Author Topic: 4T Motor - konekcija  (Read 9296 times)

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
4T Motor - konekcija
« on: June 14, 2010, 07:33:51 PM »
Zdravo,

Imam jedno pitanje u vezi 4T glow motora. Do sada sam koristi 2T i evo sada prvi put instalirao 4T, medjutim imam jedan problem.
Kako se povezuje 4T motor sa rezervoarom? Ili konkretnije, iz auspuha ide konekcija za nadpritisak, iz rezervoara napajanje gorivom, ali cemu sluzi treca  koja se nalazi ispod radilice a u blizini elise. Pretpostavljam da je za podmazivanje gorivom, ili tako nesto, ali gde se vezuje na rezervoar, na isti vod gde ide dovod goriva po principu T racve ili novi vod nezavisni vod, ako je uopste za tu svrhu?

Hvala unapred,
Pozdrav!

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #1 on: June 14, 2010, 09:18:53 PM »
taj vod ti je da sprovedes van kapotaza kao ili ti odusak za visak ulja iz kartera da ne masti u kapotaz , sve je isti kao kod 2T samo imas jos tu sisisicu

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #2 on: June 14, 2010, 09:22:36 PM »
Hvala!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #3 on: June 14, 2010, 11:29:06 PM »
 Dragi druze

 O ovome se poprilicno pisalo na forumu.
Ja sam napisao tekst o tome za konkretno motore Saito. Potrazi te postove i procitaj.
 Kao konkretno poredjenje, to ti je klasican iberlauf (odusak) kao kod svakog 4t motora (a automobilu).
 

Coka

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #4 on: June 15, 2010, 08:36:35 AM »
Znam da je pisano negde, ali isfrustriran jer ceo dan pokusavam da upalim motor, pogledah na brzinu forum i nisam mogao da nadjem gde je pisano o tome.
Onda me dodatno zbunise strani forumi sa nekim nekim T racvama i slicno...

Ne mogu da upalim motor. Svecica dobra, baterija dobra... Kad mu ubrizgam gorivo on zavrti par obrtaja i stane, kao da ostane bez goriva.
Otvarao sam iglu, cistio, podesavao, probao sa manjim gasom, sa vecim gasom, i jos svasta ali ne znam sta vise da mu radim.
Ima li neko ideju sta da pogledam?

Pozdrav

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #5 on: June 15, 2010, 09:54:03 AM »
Koi je motor u pitanju?
Crevi iz rezervoar ide u karburator i jedno malo crevo povezuje karburetor sa motorac(mada nisam siguran za malo srevo).Drugo crevo iz auspuh u rezervoar a ono za visak ulje nalazi se sa druge strane propelera(bar tako je kod mene).
Svecica mora da bude specijalna za 4tmotore.Namesti na bogatu smesu i mora da upali.Daj slikice ako neide pa da vidimo kako si povezao.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #6 on: June 15, 2010, 11:49:50 AM »
U pitanju je MagnumXL .80.
Svecica je dobra, za 4T motore je. Imam jos jednu novu, probacu nju da stavim, mada je ova OK, lepo "žari".

Konekcije su isto OK, nije mi prvi motor:). Jedino me bunila treca konekcija jer ih nisam imao do sada.

Smesu sam menjao, i bogatu i siromasnu.

Probao sam i 2 razlicita goriva, pravljeno   i kupljeno, Tornado sa 1%nitrometana.  Sa Tornado malo lakse pali ali uvek isto, zavrti par obrtaja i stane. Kao da negde ne "vuce gorivo" a ali deluje kao da vuce.

Punim baterije trenutno, kasnije probam sa novom svecicom, a da odmorim ruku, otpade me od vrtenja, nemam starter, jbg...ako ne bude islo ponovo stavljam slikice.

Pozdrav



Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #7 on: June 15, 2010, 12:00:53 PM »
Nabavi starter OBAVEZNO
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #8 on: June 15, 2010, 12:02:55 PM »
mislim da je potrebno da postavis jos podataka tipa:

kako je motor montiran (normalno, naopako, 90 stepeni...)
koje gorivo (ima li nitra ili ne u njemu)
gde je postavljen rezervoar
da li je motor nov ili je radio, i sl.

mislim da bi ovo pomoglo da neko dijagnostikuje problem.

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #9 on: June 15, 2010, 12:48:36 PM »
Motor je montiran normalno.

Koristio sam obicno gorivo, bez nitra. A i Tornado sa 1% nitrometana.

Rezervoar je neposredno iza motora, tj. deli ih firewall, a osa mu je otprilike u visina ulaza u karburator, mada cu proveriti za visinu, nisam sad siguran.

Motor je polovan, radio je. Kad je stigao probao sam ga na stolu i radio je, ali sad nikako ne mogu da ga upalim.

Ako ne uspem da ga kresnem danas, stavljam slike pa mozda neko vidi nesto sto ja ne vidim.

Pozdrav


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #10 on: June 15, 2010, 01:02:41 PM »
ti kinezi obicno traze oko 10% nitra.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #11 on: June 15, 2010, 01:04:03 PM »
Mnogo bolje radi kada je uključeno. - Marfi.

Dok sam se još bavio glow motorima, 90% uzroka ne-paljenja motora je bilo u bateriji i svećici. Znači, prvo izmeri napon na bateriji. Mora da odgovara naponu koji je propisan za svećicu koju imaš. Ako je to u redu, izvadi svećicu i spoj je na bateriju. Treba da se BAŠ usija skoro trenutno. Ako se ne usija, to je veoma pouzdan znak da ti je upravo prispela rata poreza na glow motore. Tačnije, svećicu zafrljači što dalje, da te ne nervira, i kupi novu (obavezno za 4T motore). U stvari, bolje kupi nekoliko, trebaće ti.


 (pijemo)
« Last Edit: June 15, 2010, 01:06:10 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #12 on: June 15, 2010, 04:26:34 PM »
Lazo citaj pazljivije
Quote
Ne mogu da upalim motor. Svecica dobra, baterija dobra... Kad mu ubrizgam gorivo on zavrti par obrtaja i stane, kao da ostane bez goriva.
Otvarao sam iglu, cistio, podesavao, probao sa manjim gasom, sa vecim gasom, i jos svasta ali ne znam sta vise da mu radim.
Ima li neko ideju sta da pogledam?

Viper
 Zatvori prstom karburator okreci elisu i vidi dali povlaci gorivo iz rezervara. ili ako ti je lakse zapusi izduv i vrti elisu vidi dali kaplje gorivo iz karburatora.
Velika verovatnoca da vuce fals vazduh umesto da vuce gorivo iz rezervara.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #13 on: June 15, 2010, 04:34:45 PM »
Ama ne mogu da čitam pažljivije, mlogo si me iznervirao lol A to, naravno, neće ti se isplati (nene).
 (pijemo)
« Last Edit: June 15, 2010, 04:36:20 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: 4T Motor - konekcija
« Reply #14 on: June 16, 2010, 10:19:14 AM »
Nece da radi zato sto nema nitro.Nemoj da se mucis dok ne nabavis gorivo 10-15%nitro.Moi saito125 je radio savrseno sa 10%nitro i 15%sintetic.Kad sam potrosio gorivo pokusao sa 0%nitro i 20%ricinus i nije rdio,doduse palio ali nije hteo da primi gas.
Nabavi starter jer za da pali od ruke treba da je odlicno nastelovan i sve kako treba.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev