Author Topic: Molim za savet  (Read 23567 times)

Offline Jelena75

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Molim za savet
« on: December 07, 2012, 10:46:58 AM »
Pozdrav svim clanovima foruma. Molila bih za savet u vezi kupovine mikro helija. Moj devetogodisnji sin je za Novu godinu pozeleo da mu kupim helikopter na daljinsko upravljanje. E sad mene zanima da li postoji neki mikro heli koji moze da leti i napolju a ne samo unutra?  Ne mislim da izvodi neke akrobacije ali da moze da ide napred-nazad, levo-desno. Citala sam o razlikama izmedju IC i RC modela ali bih volela da me neko iskusniji posavetuje u vezi kupovine.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Molim za savet
« Reply #1 on: December 07, 2012, 10:50:26 AM »
Zdravo Jelena, koliki je budžet?

Offline Jelena75

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Molim za savet
« Reply #2 on: December 07, 2012, 11:12:24 AM »
Da, to sam zaboravila da napisem - do  100 eura.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Molim za savet
« Reply #3 on: December 07, 2012, 12:01:54 PM »
Jelena pozdrav

za 100E mozes da kupis "ozbiljan" kineski helikopter, koji daleko prevazilazi mogucnosti deteta od 9 godina. Pre neki dan sam gledao u novoj kineskoj "robnoj kuci" koja je otvorena na Novom Beogradu, blok 44 kod pijace, na mestu stare RK Beograd. Evo sta sam video:
Model koji je duzine 40cm i rotora 56cm za 13+ godina kosta 7500 din (ovo moze za napolje)
Model koji je malo manji i ima kameru za snimanje (ono na sta sam ja "zabalavio" :)) takodje kosta 7500. ISTI taj sam u Nisu video pre 10 dana za 6500 !
Manji od ovih (recimo oko 20-ak cm) se krecu oko 3500 din.
Oni opet najmanji (mislim) su oko 2500.

Svi ovi modeli su RC (NE IC) ali domet (bezbedan) je recimo do 50-ak metara (mozda moze i vise ali posto mislim da rade na standardnih 27Mhz, ja bar ne bih isao dalje).
Gotovo svi ovi modeli imaju ziroskop sto radikalno olaksava upravljanje ali opet ne spasava od neopreznog upravljanja. S obzirom da sam se nedavno igrao sa jednim takvim (ovim vecim), mislim da helikopter NIJE za uzrast od 9 godina. Mada nisam nikada probao ove mini.

IC helikopteri zahtevaju opticku vidljivost (da ne kazem bliskost) izmedju upravljaca i helija, sto je jedan od razloga preporuke da se koriste u zatvorenom prostoru.

Ipak se nadam da ce tvoj sin za koju godinu postati postovani clan ovog foruma i ovog lepog hobija.
« Last Edit: December 07, 2012, 12:10:12 PM by pnedic »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Molim za savet
« Reply #4 on: December 07, 2012, 02:04:26 PM »
Verovatno ce vam se javiti jos neko sa svojim misljenjem pa da se ukljucim i ja. Predlozio bih da zaobidjete kineze kada je ovaj hobi u pitanju. Da vas sad ne zamaram koji su sve razlozi, par najbitnijih je da cete za te iste pare kod nekog drugog dobiti RC model sa simulatorom letenja, i mogucnost kupovine rezervnih delova kada se nesto slomi (a slomice se).
Evo vam samo jedan predlog sa stranog sajta, u pitanju je Austrija. Placa se kreditnom karticom i stize za nedelju dana.
Pogledajte i domace prodavce Mala Ivanca i RC Srbija, mozda i oni nesto imaju u ponudi. Njihove reklame naci cete na ovom forumu.

http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1643_1644&products_id=85070

http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1643_1644&products_id=75252

Pozz


Offline Jelena75

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Molim za savet
« Reply #6 on: December 07, 2012, 03:06:17 PM »
Hvala svima na predlozima. Upravo sad gledam na internetu predlozene modele.  U principu ni ja nisam za kineski model jer pretpostavljam da ce mi biti potrebni i rezervni delovi s vremena na vreme a i citala sam malo po forumu i vidim da vecina nije za kineze. A i druga stvar je sto sam ja udaljena od Beograda nekih 300km i mogu da narucim samo putem interneta ili telefonom.

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Molim za savet
« Reply #7 on: December 07, 2012, 03:58:30 PM »
Zdravo Jelena,
  Ja bih dodao jos jednu mozda i najbitniju stvar koju treba da uzmete u obzir prilikom kupovine helija pogotovo za dete od 9god mada ovo pravilo vazi za sve koji po prvi put ulaze u RC svet. 
 Na prvom mestu je SIMULATOR. Koliko vidim za sve modele predlozene od Extreme dolazi i kabal za sim, ako gresim ispravite me.

