Author Topic: pomoc oko punjaca  (Read 15288 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #15 on: April 08, 2012, 09:16:03 PM »
LiPo može da se puni brže od LiFe.  Konkretno, ako bateriju od 1500mAh puniš sa 1500mAh, znači da je puniš sa 1C i da će se napuniti za sat vremena, ako je potpuno prazna (što ne smeš dozvoliti jer će baterija da propadne).
Ako nisi, OBAVEZNO kupi zaštitnu vreću za punjenje baterija.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #16 on: April 08, 2012, 09:44:35 PM »
za kolko vremena puni baterije 1500 11,1v lipo ????

To na prvom mestu zavisi od specifikacije same baterije, ona je obicno odstampana na samoj bateriji i moze da bude od 1C do 5C pa cak i 10C za najnoviju generaciju, gde C odredjuje njen nazivni kapacitet.

Danas ne postoje LiPo koje se ne pune makar sa 1C, to znaci da se baterija od 1500mAh puni sa 1,5A. Ako bi tu istu bateriju punili sa 3A znaci da bi je punili sa 2C.

Vreme punjenja zavisi od toga koliko je prethodno bila prazna. Da bi duze trajala preporucuje se da se LiPo ne prazne preko 80% nazivnog kapaciteta, to znaci da bi bateriju od 1500mAh bi trebali da maksimalno dopunimo sa 1200mAh nakon koriscenja. Ako bi smo je punila sa 1C za to nam je potrebno otprilike 60min.

poz
Veljko

Offline king3

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #17 on: April 29, 2012, 09:51:52 PM »
za kolko vremena puni baterije 1500 11,1v lipo ????

To na prvom mestu zavisi od specifikacije same baterije, ona je obicno odstampana na samoj bateriji i moze da bude od 1C do 5C pa cak i 10C za najnoviju generaciju, gde C odredjuje njen nazivni kapacitet.

Danas ne postoje LiPo koje se ne pune makar sa 1C, to znaci da se baterija od 1500mAh puni sa 1,5A. Ako bi tu istu bateriju punili sa 3A znaci da bi je punili sa 2C.

Vreme punjenja zavisi od toga koliko je prethodno bila prazna. Da bi duze trajala preporucuje se da se LiPo ne prazne preko 80% nazivnog kapaciteta, to znaci da bi bateriju od 1500mAh bi trebali da maksimalno dopunimo sa 1200mAh nakon koriscenja. Ako bi smo je punila sa 1C za to nam je potrebno otprilike 60min.

poz
            kako da nastelujem EC06 punjac za bateriju 3s 1500 mah da najbrze napuni bateriju na terenu?ima oznaku 15c 3 celije
« Last Edit: April 29, 2012, 10:01:51 PM by king3 »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1702
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #18 on: April 29, 2012, 10:22:41 PM »
Nastelujes da ti puni sa 1,5 ampera,nikako jace od toga.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline king3

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #19 on: April 29, 2012, 10:33:22 PM »
Nastelujes da ti puni sa 1,5 ampera,nikako jace od toga.
zasto ne jace od 1.5a

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #20 on: April 29, 2012, 11:03:10 PM »
Možda može i jače od 1,5A, ali ne znamo o kojoj bateriji se radi. Oznaka 15C koju imaš na bateriji znači da je bateriju od 1500mAh moguće prazniti sa 1500mAhx15, tj, sa 22A. Baterija se ne može puniti tom brzinom, tako da ćeš sa punjenjem 1C (1500mAh) biti siguran da neće doći do oštećenja.
Obavezno koristi kesu za punjenje LiPo baterija.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #21 on: April 29, 2012, 11:52:34 PM »
Nastelujes da ti puni sa 1,5 ampera,nikako jace od toga.
zasto ne jace od 1.5a

Baterije koje nose na sebi oznaku 15C su baterije starije generacije i to se odnosi na praznjenje, uobicajeno je da se pune sa maksimalno 1C.

poz
Veljko

Offline rubiroza

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 123
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #22 on: September 26, 2012, 10:43:58 AM »
Stao sam sa voznjom jer ne mogu da napunim baterije. A problem je sledeci. Imam sledeci punjac:



