Author Topic: Pink Stick 10e  (Read 48963 times)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Pink Stick 10e
« Reply #15 on: August 24, 2011, 01:53:33 AM »
Prvo izvinjavam se Tibet Eagle-u jer nisam bas detaljno i precizno kao on sastavio model, ali sam u roku od 48 sati vec vinuo ljutu mashinu u nebo, jako je prijatan za letenje, prvi let mi je bio bez ovih crnih znakova ali me zato dobro posluzila siva traka kojom sam lepio elerone i elevator,  jer leteo sam po dosta jakom suncu i dosta visoko pa je nezgodno prepoznati polozaj modela.

evo koje slike, a nadam se da ce biti i video uskoro:






« Last Edit: August 24, 2011, 02:06:06 AM by djbojan »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #16 on: August 24, 2011, 10:38:31 AM »
@djbojane, ma sve si super uradio. Siva traka je isto lepa i jaka. Baš ide uz isto lepu narandžastu boju. Drago mi je da si uspeo da sastaviš i poletiš bez posebnih uputstva :)aplauz
Stavi manju elisu, slowfly tipa, jer će ova velika da brže razbije ležajeve u malom motoru, a i duže će da leti. Napiši Kv vrednost motora i sa koliko ćelija letiš, onda ti mogu preporučiti optimalnu veličinu elise.  mmmm
Dekali imaju svoj beli deo. Stavi ih kako je na slici dole.
 (pijemo)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Pink Stick 10e
« Reply #17 on: August 29, 2011, 01:11:29 AM »
Motor je 2826-2200kv , u subotu mi stiglo 15 elisa 9x6 slowfly, i 10x4,7 slowfly,  ne znam da li da probam ove vece elise ?

 a sto se tice letenja, model j"""be kevu kako leti, mada sam primetio jedan veliki propust, krila su mi blago oborena na dole, odlepio sam, ne vidi se na zemlji d

 ali u letu da, ali ok, leti stabilno i ovako.



  Jedna konstatacija, i mozda ubrzo i realizujem, ja ne volim letenje bez Ruder-a, pa cu iseci i napraviti ruder, samo me brine servo, jer ako ga stavim na

 mesto gde postoji rupa za elevator servo bojim se da ce 2 servoa na repu biti preteska ???

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #18 on: August 29, 2011, 01:44:47 AM »
@djbojane, motor je u redu. Ima veliki Kv pa bi i 8x6" bilo dosta. Model će izdržati veću elisu, pitanje je koliko će da se motor greje ako dugo letiš na punom gasu?
Svi uglovi na modelu su u redu. Ako ti ne vuče previše gore ili dole pri većim brzinama onda je OK. Uglovi nisu kao obično kod visokokrilaca kod kojih kada dodaš gas, naprave luping. Ovde su uglovi model-motor-krilo-horizontalac veoma interesantni, o kojima ću jednom drugi put...
Možeš da staviš servo za vertikalno kormilo. Dovoljno je da akumulator postaviš malo napred, da bi se vratio balans od dodatnog servoa.
Servo možeš da postaviš i od gore. Napravi otvor za servo negde ispred vertikalca više prema krilu da bude i ispred otovora od servoa za horizontalac. Kabl od srvoa može uvući u isti tunel. Poluga da bude što lakša i kruća. Možaš da upotrebiš kombinaciju drvene šipke od 3mm i žice od oko 0.8mm. Ne čisto debelom žicom.
Samo uživaj i vežbaj i nagle zaokrete sa trakom od krep papira.
 ()-()

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #19 on: September 08, 2011, 10:53:35 PM »
Jao, pa nije gotovo još...  :sljus

Komandne površine treba izrezati odnosno razrezati na način kako je na slikama. Princip je i ovde isti kao kod Pinkfire-a.







Kod elerona sam zasekao ugao samo na krilu da ne slabim presek eleron površine.



Ufarbamo i razrezane površine.



Za komadnu polugu na horizontalcu treba zaseći u širini pločice 1mm i do pola dubine 15mm, na oko 125mm od kraja.





