Author Topic: Yak 55M by leadfeather  (Read 46762 times)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #45 on: September 06, 2011, 11:57:54 AM »
Bravo Dzoni BRAVO!!!!
Kad ovo gledam moram da priznam da me privlaci takav model jer je jednostavan, lagan, malo prostora trazi i jeftin....
Jos da imam i vremena.... Celo leto mi helikopter cuci u garazi.....
Koliko kosta onakav kao graupnerov kit ali sve sto treba?
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #46 on: September 06, 2011, 12:26:38 PM »
Poz Ivane. Model je oko 50e. Za sve ostalo, zajedno sa 5-6 baterija ti treba jos toliko, odprilike. Ako se odlucis za kupovinu, hajde da narucimo zajedno. I ja sam zainteresovan za jedan

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #47 on: September 18, 2011, 02:16:09 PM »
Evo malo slicica



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

Sta da kazem drugo nego da je ovo malo sokocalo FENOMENALNO!!! Kakva zezalica...ovo, moram priznati, leti i vise nego za sve pare.
Ima mana, koje cu pokusati da otklonim, ali sve u svemu, prezadovoljan sam. Malo sam se precenio kada sam mislio da ga letim u dvoristu. Velik je za dvoriste, ili je meni dvoriste malo :big smile Probao sam i nije bas sigurno. Vidi se na slikama ograda, te su iz dvorista. Mali vetar i ode gde ne treba. Vetar je inace najveca boljka ovakvih modela, mada i nisu za napolje, al jbg...
Sto se tice tezine, vagica nije omanula za 10, nego 30g :hehe Kupio sam digitalnu, i na njoj 240g! Mnogo. Motorce, sa kojim sam imao problema sada radi kao sat. Sve je i bilo ok, samo se jedna zica prekinula :sljus :sljus :sljus :sljus To sam naravno video tek posto mi je stigao drugi setup :sljus :sljus Kod ovog motora su one 3 zice koje idu od kontrolera slobodne-nisu zalepljene za *blok* motora, pa je od savijanja jedna licna pukla i to tako da posle ko zna koliko proveravanja ja to nisam video. Jedva sam uspeo, uz pomoc lupe da je nastavim i zalemim kako treba. Nisam znao sta da radim, dal da placem sto to nisam video ranije ili da budem happy :sljus :sljus :sljus i jos 100 puta  :sljus :sljus :sljus
Avionce, iako pretesko, hoveruje na nekih 60-70% gasa i ima lepu rezervu snage (yay) Ne bas kako treba, ali moze da se leti. Da je nekih 30-40g laksi bio bi taman.
Za razliku od TGY 2204-14T, sa kojim sam ga leteo dok je ovaj bio neispravan ima, nekih 15-20% snage vise. I dosta bolja ubrzanja. Posle 4min cepanja, sa GWS slow fly 8x4.3, *trosi* oko 350Mah. Tako da, Saburo, ako si hteo da narucis ovo motorce, ja ti ga toplo preporucujem. Samo proveri zice, i opet  :sljus :sljus :sljus

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #48 on: September 18, 2011, 09:12:23 PM »
Bravo za model, i letenje.
Meni je u medjuvremenu stigao pravi setup ali evo i nastavka foto price mog modela:

Zadnji dan letovanja posle mesec dana letenja - havarija direktno u zemlju....


Osim izoflora stradala i osovina motora sve ostalo netaknuto pa cak i elisa ostala citava. (trazio sam je pola sata)
 Rekoh sebi ajde da ga okrpim na brzaka, da ne bih pogubio delove u transportu ...





Nekoliko dana posle, stigao mi je novi dupli setup pa sam se bacio na posao i napravio novi model. Tada sam ustvari shvatio da je onaj stari bio manjeg raspona krila za nekih 10cm jer sam omasio u razmeri prilikom stampe planova!  Ovaj put sam presvukao trup kineskom folijom...



 i rezultat je odlican. Dosta je jaci  u poredjenju sa starim. Obzirom da sam u krila i horizontalce ubacio karbon, njih sam  ofarbao.
Ubacio sam i ojacanje od balze u nosu zbog tvrdjih sletanja
 Evp ga na slici,



Sa setupm (TGY 3020 slow fly elisom, komtrolerom od 12 A i baterijom 650mah 3S) komletan je tezak 230g
Poletece za koji dan....

« Last Edit: September 18, 2011, 09:14:22 PM by drjack »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #49 on: September 18, 2011, 09:37:57 PM »
Super je! 230g sa tolikom 3s bat i folijom? Kako???? Koji su servoi? Koje debljine izoflor?
Ja sam gotovo priveo kraju jos jednog od 180g (yay) (yay) Jos ga nisam poleteo, ali ocekujem da ce biti  :jaki: :jaki: Motorce 2204-14T, ESC 12A, HXT 500 rep i eleroni HXT 900, batereija Rhino 360mah. Sve sam merio na vagici i to je minimum koji sam uspeo da izvucem. Nerviraju me polugice, koje imaju 13g - sajla za sauh. Da je od karbona 10g manje, i ojacanja koja nemam, sipkice od 1-1.5mm stavicu stapice za raznjice- 10g
 Ako si uzeo motor kao moj od 1800Kv, 2s ti je sasvim dovoljno. Izgubices na tezini zbog manje bat, a moj sa 240g i GWS 8x4.3, leti sasvim zadovoljavajuce.
Obrati paznju na tezinu elisa. Ja sam pokupovao dosta razlicitih, kako bih odabrao najbolju i vecina osim GWS elisa su gotovo beskorisne za ove male motorcice. Govorim za slow fly elise sa HK.
GWS 8x4.3 ima 4g, sve ostale pribliznih velicina su oko 10-11g. Motorcici se bas muce sa njima i imaju znatno manje snage i vise se greju. Moje motorce je uvek hladno posle letenja. Na 35 stepeni posle 4min samo topao na dodir. Setup za 10!
Pozdrav

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #50 on: September 18, 2011, 09:54:57 PM »
Isti servoi, mozda je razlika u tezini prijemnika mada tu sigurno nije neka razlika. Folijom sam samo oblozio trup i vertikalac a ojacanja su u nosu ispod folije i to od balze 2mm. sve mali komadi, pa ni tu nema neke tezine.  Izoflor 6mm (dok ga ne potrosim pravim od njega). Elisa ista ko tvoja GWS 8x4.3. Jedino na vagi nisu bile sipkice do servoa ali one su mozda da ne lupim do 20g. Moguce da je tu razlika.
Imam i 2S bateriju od 650 pa cu i sa njom probati. Onaj plavi model bio je na vagi sa 2S baterijom 280g. ali je imao tezi motor, ali bio je i manji , to sam sada ustanovio.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #51 on: September 18, 2011, 10:10:56 PM »
Ako ti je motor 1800kv, kao ovaj moj
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9070__Turnigy_3020_Brushless_Outrunner_Motor_1800kv.html
Sa tom elisom pitanje je kako ce se ponasati na 3s. Da je onaj drugi sa manjim kv bilo bi ok. Mislim da je ta elisa velika za 3s. Na punom gasu na 2s vuce 9-9.5A
Poleti ti to na 2s, za svaki slucaj
Prijemnik je kod mene onaj narandzasti sa HK. Skinuo sam kuciste i sada ima umesto 9, nekih 4-5g :big smile
Bravo za tezinu! Ja kod nas u Ca nigde ne mogu da nadjem izoflor da nije izboran sa jedne strane, pa ga i ne koristim. Mozda je stvar u tome



Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #52 on: September 18, 2011, 11:44:25 PM »
Da, taj motor sam planirao, a imam i TGY 2204-14T
Poslusacu te i probacu ga na 2S.
Taj izoflor sam uzeo  u Uradi sam a upakovan je po 10 tabli  i pise na njemu  Arbiton (ime proizvodjaca),
Zelene boje gladak sa obe strane a bilo ga je i od 3mm....
Inace metalne sipkice imaju oko 2g po kom. bar tako vaga pokazuje ali mozda i nije bas najpreciznija.
Na ovom modelu sam servoe repa stavio blize krilu pa su one malo duze i krive se. Najbolji bi bio karbon ali ga vise nemam.
Nesto cu da smislim mozda stavim male vodjice
« Last Edit: September 18, 2011, 11:54:39 PM by drjack »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #53 on: September 22, 2011, 12:31:16 PM »
Danas je poleteo i drugi Jak. Tezina ovog Jakova je nekih 185g. Ovo je drugi let, tacnije drugi duel sa vetrom :big smile
Snimak je jako los jer je snimano krs tel


