Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 94419 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #120 on: April 15, 2011, 01:36:26 PM »
Za maskiranje koristim više vrsta trake...

Krep traku za neke dugačke linije. Koristio sam je, recimo, kad sam maskirao ivice žute boje na Zerou.
Tu traku imaš da kupiš u svakoj farbari u više širina...

3M traku od 3 mm (plave boje) koristim kad maskiram neke krive detalje. Ona je dobra jer se ne isteže kad se krivi... Vidi ovde: http://rcfly4um.org/index.php?topic=6337.0

Koristim i šablonski Oracal foliju. Liči na samolepljivu tapetu ali se da do negde kriviti, malo je gumasta i lakše se skida nakon farbanja. I nju sam koristio na gore pomenutom projektu za kockice...
Ova folija je u rolni od 50 ili 63 cm i seče se na kateru...

Može da se koristi i Oracal 641 samolepljiva folija. Od nje pravim linijice za panel linije i ostale detalje na modelima...


Kremo, ako ima još nešto nejasno, tajpi...


Pozdrav

Mirče

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #121 on: April 15, 2011, 02:33:19 PM »
 (thumb)
tnx,

Koristim trenutno 3M traku (papirna - krep) ali se nesto "simpla" da je lepim preko farbe, bojim se da cu skinuti postojecu farbu. Jel ima tu nekih caka kako radis ili jednostavno nema bojazni da ce traka skinuti boju sa sobom?!

poz.
Krema

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #122 on: April 15, 2011, 02:44:49 PM »
Prelepo! Napraviste pravi warbird od cmp-a.. :)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #123 on: April 15, 2011, 05:07:08 PM »
Kremo, krep traka ne lepi jako, tako da ako je podloga iole dobro odradjena, nema bojazni da ćeš "počupati" već nanetu boju...

Kad skidaš traku, nemoj je vući prema gore (čupati), nego, je skoz preklopi i polako vuci...

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #124 on: April 15, 2011, 07:22:51 PM »
Zaboravio sam da napišem konačnu težinu krila...

Posle farbanja krilo je težilo tačno 1600 grama. Znači kompletna gornja, donja strana i oznake (bela, crvena i žuta) su samo 70 gr...

Šteta što krilo nije izmereno pre staklene tkanine, ali nakon njenog postavljanja i blagog šmirglanja težina je bila 1360 gr.
Posle špric gita i nitni, težina se popela na 1530 gr.
I na kraju sa farbom 1600 gr.

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #125 on: April 27, 2011, 12:49:15 AM »
Ovih dana sam imao zesci problem (doduse i dalje nije resen). Nikako da nadjem gde mi je gajtan od
foto aparata a nijedan od 3 citaca kartica koji imam ne cita 8 GB kartice. Nekako sam uspeo
da resim ovaj problem i evo sta je uradjeno, doduse jos pre Uskrsa.

Prvo sam, kada vec imam sprej u toj boji, ofarbao unutrasnjost flapsova i poklopaca servoa, zelenom bojom.



Kud june - tu i uze, zastitio sam krila papirom, i ofarbao i ostatak flapsova, rupe u koje ulaze tockovi kao i
nosace servoa flapsa.



kada je papir skinut



Mirce, mozda sam negde ranije i napisao, a mozda i ne, uglavnom krilo je pre nego je uradjena tkanina, kitovanje, farbanje i vedering,
bilo tesko



Da 1303 g. U "cenu" su uracunati polopci, flapsovi eleroni, dakle sva drvenarija Sada nakon svega opet isti sklopovi imaju tezinu





Dakle, razlika 500g ili 0,5kg. Medjutim, da ne bi doslo do zabune, na prvu tezinu bi trebalo dodati i tezinu monokota,
da bi celokupno merenje bilo realnije (jer da nije farbano, krilo bi moralo biti presvuceno monokotom).
Ali sta je tu je. Po mom misljenju svaki nabildovani gram je vredeo.

