Author Topic: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh  (Read 14723 times)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« on: February 04, 2011, 08:32:41 AM »
Ovde mi nije jasno nesto.
Kad hocu da napunim bateriju npr.NiCd/NiMh izaberem jednostavno na punjacu opciju Charger i izaberem velicinu A, e sad.. :sljus
predpostvaljam da ista moze da se napuni ako se uzme i ciklus Charger/Discharge tako da je C/D>0 (da je manje onda je praznjenje) tada bi opet trebao da napuni bateriju, ali sporije  :sljus (nadam se da nisam lupio)
Pitanje: U cemu je onda razlika klasicnog punjenja sa opcijom Charger i sa opcijom C/D>0.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #1 on: February 04, 2011, 08:41:02 AM »
Baterije imaju memori efekat to jest ako ih vise puta dopunjavas zapamte troseni kapacitet koji je uvek manji od ukupnog.
Pravilnim ciklusom praznjenja i punjenja brise se memorija baterije i vraca se na pun kapacitet.
Savetujem ti da procitas uputstvo od tog punjaca moralo bi da pise nesto o ovome.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #2 on: February 04, 2011, 09:46:01 AM »
napisali samo upustvo za rukovanje punjacem.
Koliku vrednost da odaberem (C=? i D=?) kada idem ciklus punjenje/ praznjenje za recimo bateriju od NiMh 7.2V 3000mah.
« Last Edit: February 04, 2011, 09:50:52 AM by todor »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #3 on: February 04, 2011, 10:08:00 AM »
Ja NiMh baterije uvek pre punjenja praznim zbog efekta koji je Gile naveo. Neko grubo pravilo po pitanju praznjenja je 1C (znaci baterija od 3000mah se prazni sa 3A) i limit za praznjenje je od 0,7-0,9V po celiji sto znaci 5,4V za 6-celijsku bateriju ili 7,2V za 8-celijsku. Sve su to parametri koji bi trebalo da mogu da se podese na punjacu.

Kod punjenja je situacija malo komplikovanija. Ono sto se smatra bezbednim vremenski ne ogranicenim punjenjem je 10% od C, tj. za bateriju od 3000mAh je to 0,3A ili manje. Znaci bateriju bi mogli da ostavimo beskonancno dugo na punjacu i toj struji i ne bi se ostetila. Inace na toj struji (A) potrebno joj je oko 12h da se od potpuno prazne napuni. Kako se baterija puni tako raste njena temperatura i do tih nekih 10% kapaciteta struje punjenja ona uspeva sama i da se ohladi, sve preko te struje punjenja se mora ili vrememski ograniciti ili punjac ima delta peak funkciju (sam shvati na osnovu ukupnog pada napona da je baterija puna i prekida punjenje stim sto ta funkcija postaje neprecizna i opasna po bateriju za preko 0,5C struju punjenja) ili termo sondom koja se zalepi na bateriju a punjac ima i takvu funkciju da prati njenu temperaturu i prekida punjenje na oko 55C stepeni. U praksi se pokazalo da je jedino punjenje sa termo sondom bezbedno (ovde mislim na ispravnost i dugovecnost baterije) za vrlo brza punjenja od 0,5-1C.

NiMh su prevazidjene i trebalo bi preci ili na LiPo za pogonske a na LiFe za napajanje elektronike i stanice. Kod LiPo i LiFe nije potrebno prazniti ih pre punjenja (naprotiv nije pozeljno) a struja punjenja je barem 1C a ide i do 10C za najnoviju generaciju sto je u praksi 10 minuta punjenja! No da neko ne pomisli odmah kako mu je u tom slucaju onda potrebna samo jedna baterija jer u tom slucaju bi mu bio potreban i punjac koji moze da propusti i napajanje koje moze da da konstatnih npr. 6*4,2*4*10=1kW (za 6s od 4000mAh)  oo)). No samo je pitanje vremena ...

Nadam se da su sada sve nejasnoce razjasnjenje.

poz
« Last Edit: February 04, 2011, 10:32:08 AM by magic »
Veljko

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #4 on: February 04, 2011, 10:28:11 AM »
Hvala na odgovoru.
Znaci baterija se pre punjnja mora isprazniti pa zatim poceti ponovno punjenje zbog memo efekta. To je jasno i jasna su podesavanja za punjnje i praznjenje.

To bi trebalo da znaci  :sljus kod mene  na punjacu ima opcija Charger/Discharge a ona radi sledece ako sam Vas razumeo
Prvo napuni bateriju pa je zatim isprazni i tad je baterija prazna.

Opcija Discharge/Charger  isprazni bateriju i zatim je napuni i tad je baterija puna.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #5 on: February 04, 2011, 10:32:45 AM »
Hvala na odgovoru.
Znaci baterija se pre punjnja mora isprazniti pa zatim poceti ponovno punjenje zbog memo efekta. To je jasno i jasna su podesavanja za punjnje i praznjenje.

To bi trebalo da znaci  :sljus kod mene  na punjacu ima opcija Charger/Discharge a ona radi sledece ako sam Vas razumeo
Prvo napuni bateriju pa je zatim isprazni i tad je baterija prazna.

