Author Topic: Yak 55M by leadfeather  (Read 46779 times)

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Yak 55M by leadfeather
« on: November 24, 2010, 01:33:57 AM »
Od pre neki dan novi model u mojoj floti, u pitanju je Yak 55M u kojeg sam se zaljubio kada smo bili u Austriji na EP. Samo ovog puta rec je o foamy/penastom modelu od deprona..
Vec duze vreme lutam za idealnim modelom s kojim bih se zezao u slobodno vreme u kraju, a da ne moram da idem na aerodrom..Slobodno mogu reci da je ovo pun pogodak. Model sam odlucio da napravim od 6-o milimetarskog deprona, malo karbonskih sipkica i sperploce..

Prvo sam istampao plan, isekao ga i na osnovu isecenih delova/sablona na depronskim plocama iscrtao siluetu svih delova aviona, koje sam kasnije sekao skalperom i metalnim lenjirom. Raspon krila Yak-a je 34" ili 86.8cm.
Ovako to izgleda u slikama..Jbg slike nisu neki kvalitet, jer je slikano telefonom..






























Setup je sledeci:

Motor:         TURNIGY 2204-14T 19g Outrunner
Propeler:      Kina 8*3.8
ESC:            HexTronik PRO 10A BESC w/ PC Programmability
Baterija:       Rhino 610mAh 2S 7.4v 20C Lipoly Pack
Servo:         3x HXT900
Prijemnik:     Orange RX (spektrum)

Tezina celog setup-a je 123g, dok je tezina celog aviona spremnog za let 225g. Ispostavilo se da je ipak ovaj motor malo preslab za njegovu tezinu, jer jadan hoveruje na 85-90% gasa...al`zato ostatak (ne onih prezahtevnih) akrobacija izvodi savrseno (Rolling circle i sl.). Uskoro ga patch-ujem sa jacim motorom.. 
Ofarbao sam ga na sledeci nacin:
Bela akrilna boja na bazi vode + dipi boje. Tezina pre farbanja i nakon farbanja se promenila za citavih 4g...


Link ka RCGroups forumu i ostalim potrebnim stvarima, kao sto su planovi, upustva itd..Pa ko voli nek izvoli..
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=964237

http://wmparkflyers.com/Yak55Buildlog.aspx

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1028213

Za ovih par dana koliko ga letim sam PREZADOVOLJAN njegovim letnim karakteristikama i onim sto sam naucio..


 (pijemo)
« Last Edit: June 19, 2011, 12:46:03 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #1 on: November 24, 2010, 09:52:38 AM »
 (pijemo) Ово је Must have свар. Морам и ја један  (<--)
« Last Edit: June 19, 2011, 12:48:36 AM by SABURO »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #2 on: November 24, 2010, 11:42:44 AM »
(pijemo) Ово је Must have свар. Морам и ја један  (<--)

Zajo, iskreno nisam ocekivao od ovako necega da leti jako dobro. Ok da se razumemo, pricam o 3D akrobacijama (non stop mlataranje), jer je on i za to namenjen. Sa ovakvim necim peglati vazduh ko sa cesnom u krug nema smisla, takav nacin letenja mu ne pristaje..
Videcu da probam da mu stavim 3S od 400-500mAh, mozda nesto i dobijem da ne moram da menjam motor..Inace ovaj motoric je predvidjen za varijantu raspona 32" (do tezine 180g).
Mozda mu zamenim i servoe na HXT 500, jbg ustedecu 12g..  :big smile

Moja preporuka za sve one koji zele da udju u 3D pricu na jeftin nacin..

 ()-()

« Last Edit: June 19, 2011, 12:48:21 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #3 on: November 25, 2010, 07:10:01 PM »
Bravo za modelčić. Jeli da nije teško malo ručnog rada i prčanja sa eko farbama?  (thumb)
Bolje stavi malo veći motor nego 3S LiPo, i ništa više, i naravno veću elisu. Ovaj tip modela više voli male obrtaje i veću elisu. Probaj da ga letiš negde Indor tokom zime u nekoj fiskulturnoj sali. Malo razgivanje prstiju.  :big smile
Sa dva komada može da padne i neki kombat  8) Krep papir traka širine 10-12mm i dužine 4-5m... čisto radi zabave. Obavezno  (photograf)
 ;namig
« Last Edit: June 19, 2011, 12:48:03 AM by SABURO »

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #4 on: November 26, 2010, 03:42:49 PM »
Pozdrav Nikola, sjajan projekat!

Reci mi da li misliš da bi sa ovim motorićem na 3S bio pretežak? Možda onda malo veći da se napravi?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2046

Koji motor nameravaš da ugradiš?

« Last Edit: June 19, 2011, 12:47:42 AM by SABURO »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #5 on: November 26, 2010, 03:51:56 PM »
Da li se eleroni i pokretna krilca na repu drže samo trakom ili postoji i neka osovinica? 
« Last Edit: June 19, 2011, 12:47:27 AM by SABURO »

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #6 on: November 26, 2010, 05:19:52 PM »
Bravo za modelčić. Jeli da nije teško malo ručnog rada i prčanja sa eko farbama?  (thumb)
 ;namig

Hvala T.E. Ma kakvi, prava zezancija kada se ima slobodnog vremena, koja pruza dosta zadovoljstva. Pogotovo kada se poleti.

Pozdrav Nikola, sjajan projekat!

Reci mi da li misliš da bi sa ovim motorićem na 3S bio pretežak? Možda onda malo veći da se napravi?

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2046

Koji motor nameravaš da ugradiš?

Hmm, ne mislim da bi bio pretezak za 3s, ali mi nekako zao motorica, mislim da bi za njega to vec bio mukotrpan posao..Pre sam za varijantu da napravim manji model od 32-30" nego veci iz vise razloga.
Jedan je taj sto motor nece biti non-stop pod opterecenjem, a drugi razlog je uvijanje modela, sto veci model od penastih materijala, eksponencijalno raste i potreba za ojacanjima kako se model ne bi uvijao, mislim da je 36" neka krajnja granica za penaste modele. S druge strane nema ni potrebe za vecim modelom od ovog moga, jer je jako lepo vidljiv pa cak i na 40-ak metara, s druge strane praktikujem da ga letim oko sebe i blizu sebe na malim visinama, tako da je to jos jedan razlog..
Po meni idealna velicina 32"
Pravo uzivanje ih je leteti po mirnom vremenu, kada nema ni daska vetra.  ;D

Da li se eleroni i pokretna krilca na repu drže samo trakom ili postoji i neka osovinica? 

Sve pokretne povrsine su fiksirane trakom i nema ni jedna druga osovina u vezi izmedju pokretnih i nepokretnih delova.

 (pijemo)
« Last Edit: June 19, 2011, 12:47:08 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #7 on: November 26, 2010, 05:54:33 PM »
Dobre su ove sprave.Ja sam uz pomoc ovakvog modela uspeo da zarazim ;namig nekoliko osoba za ovaj hobi. Moje je misljenje da je ovaj model odlican za pocetnike jer bolje reaguje na komande (jedino mu fali rikverc ;namig)i mnogo ga je lakse prizemljiti nego modele koje mnogi preporucuju za pocetnike...

http://rcfly4um.org/index.php?topic=5019.0
« Last Edit: June 19, 2011, 12:46:45 AM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #8 on: November 27, 2010, 04:10:25 PM »
Quote
Sman: ...jedino mu fali rikverc...
I to je već rešivo:

Nikola, probaj da zameniš motor na ovakav. Ima jedna varijanta i u HK:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6465
 ;namig

« Last Edit: June 19, 2011, 12:46:34 AM by SABURO »

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #9 on: June 19, 2011, 12:33:49 AM »
T.E. Siguran sam da cu i tu vrstu motora probati za kojih godinu dana, samo prvo da savladam 3D stil letenja u potpunosti pa cu krenuti i u 4D.. Samo lagano..  (fiu)

Iskren da budem u medjuvremenu za ukupno 22 sata u letu sa ovim modelom sam dosta toga (ne sve jos uvek) savladao po pitanju 3D-a, mozda zvuci smesno s obzirom da se radi o ovom tipu modela koji nije ni za porediti sa nekim ozbiljnijim modelima koji se vec uveliko lete kod nas.
Po meni bitna je tehnika ako covek zeli da udje u 3D pricu, a ja sam to pokusao na najjeftiniji/najbezbolniji nacin i ispostavilo se da je i najbolji (govorim u svoje ime). Zao mi je sto nemam neke video snimke, ali se nadam da ce se i to promeniti uskoro. S druge strane kada budem pazario neki veci 50cc 3D model, videcu da li sam donekle u pravu s moje tacke gledista po pitanju depronaca, tj. 3D stila letenja.

Uglavno cela ova pisanija nije toliko vazna..ono zbog cega update-ujem ovaj topic je novost po pitanju baterija koje sam danas probao. Rec je o Turnigy nano-tech 460mah 2S 25~40C baterijama koje su taman za ovaj setup. Ustvari u medjuvremenu sam promenio i motor na TC2028 Micro brushless Outrunner 1400kv, to sam zaboravio da napomenem. Sa ovom baterijom hoveruje na 50% gasa i ima jako lepu rezervu snage. Obusevljen sam snagom koju daju, a mozda je to iz razloga sto dosadasnje baterije Rhino 610mAh imaju po oko 90 cilusa bez balansiranja..Danas sam ih prvi put izbalansirao..razlog je totalno glup, ali nisam mario s obzirom da je jedna baterija 3-4$... 

Sledeci depronac ce biti jos bolji, jer sam uvideo neke boljke kod ovog..toliko za sada..
 ()-()
« Last Edit: June 19, 2011, 12:46:22 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #10 on: June 20, 2011, 10:27:42 AM »
Супер Никола али дај неки видео па да видимо о чему се тачно ради  :big smile
Поздрав (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #11 on: June 20, 2011, 11:02:09 AM »
Obecavam da ce biti, ali za jedno mesec + dana, samo da zavrsim neke bitnije stvari zbog kojih trenutno nemam puno slobodnog vremena.

