Author Topic: Mustang p51-mini  (Read 29075 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Mustang p51-mini
« on: October 10, 2011, 07:36:04 PM »
  Znajući da tu i tamo pravim i letim "neke avione",zamoli me prijateljica da joj nabavim-napravim neko avionče koje bi poklonila unuku za rođendan.Nisam bio raspoložen za gradnju a vremena imam još manje pa vidim da kod Zajka ima na stanju nekoliko modela manjih dimenzija i ja reših da kupim neki rtf.Izbor je u stvari već pao na ovo avionče ali sam hteo da ga vidim uživo....I....tras....bila je to ljubav na prvi pogled....u momentu kad sam ga video odmah sam rešio da kupim i jedan za sebe...

  Moj model sam uzeo u PnP varijanti.Dolazi uredno zapakovan u stiroporsko kućište gde su svi potrebni elementi,krila,trup,kabina,horizontalac,bombe,polugice za elerone...

                               

                               


  Za sklapanje je potrebno malo vremena,glavno krilo i trup su lepo profilisani,savršeno naležu:

                               

                               

 i potrebno je samo zaviti jedno šrafče za završetak ove faze:

                               

  Servoi za elerone su micro varijanta od 2.5gr i na njihovim polugicama je potrebno malo proširiti rupice da ih šraf od šipkice ne bi odmah "razlokao":

                               

                               

  Poklopac kabine je potrebno iskrojiti i uklopiti:

                               

                               

  Videvši šta radim moji klinci brzo skočiše do kutije sa igračkama i obradovaše me figuricom pilota iz kinder jajeta koji je savršeno "seo" na svoje mesto.Hvala deco,ljubi vas tata:

                               

  Uklopio sam i bombe za koje su predviđena posebna ležišta:

                               

  i na kraju model izgleda ovako:

                               

                               

  Još uvek ne mogu da sakrijem oduševljenje izgledom ovakvog modelčića.Neverovatna je količina detalja koju su posvetili modelu:pop nitnice,granične površine,mitraljezi,auspusi,stajni trap.....a da i ne pominjem kolor šemu koja je po meni fenomenalna.
  O setupu ne znam puno osim toga da je motor brushless 2450kv,esc 10 ili 12A,pogon na 2s 450mah,četiri servoa 2.5gr za kontrolne površine...
Propeler je sa 4 kraka ali ne znam korak a za prečnik bih rekao da je 5",
Ovo je skala model 1:20,raspon krila 55cm,dužina 48cm,težina na poletanju oko 180gr...

Eto to su moje impresije izgledom modela a o letnim karakteristikama ću da pišem kad mališan bude poleteo,mada bih ga rado okačio o plafon ko maketu i uživao samo gledajući ga....

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #1 on: October 12, 2011, 09:49:19 PM »
za ovaj EPP IMAS GRATIS ELISU !!!! :)aplauz
A ZIMSKE GUME !?  :sljus
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #2 on: October 13, 2011, 08:25:48 AM »
Ooooo,hvala gos'n Zajko  (pijemo)

A ti ko da si znao sta mi se juče desilo  0e:

                                     



  Sad ću od četvorokrake da napravim dvokraku   ;namig  (work)
« Last Edit: October 13, 2011, 08:27:36 AM by firebird »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #3 on: October 14, 2011, 12:55:32 AM »
Nece ici posalji mi adresu da ti posaljem elisu u ponedeljak...
Adresu salji na SMS na tel 069/1029252
necu biti verovatno na komjuteru
poz Z.
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline ptica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: Mustang p51-mini
« Reply #4 on: October 14, 2011, 07:04:50 PM »

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Mustang p51-mini
« Reply #5 on: October 14, 2011, 08:12:27 PM »
pa to je taj model, sta je cudno?

Offline ptica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
Re: Mustang p51-mini
« Reply #6 on: October 15, 2011, 03:21:30 PM »
znam bre...
interesuje me samo koliko je to kostalo kod zajceta...     ;D

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #7 on: October 15, 2011, 03:59:36 PM »
100 Eura RTF  Ready To Fly avion, baterija, motor, ESC, servoi, Tx 2.4Ghz 4 ch Rx 6 ch, charger 2-3 cel na 220V, 2 x LED lights, decalls, 2 x bomb, tockovi... pa cak i kutija .... i uputstvo  !!!

