Author Topic: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija  (Read 24039 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« on: November 17, 2013, 11:26:21 PM »
Ovih dana sam se malo bavio preradom modela (kita) Pipera CUB sa glow na elektro. Pošto sam ovaj ARF kit dobio na poklon, a od ranije imam isti u glow izvedbi, rekoh ajde da ovaj bude elektro.

Kad sam počeo da razmišljam o radu, shvatio sam da ova rabota i nije baš jednostavna u smislu smještanja baterije, ESC-a... težišta,... i na kraju jednostavne upotrebe istih...

Model je predviđen za glow motor 0,40cuin sa elisom 11x7 - 12x6 pa sam nakon proučavanja mogućeg elektro setup-a naručio sledeće:

- Motor: Turnigy G32 brushless outrunner 600kv od oko 850W;
- ESC: Turnigy D-lux 70-80A sa U-becom;
- Baterija: Turnigy 3300mAh 30C 4S;
- Servoi: Hitec HS422 deluxe standard servo 45gr.

Nakon što sam napravio distancere za motor, odlučio sam da ESC mora stajati sa donje strane trupa radi hlađenja, ali mu je debljina bila tolika da sam morao urezati u trup jedno centimetar da ne bi toliko štrčao:





Takođe, odlučio sam da se baterija ubaca sa donje strane, pa sam samim tim morao da prorežem vratanca:







Pošto sam prilično isprepadan raznim ispadanjima baterija iz modela u letu (onih koje se ubacaju odozdo), riješio sam da bravljenje vrata riješim u ruskom, ružnom, predimenzionisanom, ali sigurnom stilu:







Na slici se ne vidi, ali sam sa bočne strane lijevog pera od špera (ovo se čak i rimuje) zalijepio parče gume sa rupicom na sredini da obezbijedi osigurač od izvlačenja ukoliko se jave neke vibracije.
Nakon toga sam se bacio na tapaciranje prostora za bateriju samoljepljivim sunđerom za izolaciju klima kanala, koji je za ove naše potrebe vrh rješenje:





Ovo tapaciranje, osim što ima ulogu da fiksira bateriju, mislim da je značajno i ukoliko model pobodem na nos, što se, je li, dešava... pa da barem sačuvam bateriju od oštećenja.

Vjerovatno se pitate što sam stajni trap ovako "zasajlao"?! Pošto, kao što sam rekao, imam isti model sa glow motorom, dosadilo mi je da svako malo grublje slijetanje dovede do loma elise od prekomjernog ugibanja trapa i plastičnih deformacija istog, ovaj sam fiksirao da ima vrlo malo elastičnog hoda, a da svako prekomjerno gibanje pokupi sajla.

Nakon što sam sve fiksirao, izbalansirao motor i elisu, izmjerio sam težinu modela (baterija i elisa su u modelu) i statički potisak:





Sve u kompletu ispada 2415g, sa čime sam zadovoljan jer je model predviđen za 2300 - 2700g, doduše sa glow motorom.



Statički potisak je 1610g sa gore pomenutim setup-om i elisom 12x8. Struju nijesam mjerio, ali ću sve provjeriti prije probnog leta.

Zanima me, da li je ovaj odnos potisak - težina za ovakav tip aviona zadovoljavajući?

 (pijemo)

« Last Edit: November 17, 2013, 11:32:16 PM by tataBulik »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #1 on: November 18, 2013, 06:37:17 AM »
Lep model. Mogao bi da navedeš i neke dimenzije istog. Ovako, odokativno, sa slika, čini mi se da je kliped ving i negde oko 160cm ?

U svakom slučaju, s obzirom da je ovo trener, odnos težine i postignutog potiska je OK, ali mislim da ti je izbor elise totalno pogrešan. Ovaj motor može mnogo više da da uz odgovarajuću elisu.
Izbor elise za SUS i elektro je potpuno priča za sebe, počev od broja obrtaja pa nadalje...
Savetujem ti da obavezno izmeriš struju, konkretan napon pri tome i broj obrtaja.
Pogrešna elisa može da pri mnogo većoj struji da mnogo manji potisak...

Dalje, "ušuškavanje" baterije je totalno pogrešno, a pogotovo kad potpuno "zadihtuješ" nosni deo.
Svaka baterija, bez razlike, se, manje ili više, greje pri opterećenju, a položaj tvog ESC-a još dodaje toplotu u nosni prostor (donja polovina ESC-a) plus motor...

Inače, kod elektro varijanti nema vibracija kao kod SUS varijanti. Naravno, ako su i motor i elisa izbalansirani.

