Author Topic: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju  (Read 24469 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #15 on: June 11, 2011, 11:25:49 PM »
Dragane  :)aplauz  (pijemo) sa ovim novim podacima mnogima ces ubuduce ustedjeti kako baterija tako i novca,naravno ko se bude pridrzavao ovoga.Kad sam ulazio u LiPo svijet imao sam punjac koji nije imao mod praznjenja baterija pa sam prilikom prvih letova sa novom baterijom vodio racuna o trajanju leta i rezimu letenja znaci bez velikog gasa.Na ovakav nacin sam formirao baterije.Sada kad imam punjac Hyperion  EOS 0606i koji ima mod praznjenja svaku novu bateriju sam prvo praznio i punio  sa 0.5C i prve letove takodje izvodio sa manjom amperazom.Ubuduce cu se pridrzavati procedure koju si  do detalja ovdje objasnio.Veoma korisna informacija koja moze biti i u fazonu "ni sam ne znam zasto sam ovo ispricao ali uglavnom ne moze da skodi a cim ne skodi ... :big smile  (pijemo)
« Last Edit: June 11, 2011, 11:38:50 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #16 on: June 25, 2011, 08:56:24 AM »
Veljko

Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #17 on: July 08, 2011, 09:28:23 PM »
Novu TURNIGY 3000mA 20C sam formirao na nacin kako je opisano i ostavio je napunjenu.
Posle par dana proverim napon i vidim da je jednoj celiji pao napon na 3.8V.
Dali to znaci da je ova celija neispravna mmmm

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #18 on: July 26, 2011, 01:07:33 AM »
Stigle su mi baterije iz HK al nisam kuci jos mesec, dva, dal treba nesto da se dopunjavaju ili mogu da stoje tako kako su stigle i da me cekaju?

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #19 on: July 26, 2011, 07:38:53 AM »
Najbolje da stoje tako kako su stigle i ako može smesti ih u frižider(pre toga lepo ih zatvori u neku vakuum činiju ili kesicu),više im odgovara hladnića za čuvanje nego neko toplo mesto.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #20 on: July 26, 2011, 02:29:22 PM »
ok, hvala na brzom odgovoru :mhm

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #21 on: August 27, 2011, 07:19:30 PM »
Da li moze neko da da link prema proizvodjacu baterija lipo da baterija treba da se razradjuje malim strujama?

Koliko sam ja obavesten a i jako dugo koristim lipo baterije svejedno je da li se prazne pri prvom letu, max ili manjom strujom koja je propisana na samoj bateriji.
Svaka bat ima odredjen br ciklusa i ne sme se prazniti vise od 80%
Lipo baterije su fabricki formirane i spremne za punjenje i praznjenje bez razradjivanja.

I jos nesto zamislite kada bi uzeli 3 puta da ispraznite bateriju sa 0.5C koja je 5000ma  6S  45C recimo nekim dobrim punjacem
Praznjenje na punjacu bi trajalo oko 2 dana

Sto znaci za svaku bateriju za veci model  neko treba 6 dana kako bi je ispraznili 3 puta da bi se ona dobro razradila????
Mozda ovo od 2 dana nije tacna informacija ali  recimo da je tako
Sad cu staviti bateriju Align 2600ma 6s 45C da se prazni sa 05c pa cu da izmerim vreme praznjenja...

 (:sok:) (:sok:) (:sok:)
« Last Edit: August 27, 2011, 07:25:58 PM by Danijel »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #22 on: August 27, 2011, 07:28:02 PM »
Možda baterije ipak nisu fabrički razrađene. Ovde su ljudi dali par predloga i iskustvom potvrdili da nakon ovakvog razrađivanja nema naduvavanja baterija u velikoj meri. A mislim da si se baš ti jednom žalio na 13 maju da ti se gomila baterija naduvalo.

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #23 on: August 27, 2011, 07:37:00 PM »
Lipo baterija mora biti fabricki razradjena kako bi se koristila ali ovo niko do sad nije propisao
Meni su se naduvale baterije iz razloga sto ih praznim vecom strujom od dozvoljene i to na helikopterima do sada ni jedna baterija koju sam koristio u avionu nije se naduvala.
Naduvavanje baterija je sirok pojam ali razradivanjem se nista kod lipo ne postize. Lipo baterije ukoliko imaju problem pri prvom [punjenju ne pomaze nista sto tu bateriju moze da ozivi i da joj produzi vek trajanja, ukoliko se balansira i puni sve kako treba ima odredjem br ciklusa i ne sme se prazniti preko 80% ukoliko se toga pridrzavate nema nikakvih problema.

Postoje baterije koje se moraju formirati pri prvom punjenju ali to se ne odnosi na lipo i life baterije

Lipo baterije su napravljene za brzo praznjenje ali ne do kraja dok kod life mozete prazniti svih 100% i to odmah prvi let.

