Author Topic: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje  (Read 10856 times)

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« on: December 16, 2011, 09:24:44 PM »
Imam jedan zanimljiv projekat pa me zanima dali je neko nekada prepravljao glow motor od glisera na avio model.
Imam glanc nov glow motor od 10 kubika za gliser sa vodenim hladjenjem pa bi mu glavu prepravio na vazdusno hladjenje.Metalostrugarski i glodacki radovi mi nisu problem to cu uraditi u svojoj masinskoj radionici,cisto me interesuje kako se takvi motori ponasaju na avionima sa obzirom da imaju veliki broj obrtaja.....

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #1 on: December 16, 2011, 11:48:17 PM »
U avione se ne razumem ali glow motore od camaca i auto-modela sam imao u rukama i radio kojekakve konverzije (iskljucivo glow od .15 do .30) Sto se tice manjih kubikaza .15, .21, .28, .30 oni su skoro identicni u celosti osim glave za hladjenje ;) a veci se ne koriste za auto modele tako da je poredjenje otezano :)

Sto se obrtaja tice imaju iste sposobnosti ali im je radni opseg malo razlicit i to uglavnom zahvaljujuci gorivu i rezonatoru pa tako motori za camce rade na malo manjim obrtajima oko 30-tak hiljada dok za auto modele mogu ga se zavrte i preko 40k na kratko.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #2 on: December 17, 2011, 12:54:41 AM »
Motori na avio modelima se retko vrte preko 25000 i to sa rezonatorom,jedan od tih razloga je otpor koji stvara elisa,naravno veci je broj obrtaja avio motora dok je model u letu nego dok se testira na stolu.U svakom slucaju ako bi uporedili karakteristike i opseg rada trebalo bi da bude PLUS ako se stavi motor od glisera na avio model.

 mmmm

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #3 on: December 17, 2011, 01:05:12 AM »
Camci su tu onda daleko blizi avionima i helikopterima bas zbog tog 'konstantnog' opterecenja koje je mnogo vece nego na auto-modelima gde maksimalni obrtaji nikada ne traju vise od par sekundi u kontinuitetu.


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #4 on: December 17, 2011, 08:02:18 AM »
Veliki broj obrtaja = mala elisa, samim tim ovaj motor bi imao vrlo ogranicenu primenu na nekog brzinca tipa Kyosho Kelly, H9 Sundowner ili nesto ovako ako



http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18043__Nemesis_NXT_Fiberglass_1450mm_ARF_.html

poz
Veljko

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #5 on: December 17, 2011, 03:47:10 PM »
Pa otprilike nesto tako,to je pravi cilj ove prepravke,veliki broj obrtaja sa malom elisom=ekstra brz model.Jos ako se ubode pravi rezonator to je onda pravi posao.Polako cu ja da se baziram da to prepravim posto vodim odmor do kraja januara i imam vremena na pretek za licnu zanimaciju.Slikacu ja motor koji se priprema za preradu pa cu okaciti neku sliku,mozda u medju vremenu neko da neku lepu ideju.Vise glava je uvek pametnije od jedne.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #6 on: December 17, 2011, 07:35:43 PM »
a da li bi se isplatilo da stavis i neki reduktor?

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #7 on: December 17, 2011, 07:57:47 PM »
Verovatno da nebi imao pravi efekat,kao sto i sam znas da velika elisa ide za mali broj obrtaja i tako imas potisak,a mala elisa za velike obrtaje i imas veliku brzinu sto je meni i cilj da napravim.Sa reduktorom se samo uspori motor a na tom usporenju dobijes snagu da teras veliku elisu.

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #8 on: December 20, 2011, 10:07:46 PM »
Pocinje se sa radovima za prepravku glow motora koji ima vodeno hladjenje na vazdusno hladjenje.Motor je predvidjen za camce a buduca namena ce da mu bude pogonski motor za CHEEROCKE PIPER od 1,6m.

Posto se na motoru moraju izvrsiti vece prepravke osim glave motora ja cu kako posao bude odradjivan postavljati slike i opisivati radove.
Za pocetak radi se o motoru MDS od 10 kubika kome auspuh izlazi na prednju stranu a karburator na zadnju stranu ka gore.



Da bi se ovakav motor zakacio na avio model potrebno je sledece:

-zarotirati osovinu radilice da izlazi sa kontra strane auspuha
-zarotirati kuciste na kome je nakacen karburator da se ne sudara sa auspuhom
-prepraviti fazu usisavanja na roto ventilu gde cu detaljnije objasniti uz slike
-napraviti novi poklopac glave motora sa rebrima za hladjenje
« Last Edit: December 21, 2011, 08:08:37 AM by GILE »

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #9 on: December 22, 2011, 05:08:40 PM »
Osovina radilice je zarotirana i nalazi se sa kontra strane od auspuha,sve je adekvatno oprano i podmazanao, pogledati sledecu sliku



Deo kartera na kome stoji karburator je ujedno i kuciste u kome se nalazi roto ventil.On je u ovom slucaju odvojen od radilice i zaseban je sklop,posto je orginalna pozicija karburatora uspravna a u novom slucaju auspuh dolazi tacno iznad njega kuciste sam zarotirao za 180 stepeni.Veoma bitna stvar je ta sto rotacijom kucista roto ventila dobijamo pogresnu fazu usisavanja smese,a to se otklanja tako sto se na roto ventilu zareze mesto za pogonski stift pomereno za isti ugao za koji smo zakrenuli kuciste.U mom slucaju to je 180 stepeni,pogledati sledece slike.





