Author Topic: P-51 D Mustang samogradnja  (Read 23856 times)

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
P-51 D Mustang samogradnja
« on: April 07, 2012, 02:54:47 AM »
P-51 Mustang D samogradnja

Ovako sam pocetak gradnje sam zaboravio da slikam pa cu nesto preko reci da dodam

Gradnja konstruktivna balza i aviosper
dimenzije modela
120cm raspon (razmah) krila
96.5cm duzina trupa
planirana tezina 1300-1450gr

motor koji planiram za pocetak je KDA36-12L 1000kw
kontroler Turnigy Plush 60amph
baterija  3-4cell LiPo
elisa ? pojma nemam ali najverovatnije 11x7



Plan sam uradio u Adobe illustratoru  i prilagodio materijalu koji sam imao kod kuce, posto nisam imao dovoljno spera od 3mm resio sam da ga napravim tako sto sam isekao parcice 1mm debele balse i ulepio ih epoxijem, a na rebru trupa gde pocinje napadna ivica krila uradio sam sendvic 1mm balsa+tkanina+1mm balsa+tkanina+1mm balsa i sve to stavio pod dosta tezine da se lepi a pritom visak epoxija istisne.



Pocetak gradnje sam startovao sa trupom modela isekavshi dve bocne strane od 2,5mm debele balse i iscrtao mesta gde nalezu sva rebra i delovi. Potom sam isekao ojacanja, delove od tvrdje 2,5 mm balse  koji se nalaze na mestu gde naleze krilo modela zbog dodatnog ojacanja trupa. Izmedju stranica trupa i ojacanja gde naleze krilo ulepio sam nekoliko niti karbona pa onda ulepio ojacanja na strane trupa kao i lajsnu 5x5balse uzduz gornje ivice na svakoj polovini trupa
Dok se to susilo preneo sam sa plana na balsu i sper sve potrebne delove indigom i isekao pilicom i skalperom (nije bilo nesto previse doterivanja smirglom).
 
Kad su strane trupa bile suve, nalegao sam jednu na ravnu dasku i na nju ulepio prva 3 rebra trupa kao i nosac za bateriju koj naleze na sve delove i tako trupu daje dodatnu krutost, potom na vec ulepljena rebra zalepio sam i drugu stranu trupa pazeci da sve bude pravo i ujednaceno sa drugom stranom.
Sve to sam ispravio posle susenja lepka kako bi ubacio i ostala rebra i pritom ih zalepio vodeci racuna da je sve postavljeno u liniju od prvog rebra do kraja trupa.
na gornjem delu trupa sam ulepio jednu centralnu lajsnu 4x4 malo tvrdju balsu i ostale 3x3mm lajsne kako bi plank od lakse 2mm balse (posle smirglanja 1.5mm) nalegao na njih i formirao izgled modela












Poceo sam sa plankiranjem i zadnji deo trupa je plankiran sa dve polovine koje se spajaju na centralnoj lajsni.






Svakodnevna inspekcija i kontrola kvaliteta :)




Zatim sam se uhvatio za deo oko kabine i otvora za bateriju koji se sastoji od dva polurebra izmedju rebra br 2 i rebra br.3 koji su odvojeni od glavnih rebara luftom od 1.5mm kako se nebi ulepili prilikom plankiranja, a tamo gde naleze poklopac na strane trupa zalepio sam selotejp isto tako radi zashtite.









« Last Edit: April 07, 2012, 04:08:08 AM by nenadejno »
VIVA PRIMITIVA

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #1 on: April 07, 2012, 05:33:48 AM »
Prvi deo planka je malo natopljen vodom i gumicama pricvshcen za trup kako bi ostao u tom polozaju nakon susenja

« Last Edit: April 07, 2012, 06:50:07 AM by nenadejno »
VIVA PRIMITIVA

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #2 on: April 07, 2012, 10:36:32 AM »






Poklopac odvojen od trupa sada sledi vadjenje nepotrebnih delova balze koje sam namerno ostavio pred secenja i odvajanja, pa smirglanje i doterivanje
VIVA PRIMITIVA

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #3 on: April 07, 2012, 11:26:40 AM »
Predivan model,gradnja lepo napreduje i jako je pedantna.Mene interesuje kako planiras da odradis trapove i da li ce krila isto da idu od balze?Pozzzzz


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #4 on: April 07, 2012, 11:55:35 AM »
Hvala Soprano!
Krila ce biti konstruktivna i presvucena folijom, a za trapove josh nisam siguran dali fiksne ili mehanicke. Mehanicke sam narucio pa cu sacekati da stignu, onda odluciti sta da radim, a josh jedna stvar sto utice na to je sama tezina modela .

Pozdrav
VIVA PRIMITIVA

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #5 on: April 07, 2012, 03:59:55 PM »
Ovo volim da vidum. Puno uspeha u daljem radu.

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #6 on: April 07, 2012, 06:59:29 PM »
Hvala Presko!
VIVA PRIMITIVA

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #7 on: April 08, 2012, 12:05:03 AM »
Za sada tezina trupa iznosi 186gr (ako me vaga ne laze), sto znaci da bi trebalo da ga zaokruzim sa 205gr pre presvlacenja monokotom.
VIVA PRIMITIVA

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #8 on: April 09, 2012, 10:15:37 AM »
Napokon jedan Mustang.  :)aplauz Svaka cast, puno srece i da ga brzo poletis.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #9 on: April 09, 2012, 10:21:48 AM »
Beravo Nenad samo napred  (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #10 on: April 09, 2012, 11:13:45 AM »
Hvala Anakin, Zajo

Prvi let ce biti ubrzo. Nemam foto aparat uvek kod sebe da slikam svaki dan, ali kako sam momentalno relaksiran od posla mislim da cu ove nedelje zavrsiti firewall, horizontalac i vertikalac da na kraju ostanu krila jer treba da sacekam foliju i retrakte i da vidim dali i kako sa njima

Poz.

VIVA PRIMITIVA

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #11 on: April 09, 2012, 02:52:11 PM »
Svaka cast za gradnju samo napred....

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #12 on: April 09, 2012, 06:49:18 PM »
Hvala Drjack!
VIVA PRIMITIVA

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #13 on: April 22, 2012, 04:07:24 AM »
Vertikalac i horizontalac su uradjeni konstruktivno od 4mm balse i plankirani sa 1mm lake balse, rebra krila su radjena od 2mm debele balse a prva 3 rebra u korenu krila od 3mm tvrde balse. Posto su rebra krila dovedena pri kraju iskrojio sam plankove od 1,5mm balse i na donjem planku ulepio po jednu ramenjacu od 5x3mm lipove letvice. Isto tako sam uradio i dve varijante za drzace stajnih trapova ovisno dali ce biti fiksni od 2.5mm celicne zice ili sa mehanickim retraktima i oni idu preko tri rebra ali mislim da dodam i neko polu rebro od 2mm aviospera.
Stigla folija srebrena i iskreno bash sam zadovoljan jer nije previshe sjajna.




« Last Edit: April 22, 2012, 04:10:07 AM by nenadejno »
VIVA PRIMITIVA

Offline nenadejno

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: P-51 D Mustang samogradnja
« Reply #14 on: April 23, 2012, 03:20:05 PM »






VIVA PRIMITIVA