Author Topic: Zujanje i "drhtanje" servoa  (Read 25979 times)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Zujanje i "drhtanje" servoa
« on: September 28, 2015, 04:01:22 PM »
Malo sam se ovih dana bavio ovim problemom, pa da podelim svoja iskustva, možda nekom bude od koristi. Elem, jedan od servoa na modelu (F1A jedrilica) je zujao (manji problem), ali je u jednom trenutku počeo da "drhti" na određenoj poziciji. Prvo sam probao sa jačom baterijom, pa sam umesto 3.7V LiPo stavio 4.8V NiCd. Zujanje se smanjilo, ali "drhtanje" nije! Onda sam stavio drugi servo i ispostavilo se da i on drhti, što znači da problem nije u servou. Posle niza eksperimenata otkrio sam da se problem javlja samo na određenom otklonu i to ne na kraju. Ceo raspon servoa je određen kao 0-255, a drhtanje se javlja na 100-110. Na kraju sam provalio da je problem u tome što taj servo radi u "reverse" modu, tako je bilo lakše za ugradnju. Kada se isključi ovaj mod, sve radi savršeno. Nemam pojma da li je ovo bug u kontroleru koji koristim ili servou, ali prelazak na normal mod rešava problem.

Čuo sam od nekih kolega da se zujanje javlja kada se mešaju digitalni i analogni servoi. Ima li tu neke istine ili je u pitanju zabluda?

Offline goodgod

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #1 on: September 28, 2015, 04:34:38 PM »
Koji servo je u pitanju?

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #2 on: September 28, 2015, 05:06:57 PM »
Dymond D47, a zamenio sam ga sa Hextronik HXT900. Oba se identično ponašaju.

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #3 on: September 28, 2015, 10:04:05 PM »
Probaj da zamenis UBEC ili ESC (regler) to sto ti isporucuje 5v ka servoima pretpostavljam da je neravnomerna pa zato drhte. Zameni pa vidi onda sta se desava....

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #4 on: September 28, 2015, 10:33:05 PM »
Quote
Čuo sam od nekih kolega da se zujanje javlja kada se mešaju digitalni i analogni servoi. Ima li tu neke istine ili je u pitanju zabluda?
Ne bi trebalo, jer se karakteristika elektronike servoa ne odražava na elektroniku- ili rad drugog servo. To je interna stvar svakog servoa naosob. Oni se "dodiruju" samo na delu napajanja, ali ako je to dovoljno jako, a servo nije pod opterećenjem onda ne smetaju jedno drugome. Digitalni znaju da naglo povuku struju iz strujnog kola napajanja, ali trenutni nagli pad napona ne sme da remeti rad drugog. Ovo je teoretski, ali ne srazmerno velike- i nekvalitetne komponente mogu da izazovu svašta, ako recimo jak servo radi sa malim trenutnim mogućnostima napajanja, ytanke su žice i sl. Dakle praktički u lošim sistemima ipak može da bude svašta.  :mhm
Mislim da u F1A modelu nije to.

U naslovu piše zujanje i drhtanje.  mmmm
Digitalni servoi dosta često zuje kada miruju, a ne pomeraju komandu vidljivo okom, ali ne drhtaju na nižoj frekvanciji sa vidljivim pomakom. Te dve pojave se dosta razlikuju i iz različitog razloga se javljaju. Zujanje je normalna pojava, dok drhtanje nije.

Da li je servo dobar, treba ga izvaditi iz okruženja i može da se testira servo ispitivačem ili RC prijemnikom sa naravno predajnikom zajedno, za koje se sigurno zna da daju čist signal. Tako će se pokazati da li je servo grešan ili davač signala. Testiranje treba izvesti i pod barem malim opterećenjem na ruci servoa.

Servo ispitivača ima puno u ponudi, a evo jedan dobar.



Ili otići kod jednog RC modelara da proba.  :)

 ;namig

« Last Edit: September 28, 2015, 11:07:57 PM by tibeteagle »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #5 on: September 29, 2015, 12:04:20 AM »
Meni se desilo da mi prolupaju oba repna analogna serva na jedrilici kad sam montirao prijemnik odmah pored serva. Poceli su da zuje i da drKcu.Pomerio sam prijemnik i to je prestalo.Definitivno mogu da pokupe neki signal koji im pravi smetnje u radu  mmmm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #6 on: September 29, 2015, 12:26:47 AM »
Quote
Meni se desilo da mi prolupaju oba repna analogna serva na jedrilici kad sam montirao prijemnik odmah pored serva. Poceli su da zuje i da drKcu.Pomerio sam prijemnik i to je prestalo.Definitivno mogu da pokupe neki signal koji im pravi smetnje u radu  mmmm
Milsim da je u ovom slučaju  prijemnik pokupio smetnje od servoa i vratio servoima preko signala. mmmm
Prijemnik je veoma osetljiv na elektromagnetne talase i "oseća" ih od predajnika na vise stotina metara. Zašto ne bi pokupio i elektromagnetne talase od servoa koji je na nekoliko santimetara. Svi strujni vodovi a pogotovo namotaji u motoru servoa zrače elektromagnetne talase. U najboljem slučaju samo zuje jer još od njih može da "čuje" i dekodira signal od predajnika, a može i da potpuno poludi ili potpuno zanemi rad servoa. Zato antenu prijemnika treba staviti što danje od svake aktivne elektronike.
« Last Edit: September 29, 2015, 12:37:55 AM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #7 on: September 29, 2015, 02:36:42 AM »
Probaj da zamenis UBEC ili ESC (regler) to sto ti isporucuje 5v ka servoima pretpostavljam da je neravnomerna pa zato drhte. Zameni pa vidi onda sta se desava....

Ovo je F1A, nema ESC niti UBEC. Servoima upravlja kontroler/tajmer po određenom programu, ali na žalost njega trenutno ne mogu da menjam.

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #8 on: September 29, 2015, 02:41:45 AM »
Da li je servo dobar, treba ga izvaditi iz okruženja i može da se testira servo ispitivačem ili RC prijemnikom sa naravno predajnikom zajedno, za koje se sigurno zna da daju čist signal. Tako će se pokazati da li je servo grešan ili davač signala. Testiranje treba izvesti i pod barem malim opterećenjem na ruci servoa.

Servo je sigurno ispravan, jer je nemoguće da dva različita greše na identičan način. Osim toga, kada se taj servo stavi na drugu komandu (koja ne radi reverse), radi savršeno. Ostaje samo da tajmer dobro ne "računa" reverse mod ili tako nešto.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #9 on: September 29, 2015, 09:25:22 AM »
Meni je tako flesirao servo. Promenim ja Esc, isto. Promenim ja servo, isto. Promenim prijemnik, razne kombinacije, stavljam UBEC, ma isto. I naravno zakljucim da mi je riknuo kanal na Dx6i. Otvorim stanicu, otvorim potenciometar na tom kanalu, ocistim ga acetonom, i malo WD40 na stapicu za usi, i sad radi kao sat. Usput ocistim i sve ostale kanale. Oce i to da se desi....

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #10 on: September 29, 2015, 10:07:25 AM »
Meni je tako flesirao servo. Promenim ja Esc, isto. Promenim ja servo, isto. Promenim prijemnik, razne kombinacije, stavljam UBEC, ma isto. I naravno zakljucim da mi je riknuo kanal na Dx6i. Otvorim stanicu, otvorim potenciometar na tom kanalu, ocistim ga acetonom, i malo WD40 na stapicu za usi, i sad radi kao sat. Usput ocistim i sve ostale kanale. Oce i to da se desi....

Ocigledno, vrlo je moguce da zujanje servoa nastane (ne nasom) "komandom" sa stanice. Kad meni pocne da zuji servo, ja ga malo "cimnem levo/desno ili gore/dole", komandom sa stanice i zujanje uglavnom prestane. Takodje par puta sam eliminisao zujanje subtrim-om.
Kod mene (recimo u 99% slucajeva), zujanje servoa se dogadjalo kada je servo u "centralnom/nultom" polozaju kojeg sam regulisao subtrimom. Dovoljno je jedan-dva (extra-fine) klika subtrima. To ne remeti nesto mnogo ponasanje modela ali taj jedan-dva klika moze eliminisati zujanje.

