Author Topic: Nov u izgradnji modela  (Read 9093 times)

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Nov u izgradnji modela
« on: May 17, 2010, 11:58:04 PM »
Pozdrav svima..

Bavim se letenjem RC modela manje od godinu dana.
Primetio sam u poslednje vreme da me jaako privlaci i interesuje samoizgradnja modela, cak vise mi se svidja i da ne kupujem kit nego sve sam da pokusam da napravim.. Posto u ovoj oblasti krecem od totalne nule molio bi iskusnije modelare koji imaju malo volje da mi daju neki savet koji bi mi koristio za pocetak. Moj prvi "model" koji sam napravio je depronac http://www.fly-modellsport.info/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=75 , ali sada bi zeleo na nesto ozbiljnije... Mislim da bi ok bila sada neka jedrilica od balse.. Najvise me interesuje gde nabaviti planove, nacrte modela i kako ih "citati" kako prateci ih napraviti model. Da li je od svakog plana na netu moguce napraviti avion? Na sta Poosebno obratiti paznju??

Ako neko ima malo vremena i strpljenja nek da neki savet, definitivno ce pomoci. Mislim da nisam jedini u ovakvom problemu i dilemama.. Mislim da je jedna dosta aktuelna tema o kojoj bi vredelo malo diskutovati..


Hvala unapred

Lazar

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #1 on: May 20, 2010, 03:12:15 PM »
Javi mi se i dodji kad god želiš, možeš svašta videti i čuti kod mene u "modelarskom kombinatu"...

Mobil: 063 562 762

Pozdrav

Mirče

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #2 on: May 20, 2010, 08:02:32 PM »
Dogovoreno...

Cim se zavrsi skola i obaveze mozemo se cuti pa zatim i videti...

Pozdrav

Lazar    (yay)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #3 on: May 20, 2010, 09:36:07 PM »
Quote
...Na sta Poosebno obratiti paznju??...

Od mene toliko da dobro došao u modelare graditelje. Moram da te upozorim da graditi model je mnogo skuplje nego kupiti i leteti. Ako si spreman da kupiš skupe materijala, alate, da odvojiš prostor u kući, da radiš satima i danima i da se i ne vidi kraj gotovog modela, onda ćeš i nešto napraviti. Ovo je test ne samo veštine već i istrajnosti. Mnogi padaju već na početku. Neka ti ovo posluži kao negativni stimulans tipa: -za inat ću da gradim model!  :jaki:
Ne oslanjaj se na planove sa neta. Puni su grešaka i nisu dovoljno detaljni, mislim na one složenije konstrukcije.
 ;namig

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #4 on: May 20, 2010, 11:48:37 PM »
Hvala na dobrodoslici.... Bolje vas snasao...  :big smile

Hm malo me zbunjuje kako je Mnogo skuplje graditi nego kupiti gotovo... Zvuci nelogicno ali ok... U pocetku jeste sigurno nabaviti prostora alata i materijala... ali za prostor nikakav problem nemam uskoro cu dobiti radionicu, alata imam vec dosta tako da ni to nece biti problem "samo" jos materijala dosta :) . Pun sam zelje da pravim i jako sam resen da u tome uspem tako da mislim da me takvi "problemi" nece sputati u ovome :)

I ja sam predpostavio da vecina planova sa neta nije dobra, jer vidim da nesto fali, da nije moguce samo na osnovu jednog crteza napraviti model. Imate li odgovor na pitanje gde naci sve te silne planove? Da li se to placa? Da li mogu nekako nabaviti planove od bilo kog modela koji pozelim?

Pozdrav

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #5 on: May 21, 2010, 12:03:49 AM »
Prvo počni sa jednostavnim elektro modelima. Tako je jeftinije  i lakše graditi model nego od skupe balze i špera. Na ovom forumu ima puno modelara koji su krenuli tako i uspeli su. Od materijala kao stirodura, stiropola, depron ploča i sl. se mogu napraviti dobri modeli. Za planove takvih modela pogleadaj ovaj sajt:

www.rcfoam.com/

Još jedan savet za početak. Nije model skup, već ono što se stavlja u model  :mhm
Listaj ovaj forum i naći ćeš dobre informacije šta, kako, gde, kome, zašto...

