Author Topic: ASW28 novo krilo  (Read 25720 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
ASW28 novo krilo
« on: February 26, 2018, 03:53:59 PM »
Evo i ja nesto da pokusam da napravim posle ko zna kog vremena (mislim kako valja :))

POslednji put kada sam leteo svoju "cuvenu" ASW28, sa Branom, ustanovili smo da su joj krila (koja su od penastog materijala) deformisana sto rezultira "borbom u vazduhu" sa njom. Sve je u tezistu dok je testiramo na zemlji, po svim osama, medjutim kada poleti, taj deformitet dolazi do izrazaja tako sto jedrilica non-stop mora da se trimuje i "smiruje". A neko ispravljanje tih krila - nemam pojma kako da odradim.

Elem, odlucih da napravim novo, konstruktivno krilo za nju. Najveca enigma mi je bila kako da to novo krilo uglavim u postojeci trup jer trup na mestu gde se krila stavljaju nije jednak po porecnom preseku vec ide u nekakav konus. Elem to sam prvo resio tako sto sam zalepio tri bloka balze (2x10mm i 1x2 mm) i onda lepo ismirglao i po X i po Y osi (tj oblikovao tako da prati konfuguraciju tog dela trupa i na kraju omogucio spajanje ostatka buduceg krila. Kroz taj deo ce prolaziti metalna ramenjaca koja obezbedjuje/spaja dva krila tako da smatram da taj deo nece trpeti neke velike sile koje bi ga deformisale.

Dizajn krila
Dugo sam razmisljao sta cu i kako cu da napravim krilo, koji profil i oko dimenzija i evo sta sam odlucio:
Profil : N10 sirine 200mm (jako slican profilu Clark Y) - taj deo u korenu krila najvise lici na clark-yh
Duzina kirla: 2600 mm (tacnije 2 x 1300mm) gde mi je osnovni deo krila 700mm a uska sa eleronom 600mm. Odustao sam od flapsova. Ako me ne bude mrzelo ugradicu spojlere (vazdusne kocnice kao kod pravih aviona)
Materijal za gradnju: balza i lipa, presvlacenje japan papirom ili ako kupim oracover i neko mi pomogne oko toga, onda sa oracover.
Dizajn krila je malo staromodan, jer mi je ideja da sto manje imam briga (ako ih uopste izbegnem :)).

Projektovanje
Elem prvo sam mislio da rucno deljem rebra, pa onako iz glave da sastavljam, pa sam vrlo brzo ukapirao da to nece ici tako, i odlucih da se posvetim AutoCAD-u. Malo sam bio zardjao u tome, ali vec posle drugog dana sam brzo crtao i obnovio ranije steceno znanje i brzinu crtanja. Dosta vremena sam proveo crtajuci krila medjutim kroz crtanje sam dosta toga resio unapred (valjda). Otprilike za 10 dana (sa pauzama) sam dosao do finalne verzije. U medjuvremenu sam odlucio da izrezem delove upotrebom lasera (sto se ispostavilo kao ispravna odluka).
Evo linkovi na pdf verziju tih crteza. Ako se nekom svidi, mogu da mu posaljem dwg ili dxf fajlove
1. Kompletan crtez : https://www.dropbox.com/s/geftby5xw1qu7h9/Final_wings_complete%20M1-5.pdf?dl=0 - ovo je u razmeri 1:5
2. crtez oba krila za stampu na A0 formatu (u razmeri 1:1) https://www.dropbox.com/s/f6bzoaoilguenza/Krila_za_Stampu%20M1-1.pdf?dl=0
3. crtez za secenje na laseru  (u razmeri 1:1): https://www.dropbox.com/s/26l3u3v5f84jiq6/FINAL_Za_Laser%20M1-1.pdf?dl=0

