Author Topic: Silky wind  (Read 8270 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #30 on: April 07, 2023, 09:59:04 PM »
Glavni alat u  modelarstva  (work) ;namig

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #31 on: April 10, 2023, 12:46:25 AM »
I da krenem od jednog krila ,mislim da je levo a moze biti i desno ali isti je postupak

Pri ovom radu po prvi pit da koriatim cesljeve ili distancere od rebra do rebra
Primenio sam ovo da se nebih zezao sa lenjirom iki nekim sablonom a uaput mmje zahtevalo bas ista mera da bude od rebra do rebra

Ide daska ,pa crtez pa na crtezu cesalj iki ti distancer ,usput sve moje crteze sapuniram suvim sapunom tacnije trljam sapun na sastavna mesta po crtezu i nemam brige da ce besto da se zalepi za crtez 

E sad molo fotosa

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #32 on: April 10, 2023, 12:50:39 AM »
Sastavni delovi krila

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #33 on: April 10, 2023, 12:58:46 AM »
 Napadna ivica je oblikovana po sablonu kao sto se vidi iz predhodnog posta zadnja fotka,kasnije postavljeno na konstrukciju ucrtana pozicija svakog rebra.

Zatim prema sablonu ukopao mesta i kasnije ulepio

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #34 on: April 10, 2023, 01:02:48 AM »
Posle ovog rada usledio je plank punom donjakom od 1.5mm balze

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #35 on: April 10, 2023, 01:09:38 AM »
Po zavrsenom delu donjake trebam da rasim gornjaku ,kako bi odrzao potpyn pravac gdometrije krila morao sam da napravim pod kalup krila pa da nastavim dalje radove

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #36 on: April 11, 2023, 04:48:53 PM »
Posle pozicioniranja krila na pod kalup sledi plankiranje gornjake u kompletu i time bi jedan deo krila bio zavrsen

Evo kako to izgleda

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #37 on: April 11, 2023, 05:06:34 PM »
Posle ovoga usledela je neka kratka pauza dan dva pa zam se upruo na drugo krilo

Postupak je isti kao kod prvog krila

Postavio nov crtez,izmazao sapunom dodirne tacke na crtezu sa konstrukcijom,postavio  cesalj ,uveo u pravac prvo nosece rebro ,pa onda srednje rebro i naravno zadnje ,polozio glavnu ramenjacu i sta drugo vec da krenem za nizanjem rebara

E da nisam rekao nesto u vezi blavne i pomocne ramenjace

Glavna ramenjaca (noseca)je nacinjena od balze 3x8 gde se od nesto manje od pola suzava na 3x6 a iznas ili ispod nje je smreka 3x8 ,ona se prekida opet nesto melo vise od pola krila ,kako donjaka tako i gornjaka

Pomocna ramenjaca je od smreke 2.5x5mm i ide  elom duzinom ,i ina ima prekid pa se nastavlja prekid je kod pocetka elefona

Preko svih ramenjaca  nalepljuje se plank od 1.5mm balze i time dobijama laminirane sastave planka sa ramenjacama ,nema to gde da se izvigoperi

Naravno srednja popuna tih ramenjaca se svodi na I fazon i koristio sam balzu od 3mm sa godovima po vertikali,time sam zatvotio stvarajuci Dbox i ukrutio krilo solidno dobro

Opet fotke slede

 

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #38 on: April 11, 2023, 05:10:30 PM »
E da do ovde je sve islo valjano i po planu kako sam ga zamislio ali peh se desio kada sam trebao napadnu ivicu da postavim ,obelezim mesta zarezivanja i naravno ugradnja

Prc mileva ,pukla bez naprezanja u vise komada ,mogu samo da predpostavim da je prozukla balza i jedva je cekala da pukne

Pa sam morao nanovo da je nacinim

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #39 on: April 11, 2023, 05:13:16 PM »
Posle dan cekanja kalupirane napadne ivice ,zeljeni oblik je dobijen i nastavak radova vrlo brzo nastavljen

Naleganje napadne sa avim rebrima pa kasnije ukopavanje kanala za plank na istoj
« Last Edit: April 11, 2023, 05:16:12 PM by dejan_ts »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #40 on: April 11, 2023, 05:19:13 PM »
Donjaka plankirana ,pod sablon napravljen i okretanje krila zarad zavrsnice sa gornjakom i plankiranje ,sve je isto kao i kod prvog krila

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #41 on: April 11, 2023, 05:25:41 PM »
Iz price u pricu i ovo krilo sam priveo kraju tj do faze kao i predhodno krilo ,moralo je odmah da se sastave ta dva krila po zavrsetku i sagledam tu kompoziciju elipse

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #42 on: April 11, 2023, 05:28:33 PM »
Krila nacinjena ,jos da se urade eleroni i ugrade servoi ,bio dokon pa sve to sastavio sa delovima koje imam za taj avion i to izgleda ovako

Usput kad sam vec tu i babina vaga koja ceka da premeri to sto sam nacinio i rezultati su i te kako zapanjujuci

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #43 on: April 11, 2023, 05:32:54 PM »
Operacija pre izvodjenja elerona jer sam to ostavi za kraj ,ja je nazivam krajcovanje krila u korenu ili pasovanje koren na koren da cucne ili ti legne lepo ,da ne zeva da nema lufta izmedju sastava i da to bude kao jedna celina

Na tome jos radim ali uskoro idu i slike

Pozzzz i Vedro do daljnjeg pisanja i objavljivanja

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Silky wind
« Reply #44 on: April 19, 2023, 01:06:51 PM »
Bili praznici i jako ruznog vremena sto mi je dalo malo elana da se zavrsavaju stvari na modelu

Kao sto rekoh krajcovanje je lepo izvedeno i sastavi krila sa centroplanom ne zevaju ,pored tog uklapanja zakacio samnse i trupa tamo gde sam stao i naravno nastavio sa daljim radovimo