Author Topic: Pomoc?  (Read 10954 times)

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Pomoc?
« Reply #15 on: January 07, 2013, 07:42:25 PM »
Bilo koji od ovih danasnjih :)
Kad su izbacili olovo iz kalaja, snizili su tacku topljenja. Zato danas ima veliki broj otkaza elektronike koja proradi posle prekuglavanja :)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: Pomoc?
« Reply #16 on: January 07, 2013, 07:51:46 PM »
Zemlja Malaja,ima najvise kalaja  oo))
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Pomoc?
« Reply #17 on: January 07, 2013, 08:08:34 PM »
Bilo koji od ovih danasnjih :)
Kad su izbacili olovo iz kalaja, snizili su tacku topljenja. Zato danas ima veliki broj otkaza elektronike koja proradi posle prekuglavanja :)

Crveno je netačno. Bez olova, temperatura topljenja lemnih pasti u elektronici je povećana. I broj otkaza nema ništa sa tim.

Pozdrav
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Pomoc?
« Reply #18 on: January 07, 2013, 09:14:25 PM »
Lemilica od 20W nije ni približno dovoljno jaka da lemi ovako debele kontakte. Eventualno ćeš uspeti da zalemiš, ali kakav će biti kvalitet tog lema, to je veliko pitanje.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc?
« Reply #19 on: January 07, 2013, 10:54:53 PM »
Materijali za meko lepmljenje su većinom legure kalaja Sn i olova Pd. Razlog je to što im je tačka topljenja mala i što su legure uglavnom boljih mehaničih svojtava od čistih komponenti. Tačka topljenja zavisi od odnosa smese i to po specijalnom faznom dijagranu.
Na dijagramu se može videti i to, da je najmanja tačka topljenja smese od 183 C je negde u odnosu Sn 62% Pb 38% i gde nema međufazne kristalizacije. Ta tačka se zove eutektička tačka. Ovaj odnos smese je najkarakterističnije za žice za lemljenje u elektronici. Ako  se odstupi od ovog odnosa, ulazi se u oblasti međufaza koje loše utiču na stvaranje dobrog električnog kontakta pri hlađenju. Prave se lemovi u drugim odnosima ali za druge potrebe od kontaktnog.





Sa porastom ekološke svesti čoveka, koji nije još na onoj visini koja bi ga spasla od autotrovanja, pojavila se potreba za zamenom olova u elektronici generalno u svim komponentama sa raznim drugim obojenim metalima. Bezolovni lemovi sadrže puno kalaja sa malo srebra i bakra. Činjenica je da je tačka topljenja  veća od Sn60Pb40 legure i to oko 215 C Evo i trofaznog dijagrama. Sve je jasno.  mmmm  A tek višefazni kako izgledaju.  oo))





Pored gore pomenutih proizvoda ima još raznih legura za lemljenje u zavisnosti od primene. Ovde su mnoge nabrojane i vidi se i to da im je taćka topljenja veoma različita.  Ovo sažeto sam napisao samo da se vidi da tema o mekom lemu nije jednostavna ni teoretski, a kamoli praktički, pa ne vredi rasptravljati se previše. Bolje je informisati se. Ovaj internet je odličan. Svu teoriju koju sam još pre mnooogo godina učio, za čas sam osvežio i podelio ovde.
Praktički, moje iskustvo je loše sa jeftinim kineskim lem žicama. Mislim da zaboravljaju staviti kalaj i pastu koliko treba i sadrže visok procenat olova, koji je jeftiniji.  :sljus Najbolje je kupiti kvalitetne sa brendom ma koliko su skupi. Sa njima je milina lemiti.

Ima lemilice u HK od 80W sa dva vrha. Kupasta je za tačkasto lemljenje i tanke kontakte i pljosnata za deblje žice i konektore. Na video klipu su koristii ovaj, ali su mogli staviti pljosnati vrh.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__10904__Soldering_Iron_230V_80W_w_Spare_Tip_.html

 4e
« Last Edit: January 07, 2013, 11:01:53 PM by tibeteagle »

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Pomoc?
« Reply #20 on: January 08, 2013, 12:15:40 AM »
Bilo koji od ovih danasnjih :)
Kad su izbacili olovo iz kalaja, snizili su tacku topljenja. Zato danas ima veliki broj otkaza elektronike koja proradi posle prekuglavanja :)

Crveno je netačno. Bez olova, temperatura topljenja lemnih pasti u elektronici je povećana. I broj otkaza nema ništa sa tim.

Pozdrav

OK! Ja cuh pogresno od servisera mobilnih. Evidentno trebam proveravati svoje izvore bolje :D

Izvinjavam se ako sam koga obmanuo  ()-()

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Pomoc?
« Reply #21 on: January 08, 2013, 12:38:16 PM »
Kad ste već pomenuli lemljenje, našao sam odličan tutorijal o tehnikama lemljenja.

Sastoji se iz 3 dela i mislim da vredi pogledati.







Možda bi bilo zgodno da se promeni naziv teme u nešto prikladnije, jer ima lepih objašljenja pa da neko kasnije kada pogleda, lako nađe sve o lemljenju.

Offline sibisi666

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
Re: Pomoc?
« Reply #22 on: January 12, 2013, 01:42:40 PM »
posle ovih super saveta i video tutorijala, nema ko ne moze da zalemi, pod uslovom da ima kvalitetniju lemilicu, ja koristim staru wellerovu  lemilicu iz 80tih godina, male snage, jedino sto moram da prilagodim vrh lemilice u zavisnosti sta lemim.

Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Re: Pomoc?
« Reply #23 on: January 16, 2013, 03:22:47 PM »
Napravio sam mesta u avionu za bateriju i zalemio konektore, sve odlicno radi. CG je na mestu.
Hvala na smim savetima   :)
« Last Edit: January 16, 2013, 03:25:59 PM by Ljubomir Kaludjerovic »