Author Topic: Pomoc oko prvog autica  (Read 96489 times)

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #15 on: September 22, 2014, 11:04:05 AM »
Narode, sve ovo sto je napisano je ziva istina i ima za cilj da ne prosipate novac bzvz. Ja sam prosao sve faze, promenio mnogo modela i kategorija i uzivao sam priznajem, ali i mnogo potrosio, trazeci sebe u svemu tome. Znam da nismo svi isti, neko ima manje, neko vece zahteve, ali smo svi bili pocetnici i kao po kalupu radimo iste stvari, koje su cini mi se pogresne. @magic je objasnio zasto.

Pisem ovo jer sam bio u istom sosu, cak sam razmisljao o slicnim modelima ... bila je varijanta daj sta das i na pocetku svaki model bude zabavan ali vremenom svako tezi boljem, brzem, kvalitetnijem modelu i to tako krece... Krece igranka bez prestanka ;) Sve je to zabavno manje-vise dok ne skontas stazu. E tu krece prava zabava kad te pukne adrenalin , kad se "zatrkas" sa drugarima pa onda skontas da je to ono pravo, sto si zeleo od samog pocetka a nisi mogao da iskusis jer nije bilo staze, nije bilo drustva itd. :P 

Zato je i moj savet svima koji kupuju svoj prvi model da omdha uzmu nesto kvalitetnije, nesto sto ce odgovarati stazi. Da ne pricam koliko su takvi modeli kvalitetniji i izdrzljiviji. Znam da nije situacija da se mnogo odvaja za hobi ali onda malo sacekajte, neka kapne jos nesto preko zime pa spremite model za prolece ;)

I da... sto se tice staze ja to vidim kao izduvni ventil, mesto gde se okupljamo vikendom, svaki drugi, treci nebitno, gde mogu da zaboravim na svakodnevne obaveze i probleme, gde se druzimo, resetujemo, srafimo modele, slusamo nitro muziku itd.  Pa kome ne bi prijalo? ;)

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #16 on: September 22, 2014, 11:26:37 AM »
Ma samo izbegavaj kineze. Em se nerviras za svaki kvar em na kraju izadje skuplje od renomiranog modela. Ince jedine 2 klase modela koje su mi bile zanimljive i kad sam solo su drift i crawler.... ostalo brzo dosadi.

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #17 on: September 22, 2014, 12:02:10 PM »
Drugari, to je ono sto nam je i trebalo da znamo... :)aplauz
Meni ove 1/8 masine izgledaju mnogo ozbiljnije. Do sada, do staze, mi nije ni padalo na pamet da kupim autic, jer znam da je bez iste sve bzvze... Ja, tacnije moj budzet, je pre za neku 1/10 la makinu, na struju. Pre svega zbog baterija, manje mase samog autica...a i ako ce to da bude klasa Nacionale...to bi bilo to. Nemam neke ambicije za takmicenjima i cudima, pre svega vise volim avione. Autic bi bio samo zabave radi. A i ako zazivi to oko staze, nadam se i lepom druzenju. Pored zvuka nitra, i cackanja oko masina, meni se i svidja ova nasa prica...Nema price oko konobarica, svalerki, utakmica, jagnjetine...posto je meni malo muka od tog svakodnevnog prostakluka. Kao da smo za taj jedan vikend u nekom normalnom svetu. Nisam primetio da se na nekom drugom mestu ljudi ovako pomazu.  ()-() To je ono sto obecava :jaki:

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #18 on: September 22, 2014, 12:52:42 PM »
Jao bre ljudi... ja pricam da nemam pare... sad me vec plasite, jer pocinjem da razmisljam o 1/8 truggy..... (___) ")

Isplati li se uzeti nesto u kitu, i gde ima to da se nadje? Pa da odma uzmem i motor i esc i servo koji mi preporucite.... ili ipak neki RTR? Uh, stvarno me plasite...

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #19 on: September 22, 2014, 01:10:15 PM »
Pa ako nemas nista za autic onda mozda bolje neki RTR. Ne moras odma 1/8 truggy... pocni polako.... 2wd 1/10 pa vidi kako ce da ide dalje.
« Last Edit: September 23, 2014, 12:20:57 AM by magic »

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #20 on: September 22, 2014, 05:15:35 PM »
Jao bre ljudi... ja pricam da nemam pare... sad me vec plasite, jer pocinjem da razmisljam o 1/8 truggy..... (___) ")

Isplati li se uzeti nesto u kitu, i gde ima to da se nadje? Pa da odma uzmem i motor i esc i servo koji mi preporucite.... ili ipak neki RTR? Uh, stvarno me plasite...