Servoi flapsa su lepo "legli"



poklopac stavljen



pokretni deo usrafljen i povezan. Mirceta sam zamolio da od Goluba uzme malo farbe ako je ostalo, kako bih pojedine
delove mogao da dofarbam. Recimo, planiram da ove bele sarkice prefarbam sivom bojom kojom je farbano krilo, tako da
ne dolaze do izrazaja ovoliko.

Flapsovi rade, i zelena se lepo vidi kada se otvore



Nakon flapsova retrakti su ubaceni. Kao sto se na slici vidi, kuciste je neke plave metalik boje.



Da ne bi samo oni bili u toj boji od onog vec ranije pominjanog lima, napravio sam poklopce koji ce pokriti ove nosace.





Sada se ona plava boja ne vidi toliko.



za kraj evo i malo slika sastavljenog modela











i videa. Tockovi trenutno nisu "usporavani" ali ce i to biti u finalnoj varijanti.
Takodje, hodovi flapsova nisu sinhronizovani.


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #126 on: April 27, 2011, 10:55:02 AM »
Da ne bude zabune, težina od 1600 gr koju sam merio, bila je bez elerona, flapsova i poklopaca...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #127 on: April 27, 2011, 01:52:12 PM »
Naravno, zato sam i stavio uporednu tezinu kompletnih komponenti za krilo, pre i posle dorade.

Bitno je da sve izgleda do bola, a zato sam i predvideo malo veci motor. Onaj spanac je poleteo svog Zeroa
i kaze da leti fenomenalno sa 25cm a radio je iste prepravke.


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #128 on: April 29, 2011, 07:20:42 PM »
Oćel padne i ovako nešto, pa da bude baš do bola!?
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #129 on: April 29, 2011, 08:21:48 PM »
Za pocetak sigurno nece, bar dok ne utvrdimo kakav je odnos motora i tezine. Ako sve bude u redu onde ce verovatno biti i toga kasnije.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #130 on: May 03, 2011, 11:10:35 PM »
Gospodin Mike, koga naravno ne poznajem, me je, gledajuci postove o izradi Zeroa,
kontaktirao i upitao zasto ne napravim i kabinu koja se otvara, kao i detalje u njoj.
Objasnio sam mu gde zivim i kakva je situacija u zemlji u kojoj zivimo, kao i da se
ta situacija, naravno, reflektuje na slican nacin i na nas hobi.

E onda je pomenuti g. resio da me obraduje. Pre dva dana, postar je pozvonio dva puta i
predao mi paket, a u njemu, sine za kabinu, kao i delovi koje je on pravio, zajedno
sa nekoliko kalupa pomocu kojih mogu i sam da oblikujem na vakuum masini jos nekoliko delova.
Naravno posta ne bi bila posta kada sine ne bi iskrivila a kalupe polomila, ali ce se
sve to sretiti i zalepiti.

U svemu ovome najlepsi je gest. Covek iz neke tamo zemlje, gde ljudi ne vole bas da se cimaju ni
za sebe, je sve ono sto je imao a da mu za trenutni projekat (isti taj Zero) nije vise pootrebno,
spakovao. Naravno uredno je platio i postarinu.

Ovakvi gestovi samo potvdjuju da ipak vredi malo se potruditi i napraviti da model izgleda sto bolje.

Nazalost, model je skoro gotov, ovih dana ocekujem da ga kompletiram, tako da cu kabinu napraviti,
i nadam se, ugraditi u model na kraju sezone (ako prezivi dotle).

Evo slika



Sine





plasticni delovi



kalupi






A kada pohvale za kvalitet izrade modela, dobijete od coveka koji svoj model pravi ovako  -  to mnogo znaci.



