@nbatocanin : da li si probao da iskljucis Tx pa da vidis da li onda zuji servo (dakle kad je servo samo pod "naponom" sa receiver-a) ?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #11 on: September 29, 2015, 12:27:06 PM »
Još nešto za naslov teme.
Zdravo zujanje unutar analognog servoa je zbog nejasne ili promenljive vredosti otpora koju daje mehanički potenciometar, a koji igra ulogu davača položaja izlazne osovine. Površina klizača se zaprlja, oksidiše ili već fabrički ima neku mrlju u strukturi. Ovo ne može da izazove veću histerezu, ali je nezgodno slušati i dok zuji troši više struje nego da ćuti. Dokaz za to je ako se vrednost nultok položaja signala promeni za nijansu što su i predhodni u ovom topiku naveli.
Noviji servoi u visokoj klasi imaju beskontaktni davač položaja i kod takvih je ovaj mehanički problem potenciometra eliminisan. Takođe noviji imaju BL motore i nema velikih strujnih oscilacija koje se javljaju na četkicama. Sve naravno radi sa digitalnom logikom i pouzdanost i vek trajanja im je znatno porasla.

Kod zdravih digitalnih servoa zujanje je zbog preosetljivosti logike upravljanja i od digitalnih svojtava logike upravljanja. Sve to sa mehaničkim svojstvima servoa i priključenog tereta zajedno dovodi do samopobuđivanja i konstantne oscilacije. Reklo bi se da je previše napet i jedva čeka da proradi jer nije konstruisan da stoji već da radi. Pravi radnik.  :big smile

Drhtanje je već veći problem i izvor toga može da bude mnogo toga, kao netačan signal od recimo smetnji ili veći elektronički problem unutar servoa. Da. I od stanice već može da stigne nestabilan signal isto od manje kvalitetnog potenciometra. I na predajnicima u višljoj klasi na gimbalima palice ima postavljen beskontaktni davač. Dakle opšta tendencija nestanka mehanike iz elektronike i u RC elektronici se nastavlja.

Quote
Ostaje samo da tajmer dobro ne "računa" reverse mod ili tako nešto.
Da to može da bude. Treba potražliti proizvođača i reći za problem. Ako ima već nova verzija, postoji način da se "ubaci" novi ispravljeni kodovi, pa treba videti da li sve to vredi raditi. Sve naravno ako se dobiju kodovi, što sumnjam.  :-\ Treba njemu vratit na apdetovanje.
« Last Edit: September 29, 2015, 12:34:28 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #12 on: September 29, 2015, 05:03:45 PM »
Meni je tako flesirao servo. Promenim ja Esc, isto. Promenim ja servo, isto. Promenim prijemnik, razne kombinacije, stavljam UBEC, ma isto. I naravno zakljucim da mi je riknuo kanal na Dx6i. Otvorim stanicu, otvorim potenciometar na tom kanalu, ocistim ga acetonom, i malo WD40 na stapicu za usi, i sad radi kao sat. Usput ocistim i sve ostale kanale. Oce i to da se desi....

Ocigledno, vrlo je moguce da zujanje servoa nastane (ne nasom) "komandom" sa stanice. Kad meni pocne da zuji servo, ja ga malo "cimnem levo/desno ili gore/dole", komandom sa stanice i zujanje uglavnom prestane. Takodje par puta sam eliminisao zujanje subtrim-om.
Kod mene (recimo u 99% slucajeva), zujanje servoa se dogadjalo kada je servo u "centralnom/nultom" polozaju kojeg sam regulisao subtrimom. Dovoljno je jedan-dva (extra-fine) klika subtrima. To ne remeti nesto mnogo ponasanje modela ali taj jedan-dva klika moze eliminisati zujanje.

@nbatocanin : da li si probao da iskljucis Tx pa da vidis da li onda zuji servo (dakle kad je servo samo pod "naponom" sa receiver-a) ?

Nisam. Mada nisam siguran šta bih time dobio?

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #13 on: September 29, 2015, 05:12:49 PM »
Pa eliminisao bi potencijalni razlog da zujanje potice od stranog signala sa transmitera (bar tako mislim :)).

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: Zujanje i "drhtanje" servoa
« Reply #14 on: September 29, 2015, 06:58:26 PM »
Pa eliminisao bi potencijalni razlog da zujanje potice od stranog signala sa transmitera (bar tako mislim :)).

F1A nema ni prijemnik ni predajnik :)  U stvari, ima za daljinsku determu, ali on sigurno nije radio. Zujanje je od malog napona (bar u mom slučaju), jer nestaje kad se stavi baterija sa većim naponom.