Throttle, AIL, ELEV, RUDDER (<--)
« Last Edit: October 15, 2011, 04:01:34 PM by zajko »
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #8 on: October 15, 2011, 10:02:25 PM »
sto me ovaj malac podseca na ovo
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18029__Micro_P_51D_Mustang_w_nav_lights_550mm_PNF_.htm
 :)

Tačno to je takav isti,kao i ovaj ovde:

http://www.bananahobby.com/2159.html

i ovaj ovde:

http://www.gamecycle.co.uk/product/RICCS_4Ch_Deluxe_P51_Mustang_Electric_Airplane_ARF_Brushless_RI-045-1

i ovaj ovde (ima Zajko i ovakvu kolor šemu):

http://riccs.en.alibaba.com/product/439561445-0/mini_p51_mustang_rc_aircraft_model.html

i ovaj ovde:

http://www.hobby-paradise.com/en/product/item/397/product_detail.html

i ovaj ovde:

http://flyflyhobby.com/products_detail/&productId=f01e3e35-85a2-4816-8474-92357abff927&comp_stats=comp-FrontProducts_list01-1270109164284.html

i ovaj ovde:

http://www.aero-tech.ch/en/rc-airplanes/mini-micro-rc-planes/micro-mustang-51-camo-epo-pnp-ws.-550mm-flyfly-p-1256.html

>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(.................

i na kraju kad vidite koliko bi vas to koštalo da dođe u Srbiju,pa Bilja pa Vesna pa Cica-ubica šalterska službenica pa onda sednite u auto i idite lepo u Ivanču i pogledajte model izvadite parice i tako to .....i Zajko ima lepo uređen sajt na kome pišu cene modela pa pogledajte..........a meni ostavite temu da pišem o modelu,usponima i padovima,prepravkama,modifikacijama koje su u planu i tako te stvari....i naravno komentari i saveti "o modelu" su dobrodošli....

Ajde živeli svi.... ()-() ()-() ()-()......

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #9 on: October 15, 2011, 10:46:08 PM »
A sad evo kako se desio crash.

 Dan je bio ko savršen,taman se razišli oblaci i granulo sunce i ja rešim da ga vinem u nebo.Drugar ga pusti iz ruke i krenem ja lagano da ga vozuckam kad odjednom dunu neki ne mnogo jak vetar.Avionče se iskrete na stranu,obuzdam ga ja,ispravim kad opet vetar poče da ga baca.Dobro,jesam i ja imao tremicu pa mahinalno oduzmem gas a nastavim da se borim da ga odrzim...drž' tamo....drž' vamo...ode gore,ja ga vraćaj dole..ode dole,ja daj na sebe ručicu da ide gore....i tako avionče se ponašalo ko list na vetru....Završio je u travi pa je tako stradala samo elisa ,mada mislim da mu se zbog male težine ne bi dogodio neki teži lom...

 Generalno sad mislim da se ovakvi modeli voze po vremenu bez trunke vetra i sa punim gasom,jer pri maloj brzini nema dovoljnu veliku površinu krila koja bi ga držala u vazduhu pa brzo pada.Ne znam,mozda sam pogrešio i sa CG,bat sam gurnuo što više napred da bude nosatiji a vidim na rcgroups da ljudi dodaju i do 20g na nos sto nije zanemarljivo s obzirom na njegovu masu.Čekam da mi stigne 610mah baterija pa da probam sa njom...

@ Zajko,znam da nema pojma to sa sečenjem jednog kraka pa da od ove izlomljene pravim dvokraku ali znaš da se davljenik i za slamku 'vata pa tako i ja...čisto će takva akcija malo da me zabavlja dok ne stigne druga....

Ajde dajte mi savet oko tog centra gravitacije,ja sam ga postavio da bude u liniji sa točkićima,možda sam pogrešio...


