Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 94684 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #60 on: December 20, 2010, 10:04:29 AM »
 mmmm Kanda se ulenjio.... :_D
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #61 on: December 26, 2010, 08:45:58 PM »
Danas sam imao malo slobodnog vremena,i nastavio rad na flasovima. Oba krila su "otvorena" napravljeni nosaci servoa, polurebra na
koja ce se oslanjati poklopac, tako da je sledeci zadatak bio postavljanje sarki.

Kao i do sada sve je bilo veoma slicno. Secenje planka krila, ubacivanje blokova balze, preko koje sam ulepio sloj spera da
bi stafovi bolje drzali, ponovno plankiranje, smirglanje i na kraju povezivanje.

Rezultatom sam zadovoljan. Pored toga sto sam dobio "provetravanje" flapsova, sto ce nadam se rezultirati time da model bude
stabian kada se flapsovi potpuno spuste, imam i poveliki otklon od skoro 90 stepeni. Verovatno ovoliki otklon nece trebati,
ali bitno je da ga ima ako zatreba.

evo slika,





.











i videa,



pozdrav

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #62 on: December 26, 2010, 10:18:10 PM »
Miso,druze,ovi flapsovi sa punim otklonom mogu da posluze i kao kocnice  :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #63 on: December 27, 2010, 12:05:22 AM »
A, gde je šper sa unutrašnje strane flapsa, spram šarkica i horna?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #64 on: December 27, 2010, 08:27:13 AM »
bice i toga. jos nista nije ulepljeno vec samo prisrafljeno da vidim da i sve radi. kako treba.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #65 on: January 07, 2011, 10:14:08 PM »
ovi praznici su bas dobrodosli, niti se radi, niti imam obeveze oko vodjenja klinca na treninge, tako da je bilo podosta vremena za
slobodne aktivnosti. drvenarija na krilima je zavrsena. oba krila su spremna, napravljena ojacanja u koja ce se sarkice srafiti,
ulepljene i poprecne letvice na flaps, napravljeni poklopci.. sve u svemu, sledi malo kitovanja i zatim smola, paneli pa farbanje.

poklopci su napravljeni od balze, i sa unutrasnje strane su presvuceni 160 gr tkaninom. spoljnu stranu nisam presvlacio sada,
vec ce se uraditi zajedno za krilom. evo slika, a nastavak sledi po povratku iz hladnijih krajeva. (mora neko i da uziva)

poklopci su napravljeni od malo deblje, tvrde, balze, a zatim smirglanjem dovedeni na potrebnu debljinu.
oko "rupe" sam zalepio obicnu traku (onu zutu) da ne bih ostetio plank prilikom smirglanja. kada smirgla pocne da zakacinje traku,
traka se veoma lako skine i sa samo jos dva tri poteza dovede se nivo poklopca na nivo planka.


















Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #66 on: February 18, 2011, 12:39:37 AM »
Posle male pauze iskoriscene za letenje, a bogami i za padanje,
nastavlja se rad na Zero-u. Posto je rad na ojacavanju nosaca trapova
i ugradnji flapsova priveden kraju,  krila su sastavljena.
Na bajonetu i trnu sam obelezio sredine, i zatim nakon premazivanja epoxijem slepio krila.
Nakon toga spoj je ojacan 160 gr staklenom tkaninom sa gornje i donje strane. Ostaje
da se krilo jos malo osusi, da se zalepi sper koji ce ojacati mesto gde se krila vezuju
stafovima za trup, i da se ulepi maska koja sve to pokriva. Zatim malo kitovanja smirglanja,
a onda krilo leti u kombinat na "sviliranje", paneliranje i farbanje.








Posto se smola spoooooooro susi, vreme sam prekratio crtanjem "postolja" za trup. Ovakva postolja se
mogu kupiti, i Robartovo prilicno lepo izgleda, ali se meni ova varijanta pokazala dobra
kod thunderbolta, tako da sam nacrtao postolje prema trupu Zeroa. Za razliku od univerzalnih, ovaj nosac
prati obline trupa, a i poseduje veoma korisnu kutiju u kojoj mi stoje sve delovi koji su vezani za taj model:
rezervne elise, srafovi, bomba, alat ... kutija je napravljena od nekog stiropora (rebrast jer nisam nasao ravan)
koji se koristi za izolaciju, debljine 2 cm. Drugar ima cnc masinu pa mi je izrezao po 2 kom od svih elemenata tako
da se nakon lepljenja drvofix-om dobije veoma jaka kutija. Prethodnu sam smirglao, kitovao i farbao,
ali ova ce ostati ovakva, bar za sada. Na ovrsine gde ce model "lezati' sam duplofanom ulepio neku vrstu
sundjera (nasao ga u nekoj staroj kutiji za monitor).
















Sada kada mogu da spustim trup, tkaninom i smolom sam ojacao vezu izmedju spera i trupa. Takodje firewall
sam sa unitrasnje strane, gde se nalazi nosac od spera, takodje nalio smolom i ojacao tkaninom.





toliko za sada

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #67 on: February 18, 2011, 01:25:52 AM »
Lepo, lepo...

Dok se "mackaš" sa epoxyem i staklom, ojačaj obavezno prelaz sa firewall-a na trup sa unutrašnje strane trupa.
Na mom Zero-u sa donje strane trupa imam par pukotina na trupu...
Doduše, šta je moj Zero sve prošao sa mnom, to i nije strašno, ali sad dok ništa nisi ugradio, pruža ti se prilika da sve to ojačaš. Možeš staviti i dva sloja stakla... Težina ti svakako napred nije bitna...
Koristi 160 gr. tkaninu...

