Author Topic: Pink Stick 10e  (Read 48951 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Pink Stick 10e
« on: August 09, 2011, 12:54:50 AM »
Evo jednog novog modelčića u mojoj floti. U duhu je Fokerovog monoplana iz vremena samog početka avijacije 1910, kada je holanđanin Anthony Fokker sa svojih 20 godina napravio prvi monoplan. Naravno nije verna skala konstrukcija i mnogo je pojednostavljeno radi praktičnosti i upotrebljivosti  za naše prilike. Nazvao sam ga Pink Stick, jer je ova forma modela već poznata u mnogo Stick verzija u istoriji modelarstva. Neki prefiksi su kao, middle, ugly, slow, big itd. -Stick. U osnovi je stirodur konstrukcija sa elektro pogonom tipa BL veličine 150W. Koncepcija je veoma jednostavna kao kod PinkFire-a. Testirao sam ga a rezultati su iznad očekivanog. Model toliko dobro leti u svim režimima leta od starta do sletanja da je pogodan i za početnike.









Ima još slika u albumu.

Dimenzije:
Krilo:  880mm
Trup: 700mm
Površina krila: 15.12dm2
Opterećenost: 26.5g/dm2
Težina: 400g
Profil krila: NACA 2412
Komande: visina, nagib i gas
Materijal: STIRODUR
Pogonski delovi:
Brašles motor 2826 (Axi 2210) 1650 Kv
Regulator struje, 20A
Akumulator je LiPo 1600mAh 2S 25C
Elisa je veličine 9x4,7"
Servoi su parkflajer klase od 10g 3 kom
Prijemnik i predajnik (TX & RX)
Pilot je Pink Panter ,kao obično u mojim modelima u zadnje vreme, u pilotskoj uniformi za kabrio avion sa naočarima i kožnom kapom. Pilot se lako vadi, da se ne ošteti u transportu. Pilot nema uticaj na aerodinamiku modela pošto je full flat.  :big smile
Oznaka 10e je snaga elektro motora adekvatna glow motoru od 0.10 kubičnih inči, odnosno 1.6cm3
Detaljnije o modelu će biti kasnije sa bild logom. Pravi ću ga u kitu, nadam se na veliko zadovoljstvo onih koji su tražili od mene neki jednostavan početnički model. Uskoro...
 ;namig
« Last Edit: August 09, 2011, 01:41:31 AM by tibeteagle »

Offline Rale

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
    • Aeromodelarstvo iz ugla Milosa Raletica
Re: Pink Stick 10e
« Reply #1 on: August 09, 2011, 10:52:11 AM »
Bravo T.E.  :)aplauz
Uvek nas iznenadis necim interesantnim i dostupnim svima.
Pink Stick izgleda veoma lepo i ne sumnjam da tako i leti.
Pozdravljam sto si napravio "sporiju" varijantu i za nas relax letace.
Kada pocne serijska proizvodnja, upisi moje ime za jedan primerak.

Pozdrav, Rale

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Pink Stick 10e
« Reply #2 on: August 09, 2011, 11:24:26 AM »
Imao sam priliku da vidim ove modele pre nego što su poletele i svarno su interesantne! Mogu da zamislim jednog u mom hangaru, makar da visi samo kao ukras na pfafonu. Mada kod mene teško visi nešto na plafonu ako je u letnom stanju...  ;namig

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Pink Stick 10e
« Reply #3 on: August 09, 2011, 11:33:21 AM »
Ufffff, extra je,  dobro ce doci pored pinkfire i pinkmesser!

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pink Stick 10e
« Reply #4 on: August 11, 2011, 12:35:17 PM »
T.E. kao i uvek FENOMENALNO, usao si u srz stiro-modela i to radis na najbolji moguci nacin.
Svaki model koji napravis me odusevi, pa tako i ovaj.

jedan veliki  (res)

Na zimu cu probati da odradim Yak 55m ili Su-29 3D sa profilom od stirodurom ili nekim slicnim materijalom, nesto poput Zajinog Telink Yak 55m..to ce biti za mene malo veci zlogaj, ali vredi pokusati. 
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #5 on: August 15, 2011, 12:25:24 PM »
 3aa @svima

Uskoro stižu...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #6 on: August 17, 2011, 03:00:22 PM »
Gotovi su kitovi za modelare koji žele da lete ovaj jednostavan, jeftin i lep modelčić. Naravno, prvo ga treba sastaviti, ufarbati i opremiti, o čemu će biti reči i slika uskoro ovde. Pored osnovnih konstruktivinih delova, sadrži još i profil pilota Pink Pantera i dekale malteškog krsta, kojeg su koristili u to vreme na fokerovim avionima...