Ups. Sada vidim da si već savladao depron tehnologije. Pa relativno je šta je ozbiljnije, jer od penastih materjala se može napraviti sasvim dobar model recimo moj najnoviji od stirodura
http://rcfly4um.org/index.php?topic=4376.0
« Last Edit: May 21, 2010, 12:08:35 AM by tibeteagle »

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #6 on: June 05, 2010, 11:01:41 PM »
Pozdrav svima jos jednom.. Dosta sam cackao po internetu i razmisljao o tome sta mi je najbolje za pocetak ucenja izgradnje modela i nekako mi se cini najbolje ona varijanta da kupim vec gotove sve delove sa uputstvima i planovima izgradnje i da samo pratim uputstva i napravim model. Mislim da je tako najbolje da vidim kako sta ide, da polako udjem u celu pricu izgradnje, pa tek posle da polako pocnem sam sa seckanjem i pravljenjem..Za pocetak bih se oprobao na nekoj jedrilici ili visokokrilcu,a za kasnije cemo videti..

Moje pitanje je samo ako neko zna gde se mogu nabaviti ti Kit delovi sa uputstivma i planovima izgradnje. Jel to ima negde kod nas? Slovenija, Hrvatska, Madjarska?

Ako neko zna, puno bi mi znacio odgovor...

Hvala unapred..  (<--)  (<--)

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #7 on: June 05, 2010, 11:09:21 PM »
Evo,nesto sto ja znam i za sta sam licno bio zainteresovan-
http://shop.lindinger.at/product_info.php?products_id=13720

pozz cane

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #8 on: June 06, 2010, 09:15:42 AM »
Hmm o tako necemu sam i ja razmisljao, ali mislim da bi za pocetak napravio neki jednostavniji elektro model..

Kada trazim na internetu da kupim te delove (sve do najsitnijih) sa planom, kako da ih prepoznam ( jer je na svakoj slici dat gotov avion) ?
Da li svaki avion sto pise "KIT" podrazumeva sve te delove za sastavljanje , ili treba jos nesto da pise ?
Pitam ovo posto sam vidjao  dosta "KIT" aviona da se prodaju po sajtovima u okolnim zemljama.
Jel ima neka mozda dobra RC prodavnica u Hrvatskoj, posto sam u mogucnisti skoro da idem tamo, pa mozda i kupim te delove za sastavljanje..  (<--)  (<--)

Offline Lazar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #9 on: June 06, 2010, 09:23:53 AM »
Npr. ovaj model http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1084_1086&products_id=11128&language=en ...
Sta se dobije ako se ovo naruci, jel se dobije napola gotov model, pa samo da se zalepi i zasrafi par delova, ili se dobije model rastavljen do najsitnijih delova drveta, pa se sve mora sklapati?

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #10 on: June 06, 2010, 10:05:47 AM »
Ovo je kako mi  se cini bas to sto ti trazis.trener visokokrilac koji je sav u komadima za sklapanje.dakle od nule pocetak.

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #11 on: June 06, 2010, 10:25:25 AM »
Quote
...Na sta Poosebno obratiti paznju??...

Od mene toliko da dobro došao u modelare graditelje. Moram da te upozorim da graditi model je mnogo skuplje nego kupiti i leteti. Ako si spreman da kupiš skupe materijala, alate, da odvojiš prostor u kući, da radiš satima i danima i da se i ne vidi kraj gotovog modela, onda ćeš i nešto napraviti. Ovo je test ne samo veštine već i istrajnosti. Mnogi padaju već na početku. Neka ti ovo posluži kao negativni stimulans tipa: -za inat ću da gradim model!  :jaki:
Ne oslanjaj se na planove sa neta. Puni su grešaka i nisu dovoljno detaljni, mislim na one složenije konstrukcije.
 ;namig

Ovde je tibeteagle potpuno u pravu. Ja sam krenuo da pravim jedrilicu od balze. Sve je išlo OK dok nije trebalo da spojim uške sa krilom, e tu sam uvideo katastrofalnu grešku (uške nisu bile iste) i ceo model je otišao u pm (a nije private message). Od balze sam odustao jer sam sve to radio u kućnih 30 metara2. Za balzu ipak treba veći prostor. Što se tiče depronaca imam ja planove za SU37, MIG29, Eurofighter, oni se prave mnogo brži i za kućne uslove su OK.
Nemoj da me shvatiš pogrešno i ja sam početnik, balza kao materijal mi se sviđa, ali jednostavno nemam uslove.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #12 on: June 06, 2010, 12:34:48 PM »
Cane ti je preporucio pravi pocetnicki model kojim ces upoznati prelepi svet aviomodelarstva.Licno sam do sada napravio bar deset tih istih modela.Ja tenutno imam jadnog kojeg letim i prezadovoljan sam .Ostali lete kojekuda kod drugih modelara.Za te pare koliko kosta kit nemozes kupiti pola balze pa da se sam mucis oko secenja.Imas Mirceta, on ti je najblizi i videces da je pravo zadovoljstvo prvo sto radis sa veoma iskusnim modelarom, a drugo kada vidis kako sve napreduje i kako to nije bauk.Ako imas tehnicku crtu u sebi brzo ces moci raditi i komplikovanije modele.Ja sam u Sr. Mitrovici i drage volje cu ti pomoci.Ako se odlucis za Pajpera, kada kupis kit nemoj biti nestrpljiv nego se obrati za pomoc.Trup tog modela je od topolovog spera 3mm. dok su krila konstruktivna od balze.Sve je iseceno uz malo smirgla sve se uklapa.Foliju ne dobijes u kitu, nju moras kupiti posebno.Motor od 7.5 do 10ccm. 2T moras kupiti posebno.Zelim ti lepe trenutke u hobiju koji okupira za ceo zivot.Mnogo ces nauciti iz drugih oblasti, a koje su indirektno vezane za modelarstvo.
Pozdrav, :big smile
ex pseudonijum: licider