Pozdrav

Mirče   

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #68 on: February 18, 2011, 09:49:26 AM »
ojacao sam svuda u krug, tj povezao sam plasticni deo trupa sa sperom koji je u unutrasnjosti.
problem predstavlja bas taj, donji deo, jer mu je nemoguce prici.sa donje strane jer postoji neka
krivina i od nje nista ne vidim a i ne mogu da pridjem. probacu ponovo veceras, i to da skratim drsku
cetkice da bih mogao da zavucem unutra.

Hvala na savetu. :)aplauz

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #69 on: February 19, 2011, 12:18:13 AM »
Dok se epoksi susi, zvadio sam motor da ga po prvi put posteno pogledam.
Podsecanja radi, radi se Zenoah 26SC modelu, sa magnetnim paljenjem.





Tezak jeste, ali se nadam da nece trebati olova. Ovaj motor ima
karburator sa strane, sto je u neku ruku mana (mnogo je sirok) a u drugou
prednost (kratak je).





Kineski motori vecinom imaju karburator pozadi
tako da bez problema mogu da se upakuju u bilo koji model. mana je sto
se onda moraju vezivati distancerima i oslanjati na relativnom maloj povrsini.
ovaj motor ce biti vezan na parce spera debelo oko 3 cm (dobija se uz model)
tako da ce motor nalegati na firewall celom povrsinom.

Posto sam zeleo da izbegnem preveliko secenje poklopca motora,
narucio sam (http://www.toni-clark.com/) metalnu lulu,
kojom se karburator rotira za 90 stepeni i samim tim zauzima manje mesta.



Uz samu lulicu se dobija novi komplet dihtunga, kao i komplet novih, duzih srafova.
Sve namontirano izgleda ovako.







naravno, golicala me je ideja da probam kako ce sve to leci pod "haubu" za sada sam zadovoljan.
Naravno, sa druge strane (sada se vide srafovi) ce se nalaziti auspuh, ali mislim
da ce od njega viriti samo dve cevke.





Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #70 on: February 19, 2011, 12:38:56 AM »
Jedini problem (koji sam do sada uspeo da vidim) ce biti gde montirati servo gasa. medjutim do tada ima vremena, tako da se za sada necu time opterecivati.

Ono sto me interesuje je sledece: metalna poluga gde ce se kaciti sajla gasa, ima na sebi oprugu koja uvek vraca gas u nulti polozaj.
da li potrebno ovu oprugu skidati, jer se bojim da ce taj servo onda uvek biti pod nekom silom koja ce teziti da ga pokrene.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #71 on: February 19, 2011, 12:53:28 AM »
Svidja mi se ovaj "fotoshop" prikaz kapotaža i motora...

Ne znam kako je kod drugih, ali na mojim modelima nema opruge od gasa...
Takodje, servo za gas je pod kapotažom, pa su polugice od servoa do karburatora kratke i sa "ball link" viljuškicama...

Na thunderboltu i Zerou mogu da pridjem saugu pa ih otvaram i zatvaram ručno, a na Hellcat-u sam imao servo...

Mišo, čini  mi se sa slika koje si postavio, da ti neće stati ceo auspuh pod kapotaž. Šta ćeš u tom slučaju, da "kasapiš" kapotaž ili da praviš neki drugi auspuh?

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: February 19, 2011, 12:58:57 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #72 on: February 19, 2011, 09:33:01 AM »
Mirce, nadam da ce stati, jer mu je srafljenje u donjoj tacki auspuha. Ako ne stane to ce biti "za dlaku",
probacu veceras. Uglavnom, pravljenje drugog auspuha je malo pipava rabota kod ovih dvotaktnih motora,
(razgovarao sam sa drugarom koji se bavi izradom auspuha) i moze se desiti da ne daju sve od sebe ,
kao i da im se podosta skrati radni vek, ako se novi auspuh ne "pogodi". Kod cetvorotaktnih je sasvim druga
prica. ako i ne stane potpuno, postoji i varijanta da se napravi malo ispupcenje na poklopcu motora.

Videcemo jos ovo su samo nagadjanja. tek kada se motor namontira na svoje mesto, videcu kako ce leci.

Jos jedna stvar mi nije sasvim jasna. Uz "krivinu" sam dobio neki crveni, debeli, dihtung napravljen od nekog
materijala koji lici na klirit. mala enigma mi je gde da postavim taj izolator jer u uputstvu nista nije objasnjeno.
koliko sam po nekim slikama video, on bi trebalo da se montira izmedju krivine i karburatora, kako se ne bi prenosila
toplota sa motora na karburator.
« Last Edit: February 19, 2011, 09:41:10 AM by misha »

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #73 on: February 19, 2011, 11:18:58 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #74 on: February 20, 2011, 01:08:52 AM »
mozda je misterija resena. na sajtu Toni Klarka postoji ova slika i na njoj se (nakon uvecanja vidi nesto sto mislimda je resenje.
onaj gore levo crveni krug, je taj plasticni dihtung. na slici se jasno vidi da je on izmenju kolena i karburatora, a ne izmedju cilindra i kolena.
po meni, ova enigma je resena.