Author Topic: CMP Zero Fighter 120  (Read 94637 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #90 on: March 15, 2011, 01:02:37 AM »
Sinoć sam naneo drugi, veoma tanki sloj epoxy smole na krilo... Cakli se ko ogledalo...










Pozdrav

Mirče

Offline SDmodelar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 271
    • Moj KP
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #91 on: March 15, 2011, 02:15:30 PM »
Hvala na odgovorima.

Pozdrav i uspešan vam nastavak radova.
Uslužna izrada delova od plastike vakumiranjem
Skype:  sdmodelari
http://www.kupujemprodajem.com/31402-1-nikola-djordjevic-svi-oglasi.htm

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #92 on: March 15, 2011, 03:39:14 PM »
Super izgleda. Pre presvlacenja krilo je bilo bas mekano. Bilo je dovoljno samo a nasloniti na nesto i u balzi bi ostajao oziljak.
Vec posle prvog sloja razlika je bila drasticna. Mislim da je razlika u tezini (koja sigurno postoji u odnosu na monokot) nebitna,
u odnosu na cvrstinu krila i povrsinsku zastitu od sitnih udaraca i ogrebotina.

O vizuelnom dobitku, ne treba ni trositi reci.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #93 on: March 17, 2011, 12:31:02 AM »
Idemo dalje. Posto Mirce uzurbano zavrsava krilo, moram pokusati da i ja na vreme zavrsim sklapanje trupa.
Posle duge glavolomke, gde staviti servisne sitnice, punjace, instrumente i sl. resio sam da ipak napravim
malu preradicu sa spoljne strane trupa. Prvobitna ideja mi je bila da napravim kabinu koja ce se otvarati,
a sve te trackove stavim unutra. Medjutim, posto nemam ni detaljni kokpit, niti celog pilota,
ova ideja ce za sada sacekati.
U Corelu sam nacrtao sve potrebne elemene i na laseru izrezao od spera 4 mm. Evo kako izgleda nakon secenja.



Kada se sve kockice poredjaju dobijam tri celine.
Jedna je kontrolni panel koji izgleda ovako





Ovu kutijicu cu probati da gurnem sto vise napred. Problem ce mi predstavljati tacno odredjivanje likacije
postavljanja, jer je unutra poprilicno tesno (u stvari nije toliko tesno koliko je nepristupacno)

Drugi deo je deo koji ce nostiti ventil za otvaranje pneumatika i servo koji ce ga pokretati.





Treci deo je ploca na koju se montiraju servoi. Ova ploca vec postoji u modelu, ali za setap koji planiram
nije odgovarajuca. Zbog toga sam napravio novu koju cu zalepiti preko stare, i prilagoditi otvore stare ploce.



Evo i slike sa nekoliko namontiranih servoa.



Na ovom videu se vidi i kako ce to izgledati u radu. Servoi su samo stavljeni za probu,
tako da se jedan vrti u kontra smeru u odnosu na to kako bi trebalo. Bice i to sredjeno kada se bude postavio u model.




Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #94 on: March 17, 2011, 01:19:26 AM »
Drugi sloj smole je nanet još prekjuče na krilo i elerone...







Juče sam počeo sa šmirglanjem, eleroni su gotovi, a na krilu ima još da se radi...

Pozdrav

Mirče

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #95 on: March 18, 2011, 04:35:00 PM »
Nako sto su svi elementi napravljeni, trebalo je iseci pravougaonuk u trupu,
na mestu gde ce se naj panel montirati. Ona vec napravljena kutijica ce biti
unutrasnji deo koji ce biti malo uvucen u trup, kako bi poklopac mogao da
"upadne" u trup i time cvrsce stoji u njemu. da bi tu kutijicu zalepio na
napravio sam oblou koja ce u stvari biti zalepljena za trup, a ova kutijica
ce biti zalepljena u oblogu. Posto sam razmerio koliko mesta zauzimaju servoi,
odredio sam poziciju kutijice sa unutrasnje strane


Da bih dobio potreban oblik zbog lepljenja, na trup sam duplofanom zalepio
parce smirgle i po njemu pomerao nosac koji cu ulepiti.



Nakon toga olovkom sam iscrtao unutrasnju meru i u jednom uglu izbusio rupu 4mm
Ta rupa mi je bila mera za spoljnu stranu, tako da sam nakon iscrtavanja
velicine, lepljivom trakom obelezio poziciju rupe. Proksonom sam isekao parce trupa,
osmirglao ivice da budu ravne i naravno probao kako "cuci"

















Izgledom kutijice sam prezadovoljan.



















Na kraju ce preko poklopca, nalepiti parce ofset ploce debljine 0.3 mm
koje se lako oblikuje, koje ce biti vece od poklopca za po 1 mm sa svake strane,
tako da ce nece primecivati prorezi pored poklopca.