Kada se to sve sklopi vrsi se provera faze usisavanja smese kao i potpritiska koji se stvara na usisnom delu kucista.Klip isterati u gornju mrtvu tacku i proveriti kroz otvoren karbrator dali je i roto ventil otvoren,ako jeste faza je kako treba,zatvoriti blago prstom karburator i okrenuti motor u smeru okretanja,ako se na prstu oseca blagi vakum pre nego sto se otvore prelivni kanali u cilindru onda je potpritisak kako treba i sve dihtuje dobro.
Sklopljeno izgleda kao na sledecoj slici.



Sledeci radovi su pravljenje glave motora,kada radovi pocnu dalje ja cu okaciti neku sliku i napisati par reci.


« Last Edit: December 22, 2011, 05:23:05 PM by scirocco »

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #10 on: December 23, 2011, 10:33:59 PM »
Sama izrada glave motora se mora uraditi u dve faze,razlozi za to su sto deo bloka motora koji se nalazi iznad auspuha do gornje ivice cilindra nema rebra za hladjenje.Ako se glava napravi iz jednog dela problem ce biti sto deo motora koji sam predhodno naveo nece imati hladjenje.Evo objasnjenja,ako je glava iz jednog dela onda deo glave koji se navlaci do auspuha nece biti ohladjen jer ce taj deo glave morati da bude u plusu da bi se mogao navuci na blok a samim tim sto je u plusu nema povrsinskog naleganja za prenos toplote sa bloka na glavu.Resenje je jednostavno,napraviti zasebno deo koji se navlaci na navedeni deo bloka a sam poklopac glave kod svecice napraviti opet zasebno.

Evo ja sam to zamislio ovako



Da bi sve to imalo pravu funkciju ja sam mislio na sve,posto se dva puta prenosi toplota da bi doslo do hladjenja ja sam napravio rebra za 70% veca od onih koja imaju na bloku.Kako se prenosi toplota 2 puta,prva razmena toplote je izmedju gusane hilzne i aluminijumskog bloka a druga razmena je izmedju bloka i novog dela koji sam ja napravio.Posto se svi motori naj vise greju na vrhu hilzne i u komori za sagorevanje ja sam novi deo sa rebrima sa unutrasnje strane koji naleze na blok obradio na konus od pola stepena.Uzi deo ide na donju stranu a siri deo na vrh hilzne do komore za sagorevanje.Da bi sve bilo kompaktno rebra su na unutrasnjem cilindricnom delu u minusu 0,001mm u odnosu na deo bloka gde se to navlaci.Posto se radi o tankom zidu zbog brze razmene toplote ja sam brenerom ugrejao novi deo i navukao ga na blok,kada se ohladilo to je postala kompaktna celina.Da se vratim malom objasnjenju zasto obrada na konus i zasto sira strana ka vrhu hilzne,zbog velike radne temperature ovog motora dolazi do termodinamickog naprezanja nalegajucih povrsina a tako i ovog dela koji sam ja napravio.Labavije tolerancije idu na delove koji imaju vece sirenje pri zagrevanju da nebi doslo do pucanja.



 Izrada poklopca glave je mnogo prostija i o tome malo vise sledece sedmice.

« Last Edit: December 23, 2011, 10:43:52 PM by scirocco »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #11 on: December 23, 2011, 10:49:30 PM »
Izgleda lepo i predantno uradjeno. Jos da si prepravio da radi na benzin... :)aplauz

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #12 on: December 23, 2011, 11:40:27 PM »
svaka cast na radovima i na objasnjenju ;)

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #13 on: December 24, 2011, 02:20:05 PM »
Bice tu jos nekih zanimljivosti cim nadjem malo slobodnog vremena,sledece sedmice radim popis u firmi pa cim to sredim nastavljam sa zapocetim poslom.Razmisljao sam o preradi na benzin ali ogranicen kucni budzet i nedostatak vremena su preovladali na ovu opciju.Koga zanimaju detalji ja sam tu za svako objasnjenje,naravno svi koji imaju slicne projekte mogu racunati na moju pomoc,uvek sam raspolozen za nove poduhvate. ()-()

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Prepravka glave glow motora sa vodenog na vazdusno hladjenje
« Reply #14 on: December 24, 2011, 02:33:22 PM »
...bas htedoh da pitam koliko je ta radionica otvorena za dorade i popravke i na ostalim glow motorima :) Konkretno me zanima osvezavanje motora koje koristimo na auto modelima, nista komplikovano vecina posla ide na izradu celicnog prstena debljine 6mm kojim bi se osvezavali cilindri odnosno hilzne ;)