Dobijao je struju sa starog kompjuterskog napajanja (12V 8A). Ovo napajanje mi vise ne radi i nigde ne mogu vise da nadjem ovakvo starije napajanje. Hocu da kupim transformator. Da li neko moze da mi kaze koliki je minimalan broj ampera transformatora kako bih mogao preko punjaca da punim i 3S baterije? Detaljno sam procitao uputstvo i o tome tamo nema ni jedne jedine reci. Pise samo da radi na voltazi od 9 do 15V DC.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #23 on: September 26, 2012, 12:51:28 PM »
Potrebno ti je onoliko ampera koliko ce povuci punjac kada puni.  Mislim da ti je najbolja opcija napajanje od kompjutera ili lap-topa. Ako imas komp sa kucistem, otvori ga i uzmi struju sa dve zice koje napajaju hard ili CD rom. Ja sam tako dugo punio bez problema.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #24 on: September 26, 2012, 01:50:32 PM »
......
 Hocu da kupim transformator. Da li neko moze da mi kaze koliki je minimalan broj ampera transformatora kako bih mogao preko punjaca da punim i 3S baterije? Detaljno sam procitao uputstvo i o tome tamo nema ni jedne jedine reci. Pise samo da radi na voltazi od 9 do 15V DC.

Ni slučajno ne priključuj direktno na transformator!!!
Pretraži malo po ovom forumu. Više puta je pisano o ovom problemu, kao i o tome kako koristiti PC napajanje u tu svrhu.
Inače, potreban ti je ispravljač od, recimo 12V i bar 3A ! Može i manje A., ali je bolje više.
"Najelegantnija" varijanta ti je punjač za lap-top. Oni su oko 3A, ali obrati pažnju na napon, jer ih ima i preko 15V, a to ne odgovara tvom punjaču...
#FFCC00

Offline rubiroza

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 123
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #25 on: September 27, 2012, 06:48:44 AM »
Slika govori bolje od reci. Ovo sam hteo da uzmem:



12V 5A ,60W

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #26 on: September 27, 2012, 07:53:18 AM »
Trebalo bi da može da pokrije sve opcije tvog punjača, ali obrati pažnju na 2,5A, ako puniš dve odjednom!..
#FFCC00

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
  • Goran Nis
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #27 on: November 29, 2012, 08:25:39 AM »
Pozdrav,
da li ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7637
 zavrsava poso za neki pocetak i da li se sam iskljuci kada se baterije napune.

Stao sam sa voznjom jer ne mogu da napunim baterije. A problem je sledeci. Imam sledeci punjac:



Dobijao je struju sa starog kompjuterskog napajanja (12V 8A). Ovo napajanje mi vise ne radi i nigde ne mogu vise da nadjem ovakvo starije napajanje. Hocu da kupim transformator. Da li neko moze da mi kaze koliki je minimalan broj ampera transformatora kako bih mogao preko punjaca da punim i 3S baterije? Detaljno sam procitao uputstvo i o tome tamo nema ni jedne jedine reci. Pise samo da radi na voltazi od 9 do 15V DC.

Da li ti treba ono napajanje sto se ukljucuje prekidacem (AT)?
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #28 on: November 29, 2012, 08:42:57 AM »
Pozdrav,
da li ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7637
 zavrsava poso za neki pocetak i da li se sam iskljuci kada se baterije napune.


Bacene pare.

poz
Veljko

Offline JLZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: pomoc oko punjaca
« Reply #29 on: November 29, 2012, 09:01:14 AM »
Pozdrav,
da li ovaj punjac
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7637
 zavrsava poso za neki pocetak i da li se sam iskljuci kada se baterije napune.

Radi. OK balansira. Moze da puni 2S ili 3S bateriju. Struja punjenja 800mAh.
Treba ti neki izvor struje. Moze neki 12-15V, min. 1A ispravljac ako imas od nekog drugog uredjaja. Moze akumulator. Mozes zice sa molexa da izvuces, pa preko aligatora...

Odavde, preko "drugarskog" koda, prodjes jeftinije na HK.

Ja imam 2 koja ne koristim. Javi se ako ti trebaju za probu ili za sta vec...