Secenje delova laserom:
Konacno kada sam iscrtao rebra i druge delove, nabavio materijal, otidoh kod Dragana Pilipovica ovde na Novom Bg koji je za 20 min isekao gotovo 50 delova za krilo (60 din/min). Steta pa sam neke delove izostavio, misleci da cu lako da ih napravim. No skola se placa. Secenje laserom me odusevilo (prvi put to radim pa sam se obradovao ko dete cokoladi - i sa tehnologijom a jos vise sa krajnjim rezultatom). Shvatio sam da bukvalno mogu u deseti deo milimetra da "krojim" delove i da cu to na kraju i da dobijem. Rucno da radim mi vise ne pada na pamet.
Cak se desilo da sam morao da se vratim na doradu, jer (iz nekog razloga) nije bio isekao neke otvore (fi 4) na 6 rebara. Tada me je ponovo odusevio napravivsi prvo "sablon" za postojeca rebra a onda isekao te otvore tacno tamo gde je trebalo (dakle nisam morao ponovo da secem niti bacam vec iseceno) za manje od 3 min (to mi nije naplatio).
SVE POHVALE za Dragana (Laser centar) - ovde na forumu sam iskopao njegove kontakt informacije. Istina nekoliko puta smo se dogovarali da se nadjemo, zbog drugih obaveza koje je imao, ali to zanemarujem ! Naravno ovo ne znaci da i drugi koji se bave ovim laserskim secenjem nisu dobri !!!

Rad
Koliko vremena imam, ovaj topic moze da se oduzi. Dalje, Canadair me jos uvek ceka (ima ga na slici) - i nepravedno je zapostavljen. Naravno, stoji tako da mi non-stop bode oci :) zato se izvinjavam unapred ako bude velikih pauza izmedju postova na ovom topku.

Pa evo slika

Delovi

Koreni krila izradjeni od blokova balze


Levi koren krila


rebra za glavno krilo


Delovi za glavno krilo

Rebra i delovi za uske:







Nivelacija podloge za sklapanje (Canadair se pita sta koji k... radim:))

Sklopljen deo uske (bez lepljenja i bez sklopljenog elerona)











Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #1 on: February 26, 2018, 05:33:27 PM »
Bravo! Konačno neko da i jedrilicu krene da gradi.

Moj komentrar shvati kao sugestije a nikako kao zamerke.

Ja imam jednu jedrilicu raspona 2,2m sa profilom koji je takođe ravan odozdo ali koji je mnogo vitkiji od ovog koji si pokazao. Svi oni koji su je videli kako leti, oduševili su se. Ima ih dosta i na ovom forumu. Ja u principu, više volim tzv. ptičiji profil koji je malo zaobljen odozdo i koji se pokazao kao efikasniji ...

Ono što, po meni, moraš svakako da uradiš je da u širokom luku izbegneš lipu iz dva razloga: prvi je težina. Lipa će ti drastično povećati težinu krila ili uške zavisi gde je stavljaš. A drugi je to što lipa mora da bude idealno suva da ti ne bi ''povukla'' celu konstrukciju na neku stranu. Potencijalni problem se uvećava ako sve lepiš lepkom na bazi vode. Sve ti ovo pišem iz iskustva. I ja sam radio po planu i nije mi se dopalo to što sam dobio.

Malo skuplje, mnoooogo lakše i daleko čvršće rešenje ti je gornja i donja ramenjača npr 5x1 karbonska traka povezana balzom od 5 mm sa godovima okrenutim vertikalno. I ovo ti govorim tj. pišem iz iskustva.

Borba sa gramima je nešto što je imanentno u izgradnji jedrilice. Ispočetka ti se čini da će tu ''malčice'' povećanu težinu raspon i površina podneti ali kad svemu tome dodaš još servoe, instalaciju, komande i foliju ....

Želim ti mnogo dugih i visokih letova.