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #54 on: September 22, 2011, 12:43:03 PM »
Gde si nabavio te lagane šipkice za servoe? Ja na mom YAK-u imam neke pocinkovane, koje su malo teže nego što bi ja to voleo.
Ovih dana počinjem da pravim novog pošto je stari otežao od silnog lepka kojim sam ga krpio.


Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #55 on: September 22, 2011, 12:54:46 PM »
U prodavnici auto delova. Sajla sauha za Jugo. Kod mene u Ca 190din. Pozdrav

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #56 on: October 17, 2011, 12:20:09 AM »
Danas sam u Trsteniku probao Yaka sa novim motorom. Umesto TURNIGY 2204-14T  ubacio sam
crveni Turnigy 3020  1200kv. Razlika je vrlo vidljiva. Ima vise snage i cini mi se da i baterija  duze traje.
Koristio sam 3s od 610 mh. Pred kraj dana je bilo malo vetrovito ali i vrlo hladno pa smo se posmrzavali.
Na kraju su dosla dva policajca i naredili "Avijacija mora dole" - razlog jedan poznati politicar je upravo
trebalo da poleti helijem sa stajanke.. Mala avijacija je tako bila prizemljena.

U svakom slucaj to mu je neki 20 let bez ikakvog incidenta.
Ovaj model je stvarno super....
 

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #57 on: January 03, 2012, 10:38:25 PM »
Sezonu 2012 otvorio sam 1.jan. sa malim Yakom kome je ovo bio  90-ti let bez incidenta.
Evo par fotki:




« Last Edit: January 03, 2012, 10:40:03 PM by drjack »

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #58 on: January 27, 2012, 05:16:44 PM »
Posle duze pauze, uzeh stanicu u ruke. Napunio baterije, oduvao prasinu sa Jakova i pravac kod komsije u njivu (yay)
Jeste da je bilo hladno, ali bas mi je prijalo da malo *pustim mozak na otavu* (fiu). Nista lepse, nego kad je sve na dovhat ruke. Sva priprema, letenje i odlazak na *aerodrom* stane u pola sata :big smile   
Po ko zna koji put me ovaj malisa oduseovio. Tako prakticna i funkcionalna sprava da nemam reci. Okrenuo koji krug i sa osmehom dosao kuci. Prelep osecaj...
Odavno nisam leteo, a i hladno za prste pa snimak i nije nesto ekskluzivan...al ubise ovi sa auticima :hehe Sto se zahuktali...moram i ja uskoro da nabudzim neki da se pridruzim i toj druzini ()-()

http://www.youtube.com/watch?v=BlhXbs3Dtn0&feature=youtu.be

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #59 on: April 23, 2012, 01:59:47 AM »
U pauzi dok cekam jos neke sitnice za nastavak radova na Citabriji, napravio sam ovih dana,  novog Yaka.



Stari je odradio svoje i nakon nekih 350 letova bez ijednog pada , otisao je u zasluzenu penziju.  Izoflor je od silinih naprezanja poceo da popusta i dosta je omeksao, pa nije vise bilo smisla lepiti ga.  Ovaj novi sam komplet presvukao kineskom folijom, a na mestima gde je stari najcesce pucao (npr koren krila i horizontalca) ispod folije je dobio i malo epoksija i platna. Generalno ovaj je sada dosta jaci. Samo da mu jos napakujem elektroniku. Za nijansu je i tezi ali nece preci 300g. Pravio sam ga za spoljnu upotrebu. Nosi br. 3 jer mi je to treci ovakav model.
Ovo avionce je vrlo zgodno  i uglavnom mi stoji u gepeku. Ne treba veci prostor ili aerodrom, samo pune baterije.
« Last Edit: April 23, 2012, 02:07:48 AM by drjack »