Naravno, ovo će da leti i ovako i onako tj svakako će da leti (mislim u pozitivnom smislu).
Ovo je samo moj savet, koji možeš da prihvatiš ili ne !
U svakom slučaju ti želim puno lepih trenutaka s ovim modelom!

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #2 on: November 20, 2013, 12:01:00 AM »
Mišo, hvala na savjetima  (pijemo)

Stvarno, o grijanju baterije nijesam razmišljao  :sljus, mada, dvije bočne strane su joj slobodne, ne znam. Uglavnom, potežak zadatak: da je fiksirana, da lufta i da se ujedno lako uvlači / izvlači?!

Do sada nijesam sklapao elektro setup, tako da je moguće da sam ponegdje i fulao. Upravo sam vidio da na ovaj motor (na 14,4V) može da ide elisa do 14x10 i stvara potisak do 2350g (Hobby King statistika)!!!
Odabrao sam prečnik 12 iz razloga kačenja elise o tlo, ali korak od 8in?!... pojma nemam zašto nijesam uzeo barem 10?!  :sljus   :sljus   :sljus

Što se tiče dimenzija, model je 172cm raspona (skala oko 1:6), mnogo lijep i lagan za letenje, kao uostalom i svi CUB-ovi. Kit je bio prilično jeftin, mada skala izgled i nije neki, ali je izrada i izbor materijala dobar i kvalitetan. Naručen je iz Sussex-model-center za oko 70€ komad. Ista razmjera boljeg - Hangar 9 je bila oko 150€. Jedina slaba tačka mu je stajni trap - čelična šipkica, koji ne trpi baš najbolje elastične deformacije.

Mišo, još jednom hvala (u prevodu: E sad si me sjeb..., natrag za crtaću tablu).  (pijemo)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #3 on: November 20, 2013, 05:06:10 AM »
Ima i još jedna sitnica. Da li si proveravao CG ?
Baterija ti je kompletno ispred njega. Bojim se da ne bude malo mnogo "nosat". Svejedno, s njom, uglavnom vršiš korekciju, a kod tebe to nije moguće zbog sunđera.
Trap si sam pomenuo, pa kad smo već kod njega, sajlicama nećeš rešiti problem krivljenja itd, već samo da se ne "raščepi" ako se ne počupa iz poda tj ne "povadi" one dve plastikice, koje su i inače slaba tačka ovakvih trapova...

Što se tiče elise, to moraš da probaš. ako se dobro sećam, mislim da se on pokazao najbolje sa APC E 15 x 7 ili je to bila četrnestica !?
Za ovaj model i ovaj motor, ne bih išao sa većim korakom od 8 !


Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #4 on: November 20, 2013, 06:22:06 AM »

Što se tiče elise, to moraš da probaš. ako se dobro sećam, mislim da se on pokazao najbolje sa APC E 15 x 7 ili je to bila četrnestica !?
Za ovaj model i ovaj motor, ne bih išao sa većim korakom od 8 !


A jel moze neki proracun, objasnjenje, iskustvo sa konkretnom motorom (posto spominjes da ga imas) da ne bude da samo kritikujem!?

poz
Veljko

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #5 on: November 20, 2013, 11:21:56 AM »
TataBulik ja sam imao slicnog Cub-a tih dimenzija i baterija (6s 4000) je morala da se nabije skoro do pozarnog zida da bi se dobio CG na svom mestu, grejanje baterije batali nista strasno se nece dogoditii ako se malo ugreje. Za setap ce Magic da ti pomogne ali mislim da korak ne bi trebao da ide preko 8 za ovaj KV.
Pozz

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #6 on: November 20, 2013, 03:05:38 PM »
CG je dobar, provjerio sam prije ikakvih intervencija. Jedino može biti nezgodno ukoliko kupim koju veću bateriju, ali u svakom slučaju CG ide naprijed što se lako koriguje.

Fiksiranje stajnog trapa je dobro, plastike ne trpe skoro ništa jer je šipka iskrivljena i pobodena u rupu bukove pločice, a vidljivi dio šipke je u drvenom falcu (ukrućenje po dvije ose), tako da mu plastike služe samo da čitav trap ne ispadne tokom leta. Jedina loša strana sajli je što je trap maltene fiksan, bez ogibljenja (osim sunđerastih guma), ali, šta je tu je.

Što se tiče elisa, a nakon Mišove kritike od juče, odmah sam sinoć naručio propisan dijapazon prečnika i koraka, pa ću izvršiti analizu raznih kombinacija i naravno podijeliti sa vama.

