Author Topic: Mustang p51-mini  (Read 28933 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Mustang p51-mini
« Reply #30 on: October 25, 2011, 01:24:24 PM »

   Polomio sam ih pri pokušajima da poletim avionče.Beše to juče prepodne,vetar opet pomalo,onako pirka,al nije strašan,ja dam gas jedno 80% pustim vijon iz ruke, on poleti i odma ode na gore i napravi rol u levo, okrete se nizbrdo i pravo na nos.Nisam stig'o ni da odreagujem,sve je trajalo 1 sec.Pade u visoku travu al' ipak pade i jedan krak elise.Počeo sam da se pitam dal sam nešto uopšte pokušavao da ga izvučem ili sam samo bio nemi posmatrač,dva treptaja oka...

  Onako,već po malo razočaran,stavim drugi prop. i dam drugaru da ga on pusti a ja da budem spreman sa prstima na komandama.Dam jedno 40% gasa, on ga pusti, ja opet dodam gas i avionče opet ode gore,rol u levo i pravo na nos dole.Opet u visoku travu i ovaj put i ako sam stig'o potpuno da oduzmem gas dok je ponirao ipak je stradala elisa.Onda već vidno razočaran rukom odlomim suprotan krak i tako na brzinu od te trokrake napravim dvokraku.Sledi opet poletanje i .....tras  .....opet u istoj figuri završi u travi i osta samo jedan krak...Dobro,onda odlomim i ovaj preostali krak i tako napravim ovu "nulokraku",he,he....

  Kunem se da nije reagovao na moje komande iako smo sve lepo proveravali pre puštanja,reagovao je i posle pada...znači tx-rx lepo radi...

  Sad ne znam šta je....eto tako to bi... :mhm

Sad kako ovo čitam  mmmm.... Jesi proverio ugao motora? I ako je model fabrički, i ako je namontirano bilo sve, vidi da nije slučajno u nuli, ili što bi bila gora varijanta, da nije namontiran da mu je ugao na levo. Proveri i CG modela. Proveri da  kad malo opteretiš elerone, da li servo hoće da pomeri elerone... Ja sam imao slučaj na modelu MiG-29, da na stolu radi sve normalno, a kad dobije malo opterećenja, servo link, žica od 2mm se iskrivi, a pokretne površine se ne pomeraju, pa sam isto tako polomio model.  Evo i link ka snimku tog loma : http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=q6pdctwFbo8
 I kako je @Mika napisao, nikad nemoj dodavati gas pri poletanju, pogotovo ne naglo, jer to hoće da cimne model na stranu...
Nemoj me pogrešno shvatiti, neću da ti pametujem, možda si već sve ovo proverio  ()-()

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Mustang p51-mini
« Reply #31 on: October 25, 2011, 04:09:20 PM »
Mozda je odziv elevatora na komandu previse zustar. Probao bih da uprogramiram expo u kanal elevatora, koliko da dobijem finiji odziv u okolini nultog polozaja.

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #32 on: October 26, 2011, 08:32:01 AM »
Motor je vec fabricki podesen da vuce u desno ,a na dole sad vise nisam siguran,jer posle 4 pada malo se nagnjecio styro na nosu pa sad vise ne mogu da procenim.Sto se tice CG,jesam sa malo mucio da ga prvo otkrijem gde se nalazi posto u upustvu nije bas lepo objasnjeno i njega sam namestio da bude na tacno 1/3 od pocetka napadne ivice krila.Sve svoje modele vozim sa expo 60-70% na komandama,volim da imam finiju kontrolu... :big smile

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #33 on: November 07, 2011, 01:54:21 PM »
ja bih ti preporucio da ga ti upicanis i das meni na probu, za sad je 4:0 za avion, da malo povecamo rezultat u tvoju korist.  Inace mozda da ga probamo u hali kod mene. ima samo da bude  (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Mustang p51-mini
« Reply #34 on: September 10, 2012, 12:20:00 AM »
Danas sam se zainatio da i sam probam mini Mustanga, koji je tema ovog posta...  (fiu)

Prilikom sklapanja istog shvatio sam da je elisa koja ide uz njega 4-blade, uzasno losa i nikakva, jadna tanka i da puca od samo malo jaceg dodira (maltene)...
Probao sam da montiram 2-blade elisu (dvokraku obicnu) i to sam, onako od oka uzeo onu koju sam imao 6x4, ali posto je postojeci prop adapter koji ide uz originalnu cetvorokraku, neodgovarajuci za gore navedenu, imao sam "Alloy E-Prop Spinners AC375 2.3mm to 4.7mm"sa HK, odlicno je uradjen....

i ovaj prop 6x4  APC Style Propeller 6x4 , takodje sa HK


Ispostavilo se u praksi, da je odabir bio odlican... avion je imao mnogo vecu snagu, malo sam zbrzao oko kacenja linkova i onih osnovnih
radnji ne bih li ga sto pre probao... i avion je ... odmah poleteo...

U poslednje vreme sam nasao zabavu u letenju micro avionima ParkZone, pa sam se malo privikao... ali moram priznati da je jako vrcav i osetljiv na komande ... da budem iskren ...ne mislim da je za pocetnika... tu njegovu vrcavost nije lako savladati...
Na Parkzonovim micro, koristim normalno SPEKTRUM stanicu, koja ima mogucnost DUAL RATE & Expo... u MANUAL pise da treba krenuti sa 50% Dual Rate i nekim EXPOM, pa polako ulazeci u stos smanjivati, odnosno povecavati osetljivost ukoliko se to zeli...

Ruku na srce, uz ovaj avion u RTF varijanti, Radio System, koji ide je prost parkflayer RICCS 4 Ch 2.6 Ghz, koji po meni odlican za tu namenu i pare, ali koliko ja znam nema te mogucnosti...  (___)

Ali opet budimo realni uz takav avion i u toj ceni... i ne treba ocekivati bolju opremu.. (pijemo)

Posto sam bio nestrpljiv i u nekoj guzvici, cak nisam proverio ni CG  :sljus (nasao sam, veceras, negde na netu da je 35mm od napadne ivica glavnog krila) sa punom opremom, koja ide uz njega... ali i nemam nameru da je stavljam, ali cu se svakako pozabaviti u sledecem pokusaju sa CG...

Ovaj avion proizvodi FlyFlyRCmodel (naravno Kina) a Riccs ubacuje svoj motor, ESC, servoe, bateriju i radio system....
Po mojoj skromnoj oceni ceo set up je super, osim servoa koji bi po meni trebalo biti kvalitetniji...  (kush)

U kabini iznutra sam oko rucice servoa (Elevator i Rudder) skinuo skalperom malo stiropora (izdubio) kako bi rucica servoa lepse i komotnije radila... malo sam rukom razradio upravljacke povrsine na elevatorima, rudder i eleronima, sve je EPO, samo nema sarkice vec je samo presovano na sastavu, pa to bas ne ide jako lako, dok se ne razradi, nakon toga je bilo OK...

On nema kontrolu na zadnjem tockicu, ali mu i ne treba jer polece nakon par metara...   17aa

Nisam primetio nikakvo posebno grejanje motora, ESC ili baterije, sa ovom elisom... pre poletanja sam ga drzao par minuta pod punim gasom....

Nadam se da cu uspeti, ukoliko mi vreme dozvoli, da na miru i temeljno sastavim ponovo ceo avion, te cu ponovo izneti ustiske i neku sliku ili video...

Elem... svi koji su kupili ovaj avion od mene... mogu do sledeceg petka 14.09.12 da mi posalju svoju punu adresu, na koju ce dobiti
BESPLATNO istu ovakvu elisu i prop adapter (koju sam ja danas koristio), koje cu poruciti na HK, pa cim stigne saljem AKS-om (placena postarina), znaci jedno 14 dana...
nadam se pre 01.oct.12

Vidim da se taj isti avion prodaje na sve strane, takodje za male pare, pa i na HK, komentari su uglavnom... da nije za pocetnika i kukaju
na cetvorokraku elisu.....   

Ne znam ni sam zasto..... ali eto izvinjavam se kupcima sto ranije nisam to proverio  :sljus

Ocekujem Vase javljanje da ispravimo, bar na ovaj nacin... ovu fabricku gresku !!

Pozdrav Zajko 069/1029252
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Mustang p51-mini
« Reply #35 on: September 10, 2012, 10:26:42 AM »
Ja sam uspeo da slomim 2 elise,jako su krte ali je avion čvrst i ne puca pri padu (yay).Naravno pokušavao sam da ga poletim iznad trave,šta bi bilo da je tresnuo na beton- (nene)
Sada služi kao ukras  :big smile

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Mustang p51-mini
« Reply #36 on: September 10, 2012, 06:39:26 PM »
Evo danas sam se malo zanimao.Prvo sam poskidao točkiće i bombe i olakšao model za 19gr.

Onda sam proširio ležište za bateriju u nosu pa sad mogu da uglavim 1000mah 2s,koja je uzgred rečeno duplo teža od predviđene i treba da simulira dodavanje tega na nos od 20-45gr radi nameštanja CG.



Kako sada leti sa tom baterijom od 1000 mah.

Koliko teska baterija maksimalno sme da mu se stavi.
Ovo pitam iz razloga sto cu i ja uskoro da ga imam.

poz...
« Last Edit: September 10, 2012, 06:41:23 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #37 on: September 10, 2012, 08:19:45 PM »
Neverovatno kako sam se bas ovih dana zainatio da sredim malisana,posle jedno 10 meseci stajanja na ormaru kao ukras i ponovo se kao nekom magijom ozivi ova tema a taman sam se spremao da napisem i ja po koju rec...  ;namig

Elem, prilikom zadnjeg poletanja, bese negde u novembru , mustang je posle 10 sec leta sleteo pravo na nos i to na asfalt.Tom prilikom odlepilo sa zvono motorceta , srecom osovinica se nije iskrivila ali se polomio firewall ,skrcala elisa (cetvrta po redu), ispale crne mrezaste plastikice, nagnjecila se njuska i pukao trup sa leve strane od krila prema kabini, ...porazen ovakvim dogadjajem samo sam ga stavio na ormarce i sa suzom u oku i stisnutih usana posmatrao ga svakodnevno shvativsi da mi nece pruziti tu radost letenja kakvu sam zamisljao...  :'( ...