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Mustang p51-mini
« Reply #10 on: October 15, 2011, 11:42:53 PM »
dodje ti kod nas u warbirde, he he. dakle taj avioncic se podosta razlikuje od onih koje si do sada leteo tj mislim da ima mnogo
manju povrsinu krila, tako da ga je za razliku od prethodnih tesko leteti bez gasa (pretpostavljam). sto se tice
cg probaj ga postaviti negde na prvu trecinu krila (a 33% od napadne ivice) ili iskoristi neki cg kalkulator na netu.

Sto se tog dana tice, bili smo popodne u sumaricama (na nasoj livadi) i bas je duvalo. cak pri zemlji ne toliko
koliko u vazduhu.

pozdrav

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #11 on: October 15, 2011, 11:58:27 PM »
nisam ni gledao da li pise CG u upustvu... probaj ili taj kalkulator ili na trecinu krila od napadne, ja bih mu skinuo sve sto je visak, na pr. bombe i da bude malo nosatiji, ne preteruj.... i svakako bih mu stavio neku dvokraku, mislim da je ta elisa original cetvorokraka sranje... ali cu ti svakako poslati onu obecanu za EPP, ali mi nisi dao adresu...
E sad posto je WARBIRD on svakako trazi brzinu, kao i svi avioni tog tipa... ja ga nisam leteo tako da ne znam ali sam leteo vece i te "brze" cim nema brzinu on se gubi...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #12 on: October 16, 2011, 09:40:06 AM »
  E Mišo sećaš se da sam ti jednom prilikom u povratku iz Čačka rekao da volim ovaj model Mustanga.Trenutno nisam u situaciji da razmišljam o nekom većem modelu, u stvari mogu samo da razmišljam  ;namig , pa sam rešio da idem uzlaznom putanjom i krenem od ovog maleckog,pa će onda da dodje neki malo veći brat raspona 85-120 cm , pa neki još veći , pa još veći i tako redom....a ovaj će da bude maketa i šablon za "skidanje" oblika....

  Ovako je proizvođač "preporučio" CG:

                                          

ali po meni to nema pojma jer dužina celog modela je 470mm pa onda ova mera dođe 1/3 cele dužine pa onda izađe skroz iza krila, negde na trupu...

  A što se tiče vetra,kad vratim film u nazad baš je bilo tako kako si kazao,pri zemlji se gotovo nije ni osećao,a na 10 m od zemlje je bio malo jači...ili ja od uzbuđenja nisam ni primetio koliko duva nego je bilo ono "Ma daj da ga poletim pa šta bude..."   :-[

  E ovo za elisu vidim da ljudi stavljaju dvokraku 5x2 ili 5x3 i na isti potisak kao na četvorokrakoj dobiju smanjenu potrošnju struje što znači duži let.
Probaću i to i takođe da maximalno smanjim težinu modela,pošto planiram da ga za sad polećem iz ruke i slećem na travu pa sledi skidanje bombi,točkića,led diodica...


Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #13 on: October 16, 2011, 11:05:42 AM »
sve je ovo super sto si isplanirao, sem jedne stvari... Napadna ivica krila je pocetak krila od nosa... Kad se kaze 1/3 misli se na sirinu krila... ako je krilo recimo 12 cm siroko, 1/3 je 4cm od napadne ivice krila... zaboravi duzinu modela.. (fiu)
poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Mustang p51-mini
« Reply #14 on: October 16, 2011, 11:51:08 AM »
sve je ovo super sto si isplanirao, sem jedne stvari... Napadna ivica krila je pocetak krila od nosa... Kad se kaze 1/3 misli se na sirinu krila... ako je krilo recimo 12 cm siroko, 1/3 je 4cm od napadne ivice krila... zaboravi duzinu modela.. (fiu)
poz Zajko

nisi ga razumeo. ceo model je dugacak 550 mm a kinezi su dali da je gc na 160 mm. (dakle trecina ukupne duzine aviona ili mereno od napadne, negde na pocetku horizontalca !!!!!??????? mmmm
braca kinezi...

stavi na trecinu krila i ne bi trebalo da bude problema. i naravno daj mu po gasu.