Author Topic: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač  (Read 171259 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« on: February 03, 2011, 02:34:50 PM »
Rešio sam da napišem malo uputstvo za preradu PC napajanja da bude izvor za punjač za baterije. Ja ga koristim već godinu, dve... punim 4S bateriju sa 7 - 9A (115W – 150W) tako da, već je pouzdano...
Za ovu promenu će vam trebati samo napajanje (ovde je opisan postupak sa ATX napajanjima, koja se trenutno mogu naći u prodavnicama PC opreme), lemilica, dva konektora i mali komad žice:

Evo je slika nalepnice mog napajanja:



Malo objašnjenje:
V output je tabela maksimalnih struja po granama i iz nje se vidi da možemo sa napajanja da očekujemo 14A. To je otprilike 160W. Ispod ima i uslov da grane od 3.3V, 5V i 12V ne mogu zajedno dati više od 435W, ali pošto mi ne koristimo druge dve grane, nemamo potrebe da na to pazimo sada.
Moderna napajanja se uključuju tzv. remote ulazom (zelena žica) na 24-polnom konektoru. Napajanje se uključuje spajanjem remote (zelene) žice na masu (crnu).
Evo vam slike konektora na kojoj se to bolje vidi:




Postoji više načina da se izvrši spajanje, da se obe žice (zelena i crna) odseku i zaleme zajedno, ali ja sam izabrao drugačiji način, neko će možda misliti da je nepouzdan, ali već 2-3 godinu radi tako. Uzmite parče žice punog preseka, dužine 2-3 cm, savijte je u obliku slova ’U’ sa izolacijom koja je skinuta na krajevima žice i jednostavno je postavite u konektor. Evo je slika kako sam ja to uradio:



Ovo je dovoljno da se napajanje uključi, ako na zadnjoj strani imate i prekidač, još bolje, ne morate ga ni isključivati kablom.



Sledeće što treba je, da napravimo priključke za naš punjač. Žute žice su +12V i one su nam potrebne kao i crne koje su minus (masa ili GND). Ako bi otvarali napajanje (a to nije potrebno) videli bi da sve žute žice izlaze iz jedne tačke na štampanoj ploči, tako da nije bitno sa kog ćemo konektora žice uzeti. Evo kako sam ih ja isekao sa konektora:




Veoma je važno da se uzme više žica i vežu u snop, da bi nam pri većim strujama punjenja pad napona bio što manji. Na kraju ćemo sa svih žica skinuti izolaciju u dužini potrebnoj za naš konektor i kao jedan snop zalemiti u konektor i izolovati. Ja sam koristio termoskupljajući bužir za to. Evo slika već zalemljenog i izolovanog konektora (nemam sliku lemljenja :( ):





Sada imate ispravljač ili izvor napajanja za vaš punjač. Još jedna stvar, ako se desi da se napajanje isključuje čim pokrenete punjač, onda morate da uzmete jednu sijalicu iz kola (12V, 20W) i da je zalemite na 5V izlaz (bilo koja crvena i crna žica), da bi elektronika u punjaču proradila, ali ja sam preradio do sada nekoliko napajanja i ovo mi nije trebalo ni jednom.

Za kraj evo kako izgleda kada je punjač priključen na naše napajanje:




Na prvoj slici vidite ulazni napon od 11.94V...

Pozdrav
branek

P.S. Iako je ovaj postupak lak i može ga bezbedno uraditi svako sa minimalnim iskustvom oko elektičnih stvari, sve što radite radite na sopstvenu odgovornost i ja kao autor uputstva nemam nikakvih odgovornosti.
« Last Edit: February 03, 2011, 02:40:46 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #1 on: February 03, 2011, 09:42:43 PM »
Hvala! Bas sam u potrazi za nekim napajanjem za novi punjac i sutra idem u nabavku nekog napajanja.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #2 on: February 03, 2011, 10:34:30 PM »
Vrlo lepo i kompletno uputstvo!

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #3 on: February 04, 2011, 09:18:31 AM »
demystified ;)
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #4 on: February 04, 2011, 09:46:37 AM »
upravo probao i radi. :)aplauz

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #5 on: February 05, 2011, 10:00:12 PM »
Radi perfektno pre godinu dana sam prepravio svoje napajanje i ustedeo novce.
Trebalo bi ovaj topik zakljucati i postaviti na vrhu stranice da se pitanja ne ponavljaju pojavom novih clanova i da ne bacaju novce na skupa napajanja.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #6 on: February 05, 2011, 10:10:56 PM »
Branek, sve pohvale za lepu i stručnu prezentaciju.  (thumb)
Ovaj izvor napajanja je takođe pogodan za univerzalni regulacioni sklop sastavljen iz modelarske elektronike i za dobijanje željenog napona od 0 do 12V pune snage ovog izvora na radnom stolu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=6067.0
 ;namig

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #7 on: February 12, 2011, 09:43:28 PM »
Da se i ja nadovezem!Nasao staro napajanje od kompa, rasturio ga, ocistio, podmazao kuler, visak zica odlemio, kratko spojio zelenu i crnu i prefarbao kuciste!I RADI! (work)

Evo i fotka!

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #8 on: February 18, 2011, 11:30:11 PM »
Dobio sam neko polovno napajanja koje je navodno provereno i ispravno. Spojio sam zelenu i crnu, jednu crvenu i crnu sam zalemio na sijalicu iz kola, zute zice vezem na + punjaca, crne na minus. Punjac se ukljuci, ali na poslednjem koraku (potvrda napona i broja celija) punjac se skroz ugasi.
Taj isti punjac radi sa laptop napajanjem  mmmm

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #9 on: February 19, 2011, 01:48:10 AM »
Dobio sam neko polovno napajanja koje je navodno provereno i ispravno. Spojio sam zelenu i crnu, jednu crvenu i crnu sam zalemio na sijalicu iz kola, zute zice vezem na + punjaca, crne na minus. Punjac se ukljuci, ali na poslednjem koraku (potvrda napona i broja celija) punjac se skroz ugasi.
Taj isti punjac radi sa laptop napajanjem  mmmm

Nije problem u punjaču.
Nisi naveo koje je napajanje u pitanju - snaga, proizvođač i tip.
Za početak, otkači sijalicu sa crvene žice i preveži na žutu. Sijalica mora da svetli intenzivno. Bilo bi dobro da sijalica ima bar 25W!
Ako samo trepne i ugasi se, ili se uopšte ne upali, zameni napajanje - neispravno je!
Ne verujem da će proći do ovog dela, ali evo i mogućeg nastavka:
Ako svetli intenzivno, ne isključuj ga i prvo spoj crnu žicu ispravljača sa crnom žicom punjača (minus na minus), naravno baterija je otkačena od punjača !
Zatim polako, ne naglo, spoj crvenu sa crvenom (plus na plus) i obrati pažnju na varničenje! Sme da bude jedva primetno!
Ako je jače i pri tom se ugasi sijalica, isključi iz mreže i proveri da li si dobro polarisao žice tj + na + i - na - .
Skoro svi punjači imaju ugrađenu zaštitu od pogrešnog polariteta, ali i PC napajanje takođe ima kolo za isključenje pri preopterećenju!... Nažalost, ne sva!
A, ako je sve OK i punjač se inicijalizuje, prikači bateriju i... (<--)
Naravno, sijalicu otkači, pre konkretnog punjenja!
Nadam se da sam uspeo najjednostavnije da pojasnim neke stvari!?
U svakom slučaju, javi šta si uradio!

« Last Edit: February 19, 2011, 02:41:52 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #10 on: February 19, 2011, 09:48:16 AM »
Ajde sad jedno pitanje ovako,...., skoro bez veze
Zasto ne koristite AT napajanja koja su na sebi imala i jos uvijek imaju prekidac?
Nikakve vradzbine oko sijalica, spajanja zelene i crne, samo se gasi i sl.
Spoji zute i crne da imas za punjac, opali po prekidacu i voziiiiii
A pored toga, tih napajanja imas u prastarim pentiumima i pentiumima2 na izvoz
i nikome ne trebaju, znaci kostaju 0 novcanih jedinica,
i cesto su sastavljeni od kvalitetnijih komponenti nego vecina smeca koje se danas prodaje pod napajanje
samo treba da poznajes nekoga ko se bavi racunarima....

Da ne bude totalni offtopic
Napravio sam i par komada od ATX napajanja.
Ugradim dodatni prekidac, ako ga vec nema, koji prekida kompletno napajanje uredjaja.
Zelenu unutar samog napajanje prelemim na masu. Ostavim po 4 zuta(12V) i crna(GND tj. masa) a
ostale kablove uredno odlemim i izbacim. Postavim konektore koji mi odgovaraju na kuciste napajanja i pjesma.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #11 on: February 19, 2011, 10:20:05 AM »
Ajde sad jedno pitanje ovako,...., skoro bez veze
Zasto ne koristite AT napajanja koja su na sebi imala i jos uvijek imaju prekidac?
Nikakve vradzbine oko sijalica, spajanja zelene i crne, samo se gasi i sl.
Spoji zute i crne da imas za punjac, opali po prekidacu i voziiiiii
A pored toga, tih napajanja imas u prastarim pentiumima i pentiumima2 na izvoz
i nikome ne trebaju, znaci kostaju 0 novcanih jedinica,
i cesto su sastavljeni od kvalitetnijih komponenti nego vecina smeca koje se danas prodaje pod napajanje
samo treba da poznajes nekoga ko se bavi racunarima....

Da ne bude totalni offtopic
Napravio sam i par komada od ATX napajanja.
Ugradim dodatni prekidac, ako ga vec nema, koji prekida kompletno napajanje uredjaja.
Zelenu unutar samog napajanje prelemim na masu. Ostavim po 4 zuta(12V) i crna(GND tj. masa) a
ostale kablove uredno odlemim i izbacim. Postavim konektore koji mi odgovaraju na kuciste napajanja i pjesma.

 :)aplauz
Ima samo jedan problem. Ipak je teško pronaći ta napajanja.
Sijalica iz mog posta je neka vrsta instrumenta! :sljus
I još jedna lepa stvar, male su snage i baterije će duže da traju...
#FFCC00

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #12 on: March 20, 2011, 04:31:09 PM »
 mmmm

Dali postoji mogucnost da se dogradi na ova napajanja neka jednostavna regulacija Amperaze ili voltaze?

Recimo treba mi 12V/500mA, mozeli da se ogranici Amperaza nekom sklopkom ili osiguracem ? 

poz.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #13 on: March 20, 2011, 05:04:22 PM »
mmmm

Dali postoji mogucnost da se dogradi na ova napajanja neka jednostavna regulacija Amperaze ili voltaze?

Recimo treba mi 12V/500mA, mozeli da se ogranici Amperaza nekom sklopkom ili osiguracem ? 

poz.

Običnih topljivih osigurača 500mA, providni stakleni, ima u svakoj malo boljoj radnji sa elektronikom. Ovde ćeš naći sve što poželiš:
http://kelco.rs/katalog/komponente.php?q=osigura%E8
Treba ti
OSIG5X20 T0.50A 690   
Osigurač, tromi 0.50A, 5 X 20 mm
16,29 din (1-9 kom) | 14,66 din (10-99 kom) | 11,39 din ( 100 kom)

I podnožje ili kućište da ga montiraš. U 90% slučajeva ti treba tromi osigurač. On dozvoljava da struja na kratko bude veća od .5A (kod mnogih uređaja struja uključenja je veća od radne). Oni sa oznakom F su brzi i pregore ka licna čim se postigne kritična vrednost.

Postoje i automatski sklopovi (video u starom skeneru) koji se prosto pregreju kad je struja prevelika. Kad se ohladi sve ponovo radi. Ne znam oznake, radi mi Alchajmer.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: UPUTSTVO: Kako od PC napajanja napraviti izvor za punjač
« Reply #14 on: March 20, 2011, 06:09:41 PM »
Postoje i automatski sklopovi (video u starom skeneru) koji se prosto pregreju kad je struja prevelika. Kad se ohladi sve ponovo radi. Ne znam oznake, radi mi Alchajmer.

Termistor?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine