Author Topic: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...  (Read 105445 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #75 on: October 26, 2012, 11:56:51 PM »
Sve znam momci, ali sam išao logikom da koristim što manje elektronike (U-becovi, diode...) koja bi mogla da zakaže. Možda nijesam u pravu. Možda U-bec nikad nikome nije ni crkao, ali...
Išao sam sa minimalnom dozvoljenom voltažom od 4,8V ali sa malo većom (jačom) baterijom. Jedino što je loše u ovoj varijanti, za mene, su sporiji servoi, ali su ipak dovoljno brzi za moje letačke potrebe i umijeće.
Pravo da vam kažem, ova varijanta sa NiMH baterijama me samo pokolebala kad sam vidio kolika je težina one veće (180gr)!!!

A sad, kad sam još na vrijeme, koliko su stvarno pouzdani U-becovi i od kojih proivođača?
Koliki su gubici na diodi, ako se odlučim na tu varijantu, troše li nešto značajnije bateriju?
« Last Edit: October 27, 2012, 12:09:21 AM by tataBulik »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #76 on: October 27, 2012, 11:23:38 AM »
Diode, u ovim varijantama, su "nevidljive" tj nisu potrošači. Gubitci na njima su zanemarljivi.
BEC ili UBEC, su toliko "razrađene" napravice, tako da je verovatnoća da crknu minimalna, pogotovu pri tim naponima i strujama (SUS varijante).
Najbolje ti je da uzmeš, takozvani "POWER BOX" sa dvojnim napajanjem i bar četiri kanala. Osim "moćnog" naziva, to je obična udvojena stabilizatorska elektronika sa podeljenim opterećenjem...
Ako ga koristiš sa dve baterije, diode su već u njemu, a elektronika je dupla. Da ne ulazim u detalje, ukratko, ako "crkne" jedna grana, druga automatski preuzima kompletnu funkciju...
Verovatnoća da obe otkažu istovremeno je ravna nemogućem !? lol Pre će neki kontakt ili kabl da otkažu !
Ja tu "boraniju" nisam nikad kupovao, tako da nemogu druge da preporučim.
Pošto mi to nije nikakav problem, ja to pravim za svaki potrošač posebno (servo ili već). 50gr gore-dole, mi ne znače ništa...
Mnogo veća verovatnoća je da ti otkaže NiMh baterija od svega ovog drugog!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #77 on: October 28, 2012, 08:30:18 PM »
Jesi li probao motor na samom modelu?kako funkcionise sistem za vibracije koji si namestio ?Pozdrav..

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #78 on: October 28, 2012, 10:59:57 PM »
Nijesam još, za koji dan ću sve povezati da vidim kako funkcioniše pa ću naravno probati i motor u sklopu.
Nadam se da će krila ostati na mjestu, a ostalo...  mmmm  (pijemo)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #79 on: October 28, 2012, 11:27:50 PM »
Danas sam malo razvodio kablove i plankirao.

Nastavio sam kablić od servoa elerona, osigurao vezu škljocalicom iz HK koja uopšte nije loša, plankirao poklopac-držač servoa i sve fiksirao na krilo.
Razmišljao sam kako da riješim eventualne vibracije ili oštećenje kablića sa džekom u krilu, pa sam izrezao kvadratiće sunđera debljine 1cm, probio ih po sredini i navukao na kablove, tako da sad kabal nigdje ne dodiruje unutrašnjost krila (rebra).





Sve spakovano, ulijepljene šarkice, krilo je spremno za skupljanje po livadi  :)aplauz

Nastavio sam sa plankiranjem prednjeg dijela trupa i to onaj zajebani dio prelaza krila na trup.

« Last Edit: October 28, 2012, 11:32:31 PM by tataBulik »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #80 on: October 29, 2012, 08:22:57 AM »

Sve spakovano, ulijepljene šarkice, krilo je spremno za skupljanje po livadi  :)aplauz


Posle ovoliko uloženog truda i kvalitetno odrađenog posla, ja se ne bih zezao sa ovakvim izjavama.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #81 on: October 29, 2012, 03:01:01 PM »
Ma on to za svaki slučaj  :mhm
Jedan savet:
IZBEGAVAJ TU VRSTU SUNĐERA, U BLIZINI ELEKTRONIKE I KABLOVA. SAVETUJEM TI DA JE ODMAH IZBACIŠ I UOPŠTE NE KORISTIŠ U MODELU, NA BILO KOM MESTU.
Ako već hoćeš da dampiraš kablove, uzmi "elektrostatćki" sunđer. To je onaj sunđer u kome se pakuju elektro komponente ili sklopovi!..
Ko god ti kaže da to nema nikakve veze, nek stavlja u svoj model...
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #82 on: November 12, 2012, 11:25:26 PM »
Konačno se završilo plankiranje trupa, a samim tim i čitavog modela.



... i počelo se sa monokotom na trupu, naravno trbuh u crnoj boji

   



Morao sam staviti stajni trap i poklopac trbuha da vidim kako sve to pasuje,... i svidjelo mi se,





E, sad kad sam se malo raspilavio, da vas pitam šta da iskoristim za izradu poklopca kabine. Vidio sam negdje na forumu, mislim da je Presko pisao o tome, da se koristi izvjesni "juvidur" pa me zanima šta je to, gdje ima da se kupi i šta drugo može da se koristi. Ja sam nešto razmišljao o onoj prozirnoj foliji - korici za fascikle, pa me zanima valja li to?! Naravno, planiram da izradim kalup i da istiskujem ili vakumiram.
 
mmmm  (pijemo)
« Last Edit: November 12, 2012, 11:31:50 PM by tataBulik »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #83 on: November 13, 2012, 12:11:44 PM »

E, sad kad sam se malo raspilavio, da vas pitam šta da iskoristim za izradu poklopca kabine. Vidio sam negdje na forumu, mislim da je Presko pisao o tome, da se koristi izvjesni "juvidur" pa me zanima šta je to, gdje ima da se kupi i šta drugo može da se koristi. Ja sam nešto razmišljao o onoj prozirnoj foliji - korici za fascikle, pa me zanima valja li to?! Naravno, planiram da izradim kalup i da istiskujem ili vakumiram.
 
mmmm  (pijemo)

U pravu si, pisao sam.


Као што сам рекао, немам алат за вакумирање и кабину сам урадио истискивањем. Кабину сам урадио од провидног јувидура дебљине 1.2mm, мада је за ово плекси бољи. Јувидур сам купио, својевремено, у “Уради сам”.


Međutim, nisam baš bio zadovoljan krajnjim rezultatom.  Bolje je, ako možeš da nađeš pleksi staklo ili klirit i to dobljine oko 2mm.

Možeš da se podsetiš kako sam ja radiona http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9188.msg58067.html#msg58067 , a ima na Forumu još nekolilo sjajnih postova na ovu temu.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #84 on: November 13, 2012, 01:43:15 PM »
Znam da ima milion nacina ali za pocetak ja bi izradio iz stirodura pa jedan sloj svile i farba. Ondak mozes da izdlabis i olaksas. nece biti prodziran to je malo bedaks   :-\ ali imas za par dana gotov.
Svaka cast za rad, odlicno je ispalo sve  (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #85 on: November 13, 2012, 10:43:13 PM »
Mislim da bi se ovde uklopila i crna kabina kao kod Tose i mene. Pogledaj na dnu ove stranice kako je ispalo..
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,5594.45.html

Imam jos malo te folije pa ako zatreba javi se..
« Last Edit: November 13, 2012, 10:44:47 PM by drjack »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #86 on: November 14, 2012, 12:11:28 AM »
Hvala svima.

Inače, DrJack, ta crna folija koju koristiš, da li je to od nekog proizvoda široke potrošnje koji se lakše nalazi na tržištu ili baš folija za pakovanje (vakumiranje)? Ovo te pitam iz razloga što u Crnoj Gori u slobodnoj prodaji teško nalazimo nešto sofisticiranije od sjekire  :sljus

Presko, kad kažeš pleksi, misliš li na pleksiglas?
Što se tiče polikarbonata, njega bih mogao naći pod uslovom da me ne zapadne neka vrhunska termostabilna struktura, a meni se hoće tako da nabasam na nešto što je dobro za sve osim za ono što meni treba?!

 (pijemo)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #87 on: November 14, 2012, 08:24:47 AM »
Crna folija koju smo koristili je bas za vakumiranje.
Ne znam tacan sastav niti da li moze da se kupi u maloprodaji.
Ja sam je dobio od ljudi koji imaju vakum masinu.

Pozdrav
« Last Edit: November 14, 2012, 08:26:51 AM by drjack »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1552
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #88 on: November 14, 2012, 08:30:37 AM »
Presko, kad kažeš pleksi, misliš li na pleksiglas?


Da, baš to.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: SU 26, 21% size, benzinac 26-30cc...
« Reply #89 on: November 15, 2012, 10:50:23 AM »
Kupi deci neku ogromnu igračku u kutiji sa providnim poklopcem-folijom. Nema veze ako je i savijena, bitno da nije puknuta. Folija je dovoljno debela (oko pola mm) i može ponovo da se oblikuje!
#FFCC00