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #2 on: February 26, 2018, 06:06:53 PM »
konstruktor je tako zamislio i bice lipa postavljena u ramenjacama,mogao je i smrekove letvice da stavi ili dugoaziju ili ti strobus ,jako fino i lepo drvo za obradu ali je problem kad se osusi,tesko ga je obradjivati ,

sto se tice lipovih letvica nekada sam ih koristio samo za delic napadne ivice kod modela F1A kao ojacanje napadne da prilikom sletanja tih modela ne dodje do ostecenja ,uglavnoj je bilo 3x2mm

po meni je smreka smreka ,drvo koje je izabrano za prave i nase modele ,kad nasa citabrija u klubu nosi smrekovu ramenjacu sta da kazem.drugo ali dobro konstruktor je konatruktor

nemoze se sve naci na prvi dohvat ruke

sto se tice Japan papira mislim da ti za taj model nije prikladan ,ima tand3nciju da poprska pri malo jacem sletanju ,pri ulasku u tesmiku zbog rada krila boce da s pojave likijije duz ramenjace koje teze na cepanje istog ,monokot ili orakover ti je daleko bolji od japan papira a i laksi za presvlacenje

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #3 on: February 26, 2018, 06:16:44 PM »
Milose

Hvala na sugestijama. Cilj ovoga mog posta je upravo da citam vase sugestije, iskusnijih modelara. Mnogo toga, priznajem, nemam pojma a jos manje iskustva. Bez obzira sto sam kao klinac sve radio konstruktivno.

E sad od odabira profila necu odstupiti jer sam sve isprojektovao na odabranom profilu i mnogo vremena i novog materijala bih potrosio sad to da menjam. Nisam takmicar da sad jurim finese. Inace sam vec naumio da gradim jednu, recimo, profi jedrilicu raspona oko 3m. Ovo ce mi biti upoznavanje sa gradivom i susret sa greskama.
Sto se odabira lipe tice, nekako sam skeptican bio po putanju delova krila koji ce da trpe veca opterecenja, bar ono sto mislim. Tu sam stavio lipu. Otprilike je fifti fifti lipa balza, sto se konstrukcije tice.
Ovo moze jos da se izmeni jer imam balze i nisam jos nista zalepio pa cu razmisliti. Lako ce mi biti iseci ponovo rebra od balze.
Siguran sam da ce krila biti razlicite tezine zbog kvaliteta drveta al valjda ne puno.
« Last Edit: February 26, 2018, 06:20:20 PM by pnedic »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #4 on: February 26, 2018, 06:27:49 PM »
Dejane

Hvala za sugestiju oko japan papira. To nisam znao. Gledacu onda nekako da pazarim monokot ili oracover, sta vec.
Za napadnu ivicu bih opet morao iznova da secem rebra, al videcu mozda nesto drugo smislim.

Vidim ne prederirate lipi al za ovaj put nek bude tako, uz eventualnu redukciju.

Na onom pdf final za laser, delovi od lipe su na okvirima 50x800 mm a balza na 100x800

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #5 on: February 26, 2018, 06:54:08 PM »
ovo si sad poceo tako i nastaviga ,a sto se ticeveceg proekta d9bro razmisli ,dobro sagledaj stvari pa tek onda kreni u akciju ,nemoj se samo zaleteti i onda stati sto se uglavnom i desava ,

javljam se iz dobre namere da pomognem gde zapne i da podelim moja iskustva koja mi se vec godinama iskazuju i pokazuju pa eto da i vi znate sta valja a sta  ne

sto se tice napadne i ice ili ramenjace ,nisi me lepo razumeo ,tj nisam lepo napisao,kombinacijom balze i lipe dobijes malo jaci pred ji deo na toj napadnoj samo da kad jedra sleti da ne osteti presnji deo ivice ,tipa blok balze 10x7 koji se lepi n rebra a napred se posle ulepi jos to parxe 3x2mm lipe radi ojacanja iste ,ojacanje se stvlja samo radi malo jacih travki pri sletanju evwntualno ako ulwtis ne daj boze u kukuruz ,desava se ,a.moze i psenica

u temi termal imas moj post poslednje jedrilice ,jos nije zavrsena ali se i dalje radi na tom proektu ,jete da traje godinama ali sta da se radi kad s nema vremena da se zavrsava ,bice i to ali mozes pogledati tamo neke stvati sta sam radio i kako sam radio,mozda ti malo i pomogne oko nekih resenja.


Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #6 on: February 26, 2018, 06:59:18 PM »
ovako nesto to izgleda

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #7 on: February 27, 2018, 12:29:21 AM »
Pero imam lipove letvice  3x3 da ti dam ako ti bude trebalo za napadnu ivicu. Sto se presvlacenja monokotom tice, tu ti mogu takodje pomoci. Samo napred a ja cu te prestici sa Canaderom !
« Last Edit: February 27, 2018, 12:37:53 AM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #8 on: February 27, 2018, 09:27:35 AM »
ovako nesto to izgleda

Da pretpostavio sam da si ovako uradio, i poceo sam i ja tako da razmisljam da uradim

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #9 on: February 27, 2018, 09:30:42 AM »
Pero imam lipove letvice  3x3 da ti dam ako ti bude trebalo za napadnu ivicu. Sto se presvlacenja monokotom tice, tu ti mogu takodje pomoci. Samo napred a ja cu te prestici sa Canaderom !

Hvala druze, cucemo se.
A sto se kanadera tice, ja mislio i ti skreno sa "teme" isto kao ja :) Ne znam kako kod tebe, al eto vidis da meni kanader stoji tako da mi non-stop bode oci. Zavrsio sam tu neke stvari koje su me mucile ali moram da nastavim dalje.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #10 on: February 27, 2018, 02:53:17 PM »
Da bi se ojačala ulazna balza letvica od udara debljih biljčica, suvišno je kombinovati sa tvrdom letvicom. Dovoljno ga je lakirati.  Njabolje je sa retkim 2K epoksijem ali i običan nitro lak u 2-3 sloja puno pomaže da ne ostane traga.
Za veće udare pomaže samo to, da se rebra moraju gušče postaviti nego sada na planu. Recimo najmanje dupliranje, a još bolje tripliranje, bi bilo odlično i to samo na prednjem delu kao oslonac pri udaru. To jako puno pomaže i u održanju geometrije (važne ispupčenosti na gornjem delu) profila, pogotovo onda ako neće biti plankirana prednjica. Ako bude planka, ispod njega takođe dobro duđu gušće postavljena rebra, da ne bi izgledalo talasasto.
Na planu se ne vidi nijedan presek krila, pa samo pretpostavljam za vrstu plankiranja, presvlačenja, a možda nisam zapazio u dosta opširnom uvodu...  :'(
 ;namig


« Last Edit: February 27, 2018, 03:10:47 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #11 on: February 27, 2018, 04:33:25 PM »
Da bi se ojačala ulazna balza letvica od udara debljih biljčica, suvišno je kombinovati sa tvrdom letvicom. Dovoljno ga je lakirati.  Njabolje je sa retkim 2K epoksijem ali i običan nitro lak u 2-3 sloja puno pomaže da ne ostane traga.
Za veće udare pomaže samo to, da se rebra moraju gušče postaviti nego sada na planu. Recimo najmanje dupliranje, a još bolje tripliranje, bi bilo odlično i to samo na prednjem delu kao oslonac pri udaru. To jako puno pomaže i u održanju geometrije (važne ispupčenosti na gornjem delu) profila, pogotovo onda ako neće biti plankirana prednjica. Ako bude planka, ispod njega takođe dobro duđu gušće postavljena rebra, da ne bi izgledalo talasasto.
Na planu se ne vidi nijedan presek krila, pa samo pretpostavljam za vrstu plankiranja, presvlačenja, a možda nisam zapazio u dosta opširnom uvodu...  :'(
 ;namig

Da predvidjeno je plankiranje balzom 1 mm od napadne ivice do ramenjace i gornja i donja polovina profila. Nisam crtao poprecni presek, jer nisam bas vican 3D crtanju ali (bar ja) iz samo kenstrukcije rebara zakljucujem sta i kako.