  Kako kod aviona a pogotovo kod helija bitno je vezbanje kako bi se stekao osecaj u prostoru i prsti navikli na komande. I najeftiniji heli letece u rukama dobrog pilota dok i onaj najskuplji pasce ako ga leti neko bez iskustva.
Pre nego sto poleti obavezno da vezba u simu min 5h  (<--)   
Par primera:



Pozz..
Vladimir

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 323
  • Goran Nis
Re: Molim za savet
« Reply #8 on: December 07, 2012, 06:20:11 PM »
Pozdrav Jelena,
ja sam kupio kineski heli










i posto nisam imao simulator morao sam da ga popravljam tj elise koje u 95% slucajeva stradaju.

@vpilic je upravu za extreme prodavnicu jer imaju uz heli i simulator i rezerne delove.
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Molim za savet
« Reply #9 on: December 07, 2012, 08:29:00 PM »
Zdravo svim modelarima u Srbiju,

Evo i ja da dam svoj predlog smatram da dete od devet godina nije nikakva prepreka za heli, kod mene u klubu ima takvih malisana neznam tacno koliko ali mi matori ostajemo daleko unazad prema njih i njihovo napredovanje.
Krsenje ce biti jer je neizbezno ali postoji i MCP-X da ne kazem nesalomiv ali skoro http://www.futurheli.com/product.php?id_product=2421
malo je skuplji ali zato je pravi heli moze u maloj prostoriji da leti kao i napolju to govorim jer ga imam i dodao bi cak da je bojli od simulatora.
Da se nehvalim ali imam flotu od nekih 12 helija i svi prelaze u FBL sistemu ostaje mi jedan Trex250 potpuno kompletan samo da se stavi svoj prijemnik i da poleti pa bi mogao da poklonim malisanu nek to bude bozicni poklon.
Nek se Jelena javi privatnom porukom da se dogovorimo kako bi to poslao iz francusku (bice najverovatnije autobus)

Nenad
« Last Edit: December 07, 2012, 08:41:44 PM by nenad »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Molim za savet
« Reply #10 on: December 07, 2012, 09:44:24 PM »
Svaka cast na gestu!   (pijemo)

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Molim za savet
« Reply #11 on: December 07, 2012, 10:20:38 PM »
Zdravo svim modelarima u Srbiju,

 ostaje mi jedan Trex250 potpuno kompletan samo da se stavi svoj prijemnik i da poleti pa bi mogao da poklonim malisanu nek to bude bozicni poklon.
Nek se Jelena javi privatnom porukom da se dogovorimo kako bi to poslao iz francusku (bice najverovatnije autobus)



Nenad


Bravo bravo bravo!!!

 (res)  ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Molim za savet
« Reply #12 on: December 08, 2012, 12:46:53 AM »
Sta reci posle ovakve ponude :) ali moj predlog je mSRx, mozda je ipak 6ch helikopter preveliki zalogaj za dete od 9 godina koje nije pipnulo te stvari. Kao sto je rekao Vpilic neka vezba prvo malo na simulatoru. Kineze izbegavati, glavni razlog je sto je helikopter izuzetno lomljiva stvar, i neophodno je imati podrsku reservnim delovima.

Pozdrav

Offline nenad

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Molim za savet
« Reply #13 on: December 08, 2012, 06:48:33 PM »
Zdravo svima,
Posto mi se javila Jelena ali i ne samo ona vec veliki broj vas, jer svi imate neko dete ili kuci ili u rodbinu ili u komsiluku danapomenem samo za one koji su najvise spomenuti u vasim porukama moram da vam kazem da nemogu svakom da ucinim uslugu i pomc voleo bi ali na zalost ne mogu.
Heli je T-REX250 SE 3 servo-a DS410 i jedan Futaba S3154 na repu Gyroscope Alige GP750 controler Protronik BF20A i motor Scorpion 3900kv i tasna za transport od aluminiuma naveo sam sastoj helija samo da vidite dea ne saljem nesto bez veze i da se to ne nalazi na ulicu a necu namerno govoriti od vrednosti poklona, oni koji su upuceni shvatice i sami da se takve stvari ne traze od nekog a ovo sto cinim to je samo moja dobra volja.
Pozdravljam sve aeromodelare u Srbiju a posebno Ivana i (cika) Lazu Nenad.

Offline Jelena75

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Molim za savet
« Reply #14 on: December 09, 2012, 10:07:36 AM »
Htela bih i ovako javno da se zahvalim Nenadu na njegovoj darezljivosti, ovakvi ljudi se retko srecu. Jos kad sam pronasla na googlu sta je to tacno sto on salje, zanemela sam.
Nenade hvala puno na nesebicnosti i velikoj darezljivosti, moj sin je presrecan. Javicu se, svakako kad heli stigne do nas.
Hvala i ostalim clanovima foruma na dobronamernim savetima jer ce mi koristiti. Sinu cu za pocetak kupiti neki jednostavniji model pa tek kad to dobro savlada moze da krene sa T-REX-om.