Author Topic: Pomoc?  (Read 10955 times)

Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Pomoc?
« on: January 04, 2013, 11:16:44 AM »
Kupio sam bateriju za Super Cub LP ali je malo duza i nemoze da udje u avion. Malo je duza od baterije koju sam dobio uz avion.

Zelenu sam dobio uz model a zutu sam posle kupio




Mislio sam da isecem jedan deo(zaokruzeni deo) i onda bi bilo dovoljno mesta




Potreban mi je savet . mmmm

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc?
« Reply #1 on: January 04, 2013, 11:27:25 AM »
Seci  (work) (work) :)aplauz
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pomoc?
« Reply #2 on: January 04, 2013, 11:36:53 AM »
Možeš da isečeš taj deo samo imaj na umu da je baterija koju stavljaš teža od ove koja je bila u njemu pa ćeš morati da je postaviš tako da ne poremetiš CG odnosno težište. Verujem da si uz taj avion dobio uputstvo u kom je naznačeno na kom mestu na krilu je težište i nikako ne poleći dok se ne uveriš da je sve na svom mestu.
Pozdrav i slobodno pitaj sve što nije jasno.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Pomoc?
« Reply #3 on: January 04, 2013, 11:40:18 AM »
Seci slobodno ,samo pazi da ne ostanu ostre ivice koje mogu da ostete bateriju. Obavezno proverri CG kao sto rece kolega Ivan .
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Re: Pomoc?
« Reply #4 on: January 04, 2013, 11:47:57 AM »
Hvala  (yay)

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Pomoc?
« Reply #5 on: January 04, 2013, 01:57:52 PM »
Moras i konektore da zamenis,ako nemas javi se.. ;namig
http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/product&path=77_107&product_id=3413

Pozdrav

Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Re: Pomoc?
« Reply #6 on: January 04, 2013, 01:59:21 PM »
Imam konektore ali neznam kako da ih zamenim?  ???

« Last Edit: January 04, 2013, 02:17:57 PM by Ljubomir Kaludjerovic »

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: Pomoc?
« Reply #7 on: January 04, 2013, 02:25:27 PM »
Pozovi me na 064 157 04 18 Vladan da resimo 4e

Poz...

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc?
« Reply #8 on: January 04, 2013, 02:42:45 PM »
Sine... da ti objasni cika Zajko... posto si kod mene pokupovao sve to sto imas... ako se ne varam...

Prilicno si tvrdoglav, kao i vecina Vas... ne znas a neces da slusas...
Pre te kamerice i baterije i konektora... ako vec zelis da ostanes u ovoj prici treba da uzmes neki solidan punjac za sto vise vrsta baterija, pozeljno je da bude sa kontrolama... I to sam ti nudio dok sam imao 7-8 razlicitih i po razlicitim cenama... Kupis jedan solidan punjac i zavrsis pricu.... OK, zatim dodatna baterija da bi se vise naleteo... Uz punjac obicno dobijes neke kablove, ali je potrebno da ih prilagodis svojim potrebama, malo uzme tata lemilicu u ruke, ili ti neko napravi tu zamenu konektora... Ali moras da znas sta hoces... Da sam na tvom mestu ja bih taj EZ3 konektor sa Parkzonovog Super Cub-a zamenio sa T- konektorom muski, na originalnu bateriju stavio T-zenski i isto to na ovu drugu bateriju ili obratno na drugu bateriju EZ3 muski... sve su kombinacije dozvoljene... ali kod nas se najvise koristi T-konektor, tako da nekad neko moze da ti pozajmi bateriju za neki let ili ti nekome da pozajmis bateriju..
Sednes ispred aviona pogleas gde sta treba, razmislis  mmmm i samo jos odradis... ali je nevolja sto pocinjes da se siris a glavnu stvar si zapustio punjac baterija.... Taj fabricki je odlican po kvalitetu, ali spor i nema kontrolu baterija, balansiranje itd... Da bi sto manje para bacao okolo/naokolo trebas da osmislis sta hoces i kako...
A ovako kako si krenuo da pitas sve i svasta takve ces verovatno i odgovore dobijati, sve i svasta...
Fokusiraj se i moj ti je savet... uhvati se dedne stvari i nju koliko toliko trajno resi, pa predji na sledece...
Pozdrav Z.
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: Pomoc?
« Reply #9 on: January 04, 2013, 05:23:22 PM »
Imam konektore ali neznam kako da ih zamenim?  ???