Opcija Discharge/Charger  isprazni bateriju i zatim je napuni i tad je baterija puna.

tako je

poz
Veljko

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #6 on: September 07, 2012, 11:27:41 AM »
Da ne otvaram novu temu postavicu moje pitanje ovde. Naime hocu da stavim NiMh bateriju od 4 celija da odradi 2 ciklusa praznjenja i punjenja.(trenutno je puna). E sad gledao sam tamo podesavanja i kad izaberem opciju discharge/charge ima da se izabere samo koliko ciklusa hoces i odmah pocinje da prazni bateriju. Ono sto mene buni, kako on zna koja je baterija je prikacena, tj. do koliko volti da je isprazni jer to nigde se ne unosi za ciklusno punjenje/praznjenje. Ili verovatno se unosi a ja ne znam gde.....


Punjac je Accusell 6 !!!
« Last Edit: September 07, 2012, 12:03:14 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #7 on: September 08, 2012, 09:34:45 AM »
To se podesava u delu za Charge i Discharge, prvo podesis sa kojim parametrma ce prazniti bateriju u delu Discharge znaci struju stavis na 1A a napon izracunas na 0.8V po celiji sto je neki optimalni minimum za NiMh bateriju sto bi u tvom slucaju 3.2V za cetvorocelijsko pakovanje. Onda podesis parametre punjenja u Charge delu gde u stvari podesavas samo struju punjenja sto je 0.1 C u najsigurnijoj varijanti za bateriju mada sve nove nimh baterije podrzavaju sigurno punjenje do 1C ali joj sigurno smanjuje radni vek. Primer ako je baterija od 2000 mah punis je sa 0.2A. tek onda kad odes u deo za cikluse pa samo podesis broj ciklusa i koja ce biti prva operacija punjenje ili praznjenje.

Ako ti nesto ovo pomaze evo uputstva za Accucell 6

http://www.sparkfun.com/datasheets/Prototyping/Batteries/ACCUCEL_manual(2).pdf

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #8 on: September 08, 2012, 09:57:18 AM »
Hvala lepo, to mi je trebalo. POzzzz !!!!
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #9 on: September 08, 2012, 11:42:05 AM »
I jos jedna vazna stvar, moras Accucell da prebacis da puni u automatskom modu za nimh i nicd baterije a to postizes tako sto pritisnes plus i minus na punjacu istovremeno kada si na ekranu za Charge podesavanja i na ekranu se ispise AUT umesto MAN. Moj accucell nije hteo da puni nimh baterije u MAN modu, napuni je sa 20-30 mah i kaze da je napunjena.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #10 on: September 08, 2012, 04:23:56 PM »
Vec sam ukljucio da mi radi ciklus na man modu, za sad puni kako treba. Nego ono sto mene muci sa ovim punjacem od kako sam ga kupio je sledece. Delta peak nece da mi prepozna kad je baterija puna, znaci punio bi u nedogled, uvek sam morao sam da ga iskljucujem. A stvarno ne znam zasto nece to da radi. Vidim da kod nas masa ljudi koristi ovaj punjac i svima sljaka kako treba. Znaci stavim NiMh bateriju sa 4 celije od 2000 Mah da se puni sa 0.2A i nece da prekine punjenje. Vidim ja tamo da je pose 12h naguralo preko 2600Mah i onda ga sam iskljucim, i sve tako. Zna li neko u cemu je problem?

Citao sam po netu i trazio problem i naisao na neki tekst u kome pise da delta peak nije pouzdan kod malih struja punjenja i ne moze da prepozna taj pad napona, ja sam cak stavio delta peak na 5mv (default bi trebalo da bude 7mv) da bi bio precizniji kod manjih stuja ali slaba vajda. Ako neko zna sta je ovde problem resio bi mi sve muke :D hehe
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline n.artur

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 95
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #11 on: September 08, 2012, 04:52:25 PM »
Ja sam imao slican problem sa istim punjacem i NiCd baterijom, medjutim to se desavalo kada sam isao samo na charge, u procesu prvo discharge pa charge sasvim je lepo prepoznavao punu bateriju. Tako da probaj prvo da je praznis pa onda punis. Nadam se da ce pomoci.


Losi 8IGHT 4.0 + Alpha RyanLutz + Spektrum Servo
Losi 8IGHT 4.0 Elektro + Savox Servo
Losi 8IGHT-T 2.0 RR + P5XL-T + Savox + Spektrum
Spektrum DX4R

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #12 on: September 08, 2012, 06:51:19 PM »
Prvo-vrati na default
Drugo- postavi da ti se isključuje na 2.000mAh
Treće-vreme punjenja ograniči na 600min
Četvrto-ove baterije obavezno puni sa uključenom termo-sondom
               Na kraju ciklusa se strahovito zagrevaju i ako nešto nije u redu sa punjačem, samo se "ispuše"...

Postoji i velika mogućnost da ti baterije ne valjaju. Pogotovu, ako su bile "hladne" po tvom punjenju od 2.600mAh.

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Ciklus Punjenja i Praznjenja baterija NiCd/NiMh
« Reply #13 on: September 08, 2012, 08:13:27 PM »
Prvo procitaj Magic-ov post u ovom topiku....
Podigni struju punjenja na 0.3A i stavi na AUT mode.
Pozz