Prelažem da dođeš u nedelju i vidiš kakvi su modeli, koje su razlike, gde se i kako mogu nabaviti, kako sve to izgleda itd. Siguran sam da će ti neke stvari biti jasnije ;) Msm ne bih da te plašim ali spremaj pare  :_D
« Last Edit: September 23, 2014, 12:19:30 AM by magic »

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #21 on: September 22, 2014, 05:41:33 PM »
Ljudi  (res) da mnogo ne pišemo...najbitnije je da prvo dođete na stazu i vidite kako to izgleda uživo i koliko je to ozbiljno !
Npr.sa videa Kyosho Rage, vidite i sami da je to za vožnju tj.zezanje po travi i za igranje.

Najteži je početak i tu treba napraviti pametan izbor. Pričam ovo iz iskustva jer mi je prvi model bio iz Conrad-a, svima nama poznata marka Reely a model "air attack " 1/8 2wd nitro, rtr....koga sam vozio na galovici i uvek imao problem, dal sa poteznicom, dal sa ležajem na kvacilu, krta plastika...itd... Hteo sam da batalim sve >:(
Želeo sam da rešim problem pa sam kupio još dva ista da bi imao u rezervi, delove...drugi kompletan auto da mogu odmah da nastavim vožnju kad prvi crkne, naravno svi su imali iste probleme...a ja se pitao 3 x 150€=450€ potrošeno? ...a za taj novac sam mogao da odmah kupim jedan al kako treba ...posle problem kome prodati reely, jer ih ima i na Bubanj potoku koliko hoćeš  itd.itd.

Tako da je najbolja, najjeftija i najbezbolnija solucija  :)  moj predlog za početak odn.šta uzeti :

1. Dobra šasija tj.kit polovan npr. losi 1.0 ili 2.0, mugen mbx 6, agama a8, kyosho mp 777 za koje je cena od 150-250€

2. 2 x servoa za upravljanje i gas/kočnica koje kasnije možemo zameniti za bolje, a cena polovnih a da nešto valja        je od 30-50€  a novih od 40-70€ (za brushless el.modele je potreban samo jedan servo)

3. Motor nitro 21 tj.3,5 ccm koji je polovan, provereno dobar od 80-140€ a novi su od 140-300€, dok za elektro
     Brushless combo ESC + motor od 100-150€ novo je od 160-300

4. Daljinski ima već od 20-30€ i kasnije idete ka boljem modelu...

5. Za brushless modele je potreban punjac i baterije
 
6. Za nitro modele je potrebno gorivo, starter box i grejač za svećicu

A sve ovo može nekog zadovoljiti  nov ili polovan RTR model...npr.

1. KYOSHO NEO nitro buggy 1/8
2. KYOSHO VE brushless buggy 1/8
3. RB ONE nitro ili brushless buggy 1/8
4. SERPENT COBRA 2.0 buggy 1/8
5. LOSI 8-ight 2.0 buggy ili truggy ....itd itd.

Koje firme modela treba preferirati i bilo koji da uzmete nema greške.

1. MUGEN
2. KYOSHO
3. LOSI
4. RB
5. AGAMA
6. X-RAY
7. SERPENT
8. LRP
9. HB odn.HPI

Nitro motori

1. NOVAROSSI
2. RB
3. TEAM ORION
4. ALPHA
5. GO
6. OS

Komande tj.daljinki upravljači

1. FUTABA
2. SANWA
3. SPEKTRUM
4. KOPROPO

SERVOI
 
1. KOPROPO
2. FUTABA
3. SANWA
4. SAVOX
5. X PERT

BRUSHLESS combo

1. TEKIN
2. HOBBYWING
3. CASTLE CREATION tzv.mamba monster
4. LRP
5. TEAM ORION
6. TRACKSTAR
 
ITD...ITD





« Last Edit: September 23, 2014, 12:34:19 AM by magic »
RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #22 on: September 23, 2014, 12:15:45 AM »
Ovo je ispao jako dobar topik. Stvarno je sa jako malo postova tema obradjena u potpunosti tako da je zasluzio da postane sticky! Molim vas da u ovom topiku izbegavate cisto dopisivanje i postovanje od par reci jer je poenta da ostane vrlo konkretan i da neki pocetnik brzo shvati sta mu je ciniti.

Topik je ociscen od nepotrebnih postova.

poz
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #23 on: September 23, 2014, 10:12:26 PM »
I ja sam iznenadjen kvalitetom topika, nisam se nadao da ce biti ovako cisto, kulturno i lepo upakovano informacijama  (nene)

Elem, idemo dalje. Ubedjen sam da vredi sacekati, stekati pare, i kupiti nesto kasvetno. Hvala vam ljudi na savetu, bolje da ulozim 500e nego da bacim 200e... U to sam se uverio citajuci pazljivije materijale za top modele. Razlika u shasiji izmedju 2-3mm plastike za jeftine modele i 3mm 7075 aluminijuma sa tvrdom anodizacijom.... svako ko se i malo laicki razume u materijale shvatice sta je to... E sad, naravno kada neko krece od nule ne zna ni sta da gleda, ni sta vidi na slikama, ni sta je procitao. Za to treba vremena, ali ajmo ovako...

