Author Topic: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?  (Read 16492 times)

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #15 on: October 16, 2013, 12:31:10 PM »
Kako nisam, napisao sam dva puta da baterije imaju dean konektor  :)

Elem, sviđa mi se ideja da probam serijski da ih napunim odjednom.

Pošto nemam vremena da naručujem, šta mi sve treba da bih napravio dean i JST-HX konektore za serijsko punjenje? Imam žice, i sve konektore samo trebam da ih zalemim, a za to mi treba pola sata.

 Jel može neko molim vas da mi onako napravi grubu skicu u paintu za serijsko povezivanje?




Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #16 on: October 16, 2013, 12:33:41 PM »
Hmm, evo našao sam, ali nisam siguran da li je to to. Da li može neko da potvrdi, jel mi ovakvo povezivanje treba, ako hoću da punim dve baterije odjednom serijski (znači 2 x 3s/4000mAh = 6S 4000mAh).


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #17 on: October 16, 2013, 01:21:51 PM »
Da, ovako serijski je najpravilinije puniti zajedno, jer punjač ima kontrolu nad svakom ćelijom.
Pošto je punjač ograničen sa svojom snagom, softver verovatno neće dati veću mogućnost punjenja od 50VA / (6x3.7V) = 2.25A
Sa  tolikom strujom će puniti 4Ah / 2.25A = 1.77 h odnosno 1:46 minuta. To je oko 0.5C šta je dobro za akumulator.
Ovo je samo teorija, a u praksi će sigurno biti nešto duže vreme i do 2 sata, jer punjenje ne ide linearno, već po nekoj programskoj krivi. Naravno utiče i to koliko su bili prazni.
Bilo bi dobro da podeliš sa forumom merena vremena punjenja posebno i zajedno da vidimo ima li znatne razlike? Zajedno je komotnije puniti, jer nema prebacivanja, ali u svakom slučaju se ne sme punjač ostaviti bez nadzora!
« Last Edit: October 16, 2013, 01:30:49 PM by tibeteagle »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #18 on: October 16, 2013, 01:32:07 PM »
Ako ništa drugo, bar se lepo vdi kako se spajaju serijski kablići baterija sa Veljkovih linkova-slika.
Principijelno je spoj sa slike OK, ali može lako da zbuni "protvnika". jer balans konektori nisu ko u praksi.
Ako si siguran, ali samo ako si siguran i znaš šta radiš, napravi taj kablić, ali, rekao bih da nije ni jedno ni drugo.te najbolje batali rabotu. Samo jedan pogrešan spoj i ode sve u pm.
Imaš tri preostale opcije; ili prihvati ponuđeno od ivana, ili naruči pločicu sa Veljkovog linka ili spoj kao što sam naveo kao mogućnost.
Neka te ne buni ona isečena žica sa slike, isečena je radi lakšeg spajanja kablića adaptera...

Pozdrav
Miša
« Last Edit: October 16, 2013, 01:42:25 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #19 on: October 16, 2013, 02:11:15 PM »

Pošto nemam vremena da naručujem, šta mi sve treba da bih napravio dean i JST-HX konektore za serijsko punjenje? Imam žice, i sve konektore samo trebam da ih zalemim, a za to mi treba pola sata.


Ako si iz BG ja bih trebao da imam onih split kablica viska, posalji pm da se dogovorimo da ti dam.

poz
Veljko

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #20 on: October 16, 2013, 06:25:16 PM »
Čini mi se da mnogi nisu skapirali šta sam rekao.

Ovo bi bilo dovoljno.
Da se razumemo, ovo nije preporuka, već samo jedna od mogućnosti, brzog rešenja problema !

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #21 on: October 16, 2013, 06:45:18 PM »
Čisto, ako si odlučio da praviš sam, možda ti ovo pomogne:


Ako hoćeš da ih balansiraš, "u cugu" i ako si kablić uradio po gornjoj slici, moraju biti spojeni krajevi ( da ih, uslovno nazovem, srednji), a ako ih spojiš po donjoj slici, onda ne moraš da ih spajaš, ali i ako ih spojiš - ne smeta !



Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #22 on: October 16, 2013, 07:03:04 PM »
Dzoni druže, LITIJUMSKE BATERIJE NE MOGU SE PUNITI PARALELNO, nemoj davati pogrešne informacije jer će neko zapaliti kuću. Šta se događa sa tokm punjenja kad prethodno nisu isti početni naponi tj. baterije nisu isto ispražnjene, jedna od ćelija je moduće da preskoči prag od 4.2 volta što bi ugrozilo samu bateriju a bogami i pokućstvo.
Lipo baterije se po meni nikada ne pune bez balansiranja odgovarajućim punjačem.
Ako ti ovako puniš svoje Lipo baterije bolje ti je da se još malo informišeš o ovoj tematici jer ti je jeftinije da baterije čuvaš i pravilno koristiš nego da svako malo kupuješ nove.

Kako ne mogu? Ja vec poduze vreme punim po 5 1S baterija na jednom izlazu, sa izborom 1S na punjacu. Baterije se same medjusobno balansiraju kada su prikacene jedna na drugu. Da ne mogu, ne bi se toliko kablova i prodavalo za paralelno punjenje baterija.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #23 on: October 16, 2013, 07:16:59 PM »
 :sljus Novi momenti! (:sok:)
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #24 on: October 16, 2013, 08:49:57 PM »

Offline munjeviti

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #25 on: October 16, 2013, 10:10:38 PM »
ovo sto ti misa2002 govori je vrhunsko resenje,nemoras nista ni da kupujes ni da pravis,ja tako punim baterije. :)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #26 on: October 16, 2013, 11:15:22 PM »
 (yay)
.........
Kako ne mogu? Ja vec poduze vreme punim po 5 1S baterija na jednom izlazu, sa izborom 1S na punjacu. Baterije se same medjusobno balansiraju kada su prikacene jedna na drugu. Da ne mogu, ne bi se toliko kablova i prodavalo za paralelno punjenje baterija.

I sve se isto napune  lol

Čim jedna dostigne 4,2V, punjenje prestaje, ali to i nije toliko strašno, koliko je UBISTVENO međupražnjenje ćelija - teško da se baš sve isto isprazne !!!
Nadam se samo da su od istog proizvođača i istog nazivnog broja?!

Slovo S je oznaka za broj ćelija, a slovo P za broj paralelno vezanih ćelija u paketu.
Zašto se više ne prave baterije sa 2 i više P  i zašto su uvek bile skuplje od dva ili više paketa, sa kojima se dobija isti kapacitet ? Zašto im je kraći vek od 1P pakovanja ?
.......

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #27 on: October 16, 2013, 11:27:20 PM »
Ajd jos jednom da ponovim:
Imenjace nemoj praviti nista dobices od mene na poklon adapter za punjenje dve 3s baterije od jednom, 'vaki>>>>>

http://shop.ehobbyasia.com/gt-power-charger-lipo-battery-6s-to-2x3s-twins-adapter.html

Dzoni bez ljutnje.... srecno u punjenju!

Pozdrav Ivan.
« Last Edit: October 16, 2013, 11:29:17 PM by ivanmagd »

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #28 on: October 17, 2013, 08:45:34 AM »
Isto se napune... 4.23V, svaka od njih 5. Doduse, isto ih i ispraznim. Od istog su proizvodjaca, istog kapaciteta, iste, identicne baterije. Samo se izbalansiraju kad su prikacene paralelno... Pre nego sto sam poceo tako da ih punim sam ih i testirao, i merio napone svaki cas, i uvek je sve bilo ok... razumem da nije najsrecnije resenje, ali za mikro letelice i punjenje 5 baterija, koje je bolje...

Nece punjenje prestati kad jedna dostigne 4.2V vec kad prosecan napon izmedju njih bude 4.2V. Ako se ne pune sa 20C, ne verujem da moze da bude bilo kakvih problema. Samo je bitno da sve budu ispraznjene pred punjenje. Ne znam cemu toliko skepticnosti prema necemu sto sam proveravao pre nego sto sam radio, nisam lud najednom da zakacim 5 baterija i da ne gledam sta se desava s njima.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako napraviti adapter za punjenje dve baterije odjednom?
« Reply #29 on: October 17, 2013, 08:56:57 AM »
A šta se dešava ako se jedna "pokvari", da li postoji mogućnost da se ostale prepune i da dođe do požara?