Author Topic: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)  (Read 25360 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #60 on: March 25, 2015, 02:21:53 PM »
Bravo i hvala !

Offline Dr.Gonzo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 32
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #61 on: March 25, 2015, 08:20:39 PM »

Sjajno Marko  (pijemo)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #62 on: March 25, 2015, 08:44:20 PM »
Nema na čemu. Ako vam treba još neki model kažem postaviću.
Imam spitfire, ft racer i pt17 na a3 formatima
The ground is the limit (or a water)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #63 on: March 25, 2015, 10:14:26 PM »
Postavi za spita i pt17
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #64 on: March 26, 2015, 11:09:03 AM »
Evo u jednom fajlu imate spita pt-17 i ft racer sve sa sajta flitetest-a
pt-17 je onaj koji su predstavljali na nekom od video jednostavan je za napraviti i leti sasvim ok.
moj setup je bio motor od 420w i leteo je ludački. ono što bih samo napomenuo je da ne bi dodavali olova u nos bolje je malo produžiti nos za 10-tak cm. I obavezno ovaj avion praviti sa trapovima jer nam šanse da ga iz ruke bacite a i da sletite bez posledica. Takođe obavezno u krilo staviti ojačanja. Ja sam stavio 4x4mm karbonske četvrtaste cevi na gornjem krilu je išla napred na napadnu ivicu a na donjem krilu po sredini. Takođe malo ojačati tpapove tj vezu trapova sa trupom jer ja sam radio od karton pene pa sam tu imao problema koje sam kasnije rešio.
Poželjno je da trap prednji dođe ispred krila da vam se ne bi prevrtao na nos prilikom poletanja....
Delove sam u A3 formatu sekao i nazivao onako kako su po položaju kada se sklope. U ostalom imate originalne A0 fajlove i u korelu i pdf-u pa vidite  pozicije delova. Kod spita i race-ra krilo je urađeno samo jedno a drugo dobijete kada prevrnete crtež...
Na krilima od spita su naznačeni delovi gde može da se stave pločice na koje će se osloniti prednji točkovi...
Ako nešto imate da pitate samo izolite.
Prijatan let sa ovim avionima želim.
Ja sam sa svima imao sjajna iskustva i dan danas lete.

A na kraju evo i fajla
https://www.mediafire.com/?6l7g05o691mwr05
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #65 on: March 28, 2015, 03:58:16 PM »
Izvinjavam se samo da se ispravim da ne bi došlo do zabune.
Ona gore priča oko produženja nosa, trapova i slično se odnosi na PT-17 ako neko nije shvatio.
Inače taj PT-17 sjajno leti ali mu je mana što nema profilisana krila niti rep pa čim se oduzme gas on kreće da gubi visinu i to dosta.
Vremenom će te se navići na to. U svakom slučaju jako lako se sklapa i ako se radi od karton pene kako sam ja radio farba se autolakom bez ikakvh problema. Ono što je moja ideja je da taj model malo modifikujem i napravim makar trup da bude veran originalu ali razmišljam detaljno kako to da uradim i na koji način. Ako neko ima neki pametan predlog neka se javi. Takođe spojeve krila ću raditi od balze da bude verno urađeno i za to već imam neke ideje.
The ground is the limit (or a water)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #66 on: March 28, 2015, 09:26:14 PM »
Izvinjavam se samo da se ispravim da ne bi došlo do zabune.
Ona gore priča oko produženja nosa, trapova i slično se odnosi na PT-17 ako neko nije shvatio.
Inače taj PT-17 sjajno leti ali mu je mana što nema profilisana krila niti rep pa čim se oduzme gas on kreće da gubi visinu i to dosta.
Vremenom će te se navići na to. U svakom slučaju jako lako se sklapa i ako se radi od karton pene kako sam ja radio farba se autolakom bez ikakvh problema. Ono što je moja ideja je da taj model malo modifikujem i napravim makar trup da bude veran originalu ali razmišljam detaljno kako to da uradim i na koji način. Ako neko ima neki pametan predlog neka se javi. Takođe spojeve krila ću raditi od balze da bude verno urađeno i za to već imam neke ideje.


Moze li neka slika tog modela da vidimo na sta to izgleda!
ex pseudonijum: sova

Offline zevs59

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #67 on: July 23, 2015, 09:14:49 AM »
Питао бих те у вези ЦГ за Спидија, на којој је Удаљености налази се од нападне Ивице крила, ЦГ, И да ли је нормално да буде окренут Спиди (кабина доле, Тоцкови Горе), приликом тразења ЦГ на Баланс уређају. 
Приликом пуштања авиона за лет , дајес Пун гас-100%, или не, а по полетању гаса коригујес у зависности од манерва.Ја Сам додао Вратанца од Елисе До крила, са малом Сарком, Каце се помоцу танког Лима и магнета јаких.У напред захвалан Зорана.!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Rogozarski IK-3 planovi - (po uzoru na Flitetest Spitfire)
« Reply #68 on: July 23, 2015, 02:18:04 PM »
Kod niskokrilaca kao što je taj model, spit.... Uvek se težište gleda tako što okreneš kontra model kako si i rekao. kod viskokokrilaca se to radi kada je model u normalnom položaju. Od prilike CG bi trebao da bude na mestu na kome ti ide ojačanje krila ili ti ramenjača.
Ako polećeš sa tvrde podloge kao što je beton onda nije potrebno dodavati odmah na početku pun gas čak se to i ne preporučuje da se slučajno pri takom naglom trzanju iz mesta ne bi neki točak zaglavio ili naleteo na prepreku pa ti model ode odmah na nos i ode elisa.
Nego daš postepeno pa kada vidiš da je krenuo onda dodaš malo veći. Čak nekada da bi model poleteo i nije potreban pun gas nego samo malo duža pista. Ako je pista kraća onda naravno dodaš gas.... Iz ruke kada puštaš model obavezno pun gas. Ali ako to nikada nisi radio bolje da to uradi neko ko zna da leti pa da ti istrimuje model kako valja da ga ne bi sakupljao sa poda odmah na prvom letu. ako bacaš i ruke onda je jako bitan ugao motora da se podesi kako valja. Gore je već pričano o tome......
Model je najbolje leteti na toliko gasa da ne gubi visinu a i da se ne muči mnogo pri postizanju visine. Pun gas koristiti samo kod naglih manevara, izvlačenja iz nekog lošek zaokreta...Znači čim poletiš model i dovedeš ga na neku pristojnu visinu smanji gas na neku granicu to sada zavisi od modela i jačine motora....

The ground is the limit (or a water)