Jedino sto izaziva ranije naduvavanje baterija je praznjenje vecom strujom od dozvoljene ili stajanje skroz pune baterije vise od 6 meseci.
« Last Edit: August 27, 2011, 07:51:34 PM by Danijel »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #24 on: August 27, 2011, 08:54:35 PM »
Na linku koji sam okacio ranije su prakticno instrukcije sa F3A Unlimted sajta a covek koji je to preporucio je jedan od pionira letenja na struju i njegova preporuka je:

PRVA 3 CIKLUSA BATERIJU PRAZNITI SA MAKSIMALNO 5C (baterija od 1000mAh se prazni sa 5A) DO SAMO 50% NAZIVNOG KAPACITETA.

Znaci, kada baterije dodju nove iz radnje, dopunite ih, praznite sa 5C do 50% i tako 3 puta, posle toga su stvarno spremne za upotrebu!

Ovo je preporuka od nekog ko koristi LiPo od 2005!

poz
Veljko

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #25 on: August 27, 2011, 09:11:42 PM »
Pa dobro to jeste preporuka ali ako proizvodjac baterija ne daje takvo uputstvo nego kaze da su baterije odmah spremne za let
Ja imam uputstvo od flightpower baterija koje sam kupio nove gde pise da bateriju treba kada se kupi nova ona je puna oko 60% treba isprazniti do 20% i tek onda puniti
i ne pise nikakvo uputstvo za formiranje prva 3 puta vec da je baterija spremna za extremne letove

To su samo neke pretpostavke ljudi , ali ni jedan proizvodjac baterija to nije naznacio samo pise koliko ciklusa baterija ima.
I evo ja sam pokusao da praznim baterija sa o.5C vec 2 sata punjac mi je ispraznio oko 95ma sto znaci da ako uzmem bateriju od 3000ma treba da je praznim 25 ili 30 sati i tako 3 puta???

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #26 on: August 27, 2011, 09:32:59 PM »
Proizvodjaci ne daju preporuke jer nemaju pojma, jer ako bi dali preporuku i nesto crkne onda moraju da zamene bateriju. Preporuka koju sam preneo je od nekoga ka leti jaaaaaako puno svaki dan i ekperimentisao je sa LiPo baterijama i dosao do ovog zakljucka. Ako se baterije razrade na ovaj nacin taj isti covek onda i daje garanciju na svoje baterije! I Danijele nije 0,5C nego 5C sto je bitna razlika.

Jos odavno sam pisao da je broj ciklusa pa skoro nebitan i da se pokazalo da u laboratorijskim uslovima na 1000 ciklusa ako se prazne do 80% onda je gubitak kapaciteta i performansi pa skoro beznacajan. Ono sto ih najvise unistava je veca struja praznjenja od dozvoljene (to ne znaci da ako na nekoj bateriji pise 30-40C da ona to stvarno i jeste, nego se samo treba nadati da nas prodavac ne laze mnogo!) i vreme. Baterije realno traju do 3 godine ako se pravlino ophodimo prema njima a ko uspe za to vreme da napravi vise od 1000 ciklusa svaka mu cast!

poz
Veljko

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #27 on: August 28, 2011, 12:38:43 PM »
Ovo je uputstvo koje se dobija iz Align-a

  Align 6S 2600mA

  This Li-poly battery features high efficient and high discharge, use a inspection machine to match packs, suitable for TREX 500 series and other professional model airplanes and helicopters.
    Max Continuous Discharge: 25C, Burst Discharge: 30C. Normal operating temperature is approx. 40-65°C(within 80% of rated discharge). Max. temperature: 80°C.
    Recommend to discharge the battery within 80% of rated discharge, keep 90% capacity when over 100 cycles, keep 85% capacity when over 150 cycles.(The cycle life and efficiency will reduce due to high current, high temperature and over-discharge)
    Output:22.2V(6S1P)2600mAh
    Dimension:43x143x33mm
    Weight:418g(Not including connectors)

NOTE: When using high energy Li-poly Battery, please do not over-discharge, over-charge batteries, or result over-high temperature. Discharging capacity can't exceed 80% of the max capacity after full charging to ensure a good cycle performance.Recommend to full charge a brand new battery before using and only discharge the battery 70% for first 5 times to make a good efficiency of the battery. Please make it a habit to always count time for flight, or please set a low voltage protection on ESC (Cell voltage after stopping using can not lower than 3.2V). Do not use the battery at insufficient of voltage. Do not expose batteries to sunshine or store/ charge batteries at the temperature up to 35℃ in a airtight car. The environment high temperature could cause the damage or the danger of burst. If the battery becomes hot while high current discharging or flying, please do not charge the battery immediately. Wait to cool down(about 20 mins), then inspect to recharge. If against follow the original factory using rules, possibly cause the battery to inflate or any dangerous accident happens. Do not leave the charger is operating unattended as it may cause a fire.

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Kako pravilno "razraditi" novu Lipo bateriju
« Reply #28 on: August 28, 2011, 11:28:48 PM »
Ajde dogovorite se treba razrada ili ne :hehe :hehe 4e
ili da kupujem polovne
« Last Edit: August 28, 2011, 11:30:52 PM by JRlotpi »