 (pijemo)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #7 on: November 20, 2013, 06:24:25 PM »

Što se tiče elise, to moraš da probaš. ako se dobro sećam, mislim da se on pokazao najbolje sa APC E 15 x 7 ili je to bila četrnestica !?
Za ovaj model i ovaj motor, ne bih išao sa većim korakom od 8 !


A jel moze neki proracun, objasnjenje, iskustvo sa konkretnom motorom (posto spominjes da ga imas) da ne bude da samo kritikujem!?

poz

Veljko
Kao što i sam znaš, proračuni i razni kalkulatori su samo pretpostavljene vrednosti, a ne konkretne.
Konkretno i konačno dobijaš samo konkretnom probom sa konkretnim elementima i to je, za mene, merodavno, a kalkulatori itd samo informacija da suzim izbor.
Nadam se da se, bar donekle, slažžeš.
Dakle, konkretno mereno:
Baterija 4S 5.000mAh 30C Zippy Flightmax - puna "do vrha"
........
APC E 14x10________15,4V_______42,45A________cca 650W_____xxxx_____2.460gr
APC E 15x7______15,25V____39,70A______cca 600W____xxxx____3.290gr
........
Izmereni kv broj je bio 580 o/min, a pri opterećenju je bio i do 20% manji od nazivnog broja *** 600kv !

14x7 nije tada bila u opticaju. Motor je "odleteo" sa MAS 13x8x3____15,5V___33,9A___cca525W____1.950gr

Konkretna merenja sa konkretnim motorom (nema veze što su tipski itd isti) znaju da odstupaju i do 20%.
........

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #8 on: November 20, 2013, 07:02:08 PM »
@tataBulik, na slikama se ne vidi da li motor vuče malo na dole? To je veoma važno kod visokokrilaca jer je napadna tačka sile otpora aviona dosta visoko. Ako nećeš da ti model odmah na startu sam napravi luping, osovinu motora podesi tako da ima 3-5 stepeni na dole u odnosu na pravac letenja, a koji je paralelan sa horizontalcem. Naslikaj trup iz profila bez haube motora i postavi da vidimo.

Elisa.
Elisa na elektro pogone se ne bira na bazi mišljenja, iskustva, HK statistika ili nečije preporuke, već na bazi proračuna, koji zavisi od karakteristike motora, napona napajanja, veličine i karakteristike avio modela. Ovo sam napisao masnim slovima zato, jer je ovo generalni problem od kada postoje BL pogoni sa toliko velikim izborom komponenti za pogon modela. Za proračun i pravilan izbor komponenti se samo treba malo potruditi sa kalkulatorima ili pitati unapred.

Greška u elektro setapu gore je mali napon napajanja (14.4V) naspram Kv vrednosti motora (600 o/V). Oni proizvode mali broj obrtaja (oko 8000 o/min) za elise manje od 13x8". Da bi se izvukla potrebna snaga za model,  porebno je staviti elisu najmanje 13x8" a bolje je 14x8". Ako je to velika za model onda treba staviti LiPo od 5S. Onda je dobra elisa od 12x6".

ESC je na veoma dobrom mestu ali je prevelike moći, jer ni sa najvećom navedenom elisom motor ne vuče više od 40A na maks. gasu. Navedene elise vuku oko 2500g što je i više od onoga što može da da neki SUS motor od 6.5-7.5cm3 2T.

Akumulator je mali sa 3300mAh 4S, ali će model da leti 7-8 minuta u mešovitom režimu letenja.
« Last Edit: November 20, 2013, 07:18:38 PM by tibeteagle »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #9 on: November 20, 2013, 07:07:54 PM »
@tatabulik
Ne obraćaj pažnju na provokatore.
Konkretno, Pajper je poleteo i leteo sa krajnje neverovatnim : težina 4.200gr elisa kopija APC 10x6 ili 11x6 (baš se ne sećam) - POZAJMLJENA SAMO ZA TAJ LET!
Mereno sa kopijom APC 11x6 potisak je bio oko 1.300gr !
Napominjem da motor nije G32 !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #10 on: November 20, 2013, 07:19:55 PM »
Quote
Napominjem da motor nije G32 !
Upravo si srušio smisao svih tvojih preporuka. Sedi i uči.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #11 on: November 20, 2013, 07:37:34 PM »
@ misa2002 Miso, nemoj da se ljutis na druge ako te provociraju, imao si na forumu dosta "faulova" a narocito niko ne moze da zaboravi onaj sa Extrom koja je "odletela" u Sloveniju, "serijsku" proizvodnju Pajpera ... no vise puta sam ti rekao da necu komentarisati ono sto pises, nego da cu samo napisati i ja moje misljenje. A vezano za motor koji je imao 20% "manji" kV pod opterecenjem od nazivnog, to je normalno zato sto mu je tada efikasnost bila 80%!