Sastavimo sa selotejpom širine oko 20mm. Običan selotejp je dovoljno jak materijal za šarke. Važnoj je da lepilo dobro prijanja za lak.  Ako površina nije dovoljno sjajna, prelakirajmo još jednom na mestu gde naleže selotejp sa čistim lako. Selotejp da nije star više godina.





Da bi se povećala aktivna površima lepljena, mogu se napraviti male rupice sa šiljkom. U te male otvore treba da se utrlja 2K lepilo, a potom da se stavi poluga komande elerona.





Repne površine stavimo na mesta u otvore na trupu i fiksiramo sa nekoliko čiodica. Lepimo sa lakom kapanjem na sastave. Za nekoliko minuta će se uvući kapilarno u sve sastave duboko. Postupak ponovimo za nekoliko sati.








 (spava)


« Last Edit: September 09, 2011, 01:58:36 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Setup za Pink Stick 10e
« Reply #20 on: September 09, 2011, 12:09:05 AM »
Setup za Pink Stick 10e

Za opremanje ovog modela sam izabrao ove komponente:
Motor Turnigy 2826, 1650Kv (50g) 1 kom
ESC 20A (20g) 1kom
LiPo 1600Mah, 2S (100g) 2kom
Elisu Slow fly 9x4.7 cola 3 kom
Servoi standardni od 9grama 3 komada
Produžni kabl 1 kom
Konektor(i) 3.5mm
Poželjan je i mini prijemnik od 10g ili manji.
Predajnik i LiPo punjač.



Za lemljenje su potrebni standardni alati za lemljenje. Lemilica najmanje 50W.



I kod ovog modela je potrebno da kablovi od ESC do motora budu oko 80mm dugački. Za to se mora odseći od kabla motora i ESC i zalemiti kako je na slici dole. Konektore ovde ne predlažem.





Obavezno izolirati lemove sa termobužirom, a koje treba da se stave na žice još pre lemljenja.







Da bi se povećala sila dodira kod ovog tipa konektora, jezičak na muškom delu raztisnemo sa klinom, odnosno sa malim šrafcigerom.



Dobro je osloboditi hladnjak na ESC-u od nalepnice i termo bužira. Sa time se povećava efikasnost hladnjaka. Aluminijska pločica treba da i dalje bude pritisnuta na tranzistore snage. Ja sam stavio dva manja prstena termo bužira. Može da se stavi i neki drugi stezni prstem 2 komada.





Produžni kabl je dobro vezati na neki način, Ja sam koristio jak konac.



Da bih upustio repni servo dublje u njegovo ležište obrusio sam uške. Ovako lepše leži u trupu i manji je otpor vazduha pri letu. Uške ne trebaju jer kućište servoa lepim sa lakom u svoje ležište.







Servo kabl do repa se uvlači u tunel kroz sredinu trupa











Eleron servoi se isto lepe sa eko lakom.



Za savijanje žice je potrebna špicasta klešta. Za ovako kratke poluge je dovoljna obična pocinkovana žica za ograde od oko 0.8mm za elerone i 1.2mm za horizontalac. Sve o pravljenju poluge detaljnije ovde.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4376.msg25114#msg25114
Napomena. Dužine poluga su različite!



 (spava)
« Last Edit: September 09, 2011, 12:38:42 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #21 on: September 09, 2011, 12:28:32 AM »
Ispod krstastog nosača motora zalepimo dve podloške M4 sa leve strane. One ća da daju potreban ugao od 1.5-2 stepeni, koji je potreban za kompenzaciju obrtnog momenta koji se javlja u trupu od okretaja elise.






Dobro je ugraditi sve delove u trup i tek potom zalepiti krilo na trup sa 2K lepkom. Namaže se trup, postavi se krilo i stave se tegovi. Višak izcurelog lepka se razmaže po dužini na sastavu još pre kristalizacije lepka.