Offline Xardaz_abc

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 110
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #13 on: November 28, 2010, 11:26:26 PM »
hmmm zanimljiva tema skroz ... Ja vozim 4 meseca classic trenera 40 na glow kao manijak svaki dan po 2 puta celo leto ... Dok mi avion nije poljubio zemlju posle niskog ledjnog leta ...nikako da izbacim temu .... i tad rekoh sebi ono cuveno ko zna zasto je to dobro...trup je prso do krila...strpljivo sam radio svaki dan po malo nigde nisam zurio...avion je opet u letnom stanju cak sta vise ne primecuje se ni spolji ni iznutra mojih ruku rad ... Tako da lazare podrzavam te skroz i ja sam newbie u modelarstvu koji masta da napravi piper cuba od 2.2m xD jednog dana pozdrav svima 
My dream is to fly over the rainbow so high !

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1470
  • teramo ga jako
Re: Nov u izgradnji modela
« Reply #14 on: December 11, 2010, 06:50:42 PM »
E divote od teme ,eto da kazem i ja par reci poshto sam vec odavno mozda citavih 18godina samograditelj modela i to me ispunjava ,
Shto se kaze modelar moze biti svako ali majstor modelar nemoze svako ,zashto ovo kazem ,ja modelare delim na dve grupe ,modelare koji sami prave modele samograditelji i modelare koji kupuju vec polu fabrikate ,razlika izmedju jedne i druge je ogromna ,necu da navodim ali znam sigurno da pola tih modelara koi kupuju polufabrikate da nemaju pojma shta je shta na modelu niti bi nzali kako se to moze okrpiti ili tako neshto slicno
Konstrukcija uh kako je to lepo, od samog pocetka modelarstva oduvek sam zeleo da stvaram i da pravim te lepe velike konstrukcije kao i dan danas

Ja sam Dejan iz trstenika nisam se predstavio i oduvek sam savetovao buduce modelare da se bave samogradnjom ,zashto ,jer samim pocetkom izgradnje suocavash se sa svim elementima koji su potrebni za jednu lepu predivnu konstrukciju modela ili jedrilice ,samim tim i kontash shta bi mogao i gde da ojacash a gde da olakshash ,i samim tim kad poletish model znash da je tvoj i da ti ga je teze slupati nego polufabrikata ,jednostavno borba za opstanak u zivotu

Ovde ima stanica skala modeli i pod njom imash vishe modelara koji se bave samoizgradnjom ,odesh tamo vidish shta se radi ,ali e zaleci se ,prvo sagledash sve te slike ,te konstrukcije ,shta ih sacinjava ,kako se prave i od cega se polazi ,ako ti neshto nije jasno pitash ,kao shto si sad ovu lepu postavio

da ne tupim mnogo jer me mozda svi ovde znaju kao nekog modelara ali eto ako ti se javi i stvori neka prilika mozemo se cuti i lepo porazgovaramo u vezi tih izgradnji

Za pocetak sopstvenog avionca predlazem ti TELAMSTERA ,svima to predlazem pa i tebi ga predlazem ,model koji je jako dobar pouzdan ,lep za letenje ,mozesh ga cediti i cediti sa brzinom do te mere da necesh znati da se to moze uraditi sa njim ,a mozesh i leteti opushteno pa cak i zajedriti sa njim
ljudi koji znaju o kom se modelu radi oni znaju shta ti pricam ,

UPAMTI TELEMASTEER  od 2m pa nadalje nikako manji  :)aplauz