Author Topic: Problem sa Punjacem ili nesto drugo  (Read 6018 times)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« on: January 23, 2012, 09:00:54 AM »
Imam punjac Hyperion EOS0606i i imam jedan problem.
Kada hocu da napunim beteriju npr cest slucaj baterija 2350mAh 3s koja je ispraznjena do 3.65V po celiji, namestim punjenje sa 0.5C punjnja,
odnosno punim sa oko 1150 mAh jer mi nije bitno za koje vreme ce se napuniti.
Posle odredejenog vremena oko npr sat vremena punjac daje zvucni signal da je baterija napunjena.
Kad pogledam napunjene su sve tri celije do 3.95 ili 4.0 V po celiji (u zavisnosti od slucaja, ali su sve tri dobro izbalansirane) e sad zasto nije baterija napunjena do mah 4.2 V po celiji.
Ja onda opet pokrenem punjac sa istim podesavanjima i batereija se napuni do 4.2V po celiji.
Samo da napomenem bateriju kada punim ne praznim je jer mislim da to nema potrebe za Li-Po baterije.
Da li na ovo utice ulazni napon koji je na punjacu 12.5V???? :sljus
Pozdrav

Offline matovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 413
    • ModelSport.rs
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #1 on: January 23, 2012, 09:07:52 AM »
Imas podeseno vremensko ogranicenje punjenja ili nesto slicno? Ja bih prvo proverio to :)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #2 on: January 23, 2012, 09:16:56 AM »
Imas podeseno vremensko ogranicenje punjenja ili nesto slicno? Ja bih prvo proverio to :)

Ovaj punjac nema tu opciju, ili ja bar ne znam za to.
Mislim da to nije problem.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #3 on: January 23, 2012, 04:37:44 PM »
Imam punjac Hyperion EOS0606i i imam jedan problem.
Kada hocu da napunim beteriju npr cest slucaj baterija 2350mAh 3s koja je ispraznjena do 3.65V po celiji, namestim punjenje sa 0.5C punjnja, odnosno punim sa oko 1150 mAh jer mi nije bitno za koje vreme ce se napuniti.
Posle odredejenog vremena oko npr sat vremena punjac daje zvucni signal da je baterija napunjena.
Kad pogledam napunjene su sve tri celije do 3.95 ili 4.0 V po celiji (u zavisnosti od slucaja, ali su sve tri dobro izbalansirane) e sad zasto nije baterija napunjena do mah 4.2 V po celiji.
Ja onda opet pokrenem punjac sa istim podesavanjima i batereija se napuni do 4.2V po celiji.
Samo da napomenem bateriju kada punim ne praznim je jer mislim da to nema potrebe za Li-Po baterije.
Da li na ovo utice ulazni napon koji je na punjacu 12.5V???? :sljus
Pozdrav



Ako je tako kako si napisao, nisi namestio punjenje do kraja, tj ograničio si punjenje na 1150mAh a to nije struja već kapacitet tj kad dostigne tu vrednost pre 4,2V on prekida punjenje. Zapravo, punjenje prestaje ili kad postigne 4,2V ili kad "doda" 1150mAh !

Pozdrav
#FFCC00

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #4 on: January 23, 2012, 06:43:06 PM »
Prvo da kažem, neka se niko ne ljuti što su obrisana 3 odgovora koja su bila nekako konfuzna i potpuno van konteksta pitanja.

A sad da probamo konkretno da odgovorimo, ajde prvo pročitaj ovo uputstvo:

http://media.hyperion.hk/dn/eos/EOS0606i(dc)-B-MAN-EN.pdf

Koliko sam ja na brzinu video, ima da se podesi kapacitet baterije koju puniš. Verovatno je to, jer je malo drugačije nego uobičajeni načini podešavanja. Proveri sve još jednom pa ćemo da vidimo. Ako ti nešto nije jasno, navedi stranicu uputstva pa da ti razjasnimo.

A ovo je link ka toj seriji pinjača: http://media.hyperion.hk/dn/eos/

Pozdrav
branko
« Last Edit: January 24, 2012, 01:22:29 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #5 on: January 24, 2012, 08:04:15 AM »
Resio sam problem.
Na displeju prilikom podesavanja pre pocetka punjenja, a sto nigde nije prikazano u uputstvu, uglavnom je prikaz samo
za vreme punjenja, je sledeci sadrzaj:
1 u gornjem levom uglu je prikaz tipa baterije (lipo, LIfe....)
2 u gornjem desnom uglu je C punjenja odnosno sa kojom strujom se puni
3 u donjem levom uglu je koliko baterija treba da se napuni
4 i u denosm donjem uglu je tip baterije 1s...3s.

Ono sto je mene zbunjivalo je kad se podesava stavka pod 2 i pod 3 automatski se obe povecavaju, znaci ako namestim
da se baterija koja je 2350mAh puni sa 0.5C on automatski podesi da je puni do 1150 mAh ( a ova stavka prilikom punjenja se ne prikazuje), znaci ove dve stavke treba posebno podesavati.
Mislim da je jedan od odgovora bio tacan :big smile :)aplauz :)aplauz
Kod starijeg punjaca (crvena i zelena lampica) i koji automatski prepoznaje bateriju toga nije bilo, ali ...... (res)
Pozdrav i hvala.
« Last Edit: January 24, 2012, 01:25:17 PM by branek »

Offline duke

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 251
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #6 on: January 29, 2012, 06:15:30 PM »
treba mi pomoc, trazim dobar i brz punjac za NiMh baterije, ako moze neka preporuka ali da nije preskupa  ()-()

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #7 on: January 29, 2012, 06:53:19 PM »
treba mi pomoc, trazim dobar i brz punjac za NiMh baterije, ako moze neka preporuka ali da nije preskupa  ()-()

NiMh baterije ne trpe brzo punjenje. Naime, brzo punjenje im drastično skraćuje vek trajanja.
O tome je više puta pisano na forumu, tako da nema potrebe ponavljati.
Zbog nezgodne "memo" osobine ovih baterija, dobar punjač ne može biti i jeftin.
Ako hoćeš mene da poslušaš, najjeftinija i najbolja varijanta ti je da nabaviš ovaj punjač i možeš da ga koristiš i za druge tipove baterija, Uostalom, svi gledaju da pređu na LiPo baterije.
http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewitem.asp?idproduct=7028

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #8 on: January 29, 2012, 06:53:53 PM »
Accucel 6, puni sve. I ne uzimaj ni slucajno punjac koji je samo za NiMh, u stvari otarasi se tih NiMh cim pre i predji na LiPo.

poz
Veljko

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #9 on: February 14, 2012, 07:14:07 PM »
ja bih kupio punjac za baterije (imax B6) na dvanest volti da bi mogao da punim baterije na livadi,dali vredi nesto taj punjac dal da uzimam ili ne.javascript:void(0);

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #10 on: February 14, 2012, 07:20:45 PM »
evo naso sam youtub-u taj punjac sto me zanima pa vi mi kazite misljenje ()

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #11 on: February 14, 2012, 07:31:48 PM »
Kao što je Magic rekao, preporuka za Accucel 6.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7028

Jako je sličan tom Imax B6, ako nema i isti software, samo izgleda da ga druga fabrika pravi.
Dosta ljudi na forumu ima Accucel i on je provereno dobar.

Obrati pažnju da mu je potrebno dodatno napajanje od 11-17V i da ne možeš da ga uključiš direktno u 220V ali zato možeš na livadi da ga puniš akumulatorom od automobila.
Za kuću ti je potreban odgovarajući adapter, snage više od 50W koliko je deklarisan punjač, a dobro je i malo više da ima rezerve.

Dosta je pisano o ovom punjaču pa ćeš lako naći sve što te o njemu interesuje, počev od ovog gore linka.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #12 on: February 14, 2012, 07:35:46 PM »
samo da se nadovežem, obavezo kupi i ovo. prošle godine je u hrvatskoj čovek ostao bez auta prilikom punjenja na livadi. mislim i da na jutjubu postoji link sa snimkom. nije nikakav trošak, a može da zaštiti ako nešto krene naopako.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__4364__Lithium_Polymer_Charge_Pack_25x33cm_JUMBO_Sack.html

http://rcfly4um.org/index.php?topic=5976.0


« Last Edit: February 14, 2012, 07:38:05 PM by Gatti.Gatozza »

Offline mita22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 38
Re: Problem sa Punjacem ili nesto drugo
« Reply #13 on: February 14, 2012, 07:43:08 PM »
hvala na savetima (res)