 

Kako doći do kita ovog modela? Molim da se prati rubrika kupujem prodajem na ovom forumu.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=7806.0



« Last Edit: August 17, 2011, 05:11:00 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #7 on: August 17, 2011, 07:46:02 PM »
Nešto o konstruktivnom sistemu.
Novo u rešenjima naspram Pinkfire-a su da postoji tunel u trupu za servo kabl horizontalca, te nema kopanja. Repne površine se ne ukrštaju te je pomična površina horizontalca od jednog komada. Lakše i brže se usedla krilo u trup u gornji poluotvor. Lakše se sastavljaju dva krila na ravnoj podlozi bez zabadanja čioda. Trup nema kabinu već je kabriolet i nema toliki otpor. Pilot se skroz smršavio u širinu, te nema znatnih vrtloženja oko njega. Visoko krilo se ne kači toliko u travi kod sletanja, izuzev trave do kolena. Vertikalac i donji repić ulaze u žljeb na trupu i ovako se mnogo lakše i preciznije montiraju opet bez čiodica. Pilot se lako vadi i stavlja te se ne oštećuje pri transportu.
Sasatavljanje, obrada površina i farbanje su veoma jednostavni postupci. Naspram balza konstrukcija sa orakover presvlakom je mnogo jednostavnije, brže i jeftinije. Naravno, ne treba očekivati čuda od penastih plastik fantastik materijala današnjice. Balza sa raznim presvlakama ostaje i dalje kraljica materijala u modelarstvu. Za ovu klasu modela, pa i veću, je ovo sasvim dobar izbor i kao početnički i kao model za vazdušni RC kombat.


 (fiu)
« Last Edit: August 22, 2011, 07:16:05 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Sastavljanje Pink Stick-a
« Reply #8 on: August 22, 2011, 04:46:05 PM »
Sastavljanje Pink Stick-a

Postavi ću više slika nego reči, u nadi da je na osnovu njih skoro sve jasno. Objasni ću rečima samo neke postupke. Može se pitati ovde i objasni ću detaljnije po potrebi. Slike nisu najbolji kvalitet zbog smanjenja i veće komprimacije u bajtovima.

Najbolje je raditi sve postupke na ravnoj stiropol ploči od 3-5cm. Od alata je potrebno ono osnovno što već svakako ima svaki modelar u kući ili u alatnici.




























 (spava)







 (spava)










Plastične stranice šmirglati sa obe strane na ravnoj podlozi.
















 (spava)
« Last Edit: August 22, 2011, 05:04:10 PM by tibeteagle »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Pink Stick 10e
« Reply #9 on: August 23, 2011, 03:25:04 AM »
Ja sam sa mojim danas vec  (<--)



super je model! :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #10 on: August 23, 2011, 07:40:06 PM »
Djbojane, baš si brz  :)aplauz, što dokazuje i da se vrlo brzo može sastaviti i leteti. Daj neku fotku.  mmmm

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Pink Panther profil pilot
« Reply #11 on: August 23, 2011, 08:17:23 PM »
Evo neke male radnje koje treba da se naprave na pilotu.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Šmirglanje Pink Stick 10e
« Reply #12 on: August 23, 2011, 09:14:31 PM »
Šmirglanje zaoblina i površina je laka tehnika. Treba imati nekoliko minuta strpljena a rezultat na kraju daje lep finiš na stirodur površinama. Koristim šmirgl za molere, aluninijum oksidni na papiru finoće 180 za obaranje ivica i 500 za šmirglanje površina i međuslojeva laka.

Krajevi krila su već 90% zaobljeni mašinski, treba samo malo da se doradi ručno. Krilo treba držati u svjoj kori i tako držati dok se šmirgla.













Ovaj sledeći postupak šmirglanja izlazne ivice nije obavezno uraditi. Radi se samo o fazoniranju, jer je jedna od karakteristika aviona od drveta i platna da se izlazna ivica drvelih profila u krilu završavala sa sajlom. Na ovu sajlu se šilo platno. Kada se pamučno platno lakiralo zategnulo se od skupljanja i napelo je sajlu, koja se savila prema unutra. O ovoj tehnici se može pogledati na sajtu zaljubljenika u WWI avione, koji prave njihove replike. Evo sajta za Fokker Dr1.
























Kada obaramo ivice na trupu treba da se stavi komad stirodur pločice u žljeb kako se ne bii savilo...



Svu površinu dobro očistiti od stirotine  :big smile





 (fiu)
« Last Edit: August 23, 2011, 09:35:35 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Farbanje Pink Stick 10e
« Reply #13 on: August 23, 2011, 09:53:35 PM »
Molim da se prvo ovde pogledaju neke važne upute, vezano za kvalitetno farbanje stirodura na moj način.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=7831.0







Plastične stranice ostavimo za kraj i farbajmo veoma tanko da farba ne proklizi. Neće se odmah pokriti 100%, već tek posle 3. sloja.









Krilo držomo u svojoj kori i farbajmo samo pola krila obostrano. Kada se osuši može i druga polovina.



Po mogućnosti, sve delove posle farbanja ostavimo u horizontalni položaj, pogotovo kod završnih slojeva. Na slici se vide delovi u vertikalnom položaju, osim krila. To se može samo posle prvog sloja kada još neće da pocuri farba.



Najbolji kvalitet farbanja se dobije sa 5 sljoja farbanja. Na slici se vidi koliko.













 (spava)
« Last Edit: August 23, 2011, 09:55:26 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #14 on: August 23, 2011, 10:09:57 PM »
Malo sam se prešao.  :sljus  :sljus  :sljus Fokerovi E tipovi (Eindecker) avioni nisu imali izlaznu ivicu od sajle već od krute letvice.



Čak ni elerone nije imao, već se celo krilo uvijalo  (:sok:)



Izgleda da pomeranje celog krila nije moj pronalazak, već Fokerov  :_D  Šta čovek ne sazna...  :hehe



http://rcfly4um.org/index.php?topic=338.0







« Last Edit: August 23, 2011, 10:30:18 PM by tibeteagle »