 ()-()
Nikola | rcfly.in.rs


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #12 on: July 25, 2011, 07:02:47 PM »
Ajde da ne otvaram novi topic, ustvari citajuci bas ovaj, uhvatim se skalpela neki dan i napravim i ja jedan:
Iako sam postupio po savetima sa foruma vezanim za farbanje modela, ono je ispalo prilicno lose, najvise zbog skidanja
folije ofarbane er-lakom ako se nesto zalepi preko nje a to mi je trebalo radi preklapanja boja...
Ali to i nije bio cilj vec da se ima neki model  za u gepek i svaku priliku:










Motor je ovaj sa slike jer drugi nisam imao. malo je tezi predvidjen je vise za 3S ali je posluzio:



Kontroler je od 25 A Turnigy, narandzasti radio za Futabu , elisa 9x6 i baterija 2S Rino od 600 mAh

Servo elerona  je plavi 900 a zadnja dva servoa za rep su  plavi 500.

Sve u svemu nekih 300g na kraju

Znaci sastavio sam ga od onoga sto sam imao..

Juce sam ga probao na nasipu.

Model odlicno leti, iako je bilo poprilicno vetra za tu gramazu, nisam vrteo 3D jer nemam u tome iskustva, pa nisam hteo  da ga  olupam odmah, nego samo onako stidljivo malo da probam. Napravio sam par letova i sve je proteklo u redu.
Reaguje trenutno na komande i stvarno je jako zanimljiv kako rece vec Saburo. Nakon nekoliko sletanja shvatio sam da mu je potrebno malo ojacanja i odozdo jer je zeleni stiropor ili kako se vec zove jako osetljiv.  Uzduzno sam ga ojacao pistoljem za plastiku i to se pokazalo kao jako zgodno jer je plastika elasticna a opet dovoljno cvrsta. Probao sam i 3S bateriju ali na zemlji i ovaj motor, tada daje mnogo vecu snagu. Ostaje da pronadjem neku odgovarajucu po tezini.

Evo i videa:
« Last Edit: July 25, 2011, 11:38:44 PM by drjack »

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #13 on: July 25, 2011, 07:44:50 PM »
Dobro je videti jos jedan Yak kod nas i sve cestitke na ulozenom trudu.  (res)
Citajuci tvoj post vidim da si razocaran nacionom farbanja, mozda je razlika u tome sto sam ja koristio beli depron, pa nije bilo potrebno nanostiti debele slojeve kako bi pokrio "neravnomerno" razmazanu boju, a ujedno i boju izoflora. Istina je da sam i ja imao tih poteskoca na beloj podlozi, ali svakako nisam ni rekao da je ovo najbolji moguci nacin farbanja. Mislim da bi idealno bilo kada bih ga ofarbao air-brushom ili onim gotovim color sprejevima za stiropor, a ne sundjercicima kako sam radio. U sustini poenta je da se razlikuje donja strana od gornje..
Ispostavilo se da su ovi modelcic zaista mnogo mocni za ucenje 3D-a. Takodje, zakljucio sam da tezina ovakvih modela ne treba da bude veca od ~180g!!! Moj avioncic je trenutno tezak oko 230g, ali vec mi je u planu da napravim jedan doooosta laksi.
Takodje sam uvideo da je nepotrebno koristiti 6mm depron, vec ovakve modele praviti iskljucivo od 3mm deprona, sa dosta karbonskih ojacanja. Ovakav koncept ne bi trebalo da bude tezi od 200g.
Razumem da si napravio depronca od stvari koje imas, ali moje skromno misljenje je da kod ovih modela tezina igra galvnu ulogu, jer kao sto rekoh ranije, laksi model, manje potrebe za dodatnim ojacanjima, manje uvijanja..

 ()-()
« Last Edit: July 26, 2011, 12:30:14 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Yak 55M by leadfeather
« Reply #14 on: July 25, 2011, 11:33:04 PM »
Hvala na savetima, napravicu sigurno bar jos jednog i to od 3mm kako si rekao.
Da li si eksperimentisao sa nekim drugim lepkom osim belog lepka za drvo?
Ja sam ga koristio i  odlicno lepi ali jako dugo susi pa se pitam ima li nesto brze, a da je neko proverio.
Doduse koristio sam i dvokomponentni 5 min. lepak za ulepljivanje remenjace od karbona u krilo.

Takodje smo  probali da zalepimo foliju za presvlacenje i uspeli u tome koristeci malu temp. pegle.
Naravno u tom slucaju odstupamo od osnovne ideje  laganog modela, ali iskreno ovaj sam napravio sa idejom
da imam sta da ponesem na odmor a da nije glomazno. O 3D nisam razmisljao sve dok ga nisam poleteo.
Fenomenalan je i toplo ga svima preporucujem.