Daj Vladi( Belja kv ) on zna to da ti zalemi,tacno de je plus a de minus  :_D :hehe

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc?
« Reply #10 on: January 04, 2013, 06:41:27 PM »
Quote
Imam konektore ali neznam kako da ih zamenim?  ???
Na video snimku se vidi kako da se lemi konektor i šta je potrebno za lemljenje. Ko duže planira da se bavi nekim hobijem gde ima električnih žica i konektora, poželjno je da ima sve ovo.



Off topic.
@Lj.K. drugom prilikom tačno naslovi topik koji otvaraš. Recimo: Pomoć oko zamene većeg akumulatora i lemljenja konektora.
 ;namig

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Pomoc?
« Reply #11 on: January 07, 2013, 02:21:56 PM »
Samo što ovaj na snimku ima neku lemilicu od 2W izgleda pošto mora da drži 5 minuta na kontaktu da bi rastopio kalaj. Mislim da je ovde ključno imati dovoljno jaku lemilicu, plus da se zadrži par sekundi nakon što se rastopi kalaj da bi bilo sigurno da je rastopljen svuda.

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Pomoc?
« Reply #12 on: January 07, 2013, 05:17:56 PM »
Ja imam lemilicu od 20W i ove xt je bas tesko zagrejati. Unakazio sam plastike od 2 konektora prvi put (aligator se usekao)
Sada:
- Spustim lemilicu na xt kontakt koju sekundu
- Odmaknem lemilicu da se malo povrati
- Vratim je na xt kontakt i tu, gde drzim lemilicu, jako blizu prinesem kalaj i on predje na konektor. Ne stedim. Dakle, konektor nakalajisan.
- Zicu nakalajisem
- Stavim zicu u otvor i on normalno ne moze da stane. Pustim lemilicu na zicu. Kalaj se i na zici i na konektoru otopi, gurnem zicu. Kalaj se stegne.

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
  • Goran Nis
Re: Pomoc?
« Reply #13 on: January 07, 2013, 05:46:01 PM »
Ja imam lemilicu od 20W i ove xt je bas tesko zagrejati. Unakazio sam plastike od 2 konektora prvi put (aligator se usekao)
Sada:
- Spustim lemilicu na xt kontakt koju sekundu
- Odmaknem lemilicu da se malo povrati
- Vratim je na xt kontakt i tu, gde drzim lemilicu, jako blizu prinesem kalaj i on predje na konektor. Ne stedim. Dakle, konektor nakalajisan.
- Zicu nakalajisem
- Stavim zicu u otvor i on normalno ne moze da stane. Pustim lemilicu na zicu. Kalaj se i na zici i na konektoru otopi, gurnem zicu. Kalaj se stegne.

Ovo je najbolje uputstvo. Ja koristim lemilicu od 30W koja radi na 12V i lemljenje konektora ne traje vise od 2 minuta uz predhodnu pripremu konektora i kabla(zice). Kod ovakvih delova treba "odmarati" plastiku tj. pustiti da se ohladi znaci kad zalemis jedan kabal pustis da se ohladi sve pa onda lemis drugi.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Pomoc?
« Reply #14 on: January 07, 2013, 07:38:52 PM »
O lemljenju je bilo dosta price na ovom forumu i jedini zakljucak koji sam ja iz sve price a i iz prakse izvukao je da je za lemljenje najvaznije da imas dobar kalaj. Inace koristim lemilicu koja je 90 ih godina kupljena kod rumuna za jednu chrvenu i dok nisam nabavio dobar kalaj namucio sam se da bilo sta zalemim. Nazalost kalaj koji koristim sam kupio slucajno i nema na sebi nikakvu oznaku debeo je oko 1.5mm i ima paste u sredini. Imam jos nekoliko koturova kalaja sa kojima bukvalno ne mogu nista da zalemim jer se lemilica ponasa kao da je hladna a o lemljenju kablova od na primer 4mm nema ni govora. Ovaj kalaj kao da ima nizu tacku topljenja i sa njim ide sve kao podmazano...
Nazalost ostalo mi je jos oko pola metra i nemam pojma kako da sledeci put kupim dobar kalaj.
Pozz