Ono sto bih zaista voleo je Mugen... recimo ovaj
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXEGXV&P=SM

A ono sto je daleko isplatljivije je HPI
http://www.hobbytron.com/HPIRacingTrophyFluxRTR18BrushlessElectricRCBuggy.html#

Daleko isplatljivije jer HPI dolazi RTR a Mugen u kitu, znaci jos gume i tockovi, esc, motor, servo, radio oprema... dakle mnooogo je skuplji, mozda i duplo. Hpi je dobar, nije 7075 aluminijum ali je opet dobar. Pitanje je dakle, samo za iskusne ljude, dali je Mugen toliko bolji koliko je i skuplji?

Sledece jako bitno pitanje na koje pocetnik ne moze da odgovori je, dali je RTR dobra ili losa stvar? Dobijas ti nesto, ali dali je to nesto sto ces nakon par meseci menjati jer shvatas da ti treba vise snage za trke ili sta god, ili je to dobro optimizovano? Dali je kupovina kita bolja solucija jer ne bacas pare na inferiorniju opremu koja je tu "da auto ide" cim bocnes bateriju, i koju ces posle baciti u fioku?

Nadam se da me razumete koliko je ovo pitanje bitno, jet moze da duplira cenu kupovine prvog modela...

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #24 on: September 23, 2014, 10:48:09 PM »
Evo da probam da ti ponovo pomognem. Ja ranije nisam nesto bio odusevljen 1/8 modelima zbog cene eksploatacije. Za divno cudo napravio sam jednu pametnu stvar pre nego sto sam potrosio puno para, kupio sam jedan polovan model cisto da vidim koliko mi se to svidja. Uzeo sam Kyosho tragi na struju koji je bio u pristojnom stanju, daleko od novog, narocito gume, ali kao sto rekoh dovoljno dobar za eksperiment. I naravno svidelo mi se! Posle 2 meseca igranja sam uspeo da za njega dobijem mislim isti novac koji sam bio dao kod kupovine, prakticno sam samo potrosio jedan set guma, tj. one sa kojima sam ga prodao bile su bolje od onih sa kojima sam ga kupio.

Nakon toga je usledila analiza koji brend najvise koristi istih delova za bagi i tragi modele, posto sam bio odlucio da uzmem i jedno i drugo i zakljucak je bio Losi. Uz fenomenalnu robustnost i pristojnu cenu rezervnih delova i sa cinjenicom da je americki brend i da delovi nikada nece zafaliti. Mozda sada mislis ma bice mi dosta samo jedan auto, gresis sinak, silno gresis, nazalost  :sljus ...

U ovoj ranoj fazi nemoj se loziti na izgled, karbone i ostala cuda kao i citanjem testova koji je bolji jer da bi stigao do tog nivoa da ti je bitan auto koji vozis (tu mislim na onih par vec pomenutih brendova) moras da pocepas mnogo, mnogo guma i da naucis da stelujes auto i da ga prilagodis stazi.

Kupovinom polovnog modela dobijas par lepih mogucnosti, da ga prodas maltene bez gubitka ako zelis neku promenu, ili da ga zadrzis za rezervne delove a da uzmes nov ili skoro nov isti model.

Eto, moje najiskrenije savetovanje svih vas u nedoumici kako da pocnete, bilo da su to 2WD 1/10 SC ili 1/8 modeli. Zelja mi je da cela ova prica stvarno zazivi da bude uzivanje i da nas bude puno  :jaki:!

poz
« Last Edit: September 23, 2014, 11:37:30 PM by magic »
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #25 on: September 23, 2014, 11:24:47 PM »
Sad sam vec malo zbunjen, posto rekose ljudi da je polovno macka u dzaku... Ne znam u kojoj je to meri istina, u smislu, dali renomirani polovan autic iako je teran par godina moze da ide jos dugo dugo, ili ti je to ko  i kad kupujes polovna kola, samo cekas da se nesto pokvari!?

Druga stvar, bas ti Magic napisa da je 1/10 bacanje para, jer posle kosta ko 1/8, pa je bolje odmah uzeti 1/8... a sad kazes da nisi bas odusevljen 1/8 modelima... jos vise sam zbunjen. Jesam li ja ovo dobro shvatio?

