Author Topic: Su-31 3d by mirce  (Read 67618 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #30 on: November 03, 2011, 01:14:45 PM »
Ovaj model je toliko dobro uradjen da sam sve sem krila sklopio jutros za oko 2 sata posla









Krilo nisam sklapao jos zato sto moram da ga malo preradim jer nemam letvicu 2x5mm, imam jednu od 2x10, pa se nadam da cu uspjeti da je presecem uzduz nekako.
Ako to ne uspije, onda cu da vidim neku drugu kombianciju, posto imam raznih.


Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #31 on: November 03, 2011, 01:23:45 PM »
Odlično, odlično. Sve nas je više svaki dan i u svakom pogledu. Biće dosta  (<--)
Moraš priznati da je zabavno sklapati ovaj model. Što se tiče ramenjače, čini mi se da baš nećeš moći da je presečeš na dva dela. Ako imaš neku od 2 mm, a širina može i veća, samo da doradiš rebra.
Poz.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #32 on: November 03, 2011, 04:55:41 PM »
Moraš priznati da je zabavno sklapati ovaj model.

Da znas da jeste, kao lego kockice...
Jedino me nervira sto cu morati da cekam dok stigne folija, a nisam je jos ni narucio  :sljus
Modela ce uskoro biti toliko da se moze organizovati i neko indoor prvenstvo.

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #33 on: November 06, 2011, 09:19:12 PM »
Da li neko nudi mozda ovaj model u kit-u?! :)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #34 on: November 16, 2011, 04:01:00 PM »
"Bez alata nema ni zanata", poslovica za koju znam odavno, ali se još jednom potvrdila kao tačnom. Naime, došao sam do dela kada treba da presvučem model oracover folijom. Na jednom malo parčetu to sam probao sa običnom peglom i nisam baš bio zadovoljan (mada n3mke kaže da je sasvim  :mhm ), pogotovu što sam pre godinu i više pokušavao da to isto uradim na jedrilici i naravno da nije bilo dobro.
LM pre neki dan pozajmio sam od Nemanje aka n3mke, modelarsku peglu, a još ranije sam u CVMu kupio oracover foliju i to žute, plave i bele boje, sve neprovidno, mada se kroz žutu nešto i providi. Žutu i plavu koristim za presvlačenje modela, a belu ću iskoristiti za ukrašavawe a možda i za donju stranu krila, radi orjentacije.
Krenem u postupak presvlačenja i to sa najmanjim delom modela, a n3mke mi je objasnio kako da to radim. Uglavnom ,da ne dužim priču, odlično sam uradio, nije savršeno ali je blizu  :big smile  (yay) Pošto prvi put to radim oduševio sam se (yay) toliko da mi je došlo da dam otkaz u firmu i da odem u HK da ponudim svoje usluge. Rad sa modelarskom peglom je daleko lakši od obične pegle, pre svega u manipulaciji, kao i u činjenici da grejač u njoj zagreva celu površinu skoro ravnomerno.
Sve delove modela sam presvukao i ostala mi je još donja polovina krila, kao i ukrašavanje. Međutim naišao sam na jedan problem. Kako da zaoblim uške krila??? Iz priloženih fotografija videćete u čemu je problem. Napominjem da taj deo krila još nije završen i da folija na uškama još nije zategnuta do kraja.





NAPOMENA
Ostale delove modela, prikazaću kada sve završim.
Za model je potrebno 2m folije (koja je širine 60cm), ako se lepo iskroji. Ja ću potrošiti oko 2,5m folije.
« Last Edit: November 16, 2011, 05:10:16 PM by IvanGrozni »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #35 on: November 16, 2011, 04:59:49 PM »
Ako si mislio na samu foliju, treba da ga još zategneš... Ja u takvim slučajevima povećam temperaturu pegle, pa lakše može da razvuče foliju. Ali treba strpljenja. Polako ga zatežeš malo sa jedne, pa sa druge strane, sve dok ne dobiješ ravnu, ili malo udubljnu površinu folije.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #36 on: November 16, 2011, 05:59:19 PM »
Evo šta sam našao na YouTubu, ali tip koristi fen.


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #37 on: November 16, 2011, 06:23:33 PM »
sa ovim folijama nikad nisam imao kontakt. kapiram da se toplotom može oblikovati, ali, da li ona kad se zagreje ispušta neki lepak ili se zatopi za balzu?

