Author Topic: Pilatus PC-21  (Read 33118 times)

Offline samsung010

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Pilatus PC-21
« Reply #30 on: June 12, 2012, 08:20:05 PM »
veća od 2 metra?
imam octaviu u nju stvarno dosta stane.

malo me buni to kmp/esm  da li je to ista firma ili?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #31 on: June 12, 2012, 09:09:07 PM »
Da kutija je veca od 2 metra, ja sam model bez kutije jedva spakovao u Mazdu 6 karavan koja upravo ima 2m tovarnog prostora. Moras da vodis racuna i o transportu modela kada bude bio sastavljen jer je tada ukupna duzina oko 214cm  (:sok:).

Da to je ista firma, ustvari modeli su od firme ESM http://www.esmmodel.com/en/company.asp a nekada je za Severnu Ameriku distribuciju vrsio KMP, pa su ih oni nazvali po svojoj firmi. Posto su modeli jako dobri sada se svi trude da ih predstave kao ESM, samo ih jos Lindinger zove Hobby Planet sto je Lindingerov brend.

Ja bih ti svakako preporucio PC-21 umesto Texana tj. PC-9 zato sto je krilo iz 2 umesto iz 3 dela i samim tim je flaps resen elegantnije.

poz
Veljko

Offline samsung010

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Pilatus PC-21
« Reply #32 on: June 12, 2012, 10:53:56 PM »
tamo sam vidio da ima neke šipke za flapsove povezati i da krilo stoji fiksno.
bojim se da bi mi pc 21 bio prebrz, a žao bi mi ga bilo zakucat u zemlju?
da li se na 21 može krilo rastaviti ili kad se jednom sljepi je fiksno?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #33 on: June 20, 2012, 11:43:40 AM »
Juce sam bio do Nikole da odnesem nesto opreme koja je stigla za Pilatusa pa smo onda malo vecali oko nekih tehnickih problema.

Sto se tehnickih resenja oko izrade tice sada je sve jasno. Ima dosta modifikacija oko dela gde ce stajati baterije jer model u originalu nije bio predvidjen da moze da bude i na struju ali nista komplikovano, bice super mesta cak i za 12S.

Skidanje poklopca kabine je tehnicki osmisljeno jos treba osmisliti unutrasnji estetski deo, mada mislim da necu preterivati sa tim, to u krajnjem slucaju uvek moze da se doradi. Najverovatnije cu sliku pravih instrumenata samo zalepiti na postojece panele (Mircetov predlog).

Ono sto ce sada biti odradjeno, jer ne moze kasnije, je rasveta na modelu. Porucio sam sledece elemente:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6811
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=17896
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8833

Kombinacijom ovih elemenata dobice se crveno/zelena svetla u vrhovima krila koja ce imati bocnu orjentaciju  kao i stroboskop u repu + vrlo jaka bela svetla koja ce imati prednju orjentaciju. Mislim da ce izgledati jako lepo, narocito u sumrak :).

Ono sto me jos uvek muci je izbor komboa, tj. motor/elisa/baterija. Ranije sam napisao da ce motor u modelu biti AXI 5330/235kV i da cu poleteti model sa 20x12 na 10S a kasnije preci na 19x15. Sada vise nisam siguran da 20x12 moze da stane  :-\, nismo vrsili nikakva precizna merenja ali sa slika deluje da ako bi uopste i stala bilo bi kriticno sa trave. Sdruge strane 19x15 bi verovatno stala ali korak 15 je malo nezgodan za prvi let  mmmm.

E sad tu pocinje jos dodatna glavolomka. Pregledavajuci razni video materijal sa neta bez obzira na tip elise koji je koriscen mnogo bitniji je bio broj obrtaja na kom se ista okretala za onaj pravi zvucni umetnicki dojam. Velike elise vec na oko 7.000 obrtaja (sto bi imao sa 19x15 na 10S) pocinju da zvuce zanimljivo ali to za Pilatusa ne bi bilo dovoljno tako da mora da se ide barem na 8.500 obrtaja za pravi zvucni dozivljaj, idealno 10.000 obrtaja. No tu se onda javlja i problem izdrzljivosti elisa, tj. broja obrtaja za koji su atestirane, i radijallna brzina vrhova koja nikako ne bi smela da predje 0.85 maha  (:sok:), pa da li dvokraka, ili pak trokraka  oo))

Naravno, posle puno sati razmisljanja i kombinacija u ecalcu idealna kombinacija za 12,5 kg potiska i 150km/h bi bila AXI 5330/259kV, trokraka karbonska Biela Turbo (koja se specijalno porucuje) 16x10 na 12S koja bi se vrtela na 10.000 obrtaja i gde bi svi aerodinamcki i bezbednostni parametri bili zadovoljeni. No to znaci novi motor, novi spiner i specijalna porudzbina kod proizvodjaca elisa koja bi se sigurno malo (vise) cekala.

Ili za 13kg potiska i 160km/h, AXI 5330/235kV (motor koji vec imam), dvokraka karbonska Biela 18x12 (koja je vec na stanju u Svaji) na 12S i koja bi se vrtela na 8.500 obrtaja. Naravno i ovde bi svi aerodinamicki i bezbednostni parametri bili zadovoljeni.

Ili sve isto kao druga varijanta ali trokraka Graupner Sonic sport 16x12 za jedno 12,5kg potiska i 160km/h koja bi se vrtela na jedno 8.800 obrtaja.

Videcemo, sada kako stoje stvari polece sa 20x12 na 10S (ako bude moglo), ako ne onda 18x10 (posto je vec imam) na 12S, za ostalo se jos jos razmisljam.