A onda pre neki dan krenuo redom: na rcgroups savetuju max smanjenje tezine, OK , poskidao sam malte ne sve plasticne delove sto ima,bombe,tockice, nosace bombi, poklopac u repnom delu, le diode sa plastikicama, plasticne auspuhe i izvadio stiroporski deo kabine sa sve pilotom i resio da ostavim samo poklopac. Dao motorce drugaru da mi zalepi i balansira, nabavio novi spiner na 2.3mm i elisu 5.5x4.5. Na Rcgroups preporucuju 5x3 Graupnerovu sa kojom ima potisak oko 195 gr.
moja poslednja merena tezina bila je 220 gr, sad masa skinutih delova meri 35 gr. dakle ocekujem da ima dovoljno potiska da savlada svoju tezinu, videcemo kad stigne motorce....ah da i planiram da ga poletim iz ruke, nemam pistu ali imam visoku travu  lol

Mustanga sam probao sa spektrumovim prijemnikom i stanicom, dual rate je bio na 75% i expo na oko 60%, ne secam se sad...takodje sam i umixovao ruder i elerone, da se zadrzi u horizontalnom letu kad skrecem ruderom, na zalost zbog kratkog leta nisam stigao to i da probam ali obecavam da hocu  :big smile

Mislim da je baterija 1000mah 2s preteska za njega,pa necu jos da je stavljam, preporucujem za pocetak od 460mah i 640mah....zadnji let koji se zavrsio kobno je bio bas sa ovom od 1000ma

Sto se tice CG u upustvu pise da je 160mm  ") , ne znam samo od koje tacke kad je cela duzina krila 120mm ali izgleda da je stamparska greska u pitanju i da treba da stoji 1,6 incha ili ti 40mm od pocetka napadne ivice krila sto je vec realno, opet na rcgrups kazu da je CG na pocetku plasticnih ojacanja u koja se umecu tockovi sto se od prilike poklapa sa ovih 40mm...

Eto toliko ljudi sve sam vam rekao, nisam se do sad javljao da vas ne smaram mojom tugom i ocajom ali "sutra svice novi dan  :) " i nadam se uskoro (do prvog vikenda) da ce moj voljeni mustangic konacno zakrstariti nebom kako i dolikuje jednom warbirdu...

p.s. Ako i ovoga puta kiksnem definitivno ce ostati da visi kao ukras sa plafona a sebi ima da pravim veci model...
« Last Edit: September 10, 2012, 08:26:43 PM by firebird »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: Mustang p51-mini
« Reply #38 on: September 13, 2012, 11:15:30 PM »
Posto sam od skora i ja vlasnik ovog malise,evo jednog pitanja da ne otvaram drugi topik.
...kako da namestim ovaj  prop adapter  ,to jest kako da skinem ovaj postojeci na motoru da bi mogao da namestim ovaj,posto ocigledno ovaj adapter ide na golu osovinu...




J.b.ga,kad ocu  elektro model  :sljus :sljus :sljus
« Last Edit: September 13, 2012, 11:22:49 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #39 on: September 14, 2012, 05:59:00 AM »
Ovaj stari je samo tesno navučen, ja sam moj zagrejao upaljačem-brenerom,nategao pincetom i malte ne sam je spao. Da bi to uradio obavezno demontiraj motorče , nemoj ovako na licu mesta...

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Mustang p51-mini
« Reply #40 on: September 14, 2012, 11:40:19 AM »
Ne znam za vaše ali je moja originalna elisa zašrafljena na osovinu.Treba samo jako mali krstasti šrafciger i malo da se pritisne da bi se odšrafio

Offline dovlasmith

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 157
Re: Mustang p51-mini
« Reply #41 on: December 22, 2012, 01:04:00 AM »
Vidim da ste svi vi bili prilicni entuzijasti po pitanju ovog modela :)
JA sam isto neponosni vlasnik istog ovog malo g, lepoga li n ikakvog avioncica.
Zakljucak: posle svih kombinacija koje sam probao: drugi prop, olaksavanje modela sa mnogo jacim motorom, trokraki prop sa 30% vise thrusta koji vuce avion iz ruke pri poletanju, desilo se isto to sto ste vi svi opisivali ...
Ovaj model NE LETI!!!!

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Mustang p51-mini
« Reply #42 on: December 24, 2012, 01:11:14 PM »
Šta ćeš i to se dogadja.
"neke ptice nikad ne polete" :mhm

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Mustang p51-mini
« Reply #43 on: December 24, 2012, 02:49:50 PM »
Ja od mog jos uvek nisam odustao, poleteće makar ga zalepio za neki veći model pa samo onako da ga "šlepa"... ;namig

Offline maxa69

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Mustang p51-mini
« Reply #44 on: December 24, 2012, 09:11:32 PM »
Možda ga treba lansirati sa avalskog tornja :hehe