Da li moze lakiranje akrilnim lakom ? A za vece udare (bar one meni svojstvene), ne pomaze ni celicna konstrukcija :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #12 on: February 27, 2018, 05:28:58 PM »
Naravno može, jer je cilj da se ispune mikrocevčice balza drveta koje su sada pune samo sa vazduhom. Tako postaje tvrđi i optprniji na deformaciju i lom.
Inače, malu specifičnu težinu balzi daje upravo to, da je odnos vazduha mnogo veći u njemu od drugih drveta, a ujedno mu to daje i slabost na bočna opterećenja. Balza raste samo u tropskim predelima, gde je izuzetno velika vlaga zbog stalnih kiša. To koristi drvo za brzi rast, a za što je potrebno puno "cevčica" koje transportuju vlagu i minerale iz korena do krošnje i nazad sa hranjljivim materijama. Balza drvo tako za samo 6 godina postigne debljinu od 10-15cm kada se seče za portebe hobija belog čoveka tamo negde severno. Kada se drvo dehidrira prirodno, a danas već u brzim sušarama, jer beli čovek nikada nizašta nema vremena a ni strpljenja, veliki procenat vlage zauzme vazduh i tako postane veoma lagan.  (spava)

Quote
Da predvidjeno je plankiranje balzom 1 mm od napadne ivice do ramenjace i gornja i donja polovina profila.
1mm je jako tanko i pogoduje samo za slobodnoleteće modele. Skoro nikada ne treba ići ispod 1.5mm debljine planka, jer kod RC jedrilica plank ima veoma važnu ulogu u optornosti na uvijanje (torziju), a znamo šta flater znači kada je reč o vitkim krilima. Kod sporih slobodnoletećih to nije toliko važno, jer oni krstare sa jako malom brzinom naspram RC upravljanih. Čak i na obično hvatanje je veoma tanak plank od 1mm.
Ako ostaje 1mm debljina, onda dupliranje rebra ima još veću važnost. Nikada se ne ide na veću udaljenost između rebara od udaljenosti ulazne ivice do ramenjače. Uvek samo manje. Pogledaj druge "ozbiljnje"  planove krila jedrilica. Ako ne nađeš, stavi ću ja nešto...  mmmm

Quote
A za vece udare (bar one meni svojstvene), ne pomaze ni celicna konstrukcija.
Dupliranje rebara i u ovome jako puno pomaže, jer ulazna letvica pri udaru ima više tačaka za oslanjanje i tako silu prenese do jake ramenjače. Plank nije oslonac za ulaznu letvicu, zbog okomitog pravca vlakana, a tako ništa ne drži. Sroza se za čas.
 ;namig
« Last Edit: February 27, 2018, 05:51:09 PM by tibeteagle »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #13 on: February 27, 2018, 06:00:50 PM »
e bre gde odosto vi ,kako ste poceli vidim da ce to da bude tenk a ne jedrilica ,kakvo dupliranje kakvo trodupliranje ispod D boxa ,nema.potrebe za tim jer ti je mali raspon ,da ti ide vise od 3m ajde da te razumem ali tebi je krilo 1.3m i sad se tu nesto polemise

izbor za 1mm plan mislim da ti nije validan ,neces e baa nesto usreciti sa tim plankom ,jedino ako neces ga posle tkanjem presvlaciti

stavi 1.5mm balzu za plank neku srednje tvrdu i resen problem

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: ASW28 novo krilo
« Reply #14 on: February 27, 2018, 06:05:57 PM »
sto se tice one letvice na napadnoj ivici to je na tebi da odlucia da li hoces ojacavati napadnu ili neces ,na kraju krajeva prilikom presvlacenja krila ti i onako i ovako moras donju povrsinu da preskocis malo na gornju pa onda kad dodje gornja presvlaka nalegne na to parce i posvijes malo ispod napadne ivice ,na taj nacin ooet pravis zastitu na napadnoj ivici

kao da si stavio dupli selotejp traku eto to mu dodje to