Hvala Majk







Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #131 on: May 03, 2011, 11:42:44 PM »
Vidiš da ne mož da pobegneš... Svetsko mnenje se slaže s idejom i ne bi trebalo da nas razočaraš!...
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #132 on: May 03, 2011, 11:54:17 PM »

Nazalost, model je skoro gotov, ovih dana ocekujem da ga kompletiram, tako da cu kabinu napraviti,
i nadam se, ugraditi u model na kraju sezone (ako prezivi dotle).


Procitao sam ovu recenicu i najezio se. Pu, pu daleko bilo. U stvari ovo sto cu sada napisati je jedno moje razmisljanje jos sa pocetka bavljenja modelarstvom. Verovatno smo ovde svi zaljubljeninici u vazduhoplovstvo i pretpostavljam da sve nas ratne ptice i uzbudjuju i inspirisu na neki nacin i skoro sam siguran da ne postoji niko od nas ovde ko nebi bas ovu ili neku slicnu pticu imao u svom hangaru, ali ...

Dosta detaljno sam pratio prepravku ovog Zeroa, prakticno radjanje novog modela od pocetka i apsoultno je vidljiva ljubav i energija (materijalna sredstva na stranu) koja je ulozena u sve ovo. Licno ne mogu da zamislim osecaj koji bi mene obuzeo kada bih nesto slicno napravio i da mi takav model padne zbog mog ne iskustva  oo)). Sta hocu da kazem, ja sam odlucio da jaaaaaaaaaako dobro izucim vestinu pilotiranja pre nego li mi padne na pamet neki slican projekat. Dovoljno sam modela leteo (i slupao) i shvatio da precice u ovom hobiju ne postoje i da je neki vid samodiscipline potreban u citavoj prici a to se uci i stice letenjem nekog odredjenog programa i vezbanjem odredjenih figura. Ispravno natrimovan model, apsolutno tehnicki ispravan, letenje nekog programa e to je ono sto unosi mir i spokoj, barem kod mene. Ne bih da duzim dalje mislim da je jasno sta hocu da kazem, a ti Miso imaj strpljenja nemoj nigde da zuris, nece on nigde pobeci.

Bez namere da se ova moja diskusija na dalje siri (barem ne u ovom topku) tebi Miso, kao i ostalima koji su ucestvovali u celom projektu, puno srece i zelje da napravis tolko letova sa njim da ti postane dosadan!

poz
« Last Edit: May 03, 2011, 11:56:35 PM by magic »
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #133 on: May 04, 2011, 12:03:52 AM »
najmanje što možeš je da Mike-u pošalješ flašu rakije :) 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #134 on: May 04, 2011, 01:46:59 AM »
Magic, daj nemoj zezati, ti dovoljno dobro letiš da bi mogao leteti bilo koju ovakvu "pticu"...
Drago mi je da si spomenuo par stvari o kojima sam pre par godina pisao na ovom Forumu...

Ko nije čitao, evo linkova, ko jeste, nek pročita još jedared...
U mom slučaju se pokazao dosta ispravan put...


Prvi tekst je iz oktobra 2009...

http://rcfly4um.org/index.php?topic=2951.0

Drugi tekst je od malo ranije, 2008...

http://rcfly4um.org/index.php?topic=1198.msg6672#msg6672


Kako vreme leti, Zero je još "u službi", 213 letova samo potvrdjuje gornje tekstove...
I 100-kusur letova sa Thunderboltom...

Da ipak nisam "najpametniji" dokazuje Hellcat, sa kojim sam samo par puta leteo, ali sam sva stečena iskustva podelio sa vama...
Kao što napisah, dvadeset - trideset santimetara raspona krila neverovatno menjaju celu priču...
Nadam se da ću se sa novim F6F-om više naleteti...

Mišo izvini na "skretanju sa teme"...

 
Nisi napisao da ti je Amer dva puta slao ove delove, prvi put mu se pošiljka vratila...
Nisi ni napisao da su mnogi na RCU nahvalili tvoj Zero, nemoj biti preterano skroman...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 04, 2011, 02:01:58 AM by mirce »