Ali ono sto je sigurno, uskoro na nebu iznad Beograda



poz
« Last Edit: June 20, 2012, 12:14:05 PM by magic »
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #34 on: June 20, 2012, 12:03:27 PM »
Lepo, lepo...

Jedva čekam da ga vidim u "zraku"...

Pozdrav Batajničkom Kombinatu...

Mirče

Offline saborp

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 199
Re: Pilatus PC-21
« Reply #35 on: June 20, 2012, 01:24:43 PM »
recept za dobar zvuk...

Motor: Skorpion HK 4035-800 38V 8Pol
Getriebe: Reis.Motor Chief 5:1      http://www.reisenauer.de/artikeldetails.php5?aid=1094
Prop.: Fiala Holz E-Prop 20x18
Akku : 12 S

http://www.rcmovie.de/video/cb25a0c47779fe37c80e/Erstflug-PC-21

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #36 on: June 20, 2012, 01:54:30 PM »
recept za dobar zvuk...

Motor: Skorpion HK 4035-800 38V 8Pol
Getriebe: Reis.Motor Chief 5:1      http://www.reisenauer.de/artikeldetails.php5?aid=1094
Prop.: Fiala Holz E-Prop 20x18
Akku : 12 S

http://www.rcmovie.de/video/cb25a0c47779fe37c80e/Erstflug-PC-21

Hvala na predlogu ali to nije to iz 2 razloga; kod motora sa reduktorom uvek se cuje zvuk reduktora sto meni nikako ne ide sa zvukom turbine i u ovom slucaju prenizak broj obrtaja elise. Model sa ovim komboom sigurno ima lepe performase, kao i cenu, ali kao sto reko nije to to.

Ja sam pre za nesto ovako

!

Evo kako zvuci sa pravom turbinom



a evo kako zvuci pravi



poz
« Last Edit: June 20, 2012, 02:03:15 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #37 on: August 08, 2012, 12:07:26 AM »
Danas sam bio otisao do Nikole da se malo konsultujemo oko dalje izrade modela, i sta da vam kazem, polako ali sigurno napeduje.

Do sada je odradjeno krilo, stavljena je i rasveta, nista komplikovano, dve bele diode u vrhovima krila.

Uradjen je i dek za baterije.

Kabina je, kao sto smo i pretpostavili, oduzela najvise vremena jer je modifikacija bila pozamasna. Naravno Nikola je odradio posao vrhunski. Ostaje da se srede jos estetski detalji, tipa instrument tabla i bojenje enterijera sto pribliznije originalu, ali je to sica u poredjenju sa onim sto je vec odradjeno i sto je oduzelo stravicno puno vremena.

U narednih par dana bice uradjen rep a potom opet malo komplikacija oko prednjih vratanaca jer tu ESM nije ama bas nista pipnuo niti dao delove. Ideja kako to odraditi vec postoji.

Nakon toga montaza motora i ostale elektronike.

Za sada prva nedelja septembra deluje kao izvestan datum za prvi let.

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Pilatus PC-21
« Reply #38 on: August 08, 2012, 01:02:30 AM »
Ima li neka slika?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #39 on: August 10, 2012, 07:24:27 PM »
Model danas po prvi put sklopljen







Ima jos dosta da se radi ali se polako priblizava kraju.

poz
Veljko

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Pilatus PC-21
« Reply #40 on: August 11, 2012, 04:11:11 PM »
Sjajan je!!!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #41 on: August 11, 2012, 08:22:12 PM »
Nije sto je moj ali je stvarno mnogo lep :), u prirodi izgleda jos lepse nego sto je na slikama.

Odlucio sam se za definitivan setup: AXI 5330/18 na 10S sa 18x12 dvokrakom ili 16x12 trokrakom. Imam spiner i za dvokraku i za trokraku elisu pa cemo da vidimo sa cim bolje ide i lepse zvuci.

Bice malo vise posla oko vratanaca za prednji tocak jer ih treba napraviti kao i mehanizam koji ce ih otvarati i zatvarati. Onda sledi ubacivanje elektronike.

Deo koji je zahtevao podosta mozganja se odnosi na postavljanje ESC-a tako da isti ima hladjenje, da motor dobije adekvatno hladjenje i da baterije dobiju sto vise vazduha. Tesko za prepricatiati ali ce sve svakako biti propraceno slikama.

Na kraju sledi doterivanje kabine sa instrumentima iz PC-21.

U medjuvremenu jos jedna jako lepa slika pravog aviona u letu



poz
« Last Edit: August 11, 2012, 10:54:01 PM by magic »
Veljko

Offline srkipa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Pilatus PC-21
« Reply #42 on: August 24, 2012, 10:42:12 PM »
Jos samo da vidimo prvi let.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Pilatus PC-21
« Reply #43 on: September 08, 2012, 10:11:23 PM »
Nazalost ovaj projekat ce morati da saceka prolece jer se ispostavilo da cela serija trapova, koju sam i ja uzeo, ima fabricku gresku i mora na zamenu. Kako ce sve to potrajati do kraja godine nazalost nema nista od poletanja uskoro.

Sreca pa je jedan od elektropokretaca riknuo dok model jos nije ni poleteo i tako nadjoh na forumima da se cela serija povlaci i menja novom  oo)).

No sta je tu je, nigde ne zurim  4e!

poz
« Last Edit: September 08, 2012, 10:36:54 PM by magic »
Veljko

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Pilatus PC-21
« Reply #44 on: September 08, 2012, 10:34:49 PM »
Mislio sam da cu videti danas neke slike iz vazduha, posto je na zemlji bas lep,
ali sta je tu je, samo strpljenje ...
Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R