Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 93018 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #150 on: May 26, 2011, 01:46:51 PM »
I na mom Thundreboltu, na vertikalcu, je pukla plastika, ali sreća da je skroz išla tanka čelična žica. Plastika je pukla tik do mesinganog gela na koji se navrće viljuškica, sa zadnje strane trupa, ispred vertikalca.

Na novom Hellcatu, umesto plastičnog bovdena postaviću čeličnu žicu od 2 mm.
Na krajevima žice će biti narezan navoj, a strugar će napravidi deo koji će imati unutrašnji navor isti kao na žici i spoljni od 3 mm za viljuškice.
Ovakvim "mehaničkim" spojem nema mogućnosti da se nešto odlepi, pukne ili se svuče...

Pozdrav

Mirče


Offline dule-le

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 68
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #151 on: May 29, 2011, 01:02:38 AM »
fino odradjen poso

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #152 on: June 02, 2011, 04:16:42 PM »
Napokon je krenuo i proces starenja.  Jos nije ni prohodao a vec stari. Ali tako je to.

Nakon podosta procitanih sajtova, pregledanih postova, konstultacija sa kolegama modelarima,
krenuo sa "prljanjem". Kada sam zadnji put bio u Novom Sadu, Mirce me je odveo uneku radnjicu
koja prodaje slikarski materijal i u njoj sam kupio crnu, braon, oker i belu uljanu slikarsku boju,
kao i terpentin koji sluzi za razredjivanje boje a ujedno pomaze da se boja brze osusi.



Postupak je sledeci. Boje se pomesaju i razrede terpentinom da bi se lakse razmazale.
Boja se zamesa, da bude dovoljno retka da moze da se nanese. Cak mi se cini da mnogo bolje izgleda kada se
ne zamesa toliko da ne bude jednobojna masa vec da kada se nanese ostavi visebojni trag. Sve u svemu
zamesana boja ima "interesantan" izgled.





Prva proba je bila na gornjoj strani krila u delu koji se ne vidi, onaj deo koji pokriva trup.
Rezultatima nisam nimalo bio zadovoljan. Probao sam nekoiliko puta, medjutim, izgleda da je ta gornja boja suvise tamna
i da cu na njoj morati za "wedering" da koristim samo crnu boju.





Ako rezultat nije odgovarajuci, boja se jednostavno skida krpicom natopljenom u terpentin.

Donja strana je siva i na njoj sam resio da radim, pa sta bude.

Ovako je krilo izgledalo pre pocetka, prilicno plasticno.



Boju sam naneo na krilo koristeci pamucnu krpu i mazao je u svim pravcima.











Boji je potrebno neko vreme da se osusi 1-2 sata. Nakon tog vremena krpicom, (suvom ili malo ili mnogo natoljenom terpentinom u
zavisnosti koliko na tom delu zelimo da skinemo boju) skidamo visak boje. Boju bi trebalo skidati u pravcu u kojem vazduh struji oko krila ili trupa
U prvom prolazu sam boju skidao krpom koja je samo malo nakvasena terpentinom. U sledecem skidanju sam koristio suvu pamucnu krpu.
Bitno je i da krpa bude mekana jer se onda mogu finije uraditi detalji. Ako se negde i skine malo vise boje, slobodno mozete ponovo
naneti boju na to mesto, sacekati da se osusi i nastaviti.



Evo rezultata. Ne znam kako ce to Vama izgledati na ovim slikama ali uzivo deluje dobro. Zadovoljan sam.





























Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #153 on: June 02, 2011, 08:02:36 PM »
Fenomenalan rad Miso, svaka cast. Nego kad planiras da poletis zeroa, da li je posle ovog rada sve spremno?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #154 on: June 02, 2011, 09:24:22 PM »
Hvala. Do prvog leta ce proci jos neko vreme. Potrebno je jos uraditi wedering na gornjoj povrsini modela, a zatim sve ponovo pregledati.
Sve polugice, srafove, sve osigurati, zalepiti, izbalansirati mode, pa tek onda probni let.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #155 on: June 02, 2011, 10:41:37 PM »
Lepo nema šta... Siguran sam da je uživo još bolje...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #156 on: June 03, 2011, 03:02:57 PM »
Eeeee Mišo, što si ga uprljao   :sljus

Šalim se! Ima da izgleda ko pravi ;namig

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #157 on: June 06, 2011, 12:42:22 AM »
Mislo da li si mozda merio koliko sad tezi model kad je skoro sve gotovo i da li si morao da dodas nesto olova pod kapotaz ili ispred tezista. Pozz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #158 on: June 12, 2011, 01:24:10 AM »
U Kombinat je stiglo još jedno krilo od Zero-a...
Model je Golubov (da, ima dva CMP modela od 1,8 i 2,1metra raspona), a ovaj je isti kao i Mišin.

Goša je kupio Robartove trapove, tj. samo "noge" i rešio je da ih ugradi. Za sada se ovi trapovi neće uvlačiti, nego će biti fiksirani na čeličnu žicu koja viri iz krila.

Pošto je krilo, u delu gde treba da se fiksiraju trapovi, prilično slabo, rešili smo prvo da ga pojačamo. 
Zahvaljujući Miši koji je to već radio, Golub je dobio na laseru isečena rebra od špera, koja se dodaju uz postojeća rebra u delu krila, gde se nalaze trapovi.
Miša je montirao trapove na uvlačenje, a mi smo iskoristili postojeća ojačanja, ali je Goša kod stolara napravio drvenu klocnu koja će nositi čeličnu žicu.
Stolari nisu štedeli na "matrijalu" tako da je klocna, onako, momačka... Ko je izbije, alal mu ćufte...









Kako radovi nalažu skinut je sav monokot, potom isečeni otvori za ojačanja rebara i ulepljene dve pločice. Kod Miše one nose trap, a kod Goše medj' njih je postavljena klocna...
na kraju je sve lepo ulepljeno i balzom ponovo zatvoreno krilo...

Sa druge strane krila već je postavljena i izšmirglana 25 gramska staklena tkanina...

Za sada smo stigli dovde sa radovima, nastavak sledi...

Sorry Mišo za ovaj "upad" u tvoj topic, ali modeli su isti, pa k'o velim, nek' ljudi vide da može i ovako da se preprave trapovi...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #159 on: June 12, 2011, 01:28:19 PM »
Mirce, naravno da ne smeta. Svrha ovog foruma bi i trebala da bude razmena iskustava, kao i primena razlicitih resenja na modelima.
A i mislim da je lakse da sve bude u jednom topiku a ne da se rasipa na nekoliko mesta pa covek ne moze pronaci ono sto ga interesuje.
Taj "balvan" ce sigurno pobediti cenejske rupe.

Ovih dana sam nasao malo slobodnog vremena i pored zavrsetka radova na Zero-u, uspeo da privedem kraju izradu jos jedog warbirda.

http://rcfly4um.org/index.php?topic=6970.0

Weathering se na donjoj strani aviona osusio tako da sam slicnan metod primenio i na gornjoj strani. Gornja strana je poprilicno tamna,
i kao boju sam koristio samo crnu. svaka druga kombinacija cak i kada se doda samo malo braon boje, nije imala smisla jer je bila
nevidljiva. Slike nisu bas nesto jer je sve jos uvek sveze i pa se boja presijava. U stvarnom zivotu (sto bi moj sin rekao) to sve mnogo bolje izgleda.






















za sada na modelu nema mitraljeza (nisam hteo da ga jos otezavam) ali sam ipak napravio weatherering
kako bih mogao naknadno da ih ubacim ako sve bude ok















Na nekim mestima sam ostavio malo vise boje pa cu jos malo prebrisati sutra. Ova boja ne susi brzo tako da se moze doradjivati cak i posle nekoliko dana.
Jedna od bitnijih stvari je krpa. Veoma je vazno da krpa bude po mogucnosti bez teksture i sto "ravnija"svaka neravnina na krpi se vidi i prenosi na model.
Najbolje je koristiti neku staru "prostu" majcu.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #160 on: June 12, 2011, 11:28:44 PM »
Mišo, lep je vedering koji si napravio. Verujem da je uživo utisak još bolji...

Danas smo u Kombinatu nastavili sa radom na Gošinom krilu...



Sinoć su zaplankirani otvori, danas sve izšmirglano, pregitovano i na kraju ponovo izšmirglano.
Već je pao mrak kad je postavljena staklena tkanina sa epoxy smolom i na donju stranu krila...







Sutra nastavak radova...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #161 on: June 13, 2011, 12:13:50 AM »
Je li to neka nova radna snaga. Rade li "na crno" ili "na belo"

Danas je resena jos jedna misterija. Aleksa i ja smo zadnjih dana podosta istrazivali kako da zastitimo ovu "mazaniju" koju smo pravili, on na FW
a ja na Zero-u. Ova uljana bolja koju smo koristili je poprilicno masna, tako da nismo bili sigurni sta ce se desiti kada je lak pokrije.
Aleksa ima pistolj i juce je prelakirao deo na kome je radjen vedering i nije bio bas najsrecniji juce. Medjutim danas, kada se lak osusio,
kaze da izgleda fenomenalno.

 Dakle, Golube spremaj pistolje.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #162 on: June 13, 2011, 12:27:44 AM »
Golub neće da može da sprema pištolje, sad radi ovde...

http://rcfly4um.org/index.php?topic=4909.msg45174#msg45174

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #163 on: July 02, 2011, 10:40:35 PM »
Pozz Miso, da li se nazire mozda dan kad planiras da poletis sa Zero-om? Predpostavljam da je sve na njemu gotovo !!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #164 on: July 02, 2011, 10:53:54 PM »
Veoma je blizu. Golub je model prelakirao i izgleda prelepo. Ne znam sta i kako je radio, ali boja je bas mat tako da je ono moj e prljanje dobilo jos neku dubinu.
Danas nisam imao vremena ni da slikam ni da bilo sta radim na modelu, sutra je planirano neko letenje, pa onda najverovatnije uvece krecem sa finalnim sastavljanjem,
proveravanjem zategbutosti srafova, otklona komandnih povrstina, tezista i sl. nakon toga cu malo upaliti motor, cisto da ga cujem a i da proverim da se nesto od vibracija
ne odvije i onda mode i poletanje cim probni pilot bude slobodan. Nadam se  da ce  u narednih 10-tak dana poleteti.