine predlažem ovaj spoj sa slike. Gleajte da je što dalje od rupa.

10474-0


Ne znam kako ste planirali da izrežete profil, ali najednostavnije i najeftinije je ako to režete ručno sa sklalperom ili vrelom žicom, uz pomoć unapred izrezanog šablona od šper ili neke druge tanke ploče. Za to je potrebna električna ubodna testera ili trakasta pila kod nekog majstora stolara.

Nadam se da će krilo biti podupreto barem sa kanapom za sušenje veša, jer bez njega neće puno držati PVC cevi, ma koliko ih ima. Naravno znamo de je ovde prvenstveno Funy Fly u piranju, ali nije na odmet da to potraje  malo duže.

 ;namig
« Last Edit: May 24, 2013, 05:47:22 PM by tibeteagle »

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #6 on: May 27, 2013, 01:10:19 PM »
Slobodno možete izrezati profil i od više delova i zalepiti. Teoretski gledano, gustina lepila je svakako veće od stirodura i svako lepljenje bi tebalo da je jače od originalnog materijala pa i ako je to poliuretan pena.  mmmm
Da bi ste lakše lepili dodirne površine predlažem ovaj spoj sa slike. Gleajte da je što dalje od rupa.

[ Attachment Invalid Or Does Not Exist ]

Ne znam kako ste planirali da izrežete profil, ali najednostavnije i najeftinije je ako to režete ručno sa sklalperom ili vrelom žicom, uz pomoć unapred izrezanog šablona od šper ili neke druge tanke ploče. Za to je potrebna električna ubodna testera ili trakasta pila kod nekog majstora stolara.

Nadam se da će krilo biti podupreto barem sa kanapom za sušenje veša, jer bez njega neće puno držati PVC cevi, ma koliko ih ima. Naravno znamo de je ovde prvenstveno Funy Fly u piranju, ali nije na odmet da to potraje  malo duže.

Izabrali smo mesto preseka tako da ne utiče na položaj ceva u krilu, da ga ne bi oslabili na tom mestu, a istovremeno i da imamo dovoljno prostora da napravimo češalj time da povećamo površinu lepjenja. Tetiva aeroprofila nam je dva metara i mislili smo da je dovoljno da ga presečemo na jednom mestu. Inače raspon krila nam je 9 metara.

Plan je da se svaki deo iseče na CNC mašini. Tako i rebra od stirodura tako i drvena kutija koji se nalazi na sredini krila, radi jačanje krila i spoja krila sa trupom.

 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #7 on: May 27, 2013, 01:11:55 PM »
A  što se tiče samog Flugtag-a i mi se nadamo da ćemo uspeti i da odletimo malo duže ne samo do ivice bine. A prvenstveno idemo da se okupamo malo.  ;)

 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #8 on: May 27, 2013, 01:17:53 PM »
kako ćete se zaleteti?  guranje, ilil neka praćka?

inače, da li stvarno dolazi onaj mađar sa pravim akrobatskim avionom? red bull extrom ili šta već?

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #9 on: May 27, 2013, 01:33:09 PM »
kako ćete se zaleteti?  guranje, ilil neka praćka?

inače, da li stvarno dolazi onaj mađar sa pravim akrobatskim avionom? red bull extrom ili šta već?


Imaćemo kolica visoka odprilike 4-4,5 metara pa na to će dolaziti avion.
Prvenstvena ideja je da imamo dva kolica. Jedna kolica napred koja će biti teška 300-400 kg i kolica iza na koji će da stoji avio. Zamisao nam je da zatrčimo na tu latformu, do kraja i pustimo da prednja kolica padaju i kada budu pala prednja kolica ona bi nam dala krajno ubrzanje pomoću gravitacione sile.

 Ali za ovo još čekamo odgovor iz Red Bulla, da da li smemo da koristimo taj sisetem ili ne.

A što se tiče Petera Bešenjeia on sigurno dolazi jer to je nagrada za najduđi let. To jest onaj ko bude imao najduđi let toga dana ima čast da sa njim leti u dvosedu Extra 300. A pored njega dolaze i ostali članovi Red Bull Air Race-a i imaće paradu iznad Ade ciganlije pre početka takmičenja.

 (<--)
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #10 on: May 31, 2013, 10:03:52 AM »
Sinoć se ozbiljno radilo na avionu.
U popodnevnim časovima konstrukcioni tim je prvo zaseo za komjuterima i modelirao delove koje još nisu bile definisane. Sve se to radilo u programu Catia. Zakasnio nam je fotograf pa na žalost nema slike. :( Ali ima reziltata. :)

Prvo smo krenuli sa sastavjanjem ramečanje krila. Krilo je ovako dobio konačan oblik, i konačnu dužinu koja iznosi 8 metara i 66 centimetara.


Kad smo sve isekli krilo igleda ovako.

Na žalost još uvek bez aeroprofila.
Beli stripor koji se nalazi ispod samo služi kao alat za pridržavanje ramenjače krila u vazduhu.

Posle sastavjanje krila bacilo smo se na rešavanje sistema repa.


Na kraju smo se odlučili da nam rep bude visok 1.5 metara, a širina ostaje ista kao i u preračunima. 3 metara.
To ovako izgleda kad kolega i ja sednemo ispod.

I za kraj jedna slika za dušu.

 (<--)
« Last Edit: May 31, 2013, 10:18:14 AM by baboher »
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #11 on: June 12, 2013, 12:39:34 AM »
Na gaV.R.A.N.-u se ozbiljno radilo, iako se to nije videlo i čulo ;)

Pošto se ispostavilo da ipak ne možemo da računamo na našeg člana, to jest na njegovu CNC mašinu da nam isče stirodur, bacili smo se na stari domaći način. Udri Brus Lee, cepaj Brus Lee :)



Dok je jedan deo tima sekao aeroprofile, za to vreme druga polovina tima je sekao OSB ploču koja će nam biti centralni držač krila, i celoga aviona.




Prolaskom vremena počeli su da stižu i aeroprofili. Aeroprofile radi olakšavanja bušimo na nekim mestima. Za to nam je bilo od pomoći snaga naseg Gavrana :)




Sa ovime smo i završili radove u subotu.
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #12 on: June 12, 2013, 01:07:43 AM »
Nastavak radova je sledilo u ponedeljak.

Prvo što smo uradili bilo je, da smo isekli rupice na kraju OSB-a koje će da služe kao prečkice, i da se malkice skrate.


Posle toga konačno smo se bacili na aeroprofile. Kao što je bilo reč ranije, aeroprofili su lepljeni Niskoekspandirajućim pur penom.



Iskoristili smo malo delove motora CFM56 :), poslužili su nam kao tegovi :)

Kad smo sa time bili gotovi, uzeli smo deo repa da zalepimo i da ga fiksiramo, to je izgledao nekako ovako:




Posle nekoliko sati sušenja konačni aeroprofili izgledali su ovako.


Na kraju dana postavili smo aeroprofile na svoja teoretska mesta, i krenuli sa pravljenjem repa.



A svemu suđeno ja kao pilot bi trebalo negde ovde da sedim, i da upravljam ovom letelicom.
Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Offline baboher

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #13 on: June 12, 2013, 01:19:38 AM »
Utorak je bio baš udaran dan što se tiče izgradnje.

Na samom početku "radnog vremena" uzeli smo aeroprofile krila i izšmirglali ih malo.

Neki su radili a neki su se samo igrali. ;)

Kad smo to uradili onda smo uzeli ramenjače i spojili ih sa aeroprofilima.



Cevi smo lepili Moment Fix lepkom.


A aeroprofile smo pričvršćivali sa istom pur penom sa kojom smo lepili i same aeroprofile.


Kad smo oko krila završili sve što smo mogli, bacili smo se na sastavljanje repnog dela. Prvo smo sve namazali lepkom, a posle toga pop nit ekserima ojačavali spoj.



A na kraju dana sve smo ostavili da se suši do sutra, kada se nastavljaju radovi. Krilo treba da sastavimo, a rep da montiramo na njegovo mesto.


Učenik Vazduhoplovne Akademije u Beogradu. Zaljubjen u avione od kad znam za sebe

Online bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: Red Bull Flugtag
« Reply #14 on: June 12, 2013, 04:50:50 PM »
Bravo majstori svaka cast