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #38 on: November 16, 2011, 07:53:33 PM »
Vrlo tesko ces kraj krila presvuci na taj nacin jer ti se dve folije preklapaju na mestu gde ispod nemas nikakav
oslonac. Folija se jednostavno  uleze pod peglom na dole. Ako i uspes da ih zalepis jednu za drugu  one prilikom zatezanja  beze levo i desno jer se skupljaju i ostaje taj beli lepak ili se pojavi rupa kao kod tebe. Fora je da kompletnu foliju namestis na krilo i podvijes ivice na donjoj strani bar za 5mm ili preko bocne strane ako si donju vec zavrsio. Foliju na krajevima zatezes rukom sto vise mozes i lagano lepis peglom za podlogu. Javice ti se sigurno mali  nabori. Kada si sve zalepio na svoje mesto povecavas temp. i ides sa zatezanjem. Nabori ce nestati i ona ce se lepo zategnuti. Imam negde i slike samo da iskopam. Ja sam radio sa kineskom ali ta tvoja trebalo bi da je jos bolja.
Obican frizerski fen ti ne preporucujem jer se s njim tesko kontrolise temp. Na jednom ce se mestu lepo zategnuti ali na drugom ce se pregrejati i trajno istegnuti foliju. Tosa i ja smo prosli taj problem kod Spacewalkera i batalili fen. Pegla je zakon.
« Last Edit: November 16, 2011, 07:56:56 PM by drjack »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #39 on: November 16, 2011, 08:16:33 PM »
Vrlo tesko ces kraj krila presvuci na taj nacin jer ti se dve folije preklapaju na mestu gde ispod nemas nikakav
oslonac. Folija se jednostavno  uleze pod peglom na dole.

Ovu foliju sam samo delimično zalepio i nisam prešao preko nje sa većom temperaturom, jer vidim da imam problem.
Da li misliš da je rešenje da dodam i dva parčeta balze u obliku trougla, i sa donje i sa gornje strane kako bi se folija oslonila na nju? Na yuo tubu sam primetio da se na uškama nalaze takvi delovi balze, a čini mi se da ih ima i u ovom video fajlu koji sam postavio.

Mada vidim da n3mke nije koristio potporu za foliju. @n3mke daj komentar.
@saxpg dokle si ti stigao sa modelom? Da li si presvukao model folijom?

sa ovim folijama nikad nisam imao kontakt. kapiram da se toplotom može oblikovati, ali, da li ona kad se zagreje ispušta neki lepak ili se zatopi za balzu?

Da ova folija na sebi ima lepak, koji se aktivira toplotom, a folija se pod dejstvom toplote skuplja i zateže. Uz pomoć folije je moguće čak i ispraviti deo krila, elerona, vertikalca ukoliko su se savili. Zato se kod presvlačenja folijom, koliko sam mogao da primetim istovremeno zatežu obe strane. Malo jedna a malo druga, naravno ukoliko je to moguće izvesti.
« Last Edit: November 16, 2011, 08:24:37 PM by IvanGrozni »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #40 on: November 16, 2011, 08:30:10 PM »
Da radis sa sa jednom bojom ne bi trebalo nista da dodajes, ovako ubaci  trouglove ispod i resio si problem.. :big smile
« Last Edit: November 16, 2011, 08:31:48 PM by drjack »

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #41 on: November 16, 2011, 08:36:17 PM »
Da radis sa sa jednom bojom ne bi trebalo nista da dodajes, ovako ubaci  trouglove ispod i resio si problem.. :big smile

Ako je tako, onda žu na uškama staviti parče folije bele boje i biće iz jednog komada, a nadam se da će i izgledati ok.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #42 on: November 16, 2011, 09:03:50 PM »
Iskopao sam par fotki sa krila   Spacewakera:






« Last Edit: November 16, 2011, 09:05:51 PM by drjack »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #43 on: November 16, 2011, 10:36:44 PM »

@saxpg dokle si ti stigao sa modelom? Da li si presvukao model folijom?


Ja sam mog zavrsio za jedan dan bukvalno, ali od tada stoji okacen a ja nikako da se natjeram da narucim foliju.



Uzeo bih providnu, ali jos nisam nasao gdje.
Sto se presvlacenja tice, zalepi malo balse i rijesices problem, evo ti nekih ideja:





Samo neka parce bude na mjestu gdje se preklapaju dvije razlicite folije. Sto se zaobljenih ivica tice, tu recnes foliju na par mjesta kao na slici, i onda lijepis dio po dio, napr. prvo br1, pa preko njega se malo preklopi br2 itd

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Su-31 3d by mirce
« Reply #44 on: November 18, 2011, 10:00:24 PM »
Dobar posao ste odradili,mene sad interesuje sta planirate da koristite od sarkica ili ce nesto da se inprovizije.Pozeljno je poslati neki link da vidimo sta ce da stavljate.I jos nesto da li ste svi koristili istu elektroniku i moze malo vasih iskustava oko motora ,baterije i esc-a.Video sam na pocetku da ce da se koriste baterije od 1550mah ili 2200mah,deluje kao velika razlika u amperazi tako i na tezinu istih,sta se tada deseva sa tezistem kad predjemo sa jedne na drugu bateriju?