Cekati polovan auto je trenutno pitanje srece po mom misljenju, jer nema dovoljno ljudi i dovoljno kvalitetnih automobila da bi se stvorio dovoljan promet polovnih stvari, da moze nesto da se odabere. Ako krene ovo sa stazom, mozda to pogura malo stvari i digne prasinu. U medjuvremenu gledam nove modele, jer polovan kod nas nisam video ni jedan koji bi mi odgovarao.

I ako bi mogao da mi kazes nesto o onom pitanju o kitu ili RTR, posto to vazi i za polovnjake (uzetiRTR ako neko nudi ili traziti samo auto i ubaciti nesto drugo).

Offline Agama

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #26 on: September 24, 2014, 12:03:45 AM »
Ou yea  :D stvarno dobra tema.

Da se i ja malo umešam.... Vaci, postavljas super pitanja, malo je problem što o ovoj temi možemo baš baš mnogo da diskutujemo i pišemo , ali neke stvari da bi se shvatile treba više  vremena. Nije tu samo sklopis model ili kupiš sklopljen i voziš pun gas...
Pitanje dal je mugen toliko bolji od hpi flux ? Naravno da je mnogo bolji !
Biće vremena pa možemo i napisati o mugenu i o ostalim modelima.

Isto je bitno da se odlučiš šta hoćeš da voziš buggy ili truggy, nitro ili elektro. U samom startu elektro je skuplji, jer ti treba više setova baterija, dobar punjac za njih itd...

Mugen truggy mbx7 koji si našao na netu je vrhunski, ali taj model da kompletiras će te izaći preko 1.000€.
Hpi rtr nije loš, ali mislim da ima drugih boljih rtr modela na raspolaganju.
Kao prvo, gde ćeš delove rezervne da kupiš ?
Mnogo je bitno da se ima model za koji ćeš lako doći do rezervnih delova.
Kod nas, ljudi koji imaju ozbiljnije mašine, voze LOSI, MUGEN, AGAMA i KYOSHO.
I sad se ti pojavis sa Hpi, niti ima iko delova isto tako i nemože da ti se pomogne sa setovanjem modela...
Ovako svi imaju neke delove, možeš da pozajmis dok ne kupiš nov deo...

Već sam ti rekao da je možda najbolje da kupiš neki dobro očuvan polovan profi model i polako posle kupiš servo, pa esc i motor....i malo po malo na kraju imaš vrhunski model.

Pozdrav


RC BUGGYLAND BEOGRAD & MODELSPORT OFFROAD TRACK SVILAJNAC
www.rcbuggyland.com

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #27 on: September 24, 2014, 09:12:11 PM »
Kada pišem o nečemu pišem iz direktnog iskustva. Pet od sest 1/8 modela koje imam za sebe i klinca sam kupio polovne i uglavnom preko ebay i prezadovoljan sam. Kada se kupi kvalitetan model on jako dugo može da traje uz pristojno održavanje.

Imam samo jedan interes što se ovoliko angažujem na forumu, a to je da nas i na aerodromu i na stazi sutra bude što vise i da ljudi koji ulaze u hobi ne prave greške koje sam ja i skoro svi drugi pravili na početku jer su one uglavnom jako skupe.

Meni je ovo samo hobi i neće mi nikada biti neki biznis. Uostalom vreme će sve pokazati.

Poz
« Last Edit: September 24, 2014, 09:17:39 PM by magic »
Veljko

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #28 on: September 29, 2014, 10:01:03 PM »
Jedno vrlo vredno upozorenje za pocetnike!

Nasao sam nekoliko sajtova na netu gde su sve cene bukvalno u pola nego na drugim mestima, i kad nesto nema nigde, uvek ima tamo... Zvuci kao bajka zar ne :) zato sto to i jeste, dok ne izvadite karticu da platite. Ne nude nikakav zasticeni oblik placanja kao PayPal i slicno. Naravno kada sam ukucao sajt na google, na forumima sam nasao da su sve to prevare koje muzu naivne ljude (fala bogu pa nisam upao u tu grupu). Dakle, ako sajt nije opste poznat, i deluje sumnjivo iz navedenih razloga, nekad cak i samo vizuelni utisak je sumnjiv, uvek prvo proverite na onim scamdetect sajtovima. Ako je sajt jos iz Kine, nikako ne kupujte!!! Svi do jednog sajta koji su imali ovakve simptome i cene su bili prevara!

Uvek ima ono zlatno pravilo, "Ako je suvise dobro da bi bilo istina, onda i nije istina...".

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Pomoc oko prvog autica
« Reply #29 on: September 29, 2014, 10:42:48 PM »
Batali kineze... Cesto je prevara i neces naci kod njih kvalitetan model. Eventualno neke delove tipa tockova nekih amorta i sl mozes sa aliexpresa, ali cele modele nikako.

Sve sto uzimam narucujem ili sa amaina ili sa www.towerhobbies.com