Author Topic: Zagi wing  (Read 57095 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Zagi wing
« on: May 30, 2013, 02:13:33 AM »
U iscekivanju da stignu delovi za GJS- a, rekoh da vidim i sklopim neko krilo za letenje. Naslo se nesto vremena, planova na netu ima, te zapoceh sa gradnjom. Zao mi je sto nisam fotografisao, ali nema veze.
Ideja je bila da napravim zagi- ja za "lagano letenje". Od 25gr stiropora sam isekao krila, koja su oblozena lepljivom trakom u boji, nikakva ojacanja nisam stavljao (letvice, karbon ili nesto tako). Elevoni su od 3mm balze (oblozeni trakom), 2k, 5 min epoxy, malo vruceg lepka (ne mnogo) i nesto je ispalo od svega toga.
Sa HK je vecina elektronike:
- motor: KD A22-10S Brushless Outrunner Motor 1200 kV, 50gr, (kasnije planiram da ga zamenim sa nekim koji ima >1500 kV)
- baterija: Rhino 2250mAh 3S 11.1v 25C Lipoly Pack,
- ESC neki Noname od 35A
- prop: SF E-Prop 8x6 / 203x152.5mm (takodje i: SF E-Prop 9x4.7 / 229x119.5mm). Meni licno se vise dopada 8x6.
  nameravam da probam i 9X6, kao i 10x6 (cekam da stignu).
- servici: 2x HXT900 9g / 1.6kg / .12sec Micro Servo,
- stanica je: Turnigy 9X, sa FrSky DJT 2.4Ghz Combo Pack for JR w/ Telemetry Module & V8FR-II RX (perfektno radi). Prvobitno je bio, preradjen, originalni modul i prijemnik, ali je zamenjen.
Sve u svemu, zakljucak je sledeci:
prezadovoljan sam! Zagi lepo leti, lako upravljiv, stabilan. Trenutni setap daje 15 min leta po umerenom vetru, sa throttle- om od oko 50% u proseku. Opusteno letenje, nema brige oko padova (Zagi je bas otporan na padove, provereno). Jeftin za gradnju, brzo se sklapa, delovi lako dostupni. Vrlo lako se leti, a pruza veliko zadovoljstvo!
 
Na kraju evo i jedan video, koji je nacinjen telefonom (nije neki kvalitet, ali posluzice):





 
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Zagi wing
« Reply #1 on: May 30, 2013, 10:06:13 AM »
mogu li neki planovi za pravljenje??
ex pseudonijum: sova

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Zagi wing
« Reply #2 on: May 30, 2013, 10:24:29 AM »
Kad se zeznes i prihvatis da youtube optimizuje video (pokvari), onda ispadne ovakav.
Plan za zagija je izvorno odavde:
http://rcwings.webs.com/projekti.htm
Ja sam radio neke izmene, ne velike tako da sam motor povukao vise napred.

Video bez popravke od strane youtube- a


« Last Edit: May 30, 2013, 04:13:09 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #3 on: May 31, 2013, 08:36:36 PM »
pozdrav pre svega pocetnik sam i hteo bih da napravim ovakav model napravio sam vec dve tipa cesne ali su toliko bile neupravljive da ni iskusni nisu mogli da je voze od setupa imam ovo pa me interesuje moze   li posluziti za ovako nesto unapred hvalaBaterija:   http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6306__ZIPPY_Flightmax_2200mAh_3S1P_20C.html
Motor:      http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2106__KD_A22_20L_Brushless_Outrunner_Motor.html
kontroler: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2163__TURNIGY_Plush_25amp_Speed_Controller.html
stanica:    http://images.rcuniverse.com/art/kits/XP662.jpg
elisa:        http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8033__Master_Airscrew_propeller_11x6.html -- stim da smo probajuci predhodni model polomili 2 nove apc 11x6 pa smo u nedostatku drugih stavili ovu koja je bila ostecena pa skracena na otprilike 8x6

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Zagi wing
« Reply #4 on: May 31, 2013, 11:29:42 PM »
Slazem se, ja volim moj zagi, i dobro sa kamera platform. I moze leti bilo gde.









« Last Edit: May 31, 2013, 11:34:29 PM by englez »
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Zagi wing
« Reply #5 on: June 01, 2013, 12:34:39 AM »
@radisa.radic
Ni ja nisam neki iskusan modelar, ali za Zagi- ja kazu da ga moze svako leteti, licno mislim da nisu daleko od istine svi koji to tvrde. Moj sin je probao simulator, ukupno 1 sat, lepo se nosi sa Zagi- jem. Ono sto je bitno, polako i lagano, dok se ne stekne osecaj, malo po malo, pokusas po nesto, ako ne uspe, Zagi nije "kicos", oprasta, a povrh svega i moze mu se (dosta je upravljiv, a i fleksibilan na padove). Treba ga imati, veliko je zadovoljstvo leteti ga.
Setup koji navodis nije los, motor je nesto tezi, mogao bi imati neki kV vise, trebalo bi da raditi posao (povedi racuna o CG, imas nekoliko kalkulatora za izracunavanje). Ja bih stavio nesto jaci ESC. Elisa 8x6 ce raditi, ali sa ovim motorom i elisom, mislim da ne treba ocekivati previse agilnosti.
Ako budes pravio Zagi- ja (svakako ga napravi, mislim da neces pogresiti) sa ovim setup- om, mislim da odaberes neki tanji profil (krila), mozda raspon od 130- 140 cm i obrati paznju na CG i ukupnu tezinu (prva dva Zagi- ja koja sam uradio, bili su lose balansirani- preteski, loseg CG, oko 100 cm razmaha).
Vezano za setup, to je licno misljenje, mozda nije u potpunosti tacno, ali je moje (ima dosta iskusnijih, cija su misljenja dobro dosla, lepo bi bilo da daju svoje).
@englez
lepo izgledaju ovi flaying wings- i, sposobni su, svasta mogu da rade (ponajvise da pruze uzitak). Kakav setup je na njima?
Rekao bih da "ovde" ima dosta modelara (mada nikad dosta), ali mi se cini da nema mnogo diskusija na ovu temu (letecih krila). Bilo bi lepo da se "razvije prica". Voleo bih cuti vise komentara o ovim modelima.
« Last Edit: June 01, 2013, 12:37:25 AM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Zagi wing
« Reply #6 on: June 01, 2013, 01:23:28 PM »
Kad idem u livada, Zagi je privi model ja letim, sa 'warm up my fingers'   :big smile

Ja sam kupio moj zagia.   http://www.sloughrc.com/default.asp

Kad pravio ja sam stavio 'carbon stiffeners' u stiropor.

I pitam covek, "hocu naj mocnia motor na svetu"

On mi daj ovo.   http://www.jperkinsdistribution.co.uk/detail.php?JPNO=4445100&activepage=1&Navmain=Electric%20flight%20items&subcatname=Brushless%20motors%20-%20EnErG

I ovo ESC.  http://www.jperkinsdistribution.co.uk/detail.php?JPNO=4404895&activepage=1&Navmain=Electric%20flight%20items&subcatname=Brushless%20ESC%20-%20EnerG

Moze idi vertical sa taj setup.

evo sa kamera.
 



Ja bih volio da probaj FPV sa Zagia.

 :mhm
« Last Edit: June 01, 2013, 02:58:40 PM by englez »
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #7 on: June 01, 2013, 05:37:56 PM »
hvala na odgovoru pokusacu pa cemo da vidimo pomalo sam izgubio volju zaovim nakon par neuspeha ali necu odustati cim dobijem malo vremena pocinjem sa izgradnjom valjda CG treba da bude na jednoj trecini krila od napadne ivice ali ako radim po onom planu trebalo bi da se sve uklapa.pozzz.

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #8 on: June 05, 2013, 08:46:59 PM »
pozdrav evo da se vama obratim za pomoc malo mi je nejasno oko CG  na kalkulatoru mi izbacuje 14.25 od vrha ali  neznam kako se pravilno drzi pod krilom da bih dobijo ravnotezu

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #9 on: June 05, 2013, 08:49:34 PM »
izvinjavam se zbog dopune i ako moze neka slika da vidim gde si stavio bateriju..... (<--)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Zagi wing
« Reply #10 on: June 05, 2013, 09:17:34 PM »
Ja radim ovako, pa ako ti pomogne....
CG izracunam na stranici http://wingcgcalc.bruder.com.br/en_US/
Zatim sa donje strane iscrtam liniju koja je okomita na spoj krila i od vrha je udaljena za dobijeni rezultat za CG.
na otprilike simetricnim mjestima, postavim po jednu malu "kuglicu" vruce plastike. Ove "bradavice" mi je lako napipati rukom dok drzim model u rukama i lako provjerim CG.
ispod sam skicirao kako sam napravio "CG stand" od 10x10mm smreke. na vrhovima je preuvelicano prikazana obloga od spuzve, koja sprecava ostecenje modela.

nadam se da sam pomogao
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Zagi wing
« Reply #11 on: June 05, 2013, 10:10:39 PM »
@radisa.radic
Proveri ponovo mere koje si uneo u CG kalkulator. Uracunaj i elevone u mere od krila. Ako si koristio mere sa rcwings- , CG bi trebao biti jos nazad, 20- 22 cm od "nosa" (vrha Zagi- ja). Kad postavis sve od elektronike, bateriju pomeraj da dobijes ravnotezu, ali nemoj previse napred da je postavis (nemoj na sam vrh, oslabices ga). Prilikom nezgodnog sletanja ili pada na vrh moze doci do loma. Mozes da balansiras dodavanjem olova za pecanje (vodi racuna da to povecava tezinu).
*mtesa je dao jednostavno, a funkcionalno resenje za"CG stand" koji moze i od celicne zice (2mm) da se napravi. Kao i postupak balansiranja.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #12 on: June 06, 2013, 08:41:14 AM »
HVALA NA POMOCI MOZDA CU JOS MALO DA VAS GNJAVIM ALI TAKAV JE SVAKI POCETAK JESAM KORITIO SA ONOG SAJTA NACRT RASPON JE 120 CM SAMO NISAM UNEO MERE SA ELERONIMA MOZDA ZBOG TOGA MI JE IZBACILO 14.25 CM CENTAR JOS JEDNOM PUNO HVALA...

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Zagi wing
« Reply #13 on: June 06, 2013, 09:20:47 AM »
Ma nema problema, sve sto te zanima, pitaj (ja nemam neko bogato iskustvo, ali krenuo sam da ga skupljam). Uvek ce se naci neko ko ce dati dobar savet. Bitno je da se nesto pravi, radi, a pre svega leti!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline radisa.radic

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Zagi wing
« Reply #14 on: June 07, 2013, 09:56:06 AM »
Evo da podelim sa vama model je pri kraju tezina je 525 grama nadam se da je ok ostalo je da se presvuce drugi put nekom trakom u boji i to je to CG je od 19 do 21 cm ali zalepicu samo bateriju pa da probam u slobodnom padu bez motora dali je sve ok i da vas pitam dali eleroni treba da budu poravnati sa krilom ili malo na gore....slikacu kad bude sve gotovo..