Author Topic: Pilatus PC-21  (Read 32861 times)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Pilatus PC-21
« Reply #15 on: March 13, 2012, 08:43:24 AM »
Svaka cast , jedva cekam da vidim gradnju modela. Nek te sluzi u zdravlje  ()-()
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #16 on: March 13, 2012, 07:45:59 PM »
Jesu li i trapovi u BGD-u?

Mnogo su dobri...

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #17 on: March 13, 2012, 08:15:08 PM »
Trapovi sutra stizu u BG i avion sutra ide kod Nikole u laboratoriju iz koje bi iskoro i Sickle trebao da izadje. Probacu sutra da ih slikam jedan pored drugog, jer tek tada ce postati jasno koliki je Pilatus!

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #18 on: March 14, 2012, 08:13:38 PM »
Model je danas "odleteo" u laboratoriju kod Nikole. Evo par slika sa Sicklom poredjenja radi:



Pozadi su trupovi poravnati i Piltausu fali kapotaz pod koji staje motor a to je jos nekih 14cm do spinera, znaci bice na kraju duzi od Sickla za nekih 15-16cm kada oba modela budu kompletna. Sirina trupa Pilatusa iz ove perspektive deluje manja nego kod Sickla, u stvarnosti skoro da nema razlike.



Ova je samo da podseti koliki je Sickle!



Isto tako krilo od Pilatusa je malo deblje i nije simetrican profil



Povrsina krila je izgleda veca kod Sickla dok je krilo od Pilatusa duze zbog terminezona ali ce na kraju price raspon biti skoro identican jer je krilo od Pilatusa iz komada i kaci se ispod trupa a krila od Sickla se kace na trup.

Eto za sada toliko, nadam se da cu sutra stici da podignem trapove.

poz
« Last Edit: March 14, 2012, 09:10:51 PM by magic »
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Pilatus PC-21
« Reply #19 on: March 14, 2012, 08:17:46 PM »
ima li šanse da se jedan od njih vidi u vazduhu za ovaj sunčani vikend, bez vetra, koji nam dolazi? 

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #20 on: March 14, 2012, 09:09:30 PM »
Nazalost ne i to iz 2 razloga. Prvi je sto nisu gotovi :), tj. Sickle je pri kraju i mislim da ce biti gotov u naredne 2-3 nedelje, a posla oko Pilatusa ima podosta tako da verujem da nece pre Juna.

A drugi razlog je taj da su cak i gotovo ne bi sa njima sigurno leteo na pocetku sezone. Barem meni je potrebno neko vreme da se "skine rdja" sa prstiju jer nisam leteo od Oktobra prosle godine.

Mislim da sam vec negde pisao da je potrebno da se u floti ima jedan model sa kojim je covek apsolutno opusten i kojeg jako dobro poznaje. Moja zelja je da mi to postane Wind110 a to znaci da cu skoro iskljucivo njega leteti ove sezone. Sickle i Pilatus nece nigde pobeci i doci ce i oni na red  ;).

poz
Veljko

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Pilatus PC-21
« Reply #21 on: March 15, 2012, 08:21:43 PM »
VIVA PRIMITIVA

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #22 on: April 02, 2012, 07:39:18 PM »
Model sa prethodnog linka je samo za "malo" veci :). Naravno, stvarno je i vrhunski uradjen i mogu samo da zamislim kako to ide sa pravom turbinom  (res).

Kako se gradnja Sickla priblizava kraju tako se priblizava pocetak radova na Pilatusu. U medjuvremenu je stigao spiner i pilot iz USA isti kao sto je na prethodnim slikama gde je prikazna kabina.

Uspeo sam da iscackam par videa koji ce svakako pomoci oko gradnje modela.

Jako lepo i jednostavno reseno otvaranje i zatvaranje vratanaca od prednjeg tocka:



Pred kraj ovog videa je dato jako lepo i elegantno resenje za kacenje kabine




Eto za sada toliko.

poz
« Last Edit: April 02, 2012, 11:58:25 PM by magic »
Veljko

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Pilatus PC-21
« Reply #23 on: April 07, 2012, 04:41:01 AM »
Pilatus PC-21 je stvarno prelep, vrhunski dizajn pa sam zato okacio link sa malo vecim modelom jer sam odushevljen stvarnim avionom kao i bilo kog modela pilatusa pa pretpostavljam da ce tvoj  izgledati ludilo kako na pisti tako i na nebu :) (res)
VIVA PRIMITIVA

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Pilatus PC-21
« Reply #24 on: April 09, 2012, 10:24:11 AM »
Svaka cast, Magic. Sickl je super ali Pilatus ubija kako je dobar. Sta si odlucio za elisu. Hoce odmah pasti ona petokraka pa da i zvuk bude fantastican?
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #25 on: April 09, 2012, 12:52:07 PM »
Hvala, hvala :). Za pocetak nije predvidjena petokraka elisa iz vise razloga;

- prvi je finansijski zato sto komplet elisa/spiner izadje oko 200Eur sto stvarno nije malo pa ce to morati da saceka
- drugi je pitanje tezine jer citava ta skalamerija nije lagana pa zelim da vidim kako ce ispasti teziste sa dvokrakom jer Piltus sa onim svojim dugim nosem moze biti malo nezgodan po tom pitanju
- treci razlog je transport jer je model stvarno dugacak i kada bi jos na to dosla i petokraka onda to jos dodatno komplikuje transport jer prakticno treba proturiti disk precnika od 70cm nekako kroz gepek u kabinu
-  i cetvrti je sto kombo koji je bio u Extri i koji je ce kompletno biti prebacen u Pilatusa mi je apsolutno poznat tako da znam sta mogu da ocekujem po tom pitanju. Za pocetak ce biti 20x12 koja daje nekih 12kg potiska i oko 120km/h sto je vise nego dovoljno za pocetak na modelu od 8,5kg, e ako to bude kako treba onda stvaljam 19x15 sa kojom bi performanse trebalo da budu onakve kakve se ocekuju od takvog modela, oko 160km/h

Sve sam ovo napisao da pokazem koliko stvarno mora da razmislja unapred sa ovakvim modelima jer greske su skupe u svakom pogledu.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #26 on: June 12, 2012, 09:06:01 AM »
Je li drugovi, radi li se nešto na tom modelu?

Ajmo malo slike, malo text, ovo - ono...  :big smile

Pozdrav

Mirče

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #27 on: June 12, 2012, 01:49:01 PM »
Model je na radnom stolu, pocelo se sa radom i polako resavamo probleme. Bice slikica naravno.

Zelja je da poleti u Avgistu kako bi mi malo usao u ruku za miting :).

poz
Veljko

Offline samsung010

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Pilatus PC-21
« Reply #28 on: June 12, 2012, 07:52:36 PM »
poz..


zanima me koliko je velika kutija od pc-21?
zanima me radi granice kako proći i ako neide kolika jecarina?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #29 on: June 12, 2012, 07:59:50 PM »
Kutija je ogromna i model sam morao da izvadim iz kutije da bi jedva stao u auto i sa oborenim sedistima. Sto se carine i granica tice to je vec individualna stvar, konkretno ja sam model doneo iz 2 puta i recimo da sam imao srece  :big smile.

poz
Veljko