U medjuvremenu, dok se lapak susio, napravljene elemente sam ofarbao.
Da neki delovi ne bi bili boje spera a drugi ofarbani, i one koji
su u trupu vec ulepljeni, ofarbao sam u istu zelenu boju.









Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #96 on: March 18, 2011, 08:41:20 PM »
Ne znam za druge, ali ja uživam u lepom i pedantnom radu na ovom modelu...

 :)aplauz :)aplauz :)aplauz

Pozdrav

Mirče

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #97 on: March 22, 2011, 02:05:13 AM »
I dok Miša odradjuje svoj deo posla na trupu, u Kombinatu se radi na krilu.

Posle nanetog drugog sloja smole, prišlo se šmirglanju.
Prvo su sve površine obrušene sa brusnim papirom gradacije 100, a onda je udaren "glanc" sa 320-icom...
Površina je postala veoma glatka...







Ipak, radnici Kombinata znaju od ranije, da koliko god se trudili, neravnine, sitne rupice i ostale greškice, u ovoj fazi se skoro ne vide.
Zato je kompletno krilo špricgitovano (Body 360 - špric git u spreju)...





Ono što se meni posebno svidja je površina krila koja nije idealno ravna. Ovo se vidi tek pod odredjenim uglom svetla...









Ovakva površina krila na modelu, mnogo podsećaju na krila war bird aviona, koja su bila veoma "grbava".
U par časopisa imam fotografije aviona, dge se u odsjaju krila vide kako su ona zapravo izgleda...

Pod špric gitom su se pojavila i mesta koja se moraju popraviti sa akrilnm gitom, ali to ću odraditi sutra, na dnevnom svetlu.



Potom ću celo krilo ponovo ošmirglati i prelazimo na panel linije...

Pozdrav

Mirče 

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #98 on: March 22, 2011, 09:44:46 AM »
Kutijica za instrumente je napokon gotova. Jeste da je mnogo buke niokocega, ali kao sto je bila situacija sa krilom,
mnogo vremena je potrebno da se uradi cak nesto sto nije mnogo komplikovano, kada se to radi na gotovom modelu,
a da bude sa sto manje secenja, prerade...

uglavnom, nakon sto sam ulepio nosac kutijice na trup, i dobro ga ulepio epoxijem,  ofarbao sam onaj mali deo
koji ce biti vidljiv sa spoljne strane.







dok su se lepak i boja susilli, povezao sam sve da vidim da li ce sve raditi.
na panelu se nalazi merac pritiska u boci, ventil za punjenje boce, indikator napunjenosti lipo baterije,
i dva prekidaca.







posto je sve radilo, panel je zalepljen u nosac.



"zub" koji je ostao ce drzati poklopac. poklopac sam namerno ostavio da malo viri van trupa, da bih ga finalno
doterao na meru kada se sve osusi. na trup sam zalepio traku da se prilikom smirglanja trup ne bi ostetio.





poklopac na sebi ima trnic, kojim se osigurava sa jedne strane kao i magnet koji sluzi kao dodatna sigurnost sa druge strane.
da ne bih morao da pustam nokte (zbog skidanja poklopca) pored samog magneta sam izbusio rupu 1mm i tu cu nakon farbanja
provuci spenadlu koja ce sluziti kao poluga za otvaranje. dok je poklopac na mestu, magnet drzi spenadlu a kada je povucem
ona povlaci poklopac.







da se ne bi videli prorezi gde je trup secen (mada se skoro i nevide) resio sam da napravim masku od lima koja ce ovom poklopcu dati realan izgled.
masku sam napravio od lima debljine 0.3 mm (ofset ploca ali deblja, tanje su 0.15) koji se veoma lako sece skalpelom ili mnakazama i oblikuje
rukom. nakon rezanja, malo sam mu oborio ivice i zatim iscrtao linije po kojima sam ukucao nitne. lim sam na poklopac zalepio epoxi lepkom.



















sledece na listi je provlacenje creva za vazduh i ugradnja servoa.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #99 on: March 22, 2011, 05:47:15 PM »
Sto kaze nas narod ,za macke kad se pare...ni manjeg k.... ,ni vece dreke ,nisam video i cuo  :hehe :_D

Naravno ...sve pohvale druze za ovo reme KG delo  :)aplauz :)aplauz :)aplauz

BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #100 on: March 24, 2011, 08:37:53 PM »
Kao što je zadnji put napisano, akrilnim gitom su doterana sitna oštećenja i rupice...
Nakom toga, šmirgl papirom sa sundjerastom podlogom, gradacije 240, ponovo je ošmirglano celo krilo.
Treba su dobra dva sata kako bi površina bila glatka kao staklo.

Pre panel linija "palo" je detaljno usisvanje prašine i brisanje celog krila.

Postavljanje panel linija je posao je već u više navrata opisivan na stranicama ovog Foruma.
Tehnologija se nije menjala ni ovaj put.
Pomoću tlocrta krila od Zeroa, koje imam od ranije, u Corel-u sam povećao crtež na raspon modela i tako sam dobio mere, kako za linije, tako i za poklopce koji su bili na Zero-u...






















Krilo je sada spremno za novo špric gitovanje.
Prvo ću špricgitovati celo krilo, a potom još dva sloja samo oko linijica, kako bi se podebljao sloj špric gita u koji idu nitne...

Pre toga ću sve premeriti, pa ćemo imati podatak koliko je "nabačeno" težine...
Žao mi je što se nisam setio da to uradim pre staklene tkanine i smole...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: March 24, 2011, 08:41:03 PM by mirce »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #101 on: March 25, 2011, 12:30:27 AM »
Svaka čast. Krilo, i ovako, izgleda fenomenalno...
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #102 on: March 25, 2011, 09:50:08 AM »
Bice to prelepa pticurina. Svakoga dana cu ga, tako lepog, gledati kako visi sa plafona.  :sljus

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #103 on: March 25, 2011, 05:10:48 PM »
Raspored servoa sam odredio pre izrade novog spera koji ce ih nostiti, tako da se
ugradnja svela samo na busenje rupa i srasljenje. Boca za vazduh je takodje ubacena.
Prvo sam "razvukao" creva za vazduh a zatim i zice sa svih servoa doveo do prijemnika.
Bateriju sam dobro uvio u sundjere i postavio je odmah iza "fire wall"-a.





Za gasenje motora, Zenoah je predvideo da se jedna od zica spiji sa masom i na taj naci motor ugasi.
Ovo je moguce izvesti elektronskim prekidacem ili "mehanickim". Opredelio sam se za ovu drugu varijantu
jer prekidac koji sam kupio iz nekog razloga ne odradi posao. Na mali servo sam zalepio mikroprekidacc
koji u jedmo od polozaja prespiju masu i motor se gasi (tako bi bar trebalo da bude)



servoi su za:
- gas x1
- gasenje x1
- zadnji tocak i vertikalac x2
- otvaranje ventila glavnih tockova x1
- horizontalac x 2

sve u svemo za sada 5 servoa i na krilu 2 za flaps, dva za elerone i jedan bomba,
sto ukupno cini 10 servoa. Za napajenje sam stavio Rino 3S 2150 bateriju i 15A Ubec.



Nakon servoa na red je dosao i kapotaz. Krenuo sam od rupe za svecicu koja mi je posluzila kao
reper za sve ostale delove. koristio sam lasersku libelu i postavio je da "pada" preku rupe svecice.
zatim sam pazljivo namontirao kapotaz (da se model ne pomeri) i dobio horizontalnu liniju na kapotazu.
Ovaj princip sam iskoristio i za vertikalu i tako dobio presek. izbusio rupu i to je to.





zatim sam na parcetu kartona izrezao rupu za svecicu i prema njoj odredio poziciju kabla za
svecicu i cevki auspuha. Proksonom sam izbusio rupe i sve le leglo. Jedino je potrebno
auspuh stanjiti u donjem delu jer naleze na kapotaz, ali se nadam ta to nece biti problem
da se sredi. planirao sam da ga prvo zagrejem a onda preciznim alatom (citaj cekic)
malo spljostim u to delu.













Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: CMP Zero Fighter 120
« Reply #104 on: March 30, 2011, 10:24:03 PM »
Radovi na krilu od Mišinog Zeroa nastavljeni su špric gitovanjem.
Pre toga sam krilo izmerio i "kantar" se zaustavio na 1360 gr.





Ovo je težina samo krila bez poklopaca, flapsova i elerona.


Posle par slojeva špric gita sa jedne, a potom i druge strane krila, skinute su trakice panel linija...
Krilo je blago prešmirglano i počeo sam sa postavljanjem nitni...












Isti postupak je odradjen i na flapsovima, koje sam morao "upasovati" spram otvora na krilu. Posle farbanja nema više šmirglanja i doterivanja...










Za elerone sam smislionovu "caku".
Videvši kako eleroni izgledaju na tlocrtu od Zero-a koji sam koristio za razmeru panel linija, rešio sam da se malo "zezam" i u Corel-u napravim teksturu sa slike.
Prvo sam precrtao oblik linija teksture elerona, sa plana Zero-a i prilagodio ga eleronu na modelu.
Potom je na kateru isečen negativ koji sam prenosnom folijom preneo na eleron.







Zatim špric git u par slojeva...



... i na kraju kad sam skinuo maskice...







...3D eleron...

Kad se eleron ofarba, ivice će se "ublažiti" i biće kao original...


Trenutno, nitne, nitne, nitne, nitne...
Nadam se da ću za par dana delove nositi Golubu na farbanje...


Pozdrav

Mirče   
« Last Edit: March 31, 2011, 12:03:12 AM by mirce »