Mislim da je gotovo.  mmmm
Ako nešto nije jasno, slobodno se može pitati ovde ili pogledati skoro identične tehnike ovde:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4376.msg25052#msg25052
Ovaj model je jednostavnije sastaviti i obraditi zbog jednostavnije geometrije i nekih rešenja. Ponovo napominjem da se sa ovim modelom bolje može naučiti da se leti nego sa Pinkfire-om.
 ;namig
« Last Edit: September 09, 2011, 12:46:46 AM by tibeteagle »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Pink Stick 10e
« Reply #22 on: September 09, 2011, 01:23:34 PM »
Uh T.E., baš si detaljno objasnio. Svaka čast  (res)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #23 on: September 09, 2011, 08:39:02 PM »
Hvala Gabore!
Izostalo je nešto. Model mora imati neku oznaku ili piktogram, a i bolje se vidi u letu sa njima. Za ovaj model dajem ove, a kome se ne sviđa može da stavi nešto drugo. Izrezani su od PVC samolepljive folije na CNC vinil sekaču. Prvo se postavi krst, a potom bele strelice okolo. Ovako je samo jedan sloj folije a bela pravi veći kontrast. Može da se postave bilo kada posle farbanja, ali je bolje kada je mode još u delovima.







I jedan tip za kraj. Ako se površina stirodura ošteti od udara, uboda tvrde trave ili se udari u ivicu police, kao ja ovom prilikom, lako i brzo se može reparirati. Ako na mestu oštećenja ne fali komad, onda se udubljenje ispuni sa prozirnim 2K lepkom. Odmah po stavljanju lepka na rupu može da se stavi selotejp traka da izravna gorjni sloj lepka koji se nanese.













 (fiu)
« Last Edit: September 09, 2011, 09:27:18 PM by tibeteagle »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Pink Stick 10e
« Reply #24 on: September 09, 2011, 09:22:48 PM »
Uf, veoma pedantno i lepo odradjeno..svaka cast.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #25 on: September 17, 2011, 02:27:28 AM »
@disljenko hvala!

Model daje najbolje performanse ako je težište u ravni ramenjače krila. To je na 30% od napadne ivice krila.
Pažnja za mlađe modelara: Težište treba da se podešava sa svim postavljenim delovima spreman za let!



Da bih doveo težište na ramenjaču kod ovog setapa, morao sam da stavim malo balasta na rep u vidu metalnih šarafa, koje sam jednostavnu uvrnuo u stirodur trup. Ne treba se bojati za povećenje ukupne težine modela za koji gram zbog balasta. Ako se stavi nešto lakši motor, elisa i akumulator, onda neće trebati balast na rep.



Blok iz kojeg je izrezano krilo, može da se koristi kao zaštita pri transportu. Treba da se izreže kod eleron servoa i na krajevima i da se stavi jedna veće karika gume da steže malo i gotovo.












« Last Edit: September 17, 2011, 02:43:07 AM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #26 on: September 17, 2011, 02:34:17 AM »
I konačno evo i video klipa. Kvalitet je skroman, ali mislim da se vidi koliko je model okretan, stabilan, lako se startuje i sleće.  Bi će boljih klipova kasnije.



Offline deki

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 85
Re: Pink Stick 10e
« Reply #27 on: September 17, 2011, 11:41:10 PM »
Ovo je pravi prikaz,svaka cast nema sta...sve pohvale :)aplauz

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Pink Stick 10e
« Reply #28 on: September 17, 2011, 11:51:31 PM »
HAHAH, ma model je luuuuuuuuuuuuud !!!

  Extra upravljiv, ja sam par puta probao let ka sebi i mojim gledaocima (jer vam se svi nabiju u dupe dok  letite da vide sta radite)

  i pri samom prilasku modela svi se razbeze  (yay) (yay) (yay) , jos ja viknem da mi komande ne rade, pa jedan je cak i zalegao, posle nije prilazio vise hehheeheh :_D
« Last Edit: September 17, 2011, 11:54:12 PM by djbojan »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pink Stick 10e
« Reply #29 on: October 02, 2011, 03:04:57 AM »
Pink Stick je položio u kombaru. U Gaborovim rukama je gricnuo traku.



Detaljnije o mini skupu: http://rcfly4um.org/index.php?topic=2646.msg49937#msg49937


« Last Edit: October 02, 2011, 03:08:51 AM by tibeteagle »