Isto tako SVE sto je napisao TE o tome kako se bira neki elektro motor je apsolutno tacno i to da je ovaj motor skroz pogresan za ovaj model.

Najpametniji setup za bilo koji model pocinje od baterija koje vec imamo, jer ne postoji nista ekonimski manje isplativo nego kupovati posebne baterije za svaki model koji imamo. Baterije se mogu vezivati i redno i paralelno a motora barem ima sa dovoljno razlicitim kV pa se sve to da prilagoditi. Tu pomaze i AXI sajt http://www.modelmotors.cz (po milijardu zilioniti put pisem o ovome ali ocigledno dzaba) i alatka sa desne strane FAST AXI SETUP.

A sad vezano konkretno za ovaj model - idealni setup bi bio nesto sasvim drugo, ali ajde sta mozemo sa komponentama koje su vec tu: ako je maksimalni precnik precnik elise 12 onda trokraka 12x8. Ako moze da stane 13 onda pre dvokraka 13x8. Ispod koraka 8 ne bih isao jer ce model biti prespor na 4S. Letece on i sa 12x8 po mirnom vremenu ali po vetru moze biti malo na granici narocito ako baterije nisu u top formi.

poz
Veljko

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #12 on: November 20, 2013, 08:09:28 PM »
nisam strucnjak al mogu da pogledam  :hehe :hehe :hehe malo sale da post ne predje u svadju ,"uvek je mudro saslusati iskusnije pa makar i ne bilo po nasem ", hvala magic-u na preciznom odgovoru!

na ovakav odgovor i helikopteras moze da nauci po nesto kao sto sam ja!
ex pseudonijum: sova

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #13 on: November 20, 2013, 09:05:49 PM »
Slazem se sa teorijom TE o uglu postavljanja elise na dole i u desno. Na svim mojim modelima koje sam pravio je upravo tako,  osim na Citabriji. Ona je po velicini malko veca od ovog Pajpera, radjena iz kita kako je vec opisano u topicu ali je SIG na planu stavio osu motora tacno u uzduznu osu bez ikakvih uglova na dole i udesno. Malo mi je bilo cudno zasto tako ali sam tako i uradio. Iz uputstva kako ga poleteti Model bez ikakvog trimovanja od prvog dana sa podesenim tezistem gde treba leti odlicno, nema tendenciju penjanja niti skretanja sa pravca na pola gasa. Jedina tendencija zanosenja je na samom poletanju gde se mora malo dodati desne noge dok se model ne odlepi, a na sletanju malo leve po potrebi  kada se skine skroz gas. Pricam o mirnom vremenu kakvo je bilo u nedelju na 13 maju. E sad nisam se udubio u problematiku  jer model leti odlicno ali pitanje ostaje u cemu je fora tj kako je iskomenzovan ugao motora?  Mozda je ovo i za novi topic.
Detaljni podaci o motoru i elisi koje sam stavio  se nalaze u topicu Citabrija pa da ne prepisujem....
« Last Edit: November 20, 2013, 09:07:20 PM by drjack »

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: PIPER CUB 40 size - elektro konverzija
« Reply #14 on: November 21, 2013, 12:29:52 AM »
Što napravih pizdariju sa postom!!! Nemojte molim vas da ja budem uzrok svađe, VODIMO LJUBAV, A NE RAT (na konto Gay parade)  (yay)

TibetEagle, motor je trenutno u osi, ali kad sve sklopim, šajbnicama ću u svakom slučaju napraviti 1-20 dolje / desno, mada mi je na glow piperu u osi i nijesam primjetio ništa loše osim standardne "noge" na polijetanju.
Što se tiče voltaže od 14,8V, na uputstvu za motor je navedena moguća voltaža napajanja 11,1 - 14,4V?! Nijesam smio da rizikujem sa 5s. Jedino što sam možda pogriješio je izbor motora obzirom na ograničenje prečnika elise zbog dimenzija aviona. Bio je u ponudi i G32 sa 770kv što bi možda bilo pogodnije.
Baterija je mala, znam, ali shiping ograničenje na 3300mAh je uzelo svoj danak.

Uglavnom, šta je tu je. Odabraću najbolju moguću elisu pa na livadu.

 (pijemo)